معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۳ مهرماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا ،‌ در هفته منتهی به ۲۳ مهر ماه سال جاری،‌ ۲۹۳،۸۱۱ تن محصول پتروشیمیایی عرضه شد و تقریبا ۸۴ درصد از این محصولات به ارزش ۲،۴۳۵ میلیارد تومان مورد معامله و داد و ستد قرار گرفت. با توجه به تغییر نحوه قیمت‌گذاری‌ها در هفته‌های اخیر که افت ۲ درصدی در نرخ ارز مورد استفاده در فرمول قیمت‌های پایه در هفته گذشته را منجر شد،‌ در هفته مورد بررسی شاهد هستیم که بهای ارز نیمایی برای متوسط ماهانه آن افزایشی بوده و همین سیگنال صعودی می‌تواند محرکی برای ادامه افزایش قیمت‌های پایه باشد.

در این شرایط با افت عرضه‌ی محصولات و محدودیت‌های بیشتر بر خریداران در بورس کالا رو به رو هستیم که از دلایل مهم و تاثیرگذار بر رفتارهای نامتعادل در این بازار هستند. حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته در بورس کالا به پایین‌ترین حد خود از اسفند ماه سال گذشته رسیده است. کاهش عرضه‌ها بی‌شک از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نکاتی است که در اوضاع کنونی تولید باید به آن توجه شود. به نظر می‌رسد با تغییر نحوه محاسبه قیمت‌های پایه از مبنای نرخ هفتگی ارز نیمایی به نرخ ماهانه،‌ عرضه کنندگان تمایلی به عرضه در این نرخ‌ها ندارند و به تبع آن میل به صادرات بیشتر می‌شود.

ولی نکته اصلی اینجاست که وقتی ماده خام صادر شده و این صادرات منجر به کاهش عرضه در بازار داخل شود، به طوریکه میزان تقاضا بر عرضه فزونی یابد فی النفسه موجب افزایش رقابت شده و در نهایت موجب رشد قیمت‌ این مواد اولیه در بازار داخل می‌شود،‌ این یعنی تولید کننده‌ای که از این مواد خام برای تولید محصول خود استفاده می‌کند با افزایش بهای تمام شده محصول خود رو به رو است،‌ این تولید کننده به جهت حفظ حاشیه سود خود مجبور است محصول خود را با قیمت بالاتری عرضه کند، حال تصور کنید در بازارهای صادراتی این محصولات با قیمت‌های پایین‌تری از قیمت‌های تولیدکننده ایرانی عرضه شود، ‌نتیجه این اتفاق چیزی جز این نیست که تولیدکنندگان ایرانی بازارهای صادراتی را از دست خواهند داد.

در واقع اوضاع کنونی بازار که به کلافی سر در گم و در هم پیچیده شبیه است،‌ بازی دو سر باختی است که معلوم نیست در نهایت به کجا ختم خواهد شد ولی قطعا یکی از متضررین این بازی تولیدکنندگان خواهند بود.

 طبق بررسی صورت گرفته در دنیای اقتصاد حجم عرضه‌های هفتگی پلیمرها در سه سال اخیر در بورس کالا هیچ‌گاه از متوسط ۷۶،۶۶۰ تن کمتر نبوده است ولی درحال حاضر و با شرایط خاص دلار آزاد و نیمایی رقم عرضه‌ّها کمتر از متوسط بوده و هر هفته با روند کاهشی همراه هستیم. در هفته مورد بررسی میزان عرضه پلیمرها ۷۲،۰۹۱ تن بوده است که نسبت به هفته گذشته کاهش تقریبا ۱۱ درصدی را به ثبت رسانده است.

در این بین به تبع کاهش عرضه با کاهش تقاضاها هم رو به رو بوده‌ایم به طوریکه حجم تقاضا برای محصولات پلیمری نسبت به هفته گذشته با افت ۱۳ درصدی همراه بوده است. در بازار پلیمرها به ازای هر ۱ تن محصول عرضه شده ۱.۳ تن تقاضا وجود داشت که این نسبت در کل محصولات پتروشیمی عرضه شده در بورس کالا ۱.۲ تن بوده است. در واقع با کاهش عرضه‌ها شاهد کاهش تقاضا نیز هستیم.

در ادامه به بررسی موردی هر کدام از این محصولات می‌پردازیم.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

در هفته مورد بررسی معاملات گروه پتروشیمی ، ۱۱،۰۰۰ تن پلی اتیلن ترفتالات در بورس کالا عرضه شد، در مقابل ۱۰،۹۳۴ تن تقاضا وجود داشت که در نهایت ۸،۴۲۶ تن از این محصول با قیمت میانگین کیلویی ۱۶،۹۹۸ تومان و به ارزش کل ۱۴۳ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه عرضه این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۲ درصدی داشته است و به قیمت میانگین ۱۴،۷۸۹ تومان رسید. با توجه به اینکه در این محصول حجم عرضه تغییر نکرده بود اما کاهش ۳۳.۴ درصدی حجم تقاضا منجر به کاهش ۲۳.۴ درصدی ارزش معاملات شد.

پلی اتیلن سبک (LDPE)

در معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا ، حجم عرضه پلی اتیلن سبک نسبت به هفته گذشته با رشد ۵.۸ درصدی همراه بود و حجم تقاضا ۹ درصد افزایش یافت. در جریان معاملات هفته مورد بررسی،‌ ۱۱،۲۵۶ تن پلی اتیلن با قیمت میانگین ۲۳،۵۸۸ تومان و به ارزش کل ۲۶۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه این محصول رشد ۳.۶ درصدی داشت و ارزش معاملات متاثر از رشد قیمت و حجم معامله رشد ۱۰ درصدی را به ثبت رساند.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

در معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا ،‌ پلی اتیلن سنگین عرضه شده در بورس کالا در هفته مورد بررسی،‌ با افت ۱۰.۱ درصدی نسبت به هفته قبل همراه بود، ‌این در حالی است که قیمت پایه عرضه با رشد ۲.۵۸ درصدی همراه بوده است. در جریان معاملات بورس کالا،‌ ۱۶،۶۳۹ تن پلی اتیلن سنگین با قیمت میانگین ۱۹،۵۶۸ تومان و به ارزش کل ۳۲۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. رشد ۱.۵ درصدی حجم معاملات و رشد ۳-.۲ درصدی در قیمت منجر به رشد ۴.۹ درصدی ارزش معاملات شد.

پلی استایرن (PE)

در مقابل رشد ۵۰ درصدی حجم تقاضا در پلی استایرن،‌ حجم عرضه ۱۲ درصد رشد کرد. قیمت پایه این محصول متاثر از افت قیمت جهانی پلی استایرن با افت ۲.۷۳ درصدی همراه بوده است. ۵،۴۹۹ تن پلی استایرن با قیمت میانگین ۱۹،۷۳۴تومان و به ارزش کل ۱۱۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته افت ۶.۳ درصدی داشته که متاثر از همین کاهش قیمت، حجم معاملات رشد ۷۹ درصدی داشت و در نهایت ارزش معاملات رشد ۶۳ درصدی را به ثبت رساند.

پلی پروپیلن (PP)

در معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا ، پلی پروپیلن در بازار داخلی با ۱۰ درصد رشد به قیمت ۳۱،۴۳۲ تومان رسید در حالی که این محصول با قیمت پایه ۲۱،۵۳۳ تومان عرضه شد. حجم عرضه، حجم تقاضا و حجم معاملات به ترتیب افت ۳۱.۷،‌ ۳۳.۴ و ۳۴ درصدی را به ثبت رساند. در جریان این معاملات ۱۴،۱۰۴ تن پلی پروپیلن به ارزش ۴۳۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

پتروشیمی تبریز و قائد بصیر در مجموع ۶۹۰ تن ای بی اس در بازار عرضه کردند که نسبت به هفته گذشته ۱۴.۳ درصد کمتر عرضه شده است. قیمت پایه این محصول با رشد ۲ درصدی همراه بود و به قیمت ۳۷،۳۸۳ تومان رسید. قیمت معامله در جریان عرضه و تقاضا به قیمت میانگین ۴۱،۹۶۰ تومان رسید که نسبت به هفته گذشته۴.۶ درصد رشد کرده است. در جریان معاملات بورس کالا ۶۱۵ تن اکریلونیتریل بوتادین استایرن به ارزش ۲۶.۶ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

پلی وینیل کلراید (PVC)

میزان پی وی سی عرضه شده در بورس کالا در حالی با افت ۴.۴ درصدی همراه بود که این کاهش در سمت تقاضا به ۲۰.۲ درصد رسید که در نهایت منجر به کاهش ۷.۵ درصدی در حجم معاملات شد. در جریان این معاملات ۵،۳۲۴ تن پی وی سی با قیمت میانگین ۲۳،۹۳۰ تومان و به ارزش کل ۱۲۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه این محصول استراتژیک با رشد ۲ درصدی همراه بود در حالی که قیمت میانگین معامله تقریبا ۰.۲ درصد افت را به ثبت رساند. ارزش معاملات نیز نسبت به هفته گذشته افت ۸ درصدی را به ثبت رساند.

 

معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۶ مهر ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید