معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۷ آگوست سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات بیلت در بازارهای جهانی

در آخرین روز هفته گذشته قیمت بیلت صادراتی کشورهای مشترک المنافع (CIS) به 399 دلار رسید که نسبت به هفته گذشته رشد 10 دلاری داشته است. افزایش قیمت قراضه و همچنین افزایش تقاضای بازارهای جهانی برای بیلت از اهم دلایل بالا رفتن قیمت این محصول بودند.  بیلت صادراتی ترکیه نیز با اندکی افزایش در بازه ۴۲۰-۴۱۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. در بازار داخلی این کشور نیز تقاضای بیلت روبه رشد بوده است. بیلت صادراتی کشورهای آمریکای لاتین نیز تغییر محسوسی نداشته و در بازه ۳۷۰-۳۶۵ مورد معامله قرار گرفت.

همچنین، بیلت صادراتی ایران با ۲ درصد افزایش در بازه قیمتی  395 – 392 دلار معامله گردید. این در حالی بود که شمش فولاد در بازار داخل  روند نزولی داشته و به قیمت متوسط ۸۸.۲۵۰  ریال به ازای هر کیلو رسید.  از دلایل کاهش قیمت شمش می‌توان به افت صادرات، دستوری بودن قیمت‌ها و رکود فصلی اشاره نمود. اما با توجه به اینکه قیمت های جهانی به طور متوسط روبه رشد بوده، می‌توان انتظار داشت که قیمت‌های داخلی نیز در آینده روند صعودی داشته باشند.

معاملات میلگرد در بازارهای جهانی

قیمت میلگرد نیز با توجه به افزایش تقاضا روند صعودی داشته به طوری که قیمت میلگرد صادراتی چین با ۸ دلار افزایش نسبت به اول هفته به ۴۷۸ دلار به ازای هر تن رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز با ۵ دلار افزایش در بازه قیمتی ۴۳۰-۴۳۵ دلار مورد معامله قرار گرفت.  قیمت میلگرد در هفته گذشته در بورس کالا ۸۳.۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو معامله شد. این در حالیست که میلگرد عرضه شده در بورس کالا به تعداد محدود است و مصرف کنندگان بیشتر نیاز خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند. در بازار آزاد نیز قیمت این مقطع فولادی در ابتدای هفته ۱۵۰.۰۲۵ ریال به ازای هر کیلو بود که تا آخر هفته با افت قابل ملاحظه‌ای به ۱۰۱.۶۲۳ ریال رسید.

معاملات ورق در بازارهای جهانی

ورق صادراتی کشورهای CIS در هفته گذشته از بازه قیمتی ۴۰۵-۴۳۵ دلار به ۴۳۵-۴۴۵ دلار به تن افزایش یافت. بهبود تجارت جهانی و افزایش قیمت مواد اولیه از مهم‌ترین محرک‌های افزایش قیمت ورق محسوب می‌شوند. همچنین، ورق صادراتی چین که اول هفته را با ۴۸۶ دلار شروع کرده بود به ۵۰۱ دلار در ۷ آگوست رسید و رشد خوبی را تجربه کرد. قیمت ورق گرم در بازار داخل از ۱۷۳.۰۰۰ ریال در اول هفته به ۱۶۸.۵۰۰ ریال در هر کیلو رسید. علت کاهش قیمت رکود بازار بود. در هفته گذشته اسلب نیز برای اولین بار در بورس کالا عرضه شد و فولاد هرمزگان موفق به فروش ۳۲.۰۰۰ تن گردید.

اسلب فولاد مبارکه ۲.۰۰۰ تن معامله شد و اسلب عرضه شده توسط فولاد خوزستان ( فخوز ) نیز تقاضایی نداشت. با توجه به فشارهای دولت در بورس کالا برای کنترل قیمت، مصرف کنندگان نگرانی‌هایی در رابطه با قیمت مقاطع فولادی دارند. اما چنانچه قیمت‌های جهانی و همچنین نرخ ارز افزایش یابد، رشد قیمت مقاطع فولادی نیز ناگزیر خواهد بود.

معاملات مس در بازارهای جهانی

قیمت مس در هفته گذشته عمدتا روبه رشد بوده و مس معامله شده در بورس فلزات لندن  از ۶۴۴۶ در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به ۶۴۵۳ دلار در تن رسید. یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مس واردات چشمگیر چین پس از رکود حاصل از کرونا در ماه‌های اخیر بوده است. ادامه تضعیف دلار و افزایش قیمت نفت از دیگر علل افزایش قیمت جهانی مس محسوب می‌شوند.

معاملات سنگ آهن در بازارهای جهانی

قیمت‌های جهانی سنگ آهن هم راستا با رکورد زنی تولید فولاد در چین به روند صعودی خود ادامه داده و در محدوده سقف قیمتی نسبت به یک سال اخیر و شکسته شدن سد برزیل قرار دارد. قیمت جهانی سنگ آهن از ۱۱۰ دلار در اول هفته به ۱۲۱ دلار به ازای هر تن رسیده است. انتظار می‌رود با تداوم شرایط فعلی قیمت سنگ آهن روند صعودی خود را ادامه دهد.

معاملات آلومینیوم در بازارهای جهانی

قیمت آلومینیوم جهانی در پی افزایش قیمت آلومینا به عنوان ماده اولیه از ۱۶۸۱ به ۱۷۲۲ دلار در تن رسیده است.  علاوه بر رشد قیمت پودر آلومینا می‌توان به افت قیمت دلار و افزایش قیمت نفت و همچنین رشد شاخص سهام بورس‌های معتبر دنیا به عنوان علل افزایش قیمت آلومینیوم جهانی اشاره نمود. همچنین، با توجه به اینکه انتظارات مصرف کنندگان از قیمت آلومینیوم رشدی می‌باشد، قیمت قراردادهای آتی این محصول نیز با افزایش در پریمیوم‌ روبه رو بوده است.

معاملات روی و سرب در بازارهای جهانی

قیمت روی معامله شده در بورس فلزات لندن در هفته گذشته از ۲۲۷۵ به ۲۳۷۸ دلار در تن افزایش پیدا کرده است. قیمت روی جهانی نیز متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی در دنیا همانند سایر فلزات پایه بوده و روند صعودی داشته است. قیمت سرب LME لندن نیز در هفته مزبور از ۱۸۴۱ به ۱۹۱۳ دلار در تن افزایش یافته است.

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ در رینگ صنعتی بورس کالا، ۲۶۴.۴۱۲ تن کالا به ارزش ۲.۹۳۱ میلیارد تومان معامله شد. ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته بیش از ۴۹ درصد افزایش داشته است.

در گروه فولادی، در پی لغو خروج معاملات فولاد از بورس کالا، ارزش معاملات این گروه با ۲۳۰ درصد رشد به ۲.۲۸۹ میلیارد تومان رسید. بیش از ۳۱ درصد ارزش معاملات فولادی متعلق به شمش فولاد است که هفته قبل مورد معامله قرار نگرفته بود.

در هفته مزبور ۸۶.۵۲۰ تن انواع ورق فولاد مبارکه اصفهان شامل ورق گرم، ورق سرد و ورق‌های پوشش دار مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته  کاهش ۳ درصدی داشته است. ارزش معاملات ورق در هفته مزبور ۹۵۵.۵ میلیارد تومان گزارش شده است.

حجم معاملات میلگرد نیز کاهشی بوده و از ۳۴.۹۵۸ تن به ۳۰.۸۸۸ تن رسیده است. متوسط قیمت سبد میلگرد نیز با کاهش ۳ درصدی مواجه شده که در نهایت ارزش معاملات این محصول با کاهش ۱۴ درصدی، به ۲۵۹.۳ میلیارد تومان رسیده است.

در معاملات تیرآهن نیز به دلیل عدم عرضه اغلب شرکت‌ها، حجم معاملات کاهش چشمگیری داشت. علی رغم افزایش ۱۰ درصدی نرخ سبد تیرآهن، ارزش معاملات از ۲۳۰ میلیارد تومان در هفته منتهی به ۸ مرداد به ۵۰ میلیارد تومان رسید.

در گروه مس مجموعا ۷.۰۲۰ تن کالا به ارزش ۳۵۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که از لحاظ ارزشی  نسبت به هفته قبل کاهش ۲ درصدی داشته است. طی هفته مزبور، قیمت معامله مس کاتد و مفتول مس هر دو حدود 1.5 درصد کاهش یافته است.

طی هفته گذشته، ارزش معاملات انجام شده در گروه آلومینیوم ۱۳۹ میلیارد تومان گزارش شده است که شمش و بیلت به ترتیب سهم ۸۴ و ۱۲ درصدی داشته‌اند. لازم به ذکر است که در هفته منتهی به ۸ مرداد ماه محصولات آلومینیومی در بخش صنعتی بورس کالا عرضه نشده بود.

در گروه روی نیز ۱۰۰۰ تن کالا به ارزش ۴۹ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که از لحاظ ارزشی نسبت به هفته قبل افزایش بیش از ۸۶ درصدی داشته است. قیمت شمش روی نیز طی هفته مزبور تغییر محسوسی نداشته است.

معاملات بورس کالا

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید