گشایش اقتصادی وعده داده شده چیست؟

گشایش اقتصادی وعده داده شده چیست؟

روحانی در اظهارات خود عنوان نموده که”دوشنبه ۲۰ مردادماه طرحی در جلسه سران قوا به نتیجه خواهد رسید که در صورت موافقت مقام معظم رهبری گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود می‌آید” و به جزئیات دیگری اشاره نکرد. به گفته روحانی این طرح در جلسه سه‌شنبه گذشته شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسیده و نیازمند “اذن رهبری” است و در صورت تحقق، “دست دولت مقداری باز می‌شود”.

در پی سخنان روحانی از “ گشایش اقتصادی ” گمانه‌زنی‌های عمومی از این گشایش همچون تایید مقررات FATF ،‌ آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره،‌ آغاز مذاکرات دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها، حذف یارانه‌های انرژی و … آغاز شد.

در این بین سخنان برخی از مسئولین نیز قابل تامل است. رئیس مجلس در یک برنامه تلویزیونی بیان نمود که “خبرهای خوبی در حوزه سامان بخشی به اقتصاد (بورس، ارز، ریال و بازار پول) در راه است و آینده خوبی را پیش‌رو داریم. مردم از هفته آینده پیش درآمد طرح‌های جدیدی که مد نظر است را خواهند دید و شاهد آغاز یک تحول در حوزه ثبات اقتصادی خواهیم بود”

حسام الدین آشنا نیز که مولف توئیت‌های پر کنایه و مبهم است به مردم پیغام داد “قبل از هر تصمیم شخصی اقتصادی یک هفته صبر کنید”.

 علیرضا معزی در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: “گرچه خبر مهم اقتصادی که رئیس جمهور از آن سخن می‌گوید درباره لوایح مرتبط با اف.ای.تی.اف نیست، اما ای کاش آنها که برخلاف نظر دولت و مجلس وقت، راه را بر آن بستند، دریابند که در گمانه‌زنی فعالان اقتصادی و شهروندان، تصویب لوایح چهارگانه و جای نداشتن در لیست سیاه، “گشایش اقتصادی” محسوب می‌شود.”

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی هم در برنامه بدون تعارف بخش خبری ۲۰:۳۰ به‌صورت تلویحی گفت که در شورای‌ عالی هماهنگی تصمیمات خوبی برای مدیریت نقدینگی گرفته شده است.

با کنار هم گذاشتن همه این عوامل به نظر می‌رسد مسیر گشایش اقتصادی از کانال کنترل نقدینگی و تلاش برای جبران کسری بودجه می‌گذرد. از این رو برخی احتمال می‌دهند وعده روحانی مربوط به مشارکت دادن مردم و سهیم نمودن آنان در فعالیت‌های اقتصادی و دارایی‌های دولت باشد. برای این منظور یکی از ابزارهایی که می‌تواند استفاده شود انتشار اوراق سلف نفتی است. بر این اساس نفت خام به صورت بشکه‌ای در بازار سرمایه عرضه می‌شود و مردم می‌توانند به صورت بشکه‌ای نفت تولید شده توسط پالایشگاه‌ها را خریداری کنند.

در این طرح، فروش اوراق نفتی توسط دولت به مردم انجام می‌شود،‌ این اوراق قبل از سر رسید قابل معامله هستند و در سررسید که می‌تواند یک تا سه ساله باشد این اوراق باطل شده و به صورت تضمینی با نرخ مشخص نفت و ارز در زمان سررسید از مردم خریداری می‌شود. این گمانه نیز حاشیه‌هایی را در پی داشته است.

حسین سلاح‌ورزی نايب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پیامی درباره گشایش نوشت : دولت‌ها بارها به وضوح و بدون هیچ پرده‌پوشی اساسی‌ترین حقوق مالکیت مردم را با تصویب یک قانون یا صدور یک بخشنامه نقض کرده‌‌اند. آیا مردم به چنین وعده سرخرمنی که دو سال دیگر نفت می‌فروشیم و پولت را به دلار می‌دهیم اطمینان و اعتماد خواهند کرد؟

الیاس نادران نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در توییتر متنی منتشر کرد و به انتقاد از این برنامه پرداخت و انتشار اوراق سلف را فاجعه نامید و عنوان نمود این شیوه اتکاء بودجه به نفت را تشدید می‌کند و به عنوان میخی بر تابوت اصلاح ساختار بودجه کشور خواهد بود.

 وی در این باره نوشت :

  1. دولت وعده گشایش اقتصادی در هفته آتی داده و البته تجربه نشان می دهد این وعده‌ها تاثیری در زندگی دهک‌های پائین جامعه و اقشار کم درآمد نخواهد داشت.
  2. ظاهراً این خبر، ناظر به فروش اوراق سلف نفت است. با شرایطی که شنیده‌ام، این خبر بیشتر به فاجعه شبیه است تا وعده اقتصادی.
  3. اتخاذ تصمیمات مهم اقتصادی در جلسه سران قوا، بدون دخالت نمایندگان مردم، نتیجه‌‌ای جز تضعیف قوه قانون‌گذاری کشور ندارد. چرا نباید از نظرات تخصصی کمیسیون‌های بودجه، انرژی و اقتصادی مجلس استفاده کرد؟ فروش آتی نفت و بدهکار کردن دولت آینده، پیامدهای ناگوار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نخواهد داشت.
  4. پیشنهاد می کنم کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان مجلس،در جلسه‌ای فوری به بررسی موضوع پرداخته و راهکار جایگزین برای جبران کسری بودجه را پیشنهاد نمایند.
  5. این شیوه، اتکاء بودجه به نفت را تشدید و میخی بر تابوت اصلاح ساختار بودجه کشورست و بهم ریختگی بازارهای مالی را به همراه خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند گشایش اقتصادی اثرگذار نمی‌تواند ظرف یک هفته رخ دهد. از سوی دیگر در صورت تضمین خرید این اوراق از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ مشخص نفت و ارز در زمان سررسید بایستی موانع صادرات نفت خام کشور بر طرف شده باشد.

هر چند مردم ایران این روزها به شنیدن این وعده‌های خوش رنگ و لعاب عادت کرده‌اند ولی با توجه به تجربه کسب شده از وعده‌های پیشین و نحوه رونمایی و اجرای آن‌ها به نظر می‌رسد اشتیاقی به غافلگیر شدن از سوی مسئولین ندارند، مطالب فوق جمع‌بندی نظرات مطرح شده در این روزها در این رابطه بود، با این حال باید منتظر رونمایی دولت از گشایش اقتصادی که با این تب و تاب وعده داده است باشیم.

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید