معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۸ آگوست سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات فلزات در بازارهای جهانی 

سنگ آهن

معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۸ آگوست ۲۰۲۰ قیمت سنگ آهن با نوساناتی همراه بود که در نهایت با افت 7 دلاری نسبت به آخرین روز هفته گذشته با قیمت 122 دلار ثبت و معامله شد. اگرچه در طول هفته به دلیل افزایش تقاضای فولادسازها، اندکی قیمت سنگ آهن بالا رفت اما در نهایت به دلیل کاهش نگرانی‌ها در مورد محدودیت عرضه و ثبت رکورد قابل توجه سنگ آهن در بنادر چین، قیمت این محصول در مدار نزولی قرار گرفت.

این شرایط فراگیر بوده و قیمت سنگ آهن صادراتی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد به طوری که سنگ آهن صادراتی ایران با 2 دلار کاهش به قیمت هر تن 77.9 دلار مورد معامله قرار گرفت. در هفته‌های اخیر افزایش نگرانی‌ها از عرضه این محصول موجب افزایش قیمت شده بود که به دلیل ثبات عرضه‌ها و کاسته شدن عدم اطمینان‌های موجود، روند صعودی قیمت سنگ آهن متوقف گردید.

بیلت

قیمت بیلت صادراتی کشورهای CIS با افزایش 4 دلاری نسبت به آخرین روز هفته گذشته به 400 دلار رسید. قیمت بیلت کشورهای ترکیه و هند دستخوش تغییر محسوسی نشد اما بیلت صادراتی ایران با 5 دلار افزایش در بازه قیمتی 395-400 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت که همین امر قیمت شمش داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد. همچنان بهبود تقاضای بیلت در شرق چین از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت بیلت محسوب  می‌شود.

اگرچه به دلایلی از جمله نامطلوب بودن وضعیت هوا در روزهای گذشته در چین، مصرف فولاد کاهش داشته اما نگرش معامله گران به مصرف این کشور صعودی می‌باشد.  در اروپا نیز پس از تعطیلات، قیمت‌ها افزایشی بوده اما با در نظر گرفتن تعداد تقاضاها می‌توان احتیاط را در تقاضای این محصول مشاهده نمود. به طوری که گفته می شود اکثر تقاضا نیز از جانب معامله‌گران بوده و ارتباط چندانی با مصرف کنندگان نهایی ندارد.

میلگرد

در معاملات جهانی میلگرد شاهد ثبات نسبی در روند قیمت‌ها بودیم به طوری که قیمت هر تن میلگرد صادراتی چین و کشورهای CIS بدون تغییر به ترتیب با قیمت‌های 483 دلار و 430-440 دلار مورد معامله قرار گرفتند. با توجه به اینکه قیمت مقاطع  و همچنین قیمت مواد اولیه در هفته‌های اخیر عمدتا رو به رشد بوده، به طوری که قیمت قراضه وارداتی ترکیه تا 7 دلار و قراضه صادراتی ژاپن نیز 6 دلار افزایش داشته، پیش بینی می‌شود قیمت میلگرد در هفته‌های آتی روند صعودی خود را ادامه دهد یا حداقل از رفتار باثباتی برخوردار باشد.

ورق

معاملات ورق در بازارهای جهانی هفته گذشته روند صعودی خود را ادامه داد. به طوری که قیمت هر تن ورق گرم صادراتی کشورهای  CIS با 5 دلار افزایش نسبت به هفته گذشته در بازه 480-490 دلار معامله شدند. ورق گرم کشورهای آمریکای لاتین نیز افزایش 10 دلاری نسبت به هفته پیش داشته و قیمت 540-550 دلار را ثبت کرد.

مس

همانطور که پیش بینی می‌شد قیمت مس نیز در هفته گذشته صعودی بود. کاهش موجودی انبار فلزات لندن  LME در هفته اخیر به کمترین سطح خود از سال 2007 و ثبت عدد ۹۲.۰۲۵ تن برای موجودی مس این بازار و همچنین ثبت رکورد جدید تاریخی واردات مس توسط چین از عمده ترین عوامل رشد قیمت مس محسوب می‌شوند. قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن در هفته گذشته از ۶۶۰۰ دلار عبور کرده و در آخرین روز کاری هفته به 6602 دلار رسید. همچنان با وجود بهبود شرایط اقتصادی جهان، به دلیل شیوع کرونا تولید مس با محدودیت روبه روست و با جهت گیری‌های اخیری که در بازارهای مختلف از جمله بازار سلف آمریکا که رشد ۲۹ درصدی در حجم قراردادها را داشته، وجود دارد، می‌توان قیمت این فلز را همچنان صعودی در نظر گرفت.

آلومینیوم

 اگرچه قیمت هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن LME در اولین روز هفته اندکی کاهش یافت و به 1722 دلار رسید اما در نهایت با 16 دلار افزایش نسبت به اولین روز هفته به 1738 دلار رسید. افزایش قیمت آلومینیوم را می‌توان همانند سایر کامودیتی‌ها ناشی از تداوم تضعیف دلار و افت قیمت نفت دانست که در شرایط کنونی به نظر ادامه‌دار می‌باشد.

روی

قیمت هر تن روی LME در هفته گذشته با وجود کاهش ابتدای هفته، در ادامه روند صعودی به خود گرفته و با 5 دلار افزایش نسبت به ابتدای هفته به 2455 دلار به ازای هر تن رسید.

در مجموع اگرچه به دلایلی همانند نوسانات متغیرهای کلان اقتصادی از جمله قیمت نفت، دلار و همچنین گستردگی و ادامه ویروس کرونا، ابهاماتی در شرایط اقتصاد جهانی وجود دارد و نمی‌توان به طور قطع ادامه شرایط را پیش‌بینی نمود اما آمارهای منتشر شده از ابتدای سال جاری تا حدودی به نفع کامودیتی‌ها بوده و روند معاملات نیز موید این قضیه می‌باشد و می‌توان انتظار داشت که این شرایط در ماه‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۵ شهریور ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۵ شهریور۱۳۹۹، ۳۳۷.۸۸۴ تن کالا به ارزش ۳.۵ هزار میلیارد تومان در رینگ صنعتی بورس کالا معامله شد. که از لحاظ ارزشی صعود ۴۲ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

بیش از ۷۴ درصد ارزش معاملات بخش صنعتی به مبلغ ۲.۶ هزار میلیارد تومان متعلق به گروه فولادی می‌باشد. در معاملات شمش فولاد نسبت به هفته گذشته شاهد اندکی افزایش در میزان عرضه هستیم. این در حالی است که همچنان مازاد تقاضا برای این محصول بسیار چشمگیر است. در هفته مزبور در حالیکه بیش از ۱۷۹ هزار تن تقاضا برای شمش وجود داشت، تنها ۹۱.۲۰۰ تن کالا عرضه و مورد معامله قرار گرفت. شرکت فولاد خوزستان ( فخوز ) و آهن و فولاد ارفع ( ارفع ) به ترتیب  با ۳۰.۰۰۰ و ۱۵.۰۰۰ تن محصول بزرگترین عرضه‌کنندگان در هفته اخیر بودند.

همچنین قیمت پایه عرضه برای شمش ۷.۲ میلیون تومان بوده که با توجه به عرضه و تقاضا با ۷ درصد رشد به قیمت ۷.۷ میلیون تومان به ازای هر تن معامله شده است.گفته می‌شود که به دلیل اینکه در هفته‌های اخیر به خصوص هفته گذشته قیمت شمش کاهشی بوده و به کف خود رسیده بود متقاضیان هم اکنون انتظار رشد قیمت را دارند و از طرفی برای اینکه معاملات شمش از رکود خارج شود، مسئولین بورس کالا، قیمت پایه هر تن شمش را از ۶.۸ به ۷.۲ افزایش دادند.

در هفته اخیر، ارزش معاملات ورق که که شامل ورق گرم، سرد و ورق پوشش‌دار می‌باشد، بیش از ۱.۳ هزار میلیارد تومان گزارش شده که بیشترین سهم را در معاملات گروه فولادی داشته است. قیمت پایه هر تن ورق گرم در رینگ صنعتی ۹.۳ میلیون تومان در هر تن تعیین شد که میانگین قیمت معاملات در جریان عرضه و تقاضا با ۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته به ۹.۶ میلیون تومان رسید.

افزایش قیمت ورق متاثر از افزایش قیمت‌های جهانی بوده، اما پیش‌بینی می‌شود با توجه به اینکه اسلب شرکت فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، در بازار صادراتی مورد استقبال قرار گرفته، تولید مقطع فولادی به صورت ورق افزایشی نبوده و فولاد بخشی از ظرفیت تولید خود را به اسلب اختصاص دهد. اما قیمت ورق می‌تواند علاوه بر حجم عرضه این محصول، متاثر از قیمت اسلب نیز باشد. اما ورق سرد تقاضایی نداشت و این کاهش تقاضا در بازار خارج از بورس نیز مشهود بود و همین امر موجب کاهش قیمت این محصول در بازار آزاد شد.

در در هفته مزبور ۷۲.۲۰۴ تن میلگرد توسط تولیدکنندگان مختلف عرضه گردید که با وجود تقاضای  ۷۶ هزار تنی تنها ۴۹ هزار تن میلگرد مورد معامله قرار گرفت. میانگین قیمت معامله این محصول با رشد ۳ درصدی نسبت به هفته قبل به ۸.۴۶ میلیون تومان به ازای هر تن رسید که اختلاف بسیار اندکی نیز با قیمت پایه تعیین شده به قیمت ۸.۴۱ میلیون تومان دارد.

در معاملات تیرآهن صورت گرفته در هفته اخیر ۱۶.۵۴۴ تن محصول با ارزش ۱۶۱.۹ میلیارد تومان معامله شد که از لحاظ ارزشی رشد ۱۴۷ درصدی داشته است. قیمت پایه و قیمت معامله هر تن تیرآهن در هفته اخیر به ترتیب ۸.۹ و ۹.۲ میلیون تمان به ازای هر تن بوده که قیمت معامله شده نسبت به هفته گذشته رشد ۳.۸ درصدی داشته است. با توجه به اینکه حجم بالایی از تیرآهن توسط شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب) عرضه می‌شود و به گونه‌ای مدیریت عرضه این محصول در اختیار این شرکت است، انتظار می‌رود با محدودیت عرضه روند قیمتی این محصول در روزهای آتی صعودی بوده یا حداقل از ثبات نسبی برخوردار باشد.

در گروه مس مجموعا ۲.۸۲۵ تن مس مفتول و ۴.۱۰۰ تن مس کاتد عرضه شده که در نهایت ۴۰ تن مس مفتول و ۳.۷۲۰ تن مس کاتد مورد معامله قرار گرفته شده است. با توجه به افزایش توامان حجم معاملات و قیمت محصولات ارزش نهایی معاملات نسبت به هفته گذشته رشد ۱۰۰ درصدی داشته و از ۱۰۰ میلیارد به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. قیمت پایه عرضه و میانگین قیمت معاملات برای مفتول مس و مس کاتد نیز اختلاف محسوسی نداشته و به ترتیب به قیمت ۱۳۰ و ۱۲۷ میلیون تومان به ازای هر تن معامله شده است. رشد ۶ درصدی محصولات گروه مس را می‌توان متاثر از افزایش قیمت جهانی این محصول و رشد نرخ ارز عنوان کرد که با توجه به ادامه‌دار بودن قیمت های جهانی، اگر در بازار داخل کنترل‌هایی از طرف دولت صورت نگیرد می‌توان افزایش قیمت را برای این محصول متصور بود.

در معاملات هفته منتهی به ۵ مرداد گروه آلومینیوم  با وجود تقاضای بالا، در مجموع ۵۳۰۰ تن محصول به صورت شمش و بیلت آلومینیوم با ارزش ۲۰۹ میلیارد توان مورد معامله قرار گرفته که رشد ۱۸۰ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است. قیمت پایه هر تن شمش آلومینیوم ۳۶.۹ میلیون تومان و قیمت معاملات این محصول به طور متوسط ۳۸.۹ میلیون تومان به ازای هر تن بوده است. لازم به ذکر است که قیمت هر تن شمش آلومینیوم نسبت به هفته پیش حدود ۸ درصد افزایش داشته است.

در گروه روی نیز مجموعا ۳۷۵ تن شمش روی به ارزش ۱۷.۸ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفته که با وجود افزایش ۵.۸ درصدی قیمت روی نسبت به هفته گذشته به دلیل کاهش حجم معاملات ارزش معاملات نیز کاهش داشته است.

افزایش قیمت اکثر محصولات در رینگ صنعتی بورس کالا را می‌توان عمدتا ناشی از افزایش نرخ ارز و قیمت‌های جهانی و همچنین قیمت صادراتی ایران در کالاهای نظیر دانست. اما کاهش قیمت‌ها در هفته‌های اخیر نیز تا حدودی موجب اصلاح قیمتی در محصولات فلزی بالاخص محصولات گروه فولادی شده و پیش‌بینی می‌شود تقاضا از این مرحله به بعد تا حدودی افزایش یافته و محرک رشد قیمت نیز گردد.

معاملات فلزات در بازارهای جهانی 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۱ آگوست سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید