معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات هفته منتهی به ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ بورس کالا، در رینگ پتروشیمی شاهد کاهش ۱۹ درصدی ارزش معاملات و کاهش ۳۶ درصدی حجم معاملات بودیم. در ادامه به بررسی جزئیات معاملات هر کدام از محصولات می‌پردازیم.

پلیمرها

در معاملات هفته منتهی به ۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‌ عرضه محصولات پلیمری بورس کالا، نسبت به هفته گذشته رشد ۱۲ درصدی داشته و به ۹۰.۹۰۵ تن رسید، حجم تقاضا ۱۰۵.۷۴۳ تن بوده است. هر چند مشابه هفته گذشته حجم تقاضا بیشتر از حجم عرضه است ولی تقاضا نسبت به هفته گذشته با کاهش ۱۳ درصدی همراه بوده است. ارزش معاملات در این هفته ۱۱۰۱ میلیارد تومان بوده و نسبت به هفته گذشته کاهش تقریبا ۱.۴ درصدی داشته است.

  • پلی اتیلن ترفتالات

در معاملات هفته گذشته بورس کالا، پتروشیمی تندگویان ۱۱.۵۲۸ تن‌ پلی اتیلن ترفتالات که از مهم‌ترین پلی‌استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی در صنایع نساجی و تولید انواع بطری‌های نوشابه،‌ قوطی و ظروف است،‌ عرضه کرد که با تقاضای ۲۰.۰۶۴ تنی رو به رو شد و همه محصول عرضه شده با قیمت میانگین کیلویی ۱۶.۰۸۲ تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به قیمت معاملات هفته گذشته رشد ۱۷.۳ درصدی را تجربه کرد.

  • پلی اتیلن سبک

در معاملات هفته گذشته بورس کالا پتروشیمی‌های آریا ساسول، شازند، مهاباد، ‌لاله،‌ امیرکبیر،‌ بندرامام و کردستان ۱۵.۴۶۶ تن پلی اتیلن سبک عرضه کردند که ۵۸ درصد محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. بیشترین مقدار عرضه پلی اتیلن سبک مربوط به پتروشیمی امیرکبیر با مقدار ۴.۲۱۲ تن است. پلی اتیلن سبک در قیمت میانگین کیلویی ۱۱.۸۳۲ تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته با کاهش ۷.۴ درصدی همراه بود. ارزش معاملات در هفته مورد بررسی ۱۳۴ میلیارد تومان بود.

  • پلی اتیلن سنگین

حجم پلی اتیلن سنگین عرضه شده در بورس کالا در هفته گذشته ۲۷.۴۴۱ تن بوده که ۵۷ درصد این میزان عرضه، تقاضا برای محصول وجود داشت که ۴۸ درصد آن با ارزش معاملاتی نزدیک به ۱۹۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. میانگین قیمت پلی اتیلن سنگین در هفته مورد بررسی کیلویی ۱۴.۹۷۲ تومان بود که نسبت به هفته گذشته با رشد قابل توجه ۱۵.۵ درصدی همراه بوده است.

پتروشیمی جم که با ظرفیت تولید ۳۰۰.۰۰۰ تن پلی اتیلن سنگین یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است،‌ در میان تامین‌کنندگان بورس کالا نیز با اختلاف معناداری بیشترین عرضه پلی اتیلن سنگین را داشته است.

  • پلی استایرن

هفته گذشته در بورس کالا ۴.۲۳۷ تن پلی استایرن عرضه شد که تقریبا ۴۱ درصد از این محصولات مورد معامله قرار گرفت. بین تامین کنندگان پلی استایرن،‌ پتروشیمی تبریز که از مهم‌ترین تامین کنندگان پلی استایرن محسوب می‌شود،‌ بیشترین عرضه را داشته که تقریبا ۹۷ درصد محصول عرضه شده خود را به فروش رساند. میانگین قیمت این محصول در این هفته به کیلویی ۹.۵۴۸ تومان رسید که نسبت به هفته گذشته افت ۲۰ درصدی داشته است. ارزش معاملات این محصول در معاملات هفته مذکور در بورس کالا تقریبا ۲۹ میلیارد تومان بوده است.

  • پلی پروپیلن

در معاملات این هفته بورس کالا شاهد عرضه ۱۷.۴۰۰ تن پلی پروپیلن بودیم که شرکت پلی پروپیلن جم سهم ۳۸ درصدی از این میزان محصول عرضه شده را به خود اختصاص داد و تقریبا ۹۶ درصد محصولات عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول در هغته گذشته ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است. پلی پروپیلن در هفته مورد بررسی در حالی با قیمت میانگین ۲۱.۲۰۲ تومان در کیلو معامله شد که نسبت به هفته گذشته رشد تقریبا ۲۵ درصدی را تجربه کرد.

  • اکریلونیتریل بوتادین استایرن

پتروشیمی تبریز و قائد بصیر دو عرضه کننده اکریلونیتریل بوتادین استایرن در هفته گذشته در بورس کالا بودند. میزان عرضه این محصول در بورس کالا ۹۱۵ تن و با قیمت کیلویی ۲۴.۶۹۸ تومان بوده است که ارزش معاملاتی معادل ۱۵.۵ میلیارد تومان را در این گروه رقم زدند. قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته رشد تقریبا ۱۱ درصدی داشته است.

الفین

  • منو اتیلن گلایکول

منو اتیلن گلایکول در هفته گذشته ۲.۶۱۰ تن در بورس کالا عرضه شد که تقریبا همه این میزان محصول مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول در این مدت ۱۷.۵ میلیارد تومان بود. قیمت هر کیلو منو اتیلن گلایکول در هفته مورد بررسی ۶.۷۳۴ تومان بود که نسبت به هفته گذشته ۱۲.۸ درصد رشد داشته است. عرضه کنندگان این محصول پتروشیمی‌های مارون، شازند،‌ مروارید و فرساشیمی بودند.

آروماتیک‌ها

از بین آروماتیک‌ها این هفته فقط بنزن مورد معامله قرار گرفته است که در ادامه به بررسی آمار معاملات آن می‌پردازیم.

  • بنزن

در معاملات بورس کالا بنزن با قیمت هر کیلو ۸.۰۹۰ تومان و با رشد ۴ درصد نسبت به هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت. در این معاملات پتروشیمی بندرامام و بوعلی‌سینا در مجموع ۲.۵۰۰ تن بنزن عرضه کردند که ۵۰۰ تن از این محصول با  ارزش معاملات ۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید