معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات هفته منتهی به ۱۲ شهریور ۱۳۹۹،‌ ارزش معاملات گروه پتروشیمی با کاهش ۱۸ درصدی به ۲۱۷۷ میلیارد تومان و حجم معاملات نیز با کاهش ۳۷ درصدی به ۲۳۵.۳۴۰ تن رسید. این در حالی است که در برخی از محصولات با افزایش تقاضا رو به رو بودیم.

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر معاملات در هفته‌های اخیر می‌توان به نرخ ارز نیمایی و رقابت به وجود آمده بین خریداران اشاره نمود. تاثیر این عوامل با توجه به این نکته بیشتر نمایان می‌شود، که هفته گذشته قیمت‌های پایه جدید برای این محصولات اعلام نشد ولی با این وجود شاهد رشد قیمت‌ها بودیم، نکته‌ای که بسیار مهم و قابل تامل است.

بدیهی است با افزایش قیمت‌ها در بورس کالا صنایع بالا دستی، ‌از جمله صنایع بسته‌بندی،‌ ظروف یکبار مصرف، لوله و پلاستیک و… با رشد قیمت بهای تمام شده رو به رو خواهد بود. سوال اصلی که پیش می‌آید این است که چرا با وجود عدم تغییر قیمت‌های پایه،‌ با رشد قیمت‌ها و همچنین رشد تقاضا مواجه‌ایم؟

اگر بخواهیم روند تاریخی معاملات و عوامل سنتی تاثیرگذار بر آن را بررسی کنیم باید به آغاز فصل سرما و ایام محرم اشاره نمود. در سال‌های گذشته معمولا با آغاز فصل سرما شاهد افزایش تقاضا در محصولات بودیم، همچنین رشد تقاضا از سوی عراق در ایام اربعین نیز از دلایل افزایش تقاضا در سال‌های گذشته بوده است،‌ ولی حقیقت امر این است که مهم‌ترین عامل افزایش تقاضا انتظارات خریداران از آینده قیمت‌ها است. افزایش نرخ ارز نیما و ترس افزایش بیشتر آن،‌ موجب شده تولیدکنندگانی که این محصولات را نیاز دارند تمایل به خرید در این قیمت‌ها داشته باشند.

در گروه محصولات پلیمری، شاهد کاهش ۱.۸ درصدی در عرضه بودیم در حالیکه تقاضا در این محصولات رشد ۳.۱ درصدی داشته است. ارزش معاملات در این گروه در هفته گذشته ۱.۴ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته رشد ۰.۶ درصدی داشت. در ادامه به بررسی هر کدام از این محصولات می‌پردازیم.

پلی اتیلن ترفتالات (PET) با قیمت پایه کیلویی ۱۲.۳۵۲ تومان، با قیمت میانگین ۱۶.۳۳۷ تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۰.۹ درصدی در قیمت داشت. میزان عرضه این محصول با افت ۸.۹ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۱۱.۰۴۴ تن رسید،‌ میزان تقاضا در این محصول تقریبا ۱.۵ برابر عرضه بود و همه محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات PET تقریبا ۱۸۰ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته افت ۸ درصدی داشته است که ناشی از کاهش عرضه و متعاقبا کاهش حجم معاملات بوده است.

پلی اتیلن سبک (LDPE) با قیمت پایه کیلویی ۱۶.۳۸۹ تومان عرضه شد و با قیمت میانگین کیلویی ۱۷.۱۲۹ تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته رشد ۴.۸ درصدی داشت. عرضه این محصول در رینگ پتروشیمی نسبت به هفته گذشته ۵.۲ درصد رشد داشته، میزان تقاضا با رشد ۶۱.۴ درصدی همراه بود و در نهایت ۹۱ درصد محصولات عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و حجم معاملات رشد ۱۲.۸ درصدی را به ثبت رساند. ارزش معاملات با رشد ۱۹ درصدی به ۲۳۴ میلیارد تومان رسید.

پلی اتیلن سنگین (HDPE) با قیمت پایه کیلویی ۱۵.۸۹۴ تومان عرضه شده و با قیمت میانگین ۱۶.۴۴۸ تومان مورد معامله قرار گرفت. در جریان معاملات این محصول شاهد رشد ۶.۹ درصدی در عرضه و رشد ۳۳.۴ درصدی در تقاضای محصول بودیم که در نهایت منجر به رشد ۲۰ درصدی در حجم معاملات شد. حجم معامله این محصول ۲۱.۶۵۸ تن و به ارزش ۳۵۶ میلیارد تومان بود. ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته رشد ۲۳ درصدی را به ثبت رساند.

پلی استایرن (PE) با قیمت پایه ۱۶.۵۳۰ تومان عرضه شده و با قیمت میانگین ۱۶.۹۲۱ تومان مورد معامله قرار گرفت. در این محصول بر خلاف دیگر محصولات پلیمری شاهد کاهش ۳۶ درصدی تقاضا بودیم، حجم عرضه نیز افت 3 درصدی داشته و حجم معاملات با کاهش ۲۹ درصدی به ۲۸۲۸ تن رسید که ارزشی معادل ۴۸.۹ میلیارد تومان داشت که نسبت به هفته گذشته افت ۲۶ درصدی را به ثبت رساند.

پلی پروپیلن (PP)با قیمت پایه ۱۷.۶۲۵ تومان عرضه شد و با قیمت میانگین ۲۳.۵۳۹ تومان که اختلاف قابل توجهی با قیمت پایه دارد مورد معامله قرار گرفت. جم پیلن و مارون که بیشترین سهم در عرضه این محصول را به خود اختصاص داده‌اند به ترتیب ۴۴۷۴ و ۳۳۲۲ تن از این محصول عرضه کردند. سایر تامین کنندگان نیز در مجموع ۶۹۴۹ تن عرضه کردند که ۹۸ درصد از این حجم محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. حجم عرضه و حجم معامله نسبت به هفته قبل آن افت ۱۷ درصدی داشته‌اند. در هفته مورد بررسی ارزش معاملات ۳۴۰ میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به هفته قبل افت ۱۲ درصدی داشته است.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) توسط دو پتروشیمی تبریز و قائد بصیر عرضه می‌شود که در دو هفته اخیر شاهد کاهش ۳۱.۸ درصدی عرضه بودیم، میزان عرضه این محصول به ۵۲۵ تن رسیده و مانند هفته گذشته همه محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. با وجود عدم تغییر قیمت پایه و حجم عرضه محصول شاهد رشد تقریبا ۷ درصدی در ارزش معاملات بودیم. کاهش عرضه، در دو هفته اخیر باعث افزایش تقاضا و در نهایت افزایش قیمت شده است. قیمت پایه ABS کیلویی ۲۹.۳۴۳ تومان بوده که با قیمت کیلویی ۳۲.۲۹۷ تومان مورد معامله قرار گرفت. در هفته مورد بررسی، ارزش معاملات این محصول ۱۶.۸ میلیارد تومان بوده است.

استایرن مونومر که توسط پتروشیمی پارس و به میزان ۷۵۱۲ تن و با قیمت پایه ۱۰.۷۳۳ تومان عرضه شد، با قیمت  میانگین ۱۱.۳۳۶ تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات در این محصول با رشد ۴ درصدی به ۸۵ میلیارد تومان رسید.

پلی وینیل کلراید (PVC) عرضه شده توسط پتروشیمی‌های اروند، غدیر، بندر امام و آبادان با قیمت پایه ۱۶.۸۵۷ تومان،‌ با قیمت میانگین ۱۷.۱۴۵ تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم معاملات رشد ۱.۹ درصدی و ارزش معاملات رشد ۲ درصدی داشته است.

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۵ شهریور ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید