بررسی رابطه انس جهانی طلا و بازدهی اوراق قرضه

در طول تاریخ  همواره امر همبستگی و تاثیرپذیری بازارها در اقتصاد مطرح بوده و به عنوان عاملی برای پیش‌بینی‌ روندهای آتی کاربرد داشته است. بازار طلا نیز از این قانون مستثنی نیست. قیمت طلای جهانی از عوامل و بازارهای مختلف تاثیر می‌پذیرد. در مقاله حاضر قصد داریم رابطه قیمت طلا و بازدهی اوراق قرضه را مورد بررسی قرار دهیم.

از آنجایی که طلا همواره به عنوان دارایی امن تلقی می‌شود، در شرایط پر ریسک سرمایه‌گذاران برای مواجهه با عدم قطعیت‌ها به سرمایه گذاری در طلا روی آورده و به دنبال پوشش ریسک از دست دادن سرمایه خود از این طریق هستند. در ماه‌های اخیر نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از افزایش و ادامه رکود جهانی، تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری در طلا افزایش یافت که نهایتا منجر به رشد قیمت طلا در این مقطع زمانی گردید.

اوراق قرضه نیز یکی از دارایی‌های بدون ریسک یا امن محسوب می‌شود. بالا بودن نرخ بهره از طرفی جذابیت نگه داری طلا را تا حدودی کاهش می دهد و از طرف دیگر با توجه به اینکه افزایش نرخ بهره به نوعی سیاست انقباضی تلقی می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای بر بهبود شرایط اقتصادی در آینده باشد و از این رو با بهبود شرایط پیش‌‌بینی می‌شود که تقاضا برای طلا افت کرده و متعاقبا، قیمت نیز کاهش یابد. در این شرایط با توجه به اینکه به طور سنتی بسیاری از افراد بخشی از سبد خود را بین دارایی‌های ریسکی مانند سهام و دارایی‌های بدون ریسک مانند اوراق قرضه دولتی تقسیم می کنند، اوراق قرضه را با طلا جایگزین کرده و تقاضا برای اوراق قرضه افزایش می‌یابد. نتیجتا، قیمت اوراق بالا رفته و بازدهی آن ها افت می کند.

دلیل منطقی برای افت بازدهی اوراق قرضه این است که با توجه به اینکه قیمت اسمی اوراق در سررسید از قبل مشخص است، اما قیمت خرید آنها در مقاطعی با افزایش تقاضا رشد کرده و بنابراین در صورت خرید این اوراق با قیمت‌های بالا با توجه به ثابت بودن قیمت اسمی سررسید، بازدهی کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که می‌توان گفت عمدتا بازدهی اوراق قرضه رابطه معکوس با قیمت طلا دارد. رابطه بازده تا سررسید اوراق و قیمت فعلی آنها بدین صورت می‌باشد:

  • Face value: قیمت اسمی در سررسید
  • Current price: قیمت فعلی(بازاری)
  • Ytm: بازده تا سررسید
  • N: زمان تا سررسید

نکته‌ای که مطرح است، این است که چنانچه بازدهی و بهره واقعی که از تفاضل مقدار اسمی و نرخ تورم به دست می‌آید، نزولی باشد، طلا می تواند روند صعودی در بلندمدت داشته باشد. بنابراین، در ماه های آینده، چنانچه با تصویب بسته حمایتی و تزریق دلار به اقتصاد آمریکا نرخ تورم بیش از نرخ بهره واقعی افزایش یابد، می تواند محرکی برای سرمایه‌گذاری در طلا بوده و تقاضای آن را با استقبال مواجه کند. آنچه که مسلم است، این است که می‌بایست تاثیر عوامل مختلف و شدت عمل آنها را بر فاکتورهای بنیادی اقتصاد و رفتار و جهت‌گیری سرمایه‌گذاران در آن مقطع زمانی مشخص بررسی نمود و با پیش‌بینی‌های صحیح مطلوب‌ترین سرمایه گذاری را انجام داد.

نمودار زیر مقایسه بازده واقعی اوراق ۵ ساله آمریکا با قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تا ۱۰ نوامبر را نشان می‌دهد.

رابطه بازدهی اوراق قرضه با انس جهانی طلا

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید