معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در رینگ پتروشیمی بورس کالا،‌ در هفته منتهی به ۳۰ مهر سال جاری، ۲۱۰،۴۱۲ تن محصول پتروشیمی به ارزش ۲،۲۹۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم معاملات و ارزش معاملات به ترتیب با کاهش ۱۵ و ۶ درصدی همراه بوده‌اند. در ادامه به بررسی شرایط هر کدام از محصولات در ایران و جهان می‌پردازیم.

 

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

در هفته مورد برسی در بورس کالا، پتروشیمی تندگویان ۱۱،۰۰۰ تن پلی اتیلن ترفتالات با قیمت پایه ۱۵،۴۰۳ تومان عرضه کرد،‌ در مقابل این حجم عرضه ، ۱۵،۲۰۲ تن تقاضا وجود داشت که در جریان معاملات کل محصول عرضه شده با قیمت ۱۹،۲۱۹ تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات پلی اتیلن ترفتالات ۲۱۱ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته قبل از آن رشد ۴۸ درصدی داشته است. رشد ارزش معاملات ناشی از افزایش ۴ درصدی قیمت پایه، رشد ۱۳.۱ درصدی قیمت معامله و رشد ۳۰.۵ درصدی حجم معاملات بوده است.

پلی اتیلن سبک (LDPE)

۱۶،۰۷۰ تن پلی اتیلن سبک در بورس کالا با قیمت پایه ۲۲،۰۷۶ تومان عرضه شد که ۱۳،۵۵۰ تن با قیمت میانگین ۲۲،۷۱۷ تومان و به ارزش کل ۳۰۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت این محصول نسبت به هفته قبل از آن افت ۳.۷ درصدی و‌ حجم معاملات رشد ۲۰.۴ درصدی داشته است که این تغییرات در نهایت منجر به رشد ۱۷ درصدی ارزش معاملات شد.

در هفته گذشته،‌ پلی اتیلن سبک در بازارهای جهانی با قیمت‌های ۱،۱۴۳ و ۱،۱۵۱ دلار مورد معامله قرار گرفته است که نسبت به هفته قبل از آن رشد ۴ درصدی را به ثبت رسانده است. پلی اتیلن سبک در چین،‌ نسبت به سایر محصولات ایرانی،‌ سود بیشتری به همراه دارد. بازار پلی اتیلن‌های وارداتی چین پس از تعطیلات روز ملی این کشور در حالی شروع به کار کرد که قیمت پلی اتیلن سبک نسبت به سایر گریدهای پلی اتیلن افزایش بیشتری داشته است.

تعطیلی و تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده در خط تولید پلی اتیلن سبک در پتروشیمی لاله در ایران منجر به لغو سفارشات شده است. این پتروشیمی باید مقدار زیادی از محموله‌های فروخته شده را که هنوز تحویل نداده‌اند لغو کنند که این موضوع منجر به  افزایش قیمت این محصول در چین و ویتنام شده است.

پتروشیمی لاله در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار دارد و در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار در سال ۱۳۸۱ شروع  به فعالیت نمود. ظرفیت تولید پلی اتیلن در این شرکت ۳۰۰،۰۰۰ تن در سال است. این شرکت خوراک اتیلن ورودی خود را  از پتروشیمی مارون دریافت می‌کند.

 

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

۲۴،۶۱۷ تن پلی اتیلن سنگین، با قیمت پایه ۲۰،۰۷۸ تومان در بورس کالا عرضه شد که حجم تقاضا  ۶۲ درصد حجم عرضه بود. در جریان معاملات۱۱،۸۷۲ تن محصول با قیمت میانگین ۲۰،۰۲۷ تومان و به ارزش ۲۳۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت این محصول نسبت به هفته قبل رشد ۲.۳ درصدی و حجم معاملات افت ۲۸.۶ درصدی داشته‌اند و ارزش معاملات با افت ۲۶.۸ درصدی همراه بوده است.

پلی اتیلن سنگین در بازارهای جهانی در مناطق مختلف آسیا با قیمت‌های ۹۵۰،‌ ۹۸۰ و ۹۹۵ دلار مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته قبل تغییر قابل توجهی نداشته است.

 

پلی استایرن (PE)

۶،۰۹۹ تن پلی استایرن با قیمت پایه ۱۹،۰۲۹ تومان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای ۱.۷ برابر حجم عرضه رو به رو شد. تقریبا کل محصول عرضه شده با قیمت میانگین ۱۹،۷۷۲ تومان . به ارزش ۱۲۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت نسبت به هفته گذشته رشد اندک ۰.۲ درصدی را به ثبت رساند. حجم معاملات رشد ۱۰ درصدی و ارزش معاملات رشد ۸ درصدی داشتند.

پلی پروپیلن (PP)

۱۴،۱۳۲ تن پلی پروپیلن با قیمت پایه ۲۲،۵۸۱ تومان در بورس کالا عرضه شد در مقابل این عرضه ۱.۳ برابر تقاضا وجود داشت که در جریان معاملات ۱۳،۹۳۶ تن پلی پروپیلن با قیمت میانگین ۲۶،۰۴۷ تومان و به ارزش ۳۶۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت نسبت به هفته گذشته افت ۱۷.۱ درصدی داشته و حجم معاملات با افت ۱.۲ درصدی همراه بوده است که منجر به افت ۱۶ درصدی ارزش معاملات این محصول شده است.

در بازارهای جهانی بعد از افزایش ۴۰ دلاری پلی پروپیلن در هفته گذشته و رسیدن قیمت به ۹۹۰ دلار در هر تن در آسیای دور در ۱۶ اکتبر، ‌تعدادی از خریداران به هر گونه افزایش قیمت مقاومت نشان دادند که این امر جو بازار را محتاطانه کرد و خریداران را به انتظار و رصد سوق داد. تعدادی از خریداران جنوب شرق آسیا در این هفته، ‌انتظار پیشنهادات قیمتی بالاتر را از تولیدکنندگان غرب آسیایی دارند. پیش بینی می‌شود واحد جدید پلی پروپیلن چینی با ظرفیت ۵۰۰،۰۰۰ تن در سال فعالیت خود را در اواخر اکتبر آغاز کند.

 

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

پتروشیمی تبریز و قائد بصیر،‌ ۶۶۰  تن ای بی اس با قیمت میانگین ۴۰،۹۵۹ تومان در بازار بورس کالا عرضه کردند که حجم تقاضا ۶۸ درصد از این مقدار بود. در جریان معاملات ۳۶۰ تن از این محصول با قیمت میانگین ۴۷،۶۸۶ تومان و به ارزش تقریبی ۱۸ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۱۳.۶ درصدی داشت که این افزایش قیمت باعث کاهش ۴۱.۵ درصدی حجم معاملات شد. ارزش معاملات نیز افت ۳۲ درصدی را به ثبت رساند.

در بازارهای جهاین انتظار می‌رود قیمت‌های آکریلونیتریل در خاور دور در میان محدودیت عرضه نقدی و روند قوی تجدید ذخایر انبارها،‌ مورد حمایت صعودی قرار گیرد.

از طرفی سه تولیدکننده بزرگ در آسیا از ابتدای اکتبر تا دسامبر تعطیلی‌های برنامه‌ریزی شده‌ای دارند. یکی از تولیدکنندگان اصلی در تایوان، شرکت CPDC واحد ۲۴۰۰۰۰ تن در سال خود را از ۲۰ اکتبر به مدت یک ماه تعطیل کرد، و به دنبال آن شرکت چینی Secco و شرکت کره ای Taekwang واحد های خود را از یک دسامبر تعطیل خواهند کرد.

 

پلی وینیل کلراید (PVC)

پتروشیمی‌های اروند، ‌غدیر، ‌بندر امام و آبادان در مجموع ۶،۰۰۸ تن پی وی سی با قیمت پایه ۲۵،۷۴۶ تومان در بورس کالا عرضه کردند که تقریبا ۱.۶ برابر حجم تقاضای این محصول بود. در جریان معاملات ۳،۳۴۲ تن از این محصول با قیمت میانگین ۲۵،۶۹۸ تومان و به ارزش ۸۵ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

قیمت با رشد ۶.۵ درصدی همراه بود، ‌حجم معاملات و ارزش معاملات به ترتیب با افت ۳۷.۲ درصدی و ۳۲ درصدی همراه بود.

 

معاملات گروه پتروشیمی در بورس کالا

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۳ مهر ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید