واحدهای تولیدکننده PVC در ایران

پتروشیمی اروند

 شركت پتروشيمي اروند در راستاي توسعه صنعتي كشور و نيز تامين مواد اوليه صنايع شيميايي و پايين دستي در بازارهاي داخلي و صادراتي احداث شده است. شركت پتروشيمي اروند يكي از بزرگ‌ترين توليد كنندگان زنجيره PVC  در منطقه خاورميانه مي‌باشد و بالاترين ظرفيت توليد كاستيك در كشور، توليد كننده انحصاري گريد هاي EPVC  و نيز توانايي توليد گريد هاي خاص SPVC شامل Medical   Grades  از ويژگي‌هاي خاص آن مي باشد.

 

پتروشیمی بندر امام

سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده ای، شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان خوزستان و مهمتر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت، از جمله ویژگی هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می نماید.

محصولات اصلی صنعت پتروشیمی با عنوان اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلین ها در این مجتمع تولید شده و عمدتاً به محصولات میانی و فرآورده های نهائی همچون پلی اتیلن سبک ، پلی اتیلن سنگین، لاستیک مصنوعی، پلی وینیل کلراید، پارازایلین و MTBE تبدیل می‌گردند.

در راستای ایجاد مدیریت غیر متمرکز و به منظور نیل به بهره‌وری بیشتر و امکان بهره‌گیری مطلوب از توانمندی‌های موجود،‌ طرح تقسیم اداره مجتمع بین چند شرکت مستقل فرعی از سال 1397 به طور رسمی اجرا گردید.

  • شرکت خوارزمی بندر امام
  • شرکت فرآورش بندر امام
  • شرکت کیمیا بندر امام
  • شرکت بسپاران بندر امام
  • شرکت آب نیرو بندر امام

شرکت بسپاران بندر امام از تولیدکنندگان پی وی سی با ظرفیت 175.000 تن در سال است که در سال 1374 به بهره‌برداری رسید.

پتروشیمی غدیر

شرکت پتروشیمی غدیر در سال 1389 با ظرفیت حدود 50٪  اسمی شروع به فعالیت کرده و در کنار پتروشیمی بندر امام، اروند و آبادان تامین کننده pvc داخل کشور بوده است. ظرفیت تولید سالانه این شرکت به میزان 120.000 تن محصول پی وی سی با گریدهای مختلف می‌باشد. در سال‌های اخیر کشورهای عراق،‌ افغانستان،‌ پاکستان،‌ هندوستان،‌ حوزه CIS،‌ ترکیه و … از بازارهای هدف اصلی شرکت بوده که در سال 1397 ضمن حفظ سهم بازارها،‌ موفق به ارسال محصول به کشورهای آفریقایی و قطر شد.

پتروشیمی آبادان

در اواخر سال 1342 انستیتو نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مامور شد تا در مکان ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران مطالعات جامعی به عمل آورد . این مطالعات منجر به تاسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت 74 % سهم شرکت ملی پتروشیمی و 26% سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا گردید. در سال 1346 عملیات ساختمانی مجتمع توسط شرکت لاماس آمریکا آغاز و در سال 1348 رسما به بهره برداری رسید . ظرفیت اولیه تولید سالانه 20.000 تن پی وی سی , 10.000 تن دودسیل بنزن و 24.000 تن سود سوز آور بوده است. در سال 1354 طرح گسترش به منظور افزایش تولید پی وی سی به 60.000 تن در سال به اجرا در آمد.

مجتمع پتروشیمی آبادان در طی سالهای 1359 تا 1367در اثر آتش جنگ 8 ساله ایران و عراق ویران شد. پس از پایان جنگ، پتروشیمی آبادان توسط نیروهای متخصص مجتمع بازسازی گردید. 
تولید پی وی سی در سال 1384 به حدود 60.000 تن افزایش یافت. در حال حاضر سالانه 110.000 تن پی وی سی در این شرکت تولید می‌گردد.

نمایش همه جمع کردن
پریسا کریمی نیک ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا pvc (هفته منتهی به 13 فروردین 1399)

در روزهای ابتدایی سال 99 در معاملات بورس کالا، حجم کل پی وی سی معامله شده...