معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت سنگ آهن که در طول ماه‌های اخیر روند صعودی داشت، در روزهای گذشته با توجه به افزایش موجودی انبارهای چین که نسبت به ۵ ماه گذشته به بیشترین سطح خود رسیده است و به تبع آن کاهش تقاضا، افت 6 دلاری طی هفته داشته و به 122 دلار به ازای هر تن رسید. نرخ سنگ آهن صادراتی ایران نیز با افت 1.5 دلاری به 82.4 دلار رسید. اما گلدمن ساکس در گزارشی قیمت سنگ آهن در سه ماهه چهارم را صعودی پیش بینی کرد و معتقد است که چشم انداز کامودیتی‌ها از جمله سنگ آهن در سه ماهه آخر سال مثبت می‌باشد.

بیلت

قیمت بلیت در اغلب بازارها نزولی بود. بیلت صادراتی کشورهای CIS افت 1 دلاری داشته و به قیمت 417 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. در بازار ترکیه نیز با توجه به اینکه قیمت قراضه وارداتی 7 دلار کاهش داشته و به 295 دلار رسید، قیمت بیلت نیز نزولی بوده و در بازه 430-435 دلار به ازای هر تن معامله شد. اما بیلت هند و ایران هفته نسبتا باثباتی داشته و تغییر محسوسی در نرخ بیلت صادراتی این کشورها رخ نداد. آمارها نشان می‌دهند که فروش فولاد در چین کاهش یافته و کمتر از پیش بینی های انجام شده بوده و به نحوی حاشیه سود فولادسازان کاهش یافته است.

از بازار املاک چین نیز خیر می‌رسد، فروش املاک نیز افت ۳ درصدی داشته و موجب کاهش تقاضا شده است. در بازار بیلت هند نیز همچنان کاهش صادرات به چین به دلیل افزایش تقاضای داخل مشهود است و ممکن است این عامل در هفته‌های آتی محرک قیمت فولاد در چین نیز باشد.

اما در بازار اسلب قیمت‌ها صعودی است. به طوری که قیمت اسلب صادراتی کشورهای CIS با 20 دلار افزایش از 440-450 به 460-465 دلار به ازای هر تن رسید. اسلب صادراتی برزیل نیز با 10 دلار جهش قیمت در سقف مواجه شده و به نرخ 440-460 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. اسلب صادراتی ایران نیز بدون تغییر به قیمت 432 دلار به ازای هر تن  معامله شد. افزایش نرخ اسلب متاثر از افزایش قیمت ورق در بازار است که در هفته‌های اخیر صعود قابل توجهی داشته است.

میلگرد

قیمت میلگرد در معاملات فلزات بازارهای جهانی صعودی بود. میلگرد صادراتی چین با 3 دلار افزایش نرخ به 489 دلار به ازای هر تن رسید. قیمت محصول صادراتی کشورهای CIS نیز افزایش داشته و به قیمت 445-450 دلار در هر تن معامله شد.

ورق

در بازار صادراتی ورق همچنان شاهد ادامه روند صعودی هستیم. ورق گرم صادراتی چین که در آخرین روز هفته گذشته در بازه 492-505 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت، با رشد قابل توجهی به 505-515 دلار رسید. نرخ ورق سرد نیز رشدی بوده و ورق سرد چین با افزایش 10 دلاری طی هفته اخیر در محدوده 605-610 دلار به ازای هر تن قرار گرفت. نرخ فروش ورق صادراتی کشورهای CIS نیز صعود 20 دلاری داشته و به قیمت 570-575 دلار در تن معامله شد.

مس

قیمت مس که در چند ماه اخیر برآیند صعودی داشته، به نظر می‌رسد این روند ادامه‌دار باشد به طوری که طی هفته گذشته قیمت هر تن مس در بازار بورس لندن LME به 6761 دلار در تن رسید. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که این روند حداقل برای چند ماه آتی صعودی بوده و از مرز 7000 دلار نیز عبور کند. اگرچه موجودی بازارهای لندن رشد اندکی داشته اما همچنان سطح ذخایر نسبت به چند ماه گذشته افت ۰.۵۴ درصدی داشته است. کشور چین نیز طی اقدامی جهت کنترل قیمت مس مجوز واردات قراضه بیشتری نسبت به ماه های اخیر را صادر کرده است.

آلومینیوم

در معاملات فلزات بازارهای جهانی ، قیمت آلومینیوم نیز همچون سایر فلزات اساسی طی ماه‌های اخیر صعودی بوده است. اما در آخرین روز هفته اندکی افت داشته و به 1743 دلار به ازای هر تن رسید. اما در هفته اخیر ابطال معاملات بیش از ۴۱ هزار تن آلومینیوم در بازارهای لندن می‌تواند حاکی از چشم انداز مثبت به افزایش نرخ فروش این محصول گردد.

روی

قیمت هر تن روی LME در هفته اخیر ۲۴۶۷ دلار به ازای هر تن گزارش شده  که مجموعا روند صعودی داشته است.

در مجموع می‌توان گفت اگرچه در قیمت کامودیتی‌ها در چند هفته اخیر گاها شاهد نوسانات منفی هستیم اما عمدتا ادامه روند صعودی در ماه‌های آتی محتمل‌تر می‌باشد. در این باره با نگاهی به معاملات سلف آمریکا نیز می‌توان گرایش سرمایه‌گذاران به ورود به بازار کامودیتی‌ها را به صورت مشهود نظاره گر بود. به طوری که تعداد موقعیت‌های LONG (خرید) برای فلزات در هفته اخیر رشد 10 درصدی داشته است.

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

در معاملات هفته منتهی به ۲۶ شهریور ماه سال جاری ۳۱۲،۷۶۴ تن کالا عرضه و در نهایت ۲۶۹،۳۱۸ تن به ارزش بیش از ۳.۹ هزار میلیارد تومان در رینگ صنعتی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که به لحاظ حجم معاملات کاهش ۴۳ درصدی و به لحاظ ارزش معاملات کاهش ۲۷ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

در گروه فولادی که بیشترین ارزش معاملات را در رینگ صنعتی بورس کالا به خود اختصاص داده‌اند، شمش فولاد که جهش قیمتی بیش از ۱۰ درصد نسبت به هفته گذشته داشت به میزان ۸۵،۸۳۱ تن عرضه شده و با وجود تقاضای ۱۵۲،۰۰۰ تنی تنها ۸۰،۴۰۰ تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت. این در حالیست که قیمت پایه عرضه نیز افزایش ۹ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است. فولاد خوزستان ( فخوز ) با فروش ۱۵۱ میلیارد تومان شمش بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد می‌باشد.

از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت بیلت می‌توان به افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت آهن اسفنجی و همچنین کمبود آن اشاره نمود. گفتنی است به دلیل افزایش قیمت شمش، یکشنبه ۳۰ شهریور ماه سال جاری عرضه فوق‌العاده در بورس کالا برای شمش برگزار خواهد شد که با عرضه متعارف همیشگی متفاوت است. از طرفی ریاست جمهوری نیز به منظور تنظیم بازار دستورات عرضه این محصول در بازار آزاد را نیز ارسال نمود.

در معاملات ورق نیز ورق گرم با کاهش چشمگیر حجم عرضه، تقاضا و معاملات روبرو بوده و تنها ۶،۸۰۳ تن ورق عرضه شده و مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است که قیمت پایه عرضه ورق گرم نسبت به هفته پیش ۱۳ درصد رشد داشته و از ۹.۹ میلیون تومان به ازای هر تن به ۱۱.۲ میلیون تومان رسید. اگرچه قیمت معاملات ورق گرم نسبت به هفته پیش صعودی بوده اما به دلیل کاهش چشمگیر حجم معاملات ارزش معاملات از ۱.۴ هزار میلیارد تومان به ۷۴ میلیارد تومان افت کرده است.

ارزش معاملات ورق سرد نیز به دلیل افزایش حجم معاملات رشد بیش از ۶ برابری داشته است. این در حالیست که قیمت معامله این محصول نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بوده است. فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با عرضه ۷۹،۸۰۰ تن انواع ورق در هفته اخیر همچنان بزرگترین عرضه کننده می باشد. اما ورق‌های پوشش‌دار، شامل ورق گالوانیزه و ورق قلع اندود با افزایش قیمت ۷.۹ درصدی بیش از ۱۷۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفته است.

در بازار میلگرد هفته اخیر حجم معاملات تغییر چندانی نداشته و با اندکی کاهش ۵۱.‍۲۸ تن کالا با قیمت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. افزایش قیمت ۹ درصدی میلگرد متاثر از افزایش قیمت شمش بوده و در مجموع ارزش معاملات این محصول به ۵۲۸ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات تیرآهن نیز با توجه به عرضه محدود ذوب آهن به ۲۰۵ میلیارد تومان رسید. قیمت پایه عرضه برای این محصول اندکی افزایش داشته و به ۹.۷ میلیون تومان رسید که در جریان معاملات و عرضه و تقاضا قیمت به ۱۱.۴ میلیون تومان به ازای هر تن افزایش یافت.

در معاملات مس هفته اخیر نیز شاهد رشد قیمت‌ها بودیم. به طوری که قیمت هر تن مس مفتول با ۲ درصد افزایش به ۱۴۶ میلیون و قیمت هر تن کاتد نیز با همین میزان افزایش به ۱۴۲ میلیون تومان رسید. حجم معاملات هر دو محصول نسبت به هفته گذشته بیشتر شده  و با توجه به افزایش قیمت ۲.۲ درصدی برای هر دو محصول ارزش معاملات صعودی بوده است. با توجه به افزایش قیمت مس جهانی برای مثال قیمت مس کاتد در بازار لندن تا ۶۸۷۴ دلار در تن که رکورد قیمت در ۲۷ ماه گذشته بوده و از طرفی تداوم قوت تقاضا می‌تواند قیمت مس را همچنان افزایش داده و این عامل بر فروش عرضه کنندگان مس از جمله ملی صنایع مس ایران ( فملی )بسیار اثرگذار خواهد بود.

ارزش معاملات آلومینیوم هفته منتهی به ۲۶ شهریور ۲۵۶ میلیارد تومان بوده است که با توجه به ثبات حجم معاملات و افزایش قیمت ۲ درصدی، نسبت به هفته اخیر ۲ درصد افزایش یافته است.

در جریان معاملات شمش روی هفته گذشته نیز شاهد افزایش ارزش معاملات از ۶.۹ میلیارد تومان به ۴۵ میلیارد تومان بودیم که با توجه به کاهش نسبی قیمت به میزان ۰.۲ درصد، به جهت افزایش در حجم معاملات بوده است.

همانطور که ذکر شد، اغلب فلزات در بورس کالا رشد قیمتی داشته‌اند که متاثر از نرخ دلار و قیمت‌های جهانی می‌باشد. با توجه به اینکه همواره انتظار می‌رود قیمت‌های جهانی افزایش یابد، ادامه رشد نرخ ارز توام با نرخ‌های جهانی قیمت فروش محصولات فلزی و صنعتی را همچنان افزایش خواهد داد که می‌تواند بر سایر بازارها از جمله بازار خودرو، لوازم خانگی، املاک و مستغلات و … تاثیرگذار باشد.

از طرفی خبر منتشر شده از طریق صفحه اینستاگرام شخصی آقای دکتر همتی ریاست بانک مرکزی مبنی بر افزایش عرضه ارز نیز می‌تواند بر درآمد عملیاتی شرکت های صادراتی و کامودیتی محور موثر باشد. پیش از این،  این شرکت‌ها نرخ ارز را با میانگین حواله سنا به صرافی های بانکی می‌فروختند اما هم اکنون می‌توانند به طور مستقیم در سامانه نیما به صرافی های غیر بانکی نیز به فروش برسانند که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد گران‌تر از میانگین موزون حواله سنا است. شاید اقدام‌هایی از این قبیل علاوه بر افزایش انگیزه ورود ارز توسط شرکت‌های صادراتی به داخل کشور، اختلاف قیمت‌ها در بورس کالا و بازار را نیز کاهش داده و تا حدی مانع از معاملات غیرواقعی و ناعادلانه شود.

فلزات جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید