معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت سنگ آهن در ابتدای هفته به دلیل بازگشایی بازارهای چین از ۱۲۳ دلار به ۱۲۵.۷ دلار افزایش یافت اما در ادامه با کاهش هیجانات و کمبود تقاضا به ۱۱۷ دلار رسید. در مجموع متوسط قیمت معاملات سنگ آهن نسبت به هفته گذشته کاهش ۱.۵دلاری داشت، اما سنگ آهن مگنتیت با خلوص ۶۱ درصد ایران با رشد ۲ دلاری به قیمت ۷۷.۶ دلار به ازای هر تن به ثبت رسید. اگرچه تعطیلات چینی ها به پایان رسیده اما انتظار می‌رود با شروع فصل سرما در چین تولید و تقاضای فولاد کاهش یابد.

همین امر در هفته‌های اخیر بر قیمت سنگ آهن تاثیر منفی گذاشته است و چنانچه انتظارات تحقق یابد، روند نزولی تثبیت خواهد شد. همچنین قیمت سنگ آهن صادراتی ایران نیز از این روند تاثیر می‌پذیرد و افت قیمت آن نیز با ادامه این روند دور از انتظار نخواهد بود. هر چند سنگ آهن صادراتی ایران تاکنون سال پرباری داشت و در شرایط محدودیت تجارت جهانی قیمت کنسانتره حدود ۵۱ درصد بیشتر از سال گذشته بود.

بیلت

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت بیلت در هفته اخیر به طور متوسط کاهش۱ دلاری داشته و با قیمت ۴۱۶.۶دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. اما در راستای معاملات جهانی، بیلت صادرات کشورهای CIS طی هفته ۱ دلار صعود کرد و به ۴۱۰ دلار رسید. در منطقه آمریکای لاتین قیمت‌ها دارای ثبات نسبی بوده و تغییر محسوسی نداشتند. اما بیلت صادراتی ترکیه با افت 5 دلاری همراه بود و در آخرین روز هفته در محدوده ۴۱۰-۴۱۵ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. افت قیمت مواد اولیه و تداوم کاهش تقاضا با شروع سرما از عوامل کاهش قیمت مقاطع فولادی بودند.

میلگرد

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، در هفته گذشته قیمت میلگرد صادراتی چین با افزایش تقاضا و پایان تعطیلات تحرکات مثبت داشت و با رشد ۱ دلاری همراه بود. اما قیمت میلگرد صادراتی کشورهای CIS با کاهش چشمگیر۸ دلاری همراه بود و به قیمت ۴۵۹ دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز افت قیمت داشت و از ابتدای هفته به قیمت ۴۴۰-۴۵۰ دلار معامله شد.

ورق

در معاملات ورق جهانی شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم، به طوری که قیمت ورق صادراتی چین با ۷ دلار رشد به ۵۱۰ دلار در هر تن رسید. ورق گرم صادراتی منطقه آمریکای لاتین نیز با رشد۲دلاری به قیمت ۵۶۵ دلار مورد معامله قرار گرفت. اما بیلت صادراتی CIS بدون تغییر در محدوده ۵۶۰-۵۷۰ دلار معامله شد. ورق سرد چین نیز همانند ورق گرم صادراتی این کشور صعودی بود و از متوسط قیمت ۵۸۷.۵ دلار به۵۹۶ دلار در تن رسید.

اما قیمت در منظقه آمریکای لاتین و کشورهای CIS بدون تغییر به ترتیب به طور متوسط با قیمت های ۶۰۰-۶۱۰ و ۵۹۵-۶۰۰ دلار مورد معامله قرار گرفت. قیمت ورق همچنان در مقابل افت مقاومت کرده و روند صعودی خود را حفظ کرده است.  به نظر می‌رسد این شرایط به صورت کوتاه مدت ادامه یابد.

مس

قیمت مس در بورس فلزات لندن LME ابتدای هفته را با رشد۱۵۷دلاری شروع کرد و این روند تا اواسط هفته ادامه یافت اما در نهایت به ۶۶۸۳ دلار به ازای هر تن رسید. در مجموع معاملات مس روند صعودی داشته و با رشد ۲۰۹ دلاری نسبت به متوسط هفته گذشته همراه بود. به طور کلی می توان زمزمه های اعتصاب در معادن مس شیلی که عرضه را با مشکل مواجه می‌کند و افزایش فعالیت بازار با به پایان رسیدن تعطیلات چینی‌ها را از عوامل موثر بر قیمت مس برشمرد.

آلومینیوم

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت آلومینیوم LME نیز همانند مس ابتدا صعودی بود و در دو روز پایانی روند نسبتا نزولی به خود گرفت و در نهایت به طور متوسط نسبت به هفته گذشته رشد ۸۰ دلاری داشت. آلومینیوم نیز همانند مس با افزایش تقاضای چینی‌ها روند مثبتی به خود گرفت.

روی

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، روی نیز روندی مشابه سایر فلزات اساسی همانند مس و آلومینیوم را داشت و ابتدای هفته را با قیمت ۲۴۳۹ دلار شروع و پایان هفته را با۲۳۹۷ دلار به ازای هر تن به پایان رساند. متوسط نرخ معاملات هفته اخیر روی بورس فلزات لندن رشد ۹۰ دلاری داشته و قیمت متوسط ۲۴۲۰ دلار برای این محصول به ثبت رسید.

در هفته اخیر با پایان تعطیلات ۸ روزه چینی ها همانطور که انتظار می رفت بازار تحرکات مثبتی را شاهد بود و قیمت اکثر محصولات صادراتی چین افزایش یافت. همچنین با توجه به اینکه کرونا به ظاهر در چین مهار شده و جشن برداشتن ماسک در این کشور برگزار شد، احتمالا شرایط کرونایی بر اقتصاد این کشور تاثیر چندانی نداشته و ریسک خاصی از این حیث وجود ندارد. از طرفی، ارزش یوان نسبت به دلار بالا رفته و پیش‌بینی می‌شود ارزش یوان ۶ برابر دلار شود.

این امر واردات را برای چین ارزانتر کرده و تقاضا می‌تواند افزایش یابد. در مقابل شروع فصل زمستان تولیدات چین را محدود کرده که این امر تقاضای مواد اولیه برای این کشور را تهدید می‌کند. برآیند عوامل موثر در کنار نتیجه انتخابات آمریکا روند آتی بازار جهانی را ترسیم خواهد کرد که انتظار می‌رود قیمت‌ها تا انتهای سال ۲۰۲۰ ثبات داشته و روند نزولی چشمگیری نداشته باشند.

فلزات جهاني

بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۲۳ مهر ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۲۳ مهر سال جاری ۵۰۱ هزار و ۳۷۳ تن محصول در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شده و در مجموع ۴۷۲ هزار و ۹۵۹ تن به ارزش بیش از ۷ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم معاملات نسبت به هفته گدشته ۱۴۰ و ارزش معاملات ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

درمعاملات بورس كالا در گروه فولادی، معاملات شمش با افزایش توامان حجم معاملات و نرخ فروش محصولات همراه بود. به طوری که از ۸۵ هزار و ۹۰۰ تن شمش عرضه شده با وجود تقاضای ۱۳۶ هزار تنی بیش از۸۵ هزار تن به نرخ متوسط ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. این در حالی بود که هفته گدشته نرخ فروش محصولات به دلیل شایعه کاهش نرخ گذاری شمش ار۹۰ درصد فوب به۷۰ درصد افت ۱۱ درصدی داشت.

در معاملات ورق نیز شاهد افزایش قیمت بودیم. ورق سرد فولاد مبارکه اصفهان به قیمت هر تن ۱۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان و ورق سرد فولاد غرب آسیا ۱۸ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت که به طور میانگین نسبت به هفته گذشته افزایش ۹.۴ درصدی داشته است. حجم معاملات نیز نسبت به هفته قبل افزایشی بوده و از ۲۰هزار و ۳۷۰ تن به بیش از ۲۹۷ هزار تن رسید. این افزایش توامان در حجم معاملات و نرخ فروش محصولات موجب افزایش ارزش معاملات به ۳ هزار و ۸۸۹ میلیارد تومان شد. لازم به ذکر است که ارزش معاملات ورق بیشترین سهم را در رینگ صنعتی بورس کالا به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات میلگرد با افزایش ۲۳ درصدی ناشی از افزایش حجم معاملات همراه بود .در حالیکه قیمت پایه تغییر چندانی نداشت،  نرخ فروش محصول صعود ۳ درصدی داشت و با توجه به افت ۳ درصدی هفته گدشته، قیمت به مقدار دو هفته پیش به ۱۱ میلیون و۳۰۰ هزار تومان بازگشت.

در جریان معاملات تیرآهن هر تن سبد تیرآهن به قیمت ۱۲ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان معامله شد. دوب آهن اصفهان(ذوب) به عنوان بزرگترین عرضه کننده تیرآهن با عرضه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن محصول بیشترین معامله را به ارزش ۱۷۰ میلیارد تومان به خود اختصاص داد. در معاملات گروه فولاد عمدتا قیمت های پایه افزایش چندانی نداشته و حتی در برخی محصولات همانند ورق گرم و ورق سرد شاهد کاهش قیمت‌های پایه بودیم. اما با افزایش نرخ ارز و تقاضا اغلب قیمت ها صعودی بود و شاهد بازگشت موقت معاملات این گروه به روند صعودی بودیم.

ارزش معاملات مس به دلیل رشد چشمگیر حجم معاملات افزایش قابل توجهی داشت. به طوری که ارزش معاملات مس کاتد از ۷.۷ میلیارد تومان هفته گذشته به ۷۸۰  و مفتول مس از۳.۳ به ۱۰۰ میلیارد تومان رسید. افزایش قیمت مس جهانی و نرخ ارز از جمله مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت‌های بورس کالا و بازار داخل بودند.

در معاملات آلومینیوم حجم معاملات تغییر چندانی نداشت و نرخ فروش نسبتا متعادل با افزایش ۳ درصدی همراه بود. قیمت پایه شمش آلومینیوم نسبت به هفته گذشته رشد ۶ درصدی داشت و علی رغم محصولات فولادی که قیمت پایه نسبتا ثابتی داشتند، صعودی بود. در نهایت ارزش معاملات شمش آلومینیوم با ۶ هزار و ۲۰۰ تن و قیمت۴۶  میلیون تومان به ۲۸۶ میلیارد تومان رسید. آلومینیوم نیز همانند مس از افزایش قیمت‌های جهانی تاثیر پذیرفته است.

افزایش قیمت ها در بورس کالا متاثر از اهرم نرخ ارز و قیمت‌های جهانی بوده است. اما بررسی ها نشان می‌دهد تقاضای سوداگرانه نیز بر جهش قیمتی محصولات به خصوص محصولات گروه فولادی موثر بوده است. طبق ادعای عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در حال حاضر مجوز تولید ۱۸ تنی پروفیل از طرف وزارت صنعت معدن و تجارت صادر شده اما تولید پایین تر از ۲ تن می‌باشد. در این شرایط بسیاری از بازیگران به عنوان خریدارانی که شرایط خرید در بورس کالا را ندارند با خرید محصولات در بورس کالا به قیمت پایین و فروش آن با قیمت بالا در بازار آزاد موجب تلاطم قیمتی شده و فقط از امتیازات قیمتی بهره برده‌اند.

از طرفی همانطور که در گزارشات گذشته نیز اشاره شد، با توجه به افزایش قیمت محصولات فلزی و به طور خاص فولادی‌ها دولت در پی کنترل قیمت‌ها و تصویب قوانین جدید است. در این صورت چنانچه سناریوی انتخاب ترامپ برای بار دوم به سمت ریاست جمهوری آمریکا تحقق یابد، می‌تواندروند افزایشی قیمت دلار را تثبیت کرده و اقتصاد داخل را به چالش کشاند. در پی این امر مسئولان می‌توانند با مستقل کردن نرخ کامودیتی‌ها از دلار تا حدی جلوی افزایش قیمت را بگیرند اقدامی که در هفته‌های اخیر مطرح شده و شاید برای برخی محصولات همچون بیلت فولاد خوزستان (فخوز) وضع گردید و با اصلاح دلار از ۲۷ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان  قیمت شمش فخوز اصلاح ۱۲ درصدی در دو هفته گدشته داشت. آنچه مهم است شفافیت قوانین و منصفانه بودن آن است. چرا که همواره قوانین غیرشفاف عاملی برای ایجاد تورم و سوء استفاده بوده است.

فلزات جهاني

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۹ اکتبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید