معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۹ اکتبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت سنگ آهن در هفته گذشته به دلیل تعطیلی بازار چین در هفته طلایی تغییر چندانی نداشته و همان قیمت ۱۲۳.۴۷ دلار در هر تن برای این محصول به ثبت رسید. در بازار صادراتی ایران نیز قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۷۵.۶ دلار در هر تن بود و هفته نسبتا با ثباتی را پشت سر گذاشت.

بیلت

در معاملات جهانی بیلت، قیمت هر تن بیلت صادراتی CIS با افزایش ۳ دلاری نسبت به آخرین روز هفته گذشته به ۴۱۲ دلار رسید. اما قیمت در سایر مناطق تقریبا بدون تغییر دنبال شد. به طوری که قیمت هر تن بیلت صادراتی ترکیه ۴۲۵-۴۳۰ دلار، بیلت صادراتی هند ۴۳۰-۴۳۵ دلار و بیلت صادراتی ایران نیز با تغییر ۱ دلاری در سقف قیمت به ۴۰۵-۴۱۰ دلار به ازای هر تن رسید.

یکی از مهم ترین عوامل کاهش نرخ بیلت افت قیمت مواد اولیه می‌باشد. قیمت هر تن قراضه وارداتی ترکیه کاهش ۷ دلاری داشته و به ۲۸۲ دلار در هر تن رسید که در ۱ ماه و نیم اخیر پایین ترین قیمت بوده است. در سایر بازارها از جمله ژاپن و بازار داخلی آمریکا نیز قیمت قراضه کاهشی بوده و بالطبع بر نرخ محصولات تولیدی نیز موثر واقع شده است. از طرفی افت تقاضا به دلیل تعطیلات بازار چین نیز به عنوان یکی از محرک‌های جدی در این کاهش قیمت تلقی می‌شود.

میلگرد

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت میلگرد صادراتی چین با توجه به تعطیلات ثابت بوده و قیمت ۴۸۳ دلار در هر تن برای این محصول به ثبت رسید. قیمت میلگرد صادراتی  CIS با ۵ دلار کاهش در سقف محدوده قیمت معاملاتی هفته گذشته به ۴۵۵-۴۶۰ دلار رسید. اما در بازار صادراتی ترکیه قیمت بدون تغییر در محدوده ۴۵۵-۴۶۰ به ثبت رسید.

ورق

در بازارهای جهانی ورق همانند سایر محصولات فولادی شاهد رکود بودیم . قیمت ورق گرم صادراتی CIS که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در محدوده ۴۹۵-۵۱۰ دلار در تن معامله شده بود، ۱۵ دلار کاهش یافت. قیمت ورق صادراتی چین نیز در ۵۰۳ دلار بدون تغییر باقی ماند. به نظر می رسد در با توجه به رشد سریع قیمت ورق در هفته های گذشته، می‌توان انتظار اندکی تنفس برای معاملات این محصول داشت.

مس

قیمت مس در بورس فلزات لندن از ابتدای هفته روند صعودی داشته و در نهایت ۶۶۱۲ دلار در هر تن برای این محصول به ثبت رسید که نسبت به اولین روز هفته رشد ۱۰۳ دلاری داشت. افزایش قیمت نفت و رشد بورس‌های معتبر دنیا در پی پیام بهبودی وضع رئیس جمهور آمریکا در رابطه با با ابتلا به کرونا در هفته گذشته از جمله عوامل موثر بر قیمت مس بودند.

آلومینیوم

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، آلومینیوم LME نیز همانند مس هفته صعودی را پشت سر گذاشت. قیمت آلومینیوم که در ۵ اکتبر به ۱۷۰۵ دلار رسیده بود در روز پایانی هفته به ۱۷۸۶ دلار در هر تن افزایش یافت. آلومینیوم نیز همچون مس متاثر از عوامل کلان اقتصادی بوده و در طول هفته نرخ صعودی داشت.

روی

هر تن روی در یورس فلزات لندن در هفته اخیر با قیمت ۲۳۵۶ دلار به ازای هر تن معاملات خود را به پایان رسانید. قیمت در اولین روز هفته افت ۶۳ دلاری داشت. اما در نهایت با افزایش ۵۴ دلاری به مدار صعودی بازگشت اما نتوانست به سقف قیمت ثبت شده در هفته گذشته برسد.

به نظر می‌رسد، با توجه به اینکه چین یکی از پر تقاضاترین کشورها برای مصرف کامودیتی‌ها بوده، با شروع تعطیلات در این کشور، به نوعی معاملات جهانی در رکود به سر می‌برند. اگرچه از ۸ اکتبر اتحادیه اروپا برای واردات نوردها و ورق تعرفه‌های سنگینی اعمال و اجرایی کرده، اما با توجه به اینکه فولاد چین بیشتر تحت تاثیر تقاضاها و مگاپرژه‌های داخلی است، به نظر می‌رسد اعمال تعرفه ۱۹ درصدی برای محصولات چینی تاثیر قابل توجهی بر تقاضای فولاد چین نخواهد داشت.

در رابطه با قیمت فلزات اساسی همچون مس، آلومینیوم و روی نیز می‌توان گفت اگرچه قیمت این فلزات از چند ماه گذشته صعودی بوده و در پی بهبود شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی به علت شیوع ویروس کرونا معاملات نسبتا بهتری نسبت به اوایل سال جاری میلادی داشته است اما به نظر می‌رسد این افزایش شتابان قیمت اندکی کند شده و حتی در روزهای اخیر به ثبات رسیده و طبق پیش بینی برخی تحلیلگران افزایش چندانی در نیمه دوم سال نداشته ‌است.

برای مثال قیمت مس در بورس فلزات لندن که از ابتدای سال جاری رشد قابل توجهی داشت، هنوز رکورد خود در چند ماه اخیر به قیمت ۶۸۰۰ دلار را رد نکرده و در کانال ۶۰۰۰ دلار نوسان می‌کند. اما می‌بایست منتظر آمارهای ماه‌های آتی کرونا و تاثیر آن بر تجارت جهانی و همچنین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. چرا که می‌تواند نقطه عطفی برای روند قیمت ها در کامودیتی‌ها باشد.

معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۱۶ مهر ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۱۶ مهر سال جاری ۲۶۵.۶۹۰ تن کالا در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که در نهایت ۱۹۵.۲۶۲ تن مورد معامله قرار گرفت. حجم معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش بیش از ۵۰ درصدی داشته و موجب افت ارزش معاملات از ۵.۶ هزار میلیارد به ۲.۳ هزار میلیارد تومان شده است.

در گروه فولادی معاملات شمش با کاهش ۱۴ درصدی نرخ فروش محصولات دنبال و هر تن شمش فولاد با متوسط قیمت ۹ میلیون و ۳۶۱ هزار تومان معامله گردید. این در حالی بود که قیمت پایه نیز نسبت به هفته گذشته افزایش ۸ درصدی داشته است. در معاملات شمش کاهش همزمان عرضه و حجم معاملات و کاهش نرخ فروش موجب افت ۳۲ درصدی ارزش معاملات شد. شنیده‌ها حاکی از این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت درصدد کاهش محاسبه نرخ داخلی به نسبت ۷۰ درصد فوب است که به گفته مسئولین موجب افزایش صادرات می گردد.

اما همانطور که در هفته‌های قبل نیز اشاره شد، با مشکلی که در کمبود موجوی مواد اولیه ( گندله و آهن اسفنجی ) وجود دارد، رسیدن به این هدف غیر ممکن نه، اما بسیار دشوار است. از طرفی این حرکت باعث کاهش چشمگیر سود تولیدکنندگان شمش شده و بر معاملات و قیمت سهام آن‌ها در بورس نیز تاثیرگذار خواهد بود. با کاهش سودآوری، شرکت های با ظرفیت تولید پایین بسیار بیشتر متضرر شده و کمتر از وضعیت فعلی و بسیار پایین تر از ظرفیت اسمی به تولید ادامه خواهند داد. اما از طرفی قیمت ها بالا رفته و بر صنایع پایین دست نیز موثر بوده‌اند. به نظر می‌رسد کنترل دستوری قیمت اقدام مناسبی نبوده و بهتر است راه حل بلند مدتی برای سامان بخشیدن به بازار اتخاذ گردد.

در معاملات ورق شاهد افت چشمگیر عرضه، تقاضا و حجم معاملات بودیم. فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) که هفته گذشته بیش از ۹۸ هزار تن ورق گرم در بورس کالا عرضه نمود، در هفته اخیر تنها ۱۸ هزار و ۶۴۰ تن ورق گرم B و ۶۷۰ تن ورق گرم C به فروش رساند. این عرضه قطره ‌چکانی و از طرفی ثبات قیمت‌ها در بازارهای جهانی موجب بدون تغییر ماندن نرخ فروش محصولات ورق شد. اما نرخ فروش محصولات پوشش دار نسبت به هفته گذشته افزایش ۴ درصدی داشته و به ۱۷ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان رسید. با توجه به افزایش قیمت ورق در هفته‌های اخیر خریداران منتظر کاهش قیمت هستند و تنها مصرف‌کنندگان نهایی با این قیمت‌ها حاضر به خرید شده‌اند.

میلگرد نیز همانند سایر محصولات فولادی در مدار نزولی بود. در هفته اخیر ۴۳ هزار و ۲۰۸ تن میلگرد به ارزش ۴۷۱ میلیارد تومان با متوسط قیمت ۱۰ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. اگرچه قیمت پایه میلگرد نیز نسبت به هفته گذشته افزایش یافت اما قیمتی که در جریان عرضه و تقاضا برای این محصول به ثبت رسید کاهش ۳.۴ درصدی نسبت به هفته گذشته داشت. خریداران میلگرد نیز متاثر از قیمت شمش و قوانین مورد نظر احتمالی برای تعیین نرخ فروش شمش داخلی فعلا منتظرند تا ابهامات ایجاد شده برطرف گردد.

ارزش معاملات تیرآهن در هفته اخیر حدود ۱۳۱ میلیارد تومان گزارش شد که با کاهش نرخ و هچنین کاهش حجم معاملات افت ۶۰ درصدی داشته است. در میان شرکت‌های عرضه کننده تیرآهن در بورس کالا ذوب آهن اصفهان (ذوب) ۸ هزار و ۸۰۰ تن سبد تیرآهن مخلوط با قیمت پایه ۱۱ میلیون و ۲۴۹ هزار تومان عرضه کرد. با اینکه قیمت پایه عرضه محصول این شرکت پایین‌تر از سایر عرضه کنندگان بود، اما به قیمت بالاتری نسبت به بقیه شرکت ها مورد معامله قرار گرفت. ذوب آهن اصفهان بزرگترین عرضه کننده تیرآهن است و به گونه‌ای می‌توان گفت که بازار تیرآهن را تحت کنترل دارد.

 

مس بورس کالا

در هفته گذشته حجم معاملات در گروه مس نیز کاهش شدیدی داشت. مجموع معاملات مس مفتول و مس کاتد ۷۰ تن گزارش شد. در حالیکه هفته گذشته تنها بیش از ۳ هزار تن مس کاتد مورد معامله قرار گرفت. قیمت هر تن مس همانند هفته‌های گذشته برابر قیمت پایه تعیین شده بود و قیمت هر تن مس مفتول ۱۵۹ و هر تن مس کاتد ۱۵۴ میلیون تومان به ثبت رسید. با توجه به اینکه قیمت جهانی مس در طی هفته گذشته صعودی بوده و تاکنون قوانین جدیدی نیز در بورس کالا برای معاملات مس بیان نشده است، لذا قیمت‌ها به نظر با ثبات دنبال گردد. اما کاهش حجم معاملات می‌تواند متاثر از انتظار خریداران و فروشندگان برای تصویب قوانین برای کنترل نرخ ها همانند سایر گروه‌های معاملاتی در بورس کالا باشد.

 

آلومینیوم بورس کالا

در معاملات آلومینیوم نیز حجم معاملات کاهش داشته اما نرخ فروش با افزایش ۴ درصدی نسبت به هفته گذشته به قیمت هر تن ۴۴ میلیون و ۸۶۶ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. نرخ فروش هر تن بیلت آلومینیوم نیز همانند شمش افزایش ۴ درصدی در پی داشته و به قیمت ۴۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شده است. در مجموع، ارزش معاملات شمش و بیلت آلومینیومی در هفته اخیر حدود ۲۴۹ میلیارد تومان بود که افت ۱۶ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

 

روی بورس کالا

در گروه روی در هفته اخیر ۱ هزار و ۱۴۰ تن شمش عرضه شد که با وجود تقاضای ۸۸۰ تنی در نهایت ۶۶۰ تن از این محصول با قیمت پایه اعلام شده معادل ۵۶ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات روی با توجه به افزایش نرخ ۳ درصدی و رشد حجم معاملات نسبت به هفته گذشته صعودی بوده است.

همانطو که گفته شد، قیمت تمام محصولات فولادی در معاملات هفته گذشته کاهشی بوده است. در شرایطی که بازارهای جهانی در رکورد به سر می برند و حداقل به صورت مقطعی محرک افزایش قیمت نیستند، می بایست منتظر مصوبات و قوانین جدید وزارت صنعت و معدن و تجارت (صمت) و نرخ ارز بود. در صورتی‌ که قیمت پایه بر اساس ۷۰ درصد فوب محاسبه شود، تاثیر بسزایی بر روی نرخ فروش خواهد داشت. با توجه به کاهش چشمگیر حجم معاملات به نظر می‌رسد این قوانین جدید و ناگهانی به نظر بر معامله کنندگان سایر گروه‌ها همچون مس و آلومینیوم نیز تاثیر گذاشته و همه منتظر تصویب قوانین جدید هستند. به هر ترتیب دولت برای کنترل بازار قوانینی را از ابتدای سال جاری وضع نموده که گاها به صورت مقطعی و موقت هم بوده‌اند. اما باید دید که تاثیر تصویب این قانون بر میزان عرضه محصولات در داخل و در بازار صادراتی چگونه خواهد بود.فلزات جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲ اکتبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید