معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰

معاملات بورس کالا فلزات

گزارش فلزات بازار جهانی در هفته منتهی به ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت سنگ آهن در هفته منتهی به ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰ باز هم کاهش یافت و در مجموع معاملات هفته به طور میانگین به ۱۱۹.۷۴ دلار رسید که نسبت به متوسط قیمت معاملات هفته گذشته افت ۲ دلاری داشت. همچنان انتظار می‌رود با توجه به افزایش موجودی انبارها در چین و با نزدیک شدن به موعد قراردادهای تحویل نوامبر عرضه در بازار زیاد شده و قیمت‌ها نزولی یا حداقل در همین حدود تثبیت گردد.

 

بیلت

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت بیلت در هفته اخیر در اغلب مناطق جهان نزولی بود. متوسط قیمت هر تن بیلت CIS که در طول هفته ۴۱۰ دلار به ثبت رسیده بود در ۲۳ اکتبر با ۴ دلار کاهش به ۶۰۶ دلار رسید و به این ترتیب متوسط قیمت معاملاتی هفته ۴۰۹ دلار به ازای هر تن ثبت شد. هر تن بیلت صادراتی ترکیه نیز در طی هفته از محدوده ۴۲۰-۴۲۵ به ۴۱۰-۴۲۰ دلار کاهش یافت تا متوسط قیمت صادراتی این محصول با ۴ دلار افت به ۴۱۷ دلار برسد.

قیمت بیلت ایران نیز که از روز پایانی هفته گذشته با رشد ۳ دلاری در محدوده ۴۰۷-۴۱۳ دلار قرار گرفته بود در آخرین روز هفته گذشته به ۴۰۰-۴۱۰ دلار به ازای هر تن رسید. همزمان با کاهش قیمت بیلت، اسلب نیز کاهشی شد و هر تن اسلب صادراتی ایران با ۱۰ دلار کاهش در سقف قیمت در محدوده ۴۳۵-۴۴۰ دلار به ازای هر تن به ثبت رسید.

 

میلگرد

میلگرد صادراتی چین در هفته گذشته به قیمت ۴۸۵ دلار معامله شد اما در نهایت در روز پایانی هفته با ۳ دلار بهبود به ۴۸۶ دلار رسید. افزایش تقاضا و رونق گرفتن بازار چین از عمده محرک‌های افزایش قیمت میلگرد در این کشور بوده‌ است. قیمت میلگرد ترکیه نیز با رشد ۵ دلاری در کف محدوده قیمتی ۴۴۵-۴۵۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. افزایش قیمت قراضه تا ۳ دلار در ترکیه و وجود بازار مناسب برای این محصول موجب صعود قیمت میلگرد صادراتی ترکیه شده است. اما میلگرد صادراتی CIS به طور متوسط افت ۱.۵ دلاری نسبت به هفته گذشته داشت و در روز پایانی هفته در محدوده ۴۴۰-۴۵۵ دلار قرار گرفت.

 

ورق

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن ورق گرم CIS  با کاهش 5 دلاری در بازه 475-495 دلار معامله شد اما ورق گرم چین در 23 اکتبر رشد 3 دلاری داشت و 513 دلار در هر تن به ثبت رسید. محصول ورق سرد CISو منطقه آمریکای لاتین بدون تغییر در محدوده  ۵۶۰-۵۷۰ و ۵۹۵-۶۰۰ دلار باقی ماند. ورق سرد چین که در آخرین روزهای هفته گذشته به ۶۰۰-۶۱۰ دلار در تن رسیده بود با کاهش ۵ دلاری در محدوده ۵۹۵-۶۰۵ دلار قرار گرفت. همانطور که قبلا اشاره شد، قیمت ورق در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده بود و خریداران منتظر کاهش قیمت بودند و در هفته اخیر این موضوع با توقف روند صعودی به وضوح مشاهده می‌شد.

 

مس

قیمت مس در بورس فلزات لندن LME صعودی بود و حتی در ۲۲ اکتبر ۶۹۵۳ دلار نیز معامله شد. توقف معدن مس شیلی در پی اعتصابات صنفی از ۲۰ اکتبر یکی از دلایل رشد قیمت مس می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت این فلز در دوره میان مدت از ۷۲۰۰ دلار نیز فراتر رفته و رکوردهای جدیدی را ثبت کند. به گزارش موسسه FastMarket لندن اگرچه در سال ۲۰۲۰ شاهد مازاد عرضه بودیم اما انتظار می‌رود در سال آتی میلادی کمبود ۵۰۰ هزار تنی در عرضه داشته باشیم و این امر موجب افزایش قیمت خواهد شد.

از طرفی در پی تصویب بسته حمایتی در آمریکا شاخص‌های اقتصاد کلان به نفع کامودیتی‌ها تغییر کرده وافت شاخص دلار دور از انتظار نخواهد بود. علاوه بر این انتشار گزارش عملکرد سه ماهه شرکت‌های آمریکایی و اروپایی و بهبود عملکرد آن‌ها در این مقطع زمانی از جمله محرک‌های بازار سهام و نرخ فلزات می‌باشد. آمارها نشان می‌دهد که ۸۹ درصد شرکت‌های آمریکایی و ۷۷ درصد شرکت‌های اروپایی سود فرارتر از انتظار در سه ماهه ثبت کرده‌اند.

 

آلومینیوم

قیمت آلومینیوم LME نیز از همان ابتدای هفته روند صعودی به خود گرفت. حداکثر قیمت ثبت شده برای این محصول در طول هفته دلار ۱۸۴۲ دلار در تن بود که در آخرین روز معاملاتی به ۱۸۲۸ دلار به ازای هر تن رسید اما متوسط معاملات هفته این فلز رشد ۱۰ دلاری نسبت به هفته گذشته داشته و متوسط قیمت ۱۸۳۷ دلار برای این محصول به ثبت رسید. به پیش بینی گلدمن ساکس قیمت آلومینیوم در ادامه به ۲۱۰۰ دلار نیز خواهد رسید.

 

روی

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، روی نیز همچون مس و آلومینیوم با تاثیر از شاخص‌های کلان اقتصادی هفته صعودی را داشت و با ثبت قیمت ۲۵۴۰ دلار در آخرین روز کاری، در هفته‌های اخیر رکورد جدیدی را به ثبت رسانید. همچنین بانک گلدمن ساکس در خصوص قیمت جهانی روی نیز پیش بینی کرده در سه ماهه ۲۵۵۰ دلار برای این محصول به ثبت برسد اما در افق یکساله به ۲۴۰۰ دلار تنزل می‌یابد.

همانطور که اشاره شد، بازار در انتظار تصویب بسته حمایتی آمریکا است که منجر به رشد ترازنامه فدرال رزرو و متعاقبا افت شاخص دلار می‌گردد. نتیجه انتخابات ایالات متحده نیز از دیگر عواملی است که بر نرخ کامودیتی‌ها و فلزات اساسی اثرگذار خواهد بود. از طرفی به گزارش بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس برخی کامودیتی‌ها ازجمله سویا، مس، نفت و گاز طبیعی کسری عرضه در سال ۲۰۲۱ خواهند داشت که چنانچه این موضوع تحقق یابد تاثیر مثبت بر افزایش قیمت این محصولات خواهد گذاشت.

در جدول زیر نرخ‌های فلزات جهانی به صورت متوسط مناطق مختلف جهان در طی هفته اخیر آورده شده است:

فلزات جهانی

گزارش بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۳۰ مهر ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۲۳۶ هزار و ۷۰۷ تن محصول در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد و در جریان معاملات با وجود تقاضای ۱۹۷ هزار و ۲۲ تنی ۱۶۲ هزار و ۴۷۶ تن کالا به ارزش بیش از ۲ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که از لحاظ ارزشی کاهش ۶۰ درصدی داشت.

معاملات در گروه فولادی اغلب با کاهش در حجم عرضه، تقاضا و معاملات همراه بود. در هفته پایانی مهر ماه سال جاری با وجود تقاضای ۸۶ هزار تنی ۷۹ هزار و ۸۸۷ تن شمش فولاد عرضه  و در نهایت ۷۵ هزار و ۴۰۰ تن مورد معامله قرار گرفت. به دلیل کاهش ۱۲ درصدی حجم معاملات و افت ۸ درصدی نرخ فروش، ارزش معاملات از ۸۹۹ میلیارد تومانی به ۷۹۸ میلیارد تومان رسید. در پی شایعات مطرح شده دو هفته اخیر مبنی بر تغییر قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا، در نهایت با تصمیم مسئولین ذیربط قیمت‌گذاری شمش فولاد داخلی به‌ صورت رقابتی و به‌گونه‌ای خواهد بود که بالاتر از قیمت‌های جهانی نباشد. از این رو قیمت پایه شمش فولاد ۶۰-۷۵ درصد آخرین قیمت شمش صادراتی فوب خلیج فارس منتشر شده در نشریه متال بولتن با تسعیر نرخ ارز نیمایی تعیین خواهد شد.

در پی چالش های مطرح شده مذکور در گروه فولادی ارزش معاملات ورق در هفته اخیر به صفر رسید. این در حالی بود که در هفته گذشته معاملات ورق با ارزش بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم را در بخش صنعتی بورس کالا داشتند. تولیدکنندگانی همچون فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) هیچ‌گونه عرضه‌ای برای محصولات ورق نداشتند و تنها صنایع فولاد شهریار تبریز ۱ هزار و ۵۰۰ تن ورق گالوانیزه به قیمت پایه ۱۷ میلیون و ۳۹۱ هزار تومان به ازای هر تن عرضه نمود که به دلیل نبود تقاضا معامله‌ای انجام نشد. لازم به ذکر است که قیمت پایه ورق در پی کاهش قیمت های جهانی این محصول اندکی افت داشت.

ارزش معاملات میلگرد نیز همچون سایر محصولات فولادی متاثر از افت همزمان حجم معاملات و نرخ فروش محصولات افت ۵۵ درصدی داشته و به ۲۵۹ میلیارد تومان رسید. نرخ فروش میلگرد علی‌رغم افزایش در قیمت پایه افت ۴ درصدی داشت.

در معاملات هفته اخیر تیرآهن نیز شاهد افت ۴ درصدی نرخ فروش محصولات بودیم به طوری که هر تن تیرآهن به طور متوسط به قیمت ۱۱ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. در این بین تیرآهن شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان برترین عرضه‌کننده این محصول در کشور به قیمت ۱۲ میلیون تومان معامله شد. در مجموع ارزش معاملات این محصول با افت ۴۰ میلیارد تومانی نسبت به هفته پیش به مبلغ ۱۹۳ میلیارد تومان به ثبت رسید.

در معاملات مس با توجه به افزایش قیمت های جهانی قیمت پایه و نرخ فروش مس مفتولی و مس کاتد با ۵ درصد صعود به ترتیب ۱۶۸ و ۱۶۹ میلیون تومان به ازای هر تن تعیین شد اما به دلیل کاهش در حجم معاملات ارزش معاملات نزولی شده و در مجموع ارزش معاملات دو محصول مذکور در گروه مس به ۶۸ میلیارد تومان رسید.

قیمت پایه هر تن آلومینیوم نیز متاثر از افزایش نرخ جهانی این محصول افزایشی بود و هر تن ۴۹ میلیون و ۴۴۱ هزار تومان تعیین شد که در جریان عرضه و تقاضا با اندکی افزایش به ۴۹ میلیون و ۸۷۲ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات شمش آلومینیوم این هفته همزمان با افزایش در حجم معاملات و رشد ۸ درصدی نرخ فروش محصولات افزایش ۹۰ میلیارد تومانی داشت.

قیمت روی نیز همچون مس و آلومینیوم همراه با افزایش نرخ های جهانی افزایشی بود اما افت حجم عرضه، تقاضا و معاملات منجر به افت ۳۷ درصدی ارزش معاملات به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان شد و در نهایت با عرضه ۱ هزار و ۲۴۰ تن شمش ۷۲۰ تن به ارزش ۴۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

اگر چه قیمت‌گذاری داخلی فولاد در شیوه نامه جدید ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۹۰ درصد به ۶۵-۷۰ درصد فوب تغییر یافته اما از طرفی سقف دامنه نوسان که پیش از این ۲۰ درصد بود حذف شده و فرصت رقابت به خریداران تا قیمت‌های جهانی نیز داده شده است. این موضوع که در چند هفته اخیر بازار فولاد در بورس کالا و همچنین بورس اوراق بهادار را تحت تاثیر قرار داده بود، به نظر می‌رسد با تصمیم جدید وزارت صمت الگوی بهتری نسبت به گذشته گرفته و منجر به کاهش رانت ۲۰ درصدی برای شمش و سایر محصولات متاثر از شمش خواهد شد.

همانطور که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره شد، قیمت‌گذاری دستوری سیاستی غلط بوده که همواره به ضرر اقتصاد کشور می‌باشد. اهرم دیگر در بازار ایران که بر معاملات بورس کالا و بازار سهام تاثیر می‌گذارد نرخ ارز است. افت شدید نرخ ارز در هفته گذشته از دیگر عواملی بود که منجر به افت قیمت‌ها شد.

شایعات مطرح شده در چند هفته اخیر که منجر به تصویب قوانین جدید شد و از طرفی روند کاهش نرخ ارز موجب کاهش تقاضا نیز شده است. خریداران در انتظار مشاهده واکنش نهادهای قانون‌گذار، تامین کنندگان و سایر بازیگران در زنجیره تامین فولاد هستند و پیش بینی می‌شود طی دو هفته آتی پس از تثبیت قوانین و ایجاد آرامش نسبی بازار راه خود را ادامه داده و متاثر از محرک‌های همیشگی یعنی نرخ ارز، تورم و نحوه عرضه مواد اولیه حرکت کند. چنانچه بانک مرکزی موفق به کنترل قیمت ارز شود با کاهش قیمت های پایه قیمت معاملات نیز طبیعتا کاهش خواهد یافت اما اگر به هر دلیلی ازجمله نتیجه انتخابات آمریکا نرخ دلار صعودی شود، قیمت‌ها همچنان روند رشدی خود را با وجود تصویب قوانین جدید ادامه خواهند داد.

فلزات جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید