معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

 معاملات فلزات در بازارهای جهانی

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، معاملات سنگ آهن در بازار جهانی که اولین روز هفته را با 129 دلار به ازای هر تن شروع کرده بود در طی هفته با نوساناتی روبرو شده و در نهایت قیمت 126.54 دلار برای این فلز ثبت شد. سنگ آهن وارداتی چین نیز با اینکه ابتدای هفته را مثبت آغاز کرده بود اما به دلیل نگرانی‌ها از ادامه افزایش روند تقاضا از 131 دلار به 126.3 دلار رسید.  اگرچه قیمت‌ها در هفته جاری تا حدودی کاهشی بوده اما در مقطع زمانی ۴ ماهه که از ابتدای شیوع کرونا بود بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

اما سنگ آهن مگنتیت صادراتی ایران با 5 دلار بهبود قیمت به 83.9 دلار رسید. در مجموع با توجه به اینکه صادرات سنگ آهن برزیل از ابتدای سال جاری میلادی نسبت به دوره مشابه سال قبل  کاهش ۸ درصدی داشته که اخیرا متاثر از نامساعد بودن شرایط آب و هوایی بوده است، می‌توان تا مدتی بازار سنگ آهن را با ثبات و نسبتا مثبت ارزیابی نمود.

بیلت

در هفته اخیر قیمت بیلت در اکثر مناطق رشدی بوده است. به طوری که بیلت صادراتی کشورهای CIS با 15 دلار افزایش نسبت به آخرین روز هفته گذشته به 417 دلار به ازای هر تن رسید. بیلت ترکیه نیز با توجه به افزایش قیمت قراضه وارداتی این کشور 5 دلار افزایش داشته و در بازه 425-430 دلار مورد معامله قرار گرفت. اگرچه قیمت‌ها بهبود یافت اما تقاضا تغییر چندانی نداشت. بیلت صادراتی ایران نیز همانند سایر بازارها با 6 دلار افزایش قیمت در محدوده 405-410 دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت.

افزایش قیمت مواد اولیه از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ‌ها محسوب می‌شود و با توجه به اینکه انتظار تداوم رشد قیمت‌ها در بازار جهانی را داریم در بازار داخل نیز می‌توان منتظر ادامه روند افزایش قیمت‌ها بود. در بازار اسلب نیز شاهد صعود قیمت‌ها بودیم. اسلب ایران با جهش فوق العاده‌ای به 432 دلار نیز رسید که برای شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و  فولاد هرمزگان خبر بسیار خوبی تلقی می‌شود.

میلگرد

قیمت میلگرد صادراتی نیز همانند سایر مقاطع صعودی بود. میلگرد صادراتی کشورهای CIS با 10 دلار افزایش نسبت به اولین روز هفته به 440-450 دلار رسید. در ترکیه نیز با توجه به افزایش نرخ مواد اولیه و ادامه بهبود تقاضا برای میلگرد این کشور،  قیمت در آخرین روز هفته 450 دلار را رد کرده و وارد کانال ۴۶۰ دلار شد. اگرچه قیمت‌ها همچنان صعودی می‌باشد اما به نظر می‌رسد نگرانی‌ها از ادامه روند صعودی قیمت‌ها شروع شده و ابهاماتی در رابطه با ادامه تقاضا در چین وجود دارد.

ورق

ورق همچنان در مدار صعودی قرار دارد. قیمت ورق گرم صادراتی CIS افزایش 15 دلاری در سقف قیمت داشته و در محدوده 492-505 دلار معامله می‌شود. ورق گرم صادراتی چین که ابتدای هفته را با افزایش 2 دلاری شروع کرد و به 522 دلار نیز رسید در ادامه با نوسانات منفی مواجه شده و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته 519 دلار به ازای هر تن برای این محصول صادراتی چین ثبت شد. افزایش قیمت مواد اولیه همچنان بر قیمت این محصولات نیز تاثیر گذاشته و به نظر می‌رسد مدار صعودی ادامه داشته باشد

مس

قیمت مس در بازار بورس فلزات لندن LME که اول هفته را با اندکی کاهش در قیمت 6678 دلار شروع کرد ، در طی هفته نوسانات مثبت داشته و در نهایت به 6711 دلار به ازای هر تن رسید. همچنان ادامه کاهش تولیدات در شیلی و پرو، از طرفی افت دلار و کاهش موجودی‌های انبار لندن از جمله مهم‌ترین محرک های قیمت مس در بازار جهانی محسوب می‌شوند.

 آلومینیوم

در هفته اخیر قیمت شمش آلومینیوم در معاملات فلزات در بازارهای جهانی از ابتدای هفته را با افزایش نسبتا خوبی شروع نمود اما در ادامه با افت 20 دلاری از 1763 به 1743 دلار به ازای هر تن رسید. افت دلار و کاهش موجودی‌های لندن موجب تحریک مثبت قیمت این فلز در سطح جهانی شد اما از طرفی به سبب واردات قراضه ارزان‌تر توسط هند که منجر به کاهش واردات شمش آلومینیوم این کشور از چین و کشورهای شرق آسیا شده، تاثیرات منفی بر قیمت این فلز داشته است.

روی

قیمت روی در بورس فلزات لندن در هفته گذشته با اندکی کاهش از 2488 دلار به 2383 دلار به ازای هر تن رسید که عموما همانند سایر فلزات پایه ناشی از متغیرهای کلان اقتصادی می‌باشد.

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۱۹ شهریور سال جاری ۵۴۱.۹۹۷ تن کالا در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که در نهایت ۴۷۷.۱۱۷ تن به ارزش بیش از ۵.۴ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته به دلیل افزایش قیمت‌ها و افزایش در حجم معاملات، بیش از ۱۰۰ درصد صعود کرده است.

در گروه فولادی، شمش فولاد که هفته پیش مورد معامله قرار نگرفته بود، این هفته عرضه شده و معاملات آن مورد تایید قرار گرفت. در این راستا بیش از ۲۰۵ هزار تن شمش فولاد عرضه شد که در نهایت با وجود تقاضای بالای ۳۰۰ هزار تن تنها ۱۹۵.۷۰۰ تن کالا مورد معامله قرار گرفت. همچنین قیمت معاملات این محصول نیز با وجود افزایش قیمت پایه به ۷.۶ میلیون تومان به ازای هر تن با ۱۶ درصد اختلاف قیمت نسبت به قیمت پایه عرضه به ۸.۹ میلیون تومان رسید.

قیمت‌ها متاثر از انتظارات تورمی در کشور و همچنین کمبود آهن اسفنجی روند صعودی خود را پس از چند هفته استراحت شروع کرده و از طرفی با افزایش قیمت‌های جهانی به خصوص قیمت محصولات صادراتی ایران و با توجه به فرمول تعیین قیمت‌های پایه بر مبنای قیمت‌های فوب می‌توان انتظار تداوم در رشد قیمت‌ها را داشت. در گروه فولادی شاهد عملکرد چشمگیر برخی از شرکت‌ها در بورس کالا از جمله فولاد خوزستان ( فخوز ) هستیم.  به طوری که ارزش معاملات آن از ابتدای شهریور ماه سال جاری از ۱۰۰۰ میلیارد تومان عبور کرده و رکورد جدیدی را ثبت نمود.

در معاملات ورق هفته اخیر نیز شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات بودیم. ورق گرم که در هفته گذشته مورد معامله قرار نگرفته بود، این هفته بیش ۱۳۰ هزار تن عرضه و معامله شد. قیمت هر تن ورق گرم در جریان معاملات هفته متاثر از افزایش نرخ‌های جهانی به ۱۰.۹ میلیون تومان  افزایش یافت. اما ورق سرد در هفته اخیر بدون تغییر بوده و با همان قیمت پایه عرضه قبلی به مبلغ ۱۴ میلیون تومان به ازای هر تن معامله شد. ورق پوشش دار که شامل ورق قلع اندود و ورق گالوانیزه می‌باشد نیز با ۶ درصد افت قیمت مواجه شده و به ۱۵.۵ میلیون تومان در هر تن رسید. ارزش معاملات ورق نیز که بیشترین سهم از کل معاملات در رینگ صنعتی را به لحاظ ارزشی به خود اختصاص داده، در مجموع بیش از ۱.۶هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته تغییر قابل توجهی داشته است.

ارزش معاملات میلگرد نیز همانند سایر مقاطع صعودی بوده و به ۵۲۷ میلیارد تومان رسید. در این بین ۵۶.۶۷۲ تن میلگرد توسط کارخانجات شرکت کننده عرضه شد که با وجود مازاد تقاضا در بورس کالا تنها ۵۵.۵۷۲ تن مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه این محصول نیز افزایشی بوده و ۹ میلیون ۴۴ هزار تومان در هر تن تعیین شد. به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد با وجود افزایش حجم معاملات و حتی مازاد تقاضا برای مقاطع فولادی در بورس کالا، بازار آزاد مقاطع طویل فولادی رونق چندانی نداشته و تا حدودی شاهد رکود در معاملات بودیم. اما با افزایش قیمت ارز و ریزش بازار سرمایه در یک ماه اخیر و متعاقبا جریان نقدینگی به سایر بازارها، با وجود رکود شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم که این امر می‌تواند به دلیل کاهش تولید کارخانجات و تولید با حداقل ظرفیت به رکود تورمی بیانجامد.

در معاملات تیرآهن نیز شاهد افزایش قیمت پایه و به تبع آن افزایش قیمت معاملات بودیم . به گونه‌ای که هر تن تیرآهن با بیش از ۷ درصد افزایش قیمت به ۱۰.۶ میلیون تومان به ازای هر تن رسید و در نهایت ۱۴۸ میلیارد تومان از این محصول بین خریداران و فروشندگان مورد معامله قرار گرفت که بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان متعلق به ذوب آهن اصفهان (ذوب) است که می‌توان گفت شرکت پیشرو در عرضه تیرآهن در کشور می‌باشد و بازار این محصول را به خود اختصاص داده است.

در گروه مس در هفته اخیر اسلب و بیلت مسی نیز عرضه شد اما به دلیل عدم تقاضا مورد معامله قرار نگرفت. اما دو محصول مهم این گروه مس مفتول و مس کاتد هر دو با افزایش بیش از ۶ درصدی در قیمت معاملات مواجه شده و به ترتیب به قیمت‌های ۱۴۳ و ۱۳۹ میلیون تومان به ازای هر تن مورد داد و ستد قرار گرفتند. همانطور که از هفته‌های پیش نیز بیان نمودیم، با وجود افزایش نرخ جهانی مس و ادامه دار بودن این امر قیمت مس در معاملات بورس کالا نیز صعودی بوده و به نظر می‌رسد این روند در هفته‌های آتی نیز ادامه دار باشد. ارزش معاملات مس در هفته اخیر جمعا ۵۲۸ میلیارد تومان بود که متاثر از افزایش نرخ‌ها و حجم معاملات، افزایش داشته است.

در جریان معاملات آلومینیوم هفته اخیر ۶.۰۰۰ تن شمش آلومینیوم عرضه شده و مورد معامله قرار گرفت که علی رغم ثبات حجم معاملات نسبت به هفته گذشته شاهد افزایش بیش از ۵ درصدی در ارزش معاملات بودیم که تنها محرک آن افزایش نرخ فروش بوده است. قیمت پایه هر تن شمش آلومینیوم در هفته اخیر ۴۰ میلیون تومان تعیین شد که در جریان معاملات به ۴۲ میلیون تومان به ازای هر تن رسید. ارزش معاملات بیلت آلومینیوم در هفته اخیر نیز با توجه به رشد قابل توجه ۱۲ درصدی در نرخ فروش، به بیش از ۲۵ میلیارد تومان رسید.

در معاملات شمش روی نیز به دلیل اینکه حجم معاملات به کمتر از نصف حجم هفته گذشته رسید، ارزش معاملات نیز از ۱۵ میلیارد تومان به ۶.۹ میلیارد تومان کاهش یافت. قیمت هر تن شمش روی نیز با ۴.۶ درصد افزایش به ۵۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر تن رسید که با قیمت پایه عرضه تعیین شده اختلاف اندکی داشت.

آمار معاملات بورس کالا در هفته‌های اخیر نشان می دهد که افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت پایه عرضه موجب افزایش قیمت‌ها شده و بر نگرانی مصرف کنندگان محصولات فلزی افزوده و همانطور که ذکر شد شاهد افزایش تقاضا در اکثر گروه‌های محصولی بورس کالای فلزات هستیم. چنانچه نقدینگی ایجاد شده کنترل نشود و نرخ ارز آزاد و متاثر از آن نرخ نیما به عنوان ارز مرجع کنترل نشود حداقل در بورس کالا شاهد ادامه افزایش قیمت‌ها خواهیم بود و با توجه به اینکه مازاد تقاضای به وجود آمده ناشی از افزایش نیاز نبوده و تا حدی از نگرانی‌ها برای افزایش قیمت سرچشمه می‌گیرد، می‌توان حداقل برای مقطعی از زمان رکود تورمی را نیز برای بازار داخل متصور بود.

در بازارهای جهانی نگرانی‌ها از ادامه افزایش تقاضا برای چین مشاهده می شود اما همچنان قیمت‌ها در اغلب گروه‌ها صعودی است و با کنار هم قرار دادن متغیرهای مختلف از جمله پیشروی ویروس کرونا، افت و خیز شاخص دلار، نوسانات قیمت نفت، در مقطع کنونی شاهد ادامه روند صعودی قیمت‌ها هستیم.

فلزات جهانی 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۴ سپتامبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید