معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۴ آگوست سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات بیلت در بازارهای جهانی

در هفته منتهی به ۱۴ آگوست سال ۲۰۲۰، قیمت بیلت صادراتی کشورهای مشترک المنافع (CIS) با ۵ دلار افزایش  نسبت به آخرین روز هفته گذشته به ۴۰۴ دلار در تن رسید که این قیمت در طول هفته نیز ادامه داشت تا اینکه در روز آخر معاملاتی هفته،  قیمت ۴۰۲ دلار برای این کالا ثبت گردید. قیمت بیلت صادراتی ترکیه نیز که در طول هفته تغییر محسوسی نداشت در آخرین روز یعنی ۱۴ آگوست با ۱.۱ درصد افزایش در بازه ۴۲۰-۴۲۵ دلار مورد معامله قرار گرفت.

انتظار می‌رود با تداوم رشد تقاضا در بازار داخلی چین و سطح بالای قیمت‌های سنگ آهن و قراضه آهن قیمت بیلت روند صعودی داشته باشد. بیلت صادراتی ایران نیز که در طول هفته تغییر چندانی نداشت، روز آخر هفته را با کاهش ۴ دلاری در کف قیمت معامله شده در آن روز و با قیمت ۳۸۸-۳۹۵ دلار در تن به پایان رسانید. این در حالی بود که قیمت شمش فولاد با کاهش ۵ درصدی در بورس کالا  به ۷.۵ میلیون تومان به ازای هر تن رسید. کاهش نرخ ارز را می‌توان مهم‌ترین علت نزولی بودن قیمت مقاطع فولادی در هفته اخیر عنوان کرد. از دیگر عوامل این روند نزولی می‌توان به جو روانی بازار به جهت اخبار منتشر شده در هفته‌های اخیر اشاره نمود.

به طوری که ابهامات به وجود آمده موجب کاهش تولید و تقاضا شده و رکود محسوسی را در بازار ایجاد کرده است. عدم دریافت رای اعتماد آقای مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت و معدن از سوی نمایندگان مجلس نیز از جمله اخبار تاثیرگذار بود. به طوری که اغلب کارشناسان معتقدند این اتفاق به طور عمده به نفع معدن کاران و تولیدکنندگان مواد اولیه در زنجیره تولید فولاد بوده است.

معاملات میلگرد در بازارهای جهانی

میلگرد صادراتی چین در روزهای انتهایی هفته گذشته با ۲ دلار  افزایش به ۴۸۰ دلار رسید. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه نیز علی رغم ثبات در طی هفته، در آخرین روز معاملاتی با ۱ درصد افزایش در بازه ۴۳۰-۴۴۰ دلار در تن مورد معامله قرار گرفت. کاهش ارزش برابری لیر ترکیه در مقابل دلار  و استمرار روند صعودی قیمت قراضه آهن موجب افزایش قیمت میلگرد شده است. اما میلگرد صادراتی کشورهای CIS و آمریکای جنوبی بدون تغییر محسوسی در طول هفته به ترتیب ۴۳۰-۴۴۰ و ۳۹۰-۴۱۰ معامله شد.

قیمت میلگرد در بورس کالا نیز به طور متوسط ۷ هزار و ۹۹۳ تومان در طول هفته بود که با توجه به قیمت ۷.۵۰۰ تومانی هر کیلو شمش، اختلاف میان قیمت میلگرد و شمش برای تولیدکنندگان میلگرد به صرفه و معقول نمی‌باشد. از اهم دلایل نزولی بودن قیمت میلگرد نیز همانند بیلت می‌توان به کاهش نرخ ارز و جو روانی در بازار فلزات به خصوص گروه فولاد اشاره کرد. اما با ثبات شرایط و افزایش تولید و فروش انتظار می‌رود این شرایط کوتاه مدت بوده و شاهد افزایش قیمت‌ها در هفته‌های اخیر باشیم.

معاملات ورق در بازارهای جهانی

در روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی کشورهای CIS با افزایش قابل توجه ۲۵ دلاری در بازه قیمتی ۴۶۰-۴۸۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. همچنین قیمت ورق صادراتی چین نیز با ۸ دلار افزایش به ۵۰۸ دلار رسید. علی رغم افزایش قیمت‌های جهانی ورق،  قیمت ورق گرم فولاد مبارکه اصفهان با ۳ درصد کاهش، با قیمت ۷.۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت. از آمار و ارقام منتشر شده پیداست که رکود حاکم در بازار و کاهش نرخ ارز تمام گروه‌های فولادی و سایر فلزات و همچنین بخش‌های دیگر ازجمله پتروشیمی را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به حجم بالای نقدینگی موجود در بازارها با ادامه سکون در بورس کالا و بورس اوراق بهادار می‌توان شاهد انتقال این نقدینگی به بازارهای دیگر بود.

 

معاملات مس در بازارهای جهانی

در طول هفته مورد بررسی، قیمت مس در بورس فلزات لندن دارای نوسان بوده و ابتدای هفته را با کاهش ۱۶ دلاری شروع کرد. اما اخبار مربوط بهبود تجارت جهانی، افت شاخص دلار به جهت موضع سختگیرانه آمریکا در قبال سایر کشورها و به تبع آن استقبال از سایر ارزها در روزهای انتهایی هفته مانع از ادامه روند نزولی مس شده و نهایتا قیمت هر تن مس در بازار LME به ۶.۳۸۰ دلار در تن رسید. در مجموع، با توجه به افزایش واردات مس توسط برترین مصرف‌کننده جهان به علت محدودیت عرضه داخلی، شاهد ثبت رکورد قابل توجهی در قیمت هر تن مس در ماه اخیر بوده‌ایم.

 

معاملات سنگ آهن در بازارهای جهانی

قیمت سنگ آهن در هفته اخیر در کانال ۱۲۱ دلار بوده و شاهد نوسانات کم اما مثبتی بود. افزایش تقاضا برای ساخت و ساز در چین، تقویت قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن و فولاد از جمله مهم ترین عوامل افزایش قیمت سنگ آهن در ماه‌های اخیر به حساب می‌آیند. همچنین، طرح پروژه‌های مهم با مقیاس بزرگ در حوزه سنگ آهن در استرالیا موجب پیشی گرفتن این کشور در عرضه سنگ آهن نسبت به رقیب خود، برزیل شده و سهم استرالیا را به ۵۷ درصد از تجارت جهانی سنگ آهن افزایش داده است.

 

معاملات آلومینیوم در بازارهای جهانی

در هفته گذشته قیمت آلومینیوم به طور متوسط افزایشی بوده و این فلز اولین روز هفته را با ۱.۷۴۴ دلار آغاز به کار کرد. این روند صعودی در طی هفته متاثر از افزایش قیمت نفت، افت دلار و همچنین افزایش تفاوت قیمت‌های نقدی و معاملات آتی(فیوچرز) ادامه داشت. علی رغم اینکه برخی تحلیلگران رشد بی رویه قیمت آلومینیوم در هفته‌های اخیر را منطقی نمی دانند، فست مارکت متال بولتن در پیش بینی اخیر خود اعلام کرده که قیمت آلومینیوم در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ می‌تواند تا ۱.۸۳۲ دلار نیز افزایش یابد.

 

معاملات روی در بازارهای جهانی

در روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت هر تن روی معامله شده در بورس فلزات لندن (LME) با ادامه روند صعودی هفته‌های اخیر، به ۲.۳۹۳ دلار نیز رسید اما در ادامه با توجه به احتیاط سرمایه گذاران به دلیل افزایش قیمت‌های اخیر و افزایش موجودی روی در انبارهای لندن موجب متعادل شدن قیمت شده و در نهایت هر تن روی روز پایانی هفته را  با ۲.۳۶۲ دلار به پایان رسانید.

در مجموع، چنانچه شرایط رکود حاکم بر بازار تجارت جهانی متاثر از کشف واکسن ویروس کرونا، کاهش تنش‌ها و افزایش صادرات بهبود یابد، انتظار می‌رود تقاضا برای اغلب کامودیتی‌ها افزایش یافته و روند قیمت‌ها نوسانات مثبتی داشته باشد. اما از طرفی ابهامات سیاسی و چشم انداز اقتصادی ضعیف متاثر از تنش‌ها و همچنین افزایش برودت هوا و کاهش ساخت و ساز می‌تواند موجب تضعیف قیمت های فلزات در سه ماهه آتی گردد.

 

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ در بخش صنعتی بورس کالا، ۲۸۹.۹۰۴ تن کالا به ارزش ۲.۹۹۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. در هفته مزبور علی رغم افزایش ۹.۶ درصدی حجم معاملات، ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته تنها ۲ درصد افزایش داشته است.

همانند هفته گذشته ارزش معاملات فولاد بیش از ۸۵ درصد کل معاملات انجام شده در رینگ صنعتی را تشکیل می‌دهند. ارزش معاملات گروه فولادی شامل انواع شمش، ورق، میلگرد و تیرآهن ، ۲.۵۰۰ میلیارد تومان گزارش شده که بیش از ۱.۴۰۰ میلیارد تومان متعلق به معاملات ورق فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) می‌باشد. قیمت ورق گرم فولاد مبارکه علی رغم افزایش قیمت جهانی ورق کاهش ۳ درصدی داشته ونرخ ورق سرد و ورق‌های پوشش دار بدون تغییر نسبت به هفته گذشته معامله شده است. همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، کاهش نرخ ارز و رکود بازار به دلیل عدم ثبات شرایط از مهم‌ترین عوامل کاهش قیمت فلزات در بازار داخل بوده است که به نظر می‌رسد با بهبود شرایط و ایجاد جو مثبت این روند کوتاه مدت بوده و شاهد بازگشت قیمت‌ها باشیم.

ارزش معاملات میلگرد در هفته اخیر ۳۱۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است. روند نزولی قیمت هر تن میلگرد نیز در این هفته ادامه دار بوده و نسبت به هفته گذشته با ۴ درصد کاهش به ۷ میلیون و ۹۹۳ هزار تومان رسیده است.

همانطور که می‌دانیم ارزش معاملات تیرآهن در هفته منتهی به ۱۸ مرداد به دلیل عدم عرضه اغلب شرکت‌ها به ۵۰ میلیارد تومان کاهش یافته بود که در هفته اخیر با رشد ۱۰۰ درصدی به بیش از ۱۱۹ میلیارد تومان رسید. اما قیمت این محصول همانند سایر محصولات فولادی نسبت به هفته گذشته بیش از ۷ درصد کاهش داشته است.

در گروه مس مجموعا ۵۲۰ تن کالا به ارزش ۶۱ میلیارد و ۸۲۱ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. با وجود عدم عرضه مفتول مس توسط شرکت ملی صنایع مس ایران ( فملی )، ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی داشته است. لازم به ذکر است که قیمت مس کاتد و مفتول مس با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته به ۱۲۸ و ۱۲۲ میلیون در تن رسیده است که این افزایش می‌تواند ناشی از روند صعودی قیمت جهانی مس باشد.

در هفته گذشته ارزش معاملات آلومینیوم، شامل شمش و بیلت آلومینیوم با ۴۳ درصد افزایش به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. این افزایش در ارزش معاملات همانند اغلب گروه‌های حاضر در رینگ صنعتی بورس کالا ناشی از افزایش در حجم معاملات بوده است. قیمت هر تن شمش و بیلت آلومینیوم به ترتیب با ۱ و ۷ درصد کاهش به ۱۸۱.۱ و ۱۹.۸ میلیون تومان رسید.

در هفته مزبور با وجود تقاضای ۵۲۰ تنی برای محصولات روی، ۴۱۰ تن کالا عرضه شده و مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات نیز متاثر از کاهش توامان حجم و قیمت محصولات معامله شده با ۶۵ درصد کاهش به ۱۷.۸ میلیارد تومان رسید. قیمت شمش روی کالسیمین ( فاسمین ) علی رغم صعودی بودن قیمت روی جهانی، با کاهش قابل توجه ۱۴ درصدی به ۴۳.۲ میلیون تومان در هر تن رسید که ناشی از کاهش نرخ ارز بود.

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید