معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات هفته منتهی به ۱۹ شهریور ۱۳۹۹، ارزش معاملات در گروه پتروشیمی با رشد ۴ درصدی نسبت به هفته قبل به ۲.۲۶۹ میلیارد تومان رسید. در جریان این معاملات ۲۶۶.۰۴۷ تن محصول پتروشیمی مورد معامله قرار گرفت. حجم معاملات نسبت به هفته گذشته رشد ۱۳ درصدی داشته است. قیمت‌های پایه و قیمت معاملات در اغلب محصولات رشدی بوده در حالی که تقاضا در اغلب محصولات کاهشی بوده است.

۶۵.۹۸۴ تن محصولات پلیمری به ارزش ۱.۲۸۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که حجم معاملات افت ۱۳.۵ درصدی و ارزش معاملات افت ۸.۶ درصدی داشته‌اند. این در حالی است که قیمت محصولات پلیمری به بالاترین حد خود در تاریخ بازار پلیمرها رسیده است. از طرفی به نقل از دنیای اقتصاد،‌ در بازار آزاد، قیمت پلیمرها رشد قابل توجهی را نداشته‌اند. با قیمت‌های فعلی خرید از بازار آزاد توجیه اقتصادی ندارد. دنیای اقتصاد معتقد است با توجه به رشد بی‌سابقه قیمت‌ها و به موازات آن کاهش تقاضا و با توجه به اینکه بازارهای کالایی به رکورد شکنی‌های قیمتی بدبین هستند، شاید بتوان انتظار تغییر فاز در این بازار را داشت، ‌ولی با توجه به فاکتورهای موثر بر این بازار، از جمله نرخ دلار آزاد و نیمایی و قیمت‌های جهانی این محصولات که رو به رشد هستند، باید دید بازار به کدام سمت خواهد رفت.

نکته قابل توجه و نگران ‌کننده‌ای که وجود دارد این است که،‌ با این رشد قیمت‌ها جذابیتی برای تولید باقی نمی‌ماند،‌ همانطور که در ادامه در معاملات بورس کالا هم خواهیم دید، حجم تقاضا برای اغلب محصولات کاهشی بوده است.

پلی اتیلن ترفتالات (PET) تولید شده توسط پتروشیمی تندگویان،‌ با قیمت پایه ۱۳.۳۱۲ تومان که نسبت به هفته گذشته رشد ۸ درصدی داشت،‌ عرضه شد که در جریان عرضه و تقاضا با قیمت میانگین ۱۶.۹۲۴ تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت معامله PET نسبت به هفته گذشته رشد ۳.۶ درصدی داشته است. حجم تقاضا نیز در این محصول رشد ۳.۹ درصدی داشته که در نهایت منجر به رشد ۴ درصدی ارزش معاملات شد.

پلی اتیلن سبک (LDPE) نیز با رشد ۹ درصدی در قیمت پایه عرضه،‌در قیمت ۱۷.۸۷۴ تومان عرضه شد که با قیمت میانگین ۱۷.۹۸۸ تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت معامله نسبت به هفته گذشته رشد ۵ درصدی داشته است. حجم تقاضا در این محصول با افت تقریبا ۳۴ درصدی همراه بوده و ارزش معاملات به رقم ۲۲۲ میلیارد تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته افت ۵ درصدی داشته است. پلی اتیلن سبک توسط پتروشیمی‌های آریا ساسول، شازند، مهاباد، جم،‌ لاله، ‌امیرکبیر،‌ بندرامام و کردستان تولید و عرضه شد.

پلی اتیلن سنگین (HDPE) نیز همچون دو محصول قبلی با رشد 8 درصدی در قیمت پایه،‌ در قیمت ۱۷.۲۲۴ تومان عرضه شد. قیمت میانگین معاملات این محصول با رشد ۵.۲ درصدی به ۱۷.۳۰۱ تومان رسید. افزایش قیمت‌ها بر روی تقاضای این محصول نیز تاثیر گذاشته و حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته افت ۴۴.۶ درصدی داشته است. در مجموع ۱۴.۹۶۸ تن پلی اتیلن سبک به ارزش تقریبی ۲۶۰ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول متاثر از افت تقاضا با افت ۲۷ درصدی نسبت به هفته گذشته همراه بود.

پلی استایرن (PE) با قیمت پایه ۱۶.۴۷۲ تومان و با افت تقریبا ۰.۳ درصدی نسبت به هفته گذشته عرضه شد و بی توجه به قیمت پایه با رشد ۱.۵ درصدی نسبت به قیمت معامله هفته گذشته، در قیمت ۱۷.۱۶۹ تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم تقاضا نیز در هفته مورد بررسی نسبت به هفته قبل از آن رشد ۱۲۳ درصدی داشته است که در نهایت منجر به ثبت ارزش معاملات ۹۳ میلیاردی شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۹۰ درصدی داشته است. در جریان این معاملات، ۵.۳۵۷ تن پلی استایرن عرضه شده که بیشترین سهم عرضه این محصول متعلق به پتروشیمی تبریز بوده است.

پلی پروپیلن (PP)‌ با قیمت پایه ۱۹.۰۸۳ تومان عرضه شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۸ درصدی داشت،‌ این محصول با قیمت میانگین ۲۴.۶۱۹ تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته رشد ۴.۶ درصدی  را به ثبت رساند. حجم تقاضا در این محصول افت تقریبا ۱۵ درصدی داشته است. در کنار کاهش تقاضا،‌ عرضه نیز افت ۹.۳ درصدی داشته که در نهایت منجر به کاهش ۲ درصدی ارزش معاملات شد. ارزش معاملات این محصول ۳۳۴ میلیارد تومان بوده است.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) که توسط پتروشیمی‌های تبریز و قائد بصیر تولید می‌شود و در دو هفته با کاهش عرضه رو به رو بوده، در هفته مورد بررسی ۱۸ درصد بیشتر عرضه شد و همه محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت ولی در کل تقاضا نسبت به هفته پیشین آن کاهشی بود. قیمت پایه ABS رشد ۱۰ درصدی داشته و به قیمت ۳۲.۲۵۲ تومان عرضه شد و با قیمت میانگین ۳۲.۴۳۳ تومان،‌ که نسبت به هفته گذشته رشد ناچیز ۰.۴ درصدی داشت مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول ۲۰ میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۲۰ درصدی داشت که متاثر از افزایش عرضه و معامله بود.

پلی وینیل کلراید (PVC) با قیمت پایه ۱۸.۳۵۹ تومان که رشد تقریبا ۹ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته عرضه شد. پی وی سی عرضه شده در بورس کالا با قیمت میانگین ۱۸.۳۵۵ تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته رشد ۷ درصدی داشته و نزدیک به قیمت پایه بوده است. ارزش معاملات پی وی سی در بورس کالا ۱۱۰ میلیارد تومان محاسبه شد که نسبت به هفته گذشته افت ۴۰ درصدی داشته است. حجم عرضه و حجم تقاضا برای این محصول به ترتیب افت تقریبا ۱۲ و ۴۴ درصدی داشته است.

منو اتیلن گلایکول (MEG) با رشد ۱۱ درصدی در قیمت پایه ۷.۹۴۸ تومان عرضه شد و در قیمت میانگین ۷.۹۸۴ تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت معامله نسبت به هفته گذشته رشد ۲.۷ درصد را به ثبت رساند. ۲.۱۸۷ تن منو اتیلن گلایکول از سوی پتروشیمی مارون، ‌شازند، مروارید و فرساشیمی عرضه شد که نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بوده است. حجم تقاضا در این محصول  افت ۴۵ درصدی داشته و در نهایت ارزش معاملات افت ۷ درصدی داشته و به رقم ۱۷.۴ میلیارد تومان رسید.

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید