گزارشات شش ماهه شرکت‌های فعال در صنعت اوره

گزارشات شش ماهه شرکت‌های فعال در صنعت اوره

اوره یکی از مواد اولیه مهم در صنایع شیمیایی است. بزرگترین صادرکنندگان اوره در جهان کشورهایی هستند که منابع زغال سنگ و گاز طبیعی ارزان قیمت (با قدرت رقابتی بالا در قیمت‌گذاری) می‌باشند، چرا که گاز طبیعی مهم‌ترین ماده خام در تولید این محصول محسوب می‌شود. اوره به عنوان منبع نیتروژن پر مصرف‌ترین کود شیمیایی در دنیاست. از کل اوره تولیدی در سطح جهان ۷۰ درصد به مصارف کشاورزی می‌رسد و مابقی تولید عمدتا برای تولید پودر ملامین و به عنوان خوراک دام مصرف می‌شود.

در ادامه به بررسی گزارشات ۶ ماهه شرکت‌های بورسی فعال در صنعت اوره می‌پردازیم.

 

پتروشیمی شیراز

پتروشیمی شیراز،‌ در نیمه اول سال ۱۳۹۹،‌ به ازای هر سهم ۱،۳۴۸ ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۶ درصد رشد داشته است. در این مدت شرکت موفق به فروش ۸۱۲،۴۸۱ تن اوره شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی داشته است.

 هر تن اوره صادراتی با رشد ۵۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل با نرخ ۳.۱ میلیون تومان به فروش رسیده و در بازار داخل نرخ هر تن اوره ۲.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

طی سال ۱۳۹۸ میانگین نرخ فروش صادراتی معادل ۱۸۸ دلار به ازای هر تن و در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹،‌ معادل ۱۸۵ دلار بوده است. نرخ تسعیر ارز در سال ۱۳۹۸ تقریبا ۱۰،۸۰۰ بوده ولی در سال ۱۳۹۹ این نرخ به ۱۶،۷۰۰ رسیده است. در واقع هر چند قیمت‌های جهانی کاهش یافته‌اند اما رشد نرخ ارز در ایران باعث رشد درآمد شرکت‌های صادرات محور شده است.

 از آنجایی که اوره مهم‌ترین محصول شرکت پتروشیمی شیراز است، رشد۵۲ و ۴۳ درصدی در نرخ‌های فروش اوره صادراتی و داخلی نسبت به مدت مشابه سال قبل در کنار افزایش ۱۰ درصدی میزان فروش شرکت موجب کسب درآمد ۲،۲۵۸ میلیارد تومانی از محل این محصول شده که رشد ۶۲ درصدی نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۸ را به ثبت رسانده است.

گاز خوراک و سوخت عمده‌ترین مواد اولیه شرکت پتروشیمی شیراز است،‌که از شرکت گاز استان فارس تامین می‌گردد. طی شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ معادل ۴۵۲ میلیون متر مکعب گاز سوخت و ۴۰۸ میلیون متر مکعب گاز خوراک مصرف شده که در مقایسه با ضرایب استاندارد صنعت، ‌مصرف سوخت در حد متعادلی می‌باشد.

نرخ خوراک گاز طبیعی در نیمه اول سال جاری،‌ ۸ هزار و ۹۶۷ ریال گزارش شده در حالی که در مدت مشابه سال قبل این نرخ ۷ هزار و ۱۹ ریال بوده است. نرخ مواد اولیه این شرکت رشد ۲۸ درصدی داشته است.

تغییرات نرخ فروش محصولات و خرید مواد اولیه در سال ۱۳۹۹ موجب شد حاشیه سود خالص شرکت به ۵۴ درصد برسد که این مقدار در مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد بوده است.

پتروشیمی کرمانشاه

پتروشیمی کرمانشاه، در گزارش ۶ ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۱۳۹۹، به ازای هر سهم ۱،۹۲۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۹۰ درصدی داشته است. فروش کل شرکت رشد ۶۱ درصدی و بهای تمام شده آن رشد ۱۳ درصدی داشته است که منجر به رشد ۸۶ درصدی در سود ناخالص شرکت شده است.

مقدار فروش اوره در نیمه اول سال جاری ۳۲۸،۹۲۳ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴ درصدی را به ثبت رسانده است. ۵۵ درصد از کل فروش اوره در پتروشیمی کرمانشاه صادراتی است. نرخ فروش اوره صادراتی در دوره مورد بررسی با رشد ۶۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل،‌ به تنی ۳.۴ میلیون تومان و در بازار داخل با رشد ۴۹ درصدی به نرخ ۲.۴ میلیون تومان رسیده است که افزایش نرخ در بازارهای صادراتی متاثر از افزایش نرخ ارز در داخل ایران بوده است.

خوراک گاز طبیعی در نیمه اول سال جاری با نرخ ۷ هزار و ۵۰۷ ریال خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی داشته است.

حاشیه سود خالص شرکت پتروشیمی کرمانشاه در گزارش ۶ ماهه به ۶۳ درصد رسیده، این نسبت در مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد بوده است.

پتروشیمی خراسان

پتروشیمی خراسان در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹، به ازای هر سهم ۲،۹۲۷ ریال سود شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد رشد داشته است. میزان فروش در این مدت ۵ درصد رشد داشته و بهای تمام شده کالای فروش رفته ۶  درصد کاهش یافته است.

تولید محصولات پتروشیمی خراسان در ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۲۵ درصدی داشته و مقدار فروش کل نیز کاهش ۲۵ درصدی را به ثبت رسانده است،‌ اما نرخ فروش محصولات این شرکت به سبب رشد نرخ ارز با رشد همراه بوده است. نرخ اوره داخلی رشد ۴۶ درصدی و اوره صادراتی رشد ۳۱ درصدی داشته‌اند. نرخ آمونیاک در بازار داخل رشد ۸۶ درصدی و در نرخ صادراتی آن رشد ۶۵ درصدی را به ثبت رسانده است و در نهایت نرخ داخلی و صادراتی کریستال ملامین به ترتیب رشد ۷۶ و ۳۲ درصدی داشته‌اند. نرخ فروش داخلی ۲.۳ و نرخ فروش صادراتی ۳.۱ میلیون تومان بوده‌اند.

میزان درآمد از محل فروش اوره و کریستال ملامین به ترتیب رشد ۴ و ۱۸ درصدی داشته ولی درآمد حاصل از فروش آمونیاک نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۰ درصد افت کرده است.

پتروشیمی خراسان از تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۰ الی۱۳۹۹/۰۴/۱۳ تعمیرات اساسی در شرکت داشته و در این مدت تولید متوقف بوده است.

حاشیه سود خالص شرکت در دوره مورد بررسی ۷۳ درصد شده است در حالی که این نسبت در مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد بوده است.

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید