معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۵ شهریور ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات هفته منتهی به ۵ شهریور ۱۳۹۹،‌ در محصولات پتروشیمی ،‌ ارزش معاملات با ۲۹ درصد رشد به ۲.۶۶۵ میلیارد تومان رسید. در جریان این معاملات ۳۷۲.۰۵۷ تن محصول مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته رشد ۳۰ درصدی را به ثبت رساند. در هفته‌های گذشته،‌ همان‌طور که قبلا عنوان شد، افزایش ارزش معاملات ناشی از افزایش نرخ دلار نیما بوده است، در هفته مورد بررسی شاهد افزایش قابل توجه در حجم تقاضا نیز بودیم به طوری‌که در اغلب محصولات میزان تقاضا بیشتر از میزان عرضه بوده است.

شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل افزایش تقاضا را به موضوع سهمیه‌های بهین‌یاب ارتباط داد. پس از بررسی‌های صورت گرفته جهت شناسایی تولیدکنندگان واقعی در جهت کاهش زمینه‌های شکل‌گیری بازار سیاه برای محصولات عرضه شده در بورس کالا، برخی از واحدهای تولیدی با ارائه مدارک مربوط به تولید، ‌میزان سهمیه مجاز خود را افزایش دادند. با در نظر گرفتن افزایش سهمیه خرید مشتریان و همچنین در نظر گرفتن این موضوع که دلار نیما در چند هفته اخیر روند رو به رشدی به خود گرفته و نیز افزایش قیمت‌های جهانی می‌توان نتیجه‌گیری کرد که متقاضیان با این دید که قیمت‌ها رشدی بیش از این را تجربه خواهند کرد، ترجیح می‌دهند خرید خود را زودتر انجام دهند به همین سبب با رشد تقاضا در این بازار رو به رو هستیم.

ارزش معاملات محصولات پلیمری در هفته مورد بررسی به ۱.۳۹۵ میلیارد تومان رسید،‌ که نسبت به هفته قبل از آن رشد ۲۱.۷ درصدی داشته است. حجم معاملات در این گروه به ۷۷.۳۹۳ تن رسید که نسبت به هفته گذشته رشد ۳۰ درصدی داشته است.

پلی اتیلن ترفتالات که یکی از محصولات پلیمری پتروشیمی تندگویان است با میانگین قیمت ۱۶.۱۸۹ تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۶.۵ درصدی داشت،‌ این در حالی است که قیمت پایه این محصول ۱۲.۳۵۴ تومان بود. میزان تقاضا در این محصول بالا بود به طوری‌که حجم محصول عرضه شده ۵۳ درصد حجم تقاضا بود و همه محصولات عرضه شده مورد معامله قرار گرفت.

پلی اتیلن سبک از دیگر پلیمرهای عرضه شده در بورس کالا است که با قیمت میانگین ۱۶.۳۳۸ تومان و رشد ۴.۷ درصدی نسبت به هفته گذشته، مورد معامله قرار گرفت،‌ قیمت پایه این محصول ۱۶.۱۸۶ تومان بود. ارزش معاملات این محصول ۱۹۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته گذشته رشد ۲۳ درصدی داشته است. در این محصول نیز تقاضا بیش از عرضه بوده، به طوری‌که حجم عرضه ۱۴.۳۳۸ تن بوده ولی تقاضا ۱۷.۱۴۴ تن بوده است که ۸۴ درصد حجم عرضه شده معامله شد.

پلی اتیلن سنگین با قیمت پایه میانگین ۱۵.۸۹۲ تومان در بورس کالا در گروه پتروشیمی عرضه شد،‌ این قیمت پایه نسبت به هفته گذشته رشد ۴ درصدی داشته است. در جریان معاملات،‌ این محصول به طور میانگین کیلویی ۱۵.۹۶۳ تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۴ درصدی داشت. حجم عرضه ۱۸.۰۴۲ تن و حجم تقاضا ۲۳.۸۲۶ تن بود که تقریبا ۷۶ درصد حجم عرضه مورد معامله قرار گرفت. در نهایت ارزش معاملات این محصول به ۲۸۸ میلیارد تومان رسید که رشد ۶ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

پلی استایرن با رشد ۳ درصدی در قیمت پایه، کیلویی ۱۵.۹۴۳ تومان عرضه شد که با قیمت ۱۶.۲۵۶ تومان مورد معامله قرار گرفت. این قیمت نسبت به هفته گذشته رشد ۲ درصدی داشته است. حجم عرضه نسبت به هفته گذشته تغییر قابل توجهی نداشته ولی حجم تقاضا رشد ۵۰ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات نیز رشد ۳۹ درصدی داشته که متاثر از افزایش قیمت و حجم معامله بوده است.

پلی پروپیلن با رشد ۲ درصدی در قیمت پایه نسبت به هفته گذشته، در قیمت پایه ۱۷.۵۵۳ تومان عرضه شد و با قیمت ۲۲.۳۸۱ تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم تقاضا در این محصول بالا بود به طوری‌که حجم عرضه شده این محصول تقریبا ۴۴ درصد از حجم تقاضای موجود در بازار بود. ارزش معاملات این محصول ۲۸۵ میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به هفته گذشته رشد ۲۶ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن  در هفته مورد بررسی با وجود رشد قیمت و تقاضا با کاهش ارزش معاملات همراه بود. دلیل این امر ناشی از کاهش میزان عرضه این محصول است. قیمت پایه این محصول رشد ۴ درصدی داشته و به قیمت کیلویی ۲۹.۳۴۳ عرضه شد و در قیمت ۳۰.۳۴۵ تومان که نسبت به هفته گذشته رشد ۰.۲ درصدی داشته، مورد معامله قرار گرفت. حجم عرضه با کاهش ۳۲ درصدی به ۵۲۵ تن رسید.

استایرن مونومر بدون تغییر در حجم معاملات در قیمتی تقریبا ۲ درصد بیشتر نسبت به هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت و ارزش معاملات ۸۱۷ میلیارد تومان را به ثبت رساند.

پلی وینیل کلراید با رشد ۹ درصدی در قیمت معاملات، در قیمت ۱۷.۱۹۳ تومان معامله شد. حجم عرضه و حجم تقاضا به ترتیب ۱۰.۵۸۲ و ۱۰.۲۴۲ تن بود که هر دو نسبت به هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند. از این رو ارزش معاملات با رشد ۷۳ درصدی به ۱۸۰ میلیارد تومان رسید.

منو اتیلن گلایکول بدون تغییر در حجم و با افزایش تقریبا ۷ درصدی در قیمت مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول به ۱۷.۸ میلیارد تومان رسید.

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۵ شهریور ۱۳۹۹

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید