معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، در هفته اخیر قیمت سنگ آهن که ابتدای هفته را با رشد 2 دلاری شروع کرده بود،  در انتها حدود 10 دلار نسبت به اولین روز هفته کاهش داشته و به 114.67 دلار به ازای هر تن رسید. اما به نظر می‌رسد با افزایش نقدینگی چینی‌ها و اصلاح مناسب قیمتی سنگ آهن می‌توانیم در روزهای آتی شاهد ثبات یا بهبود روند قیمت‌ها باشیم.

 

بیلت

قیمت بیلت در بازارهای جهانی نزولی بود. به طوری که قیمت هر تن بیلت کشورهای  CIS با افت ۷ دلاری نسبت به ۱۸ سپتامبر به قیمت ۴۰۹ دلار به ازای هر تن صادر شد. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۵ دلار کاهش داشته و در بازه قیمتی ۴۲۵-۴۳۰ دلار در هر تن معامله شد. اگرچه قیمت قراضه وارداتی این کشور در ابتدای هفته افت داشته و به ۲۹۳ دلار رسید و همچنان جو منفی در بازار وجود داشت، در نهایت قیمت قراضه وارداتی ترکیه جهش قیمت داشته و به ۲۹۶ دلار رسید. اما قراضه صادراتی ژاپن همچنان نزولی بود و افت ۱۲ دلاری را تجربه نمود. بیلت صادراتی هند و ایران نیز با ثبات قیمت به ترتیب در محدوده‌های ۴۳۰-۴۳۵ و ۴۰۲-۴۱۰ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت.

 

میلگرد

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، میلگرد نیز همچون سایر مقاطع فولادی روند نزولی داشت. در هفته منتهی به  ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ قیمت میلگرد صادراتی چین افت ۴ دلاری داشت و در نهایت به ۴۸۵ دلار به ازای هر تن رسید. میلگرد صادراتی اروپای جنوبی نیز با افت ۵ دلاری در کف قیمتی نسبت به اولین روز کاری هفته در بازه ۴۲۰-۴۴۰ دلار در تن معامله شد که متاثر از افت تقاضای چین و کاهش قیمت مواد اولیه بود.

 

ورق

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، ورق گرم صادراتی چین در هفته اخیر از همان ابتدا نزولی بوده و با افت ۹ دلاری نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته از ۵۱۵ دلار به ۵۰۶ دلار در هر تن کاهش یافت. قیمت ورق در کشورهای  CIS و منطقه آمریکای لاتین جو با ثباتی داشته و بدون تغییر به کار خود پایان داد. روند معاملات ورق سرد نیز مشابه ورق گرم بود. به طوری که قیمت هر تن ورق صادراتی چین از ۶۰۵-۶۱۰ دلار به ۵۸۵- ۵۹۰ دلار در آخرین روز کاری هفته رسید. قیمت این محصول همانند ورق گرم در بازار صادراتی کشورهای CIS و آمریکای جنو.بی بدون تغییر گزارش شد.

 

مس

قیمت مس در بازار فلزات لندن LME که ابتدای هفته روند نسبتا صعودی داشته و به ۶۸۱۴ دلار به ازای هر تن نیز رسید، در ادامه کاهش داشت و در روز پایانی هفته قیمت ۶۷۲۵ دلار برای این محصول ثبت شد. اعلام بانک مرکزی آمریکا مبنی بر پایین نگه داشتن نرخ بهره، تقویت ارزش دلار در روزهای آتی در برابر یورو به دلیل شروع قرنطینه در اروپا بالاخص بریتانیا و افت قیمت نفت از عوامل موثر بر کاهش قیمت مس بود.

 

آلومینیوم

قیمت آلومینیوم LME نیز همانند مس ابتدا صعودی بوده و تا ۱۷۵۳ دلار نیز رسید اما در نهایت افت ۹ دلاری داشت و به قیمت ۱۷۴۴ دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. کاهش قیمت آلومینیوم نیز همچون مس عمدتا از عوامل اقتصاد کلان ناشی می‌شود.

 

روی

در جریان معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن روی بورس فلزات لندن با افت ۴۵ دلاری نسبت به آخرین روز هفته گذشته به ۲۴۲۲ دلار رسید.

 در هفته اخیر  می‌توان عدم وجود چشم انداز مناسب و مشخص برای اختصاص  بسته اقتصادی در آمریکا،  افزایش ریسک تعطیلی مجدد ناشی از اوج دوباره کرونا و تعطیلی‌های پیش روی کشور چین را  از عوامل افت قیمت کامودیتی‌ها برشمرد. اما همانطور که می‌دانیم با توجه به اینکه چین یکی از پرتقاضاترین مقاصد برای کامودیتی ها محسوب می شود، با در پیش داشتن تعطیلات روز ملی این کشور تا ۱۸ مهر، این کاهش تقاضا و افت قیمت‌ها برای فلزات منطقی می‌باشد. اما در ادامه انتظار داریم با اتمام این تعطیلات تقاضا و نرخ معاملاتی کامودیتی‌ها روند مثبتی داشته باشند.

 

بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۲ مهر ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۲ مهر ۱۳۹۹، ۳۴۷.۹۰۱ تن  کالا در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که در نهایت در جریان عرضه و تقاضا ۳۲۱.۳۳۱ تن به ارزش ۴.۵ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته از لحاظ ارزشی ۱۵ درصد افزایش داشته است.

در گروه فولادی، ارزش معاملات شمش به دلیل عرضه فوق العاده برگزار شده توسط بورس کالا به دلیل کنترل افزایش قیمت، افزایش یافته و از ۸۰۲ میلیارد تومان به حدود ۱.۴۰۰ میلیارد تومان رسید. در هفته اخیر ۱۴۶.۳۰۰ تن شمش فولادی عرضه شد که نسبت به هفته گذشته افزایش ۷۰ درصدی داشته و در نهایت ۱۳۹.۹۰۰ تن مورد معامله قرار گرفت. نرخ فروش شمش نیز کاهش اندکی داشت و به ۹.۸ میلیون تومان به ازای هر تن رسید که علاوه بر افزایش عرضه در داخل، متاثر از افت قیمت‌های جهانی نیز بود.

اما  همچنان عرضه آهن اسفنجی محدود است و عده‌ای معتقدند با توجه به افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان در ماه‌های اخیر و انتشار گزارش‌های نیمسال اول توسط این شرکت، نرخ آهن اسفنجی متاثر از این امر افزایشی بوده و بنابراین می‌توان پیش بینی نمود که با تداوم رشد نرخ ارز و کمبود عرضه و افزایش قیمت آهن اسفنجی، شمش فولاد روند صعودی داشته باشد. از دیگر اتفاقات مهم در هفته اخیر توقف یکی از عرضه‌کنندگان آهن اسفنجی در غرب کشور بود که به کاهش عرضه آهن اسفنجی دامن زد تا همچنان شاهد کمبود عرضه این محصول باشیم.

درجریان معاملات ورق، ۲۹.۳۱۵ تن ورق گرم توسط فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) عرضه شده و مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه و قیمت معامله این محصول معادل ۱۱ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان به ازای هر تن بود که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت. ورق پوشش دار شامل ورق قلع اندود به قیمت ۱۷ میلیون و ۴۴۸ هزار تومان توسط فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) عرضه شده و ۱.۵۰۰  تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت. نرخ فروش این محصول نیز افزایش ۲.۵ درصدی نسبت به هفته گذشته داده است.

ارزش معاملات میلگرد هفته اخیر با توجه به افزایش حجم معاملات و افزایش ۰.۳ درصدی نرخ فروش، اندکی رشد داشته و به ۵۴۳ میلیارد تومان رسید. فولاد خراسان (فخاس) بزرگترین عرضه کننده میلگرد در بورس کالا  با عرضه بیش از ۱۰ هزار تن از این محصول حدود  ۲۰ درصد کل عرضه را به خود اختصاص داد.

در هفته اخیر در معاملات تیرآهن با وجود تقاضای چشمگیر ۴۱.۵۳۶ تنی تنها ۲۵.۳۸۸ تن از این محصول مورد عرضه و معامله قرار گرفت. با این که قیمت پایه عرضه تیرآهن نیز همانند اکثر محصولات رینگ صنعتی افزایش داشت، اما قیمت معامله شده حدود ۳ درصد افت داشته و به ۱۱ میلیون و ۱۱۳ هزار تومان به ازای هر تن رسید.

در معاملات مس بورس کالا ۲.۵۲۰ تن مس مفتول و ۱۱.۰۰۰ تن مس کاتد عرضه شد. دز این گروه نیز به دلیل افزایش توامان حجم و نرخ فروش محصولات ارزش معاملات صعودی بوده و از ۵۹۰ میلیارد به بیش از ۹۸۰ میلیارد تومان رسید. نرخ فروش محصولات متاثر از افزایش نرخ ارز رشد یک درصدی داشته و به نظر می‌رسد این عامل بر کاهش قیمت جهانی مس غلبه داشته است.

در جریان معاملات رینگ صنعتی بورس کالا در گروه آلومینیوم، ۷.۳۰۰ تن شمش آلومینوم عرضه شده و مورد معامله قرار گرفت. نرخ فروش این محصول با وجود افزایش قیمت پایه حدود ۱ درصد نسبت به هفته گذشته افت داشته و به قیمت ۴۲ میلیون و ۳۷۳ هزار تومان به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. اما بیلت نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت جزئی ۰.۲ درصدی داشته و به دلیل ثابت بودن حجم معاملات ارزش معاملات تغییر چندانی نداشت.

ارزش معاملات روی نیز با وجود رشد 3.2 درصدی قیمت، به دلیل کاهش حجم معاملات  از ۴۵ میلیارد تومان به ۳۲ میلیارد تومان رسید.

با توجه به ادامه‌دار بودن افزایش نرخ نیما و کاهش اختلاف آن با نرخ بازار آزاد همچنان می‌توان انتظار تورم همراه با رکود را در هفته‌های آتی داشت و بنابراین پیش بینی می‌شود با بهبود قیمت‌های جهانی و افزایش نرخ ارز، این کاهش قیمت‌ها در بورس کالا موقتی بوده و ادامه دار نباشند. این افزایش نرخ تاثیرات بااهمیتی در  درآمد عملیاتی  شرکت‌های بورسی داشته به طوری که بسیاری از آن ها رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند. برای مثال ملی صنایع مس ایران ( فملی ) به عنوان بزرگترین عرضه کننده مس در کشور  فروش قابل توجهی داشته و رکورد ماه‌های قبل که ۳ هزار میلیارد تومان بود را پشت سر گذاشته و در شهریور ماه به درآمد  بیش از ۴.۲ هزار میلیارد تومان دست یافته است.

آهن و فولاد ارفع (ارفع) نیز که جند روزیست در معاملات بورس مورد توجه بوده و اغلب با افزایش تقاضا در سقف قیمت مواجه بوده است در شش ماهه امسال  ۲.۵۶ هزار میلیارد تومان فروش داشته که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۱.۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

فولاد هرمزگان جنوب (هرمز) از تولیدکنندگان برتر اسلب نیز با افزایش چشمگیری مواجه بوده به طوری که درآمد عملیاتی آن در شش ماهه نخست سال جاری ۴.۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۵ درصدی داشته است. نرخ فروش اسلب این شرکت با توجه به عرضه آن در بازار جهانی نیز در شهریور ماه به ۸.۵ میلیون تومان به ازای هر تن گزارش شده که این عدد در پنج ماهه اخیر ۵.۶ میلیون تومان بوده است.

اما در نهایت افزایش درآمد شرکت های بورسی که بخشی از محصولات خود را در بورس کالا معامله می کنند، درآمد عملیاتی بورس کالا نیز رشد عجیبی داشته و در شش ماهه امسال به ۱۰۶ میلیارد تومان رسیده است. این در حالیست که کل درآمد این شرکت در سال مالی ۱۳۹۸، ۱۳۸ میلیارد تومان گزارش شده بود. درآمد حاصل از کارمزد معاملات بیشترین محل درآمدی این شرکت می باشد.

اگرچه درآمد شرکت ها افزایش داشته اما افزایش نرخ ارز تورم زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل نموده و از طرفی این افزایش نرخ‌ها منجر به رکود در صنایع پایین دستی نیز شده است. انتظار می رود سیاست های مناسب‌تری از طرف مسئولین جهت مقابله با جهش قیمتی اخیر اتخاذ گردیده و شرایط بهبود یابد.

فلزات جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید