تولیدکنندگان فولاد ایران

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)

شرکت فولاد مبارکه اصفهان  در سال ۱۳۶۹ در زمینی به مساحت ۳۵ کیلومتر مربع در نزدیکی مبارکه اصفهان تاسیس شد. این شرکت سهم بیش از ۴۰ درصدی در تولید فولاد کشور به منظور استفاده در صنایع مختلف ازجمله خودروسازی، صنایع بسته بندی، لوازم خاگی، صنایع فلزی سبک و سنگین، لوله‌های انتقال سیالات و صنایع لوله و پروفیل دارد. در شرکت فولاد مبارکه اصفهان فرایند تولید به این صورت می‌باشد که ابتدا در بخش آهن سازی، سنگ آهن ورودی به گندله و آهن اسفنجی تبدیل و سپس این مواد به عنوان ورودی به بخش فولادسازی انتقال یافته و به تختال تبدیل می‌شوند. سومین بخش تولیدی ناحیه نورد گرم می‌باشد. تختال‌های تولید شده در مرحله قبل پس از گرم شدن تا دمای ۱۲۸۰ درجه در کوره‌ها و پوسته زدایی، نورد شده و نهایتا در ضخامت‌های ۱.۲ تا ۱۶ میلی متر به صورت کلاف تولید می‌شوند. سپس ورق‌های گرم تولید شده به ورق سرد تبدیل شده و در آخر ورق‌های گالوانیزه، قلع اندود و رنگی تولید می‌شوند.

ظرفیت خطوط تولیدی فولاد مبارکه به این صورت می‌باشد:

همچنین ظرفیت اسمی شرکت‌های فرعی فولاد مبارکه نیزمطابق جدول زیر گزارش شده است:

ذوب آهن اصفهان (ذوب)

شرکت ذوب آهن اصفهان با هدف انجام عملیات ذوب و ریخته‌گری  و نورد فلزات آهنی و فولادهای آلیاژی در سال ۱۳۵۰ در جنوب غربی اصفهان، تاسیس گردید. محصولات اصلی شرکت به این صورت می‌باشد:

 • ریل : در راستای دستیابی به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و تامین نیازهای ریلی راه آهن کشور، ذوب آهن اصفهان اقدام به تولید ریل مترو ، ریل UIC60  و U33 نموده است.
 • تیرآهن: انواع تیرآهن بال پهن سایز بالا از جمله تیرآهن نیم بال پهن موازی IPEو تیرآهن بال پهن موازی Hیکی دیگر از محصولات تولیدی این شرکت می‌باشد.
 • میلگرد: میلگرد آجدار و میلگرد ساده نیز دیگر محصولات شرکت می‌باشند که در بورس کالا نیز معامله می‌شوند.
 • فرآورده‌های فولادی: محصولات فولادی شامل انواع کلاف های صنعتی و همچنین انواع ناودانی، نبشی و شمش فولادی می باشد.

محصولات شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شوند. فروش داخلی شرکت نیز هم در بورس و هم در بازار خارج از بورس انجام می‌پذیرد. محصولات ساختمانی شرکت از طریق بورس کالا معامله می شوند. به این صورت که، پس از بازاریابی و اعلام تاریخ تحویل، نوع سبد و قیمت پایه، سبدی از محصولات مورد نظر تنظیم شده و در بورس عرضه می گردد. شناسایی نهایی خریدار نیز طی یک فرآیند رقابتی مشخص می‌شود.

محصولات صنعتی شرکت ، خارج از بورس معامله می شوند. محصولات غیر فولادی و فرعی نیز که شامل قطران، بنزن، سولفات و آهک می باشد در بورس انرژی و بورس کالا معامله شده و معاملات سایر محصولات فرعی ازجمله کک، گسیلن و شمش چدن نیز در بازار خارج از بورس صورت می‌گیرد.

فولاد خوزستان (فخوز)

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی از جمله اسلب، بلوم و بیلت و دومین مرکز تولید فولاد خام کشور می‌باشد. این شرکت در منطقه‌ای با وسعت ۳.۸ کیلومتر مربع در مجاورت شهر اهواز واقع شده است. همچنین، فولاد خوزستان  اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیای مستقیم و کوره قوس الکتریکی می باشد. ظرفیت محصولات تولیدی این شرکت نیز از ۱.۵ میلیون تن در فاز اولیه به ۳.۸ میلیون تن در طی سال‌های اخیر رسیده است. محصولات اصلی فولاد خوزستان شامل شمش و تختال(بیلت، بلوم، اسلب) می‌باشد که با تولید ۳.۸ و صادرات ۲ میلیون تن شمش فولادی، بزرگترین عرضه کننده شمش فولادی کشور محسوب شده و نقش کلیدی در این صنعت ایفا می کند. محصولات فولاد خوزستان هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای خارجی به فروش می‌رسد. از جمله مشتریان داخلی شرکت می‌توان به گروه ملی صنعتی فولاد ایران، فولاد سپید آب، صبا فولاد زاگرس، صنایع فولاد کرمان، فولاد آذربایجان، شرکت‌های فولاد اکسین خوزستان و … اشاره نمود. محوری‌ترین مقاصد صادراتی این شرکت نیز، کشورهای عراق، مراکش، قطر، آذربایجان، تایلند، امارات، عمان، تایوان، مصر، اندونزی، ترکیه، ایتالیا، سودان، مالزی، مجارستان و کره جنوبی می‌باشند.

 مجتمع فولاد خراسان (فخاس)

شرکت فولاد خراسان در سال ۱۳۶۹ در شهر نیشابور تاسیس و در سال ۱۳۸۶ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت به عنوان بزرگترین مجتمع فولادسازی در شرق کشور، در زمینی به مساحت ۱۴۰۰ هکتار مستقر شده است. در حال حاضرشرکت تهیه مواد معدنی شرق فولاد خراسان (سهامی خاص) و شرکت کشت و صنعت مروارید دشت سلامی (سهامی خاص) جزء واحدهای تجاری فرعی و شرکت بین‌المللی تولید و توسعه مواد فلزی (سهامی خاص) جزو شرکت‌های وابسته شرکت مجتمع فولاد خراسان هستند و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت مجتمع فولاد خراسان می‌باشد. فرایند تولید شرکت شامل تبدیل کنسانتره به گندله، آهن‌سازی، فولادسازی، ریخته‌گری و نورد می‌باشد.

همچنین محصولات سبک ساختمانی، شمش، آهن اسفنجی و گندله به عنوان محصوات نهایی این شرکت در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شوند.

فولاد امیرکبیر کاشان (فجر)

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در سال ۱۳۷۴ با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم تاسیس و در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید. نام شرکت در سال ۱۳۸۸ از شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان به فولاد امیرکبیر کاشان تغییر یافت. این شرکت دارای یک سایت در زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در ۱۴ کیلومتری شهر کاشان واقع شده است. فولاد امیرکبیر کاشان به عنوان اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه گرم در کشور است و ظرفیت اسمی خط گالوانیزه آن در حال حاضر ۱۳۰.۰۰۰ تن در سال می‌باشد. محصولات اصلی شرکت شامل ورق گالوانیزه، ورق فولادی، ورق آنیل شده و ورق اسید شویی شده می‌باشد.

فولاد آلیاژی ایران (فولاژ)

شرکت آلیاژی فولاد ایران در تاریخ ۲۸/۱۲/۱۳۷۰ در استان یزد تاسیس شد. بهره‌برداری از واحدهای نورد و فولادسازی شرکت در فاز اول با ظرفیت ۱۴۰.۰۰۰ تن آغاز شد و در فاز دوم به ۵۵۰.۰۰۰ تن در سال رسید. این شرکت بزرگترین تولیدکننده انواع فولاد آلیاژی در خاورمیانه  و یکی از مدرن‌ترین کارخانه‌ها در جهان می باشد. شرکت فولاد آلیاژی ایران شامل ۴ کارخانه اصلی فولادسازی، نورد سنگین، نورد سبک، واحد عملیات حرارتی و تکمیل کاری بوده و با ظرفیت ۵۵۰.۰۰۰ تن در واحد فولادسازی، ۲۰۰.۰۰۰ تن در واحد نورد سنگین و ۲۶۰.۰۰۰ تن در واحد نورد سبک فعالیت می کند. محصولات این شرکت را می‌توان به ۳ گروه فولاد آلیاژی، تجاری و مهندسی تقسیم‌بندی نمودکه در صنایع مختلفی ازجمله نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، خودروسازی ، لوازم پزشکی و جراحی کاربرد گسترده‌ای دارند.

 

فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)

شرکت فولاد هرمزگان جنوب در سال ۱۳۹۰ به صورت یک شرکت سهامی خاص در بندرعباس به ثبت رسید. این شرکت در زمینی به مساحت ۹۶ هکتار در ۱۳ کیلومتری غرب بندرعباس در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است. از مزایای این شرکت می توان، مجاورت با دریای خلیج فارس جهت دسترسی آسان به آب های آزاد، نزدیکی به ذخایر عظیم منطقه عسلویه و مجاورت با ذخایر سنگ آهن گل گهر و مجتمع شهید رجایی را نام برد. اسلب، بریکت، آهک و آهن اسفنجی محصولات نهایی فولاد هرمزگان جنوب می‌باشند. یکی از مهم‌ترین محصولات نهایی فولاد هرمزگان جنوب تختال‌های با عرض ۹۰۰ تا ۲.۰۰۰ میلیمتر، عرض ۶ تا ۱۲ متر و ضخامت ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیمتر با ظرفیت سالانه ۱.۵۰۰.۰۰۰ تن در سال می‌باشد. در واحد احیاء مستقیم و واحد آهک‌پزی نیز به ترتیب، آهن اسفنجی با ظرفیت اسمی ۱.۶۵۰.۰۰۰ تن و آهک با ظرفیت ۱۰۸.۰۰۰ تن در سال تولید می‌شوند.

صنایع فولاد آلیاژی یزد (فولای)

این کارخانه در سال ۱۳۶۹ جهت تولید انواع میلگرد آهنی و فولادی در یزد تاسیس گردید. تمرکز اصلی شرکت عمدتا در زمینه‌ فرآیندهای تکمیلی برای محصولات فولادی اعم از پوسته‌کنی، پولیش و صافکاری می‌باشد.  واحدهای اصلی این کارخانه شامل موارد زیر است:

 • کشش
 • پولیش
 • پوسته‌کنی
 • صافکاری
 • تابگیری
 • نورد سرد
 • سایزینگ
 • تست عیوب انواع فولاد

فرآیند تولید در این شرکت به این صورت است که ابتدا میلگردها به واحد کشش و پولیش رفته و پوسته‌های اکسیدی آن‌ها در این مرحله حذف و حفره‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود. در واحد کشش، میلگرد کشیده شده و به سایزهای مختلف تبدیل می‌گردد و پس از تابگیری به بخش بسته‌بندی فرستاده می‌شود. در طول فرآیندهای پیلینگ و پولیش نیز تنش‌ها و تاب‌های محصولات حذف و در بخش پیلینگ عملیات باربرداری و پوسته‌کنی بر روی میلگردها انجام می‌شود. پس از صافکاری محصولات در این مرحله، در بخش تست و تابگیری عیوب سطحی و داخلی محصولات تست شده و در صورت وجود شناسایی می‌شوند. محصولات شرکت شامل انواع میلگردهای آهنی و فولادی، تسمه نوردی و تسمه تابگیری شده و جهارگوش لب گرد می‌باشد که در دو دسته محصولات تمام کاری‌شده و محصولات تابگیری‌شده جای می‌گیرند. ظرفیت تولید میلگردها ۱۲.۰۰۰ تن در سال، شافت کشیده‌شده و پولیش‌شده ۱۵.۰۰۰ تن و فرم‌دهی انواع فلزات ۵۰.۰۰۰ تن در سال گزارش شده است.

فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در سال ۱۳۸۵ درمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تاسیس شد. این شرکت پس از ۱۰ سال وارد بورس اوراق بهادار تهران شده و از آن زمان به عنوان یک شرکت سهامی عام در صنعت فولاد فعالیت می‌کند.محصولات شرکت شامل انواع شمش فولاد ساده کربنی و کم آلیاژ با ظرفیت اسمی ۱.۲۰۰ میلیون تن، آهن اسفنجی با ظرفیت ۱.۸۵۶ میلیون تن و شیرین‌سازی و تصفیه آب مصارف صنعتی با ظرفیت ۴.۵ میلیون تن در سال می‌باشد. همچنین این شرکت جزء شرکت‌های فرعی شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس و واحدهای تولیدی و تجاری نهایی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می‌باشد. محصولات تولیدی شرکت شامل شمش فولادی است که در صنایع زیربنایی  ازجمله خودروسازی، کشتی‌سازی، ساخت ماشین‌آلات و واگن سازی کاربرد دارند.

آهن و فولاد ارفع (ارفع)

شرکت آهن و فولاد ارفع در سال ۱۳۸۳ در ۲۵ کیلومتری جاده ارکان به نائین در استان یزد تاسیس و این شرکت در سال ۱۳۹۲ به سهامی عام تبدیل شد. این شرکت در ۲ واحد مجزای تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی با ظرفیت اسمی ۸۰۰.۰۰۰ تن در سال فعالیت می‌کند. موضوع فعالیت شرکت ایجادکارخانجات آهن و فولادسازی و واحدهای مربوطه با روش احیاء مستقیم، انجام عملیات فولادسازی باروش های مختلف ذوب و ریخته‌گری و نورد فلزات آهنی و تولید انواع قطعات هندسی استاندارد در راستای توسعه هر چه بیشتر صنعت فولاد می‌باشد.

فولاد سپید فراب کویر (کویر)

این شرکت در سال ۱۳۷۹ در تهران به ثبت رسیده و سپس به اصفهان و در نهایت به آران و بیدگل انتقال یافت. تولید انواع شمش فولادی، میلگرد ساده و آجدار، انواع تیرآهن و ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی در این زمینه، از فعالیت‌های اصلی شرکت می‌باشد. هم‌اکنون، مجموعه فولاد سپید فراب کویر به تولید انواع میلگرد با ظرفیت اسمی ۹۰۰.۰۰۰ تن مشغول است.

تولید کنندگان سنگ آهن

شرکت صنعتی معدنی گل گهر(کگل)

شرکت سنگ آهن گل گهر در سال ۱۳۷۰ در شهر سیرجان تاسیس شد. این منطقه به دلیل در اختیار داشتن معادن غنی سنگ آهن از جمله مراکز اصلی فعال معدنی در خاورمیانه محسوب می‌شود. شرکت صنعتی معدنی گل گهر نیز با ظرفیت تولید ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بالغ بر ۱۰ میلیون تن گندله  یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در این منطقه می‌باشد. این منطقه دارای شش آنومالی است که توده معدنی شماره یک آن به شرکت گل گهر اختصاص یافته است و سالانه بیش از ۱۲ میلیون تن سنگ آهن از آن استحصال می‌شود. این شرکت از روش روباز- پله‌ای جهت استخراج مواد معدنی استفاده می‌کند. کنسانتره سنگ آهن و گندله محصولات اصلی شرکت می‌باشند.

شرکت صنعتی معدنی گهر زمین(کگهر)

این شرکت در سال ۱۳۸۳ در جنوب غربی شهرستان سیرجان تاسیس شد. اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره، گندله و فولاد از اهم فعالیت‌های شرکت می باشد. از جمله مشتریان اصلی شرکت می‌توان به شرکت‌های فولاد خوزستان، زرین صنعت چاف، ZSC، ATL، و فولاد مبارکه اشاره نمود.

محصولات شرکت گل گهر شامل سنگ آهن کلوخه، سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره با ظرفیت اسمی 34,000,000  تن در سال می‌باشد. ظرفیت تولید سنگ آهن کلوخه و سنگ آهن دانه‌بندی شده هر کدام  حدود 15,000,000 تن در سال است. در رابطه با تولید کنسانتره نیز هدف شرکت گل گهر تولید سالانه ۱۰ میلیون تن کنسانتره و ۱۰ میلیون تن گندله می‌باشد که در حال حاضر توانایی تولید ۴ میلیون تن را دارد.

شرکت صنعتی معدنی چادرملو(کچاد)

شرکت چادرملو در سال ۱۳۷۱  در شهر یزد تاسیس شد. از جمله فعالیت‌های اصلی آن می‌توان به اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و تولید گندله، سنگ آهن، محصولات فولادی و نصب و راه اندازی تجهیزات اشاره نمود. با توجه به اینکه تولید  سنگ آهن بایستی  متناسب با تولید فولاد انجام گیرد، در روش احیاء مستقیم  به سنگ آهن با عیار بیش از ۶۷ درصد  برای تولید گندله نیاز است و در روش کوره بلند نیز  سنگ آهن با عیار حداقل ۶۱ درصد نیاز است.

محصولات اصلی شرکت مشتمل بر موارد زیر است:

 • کنسانتره سنگ آهن
 • کنسانتره آپاتیت
 • سنگ آهن دانه بندی شده
 • گندله
 • آهن اسفنجی
 • شمش فولاد

همچنین این شرکت دارای نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی نیز می‌باشد.

ظرفیت اسمی محصولات شرکت چادرملو به  این صورت می‌باشد:

مشتریان محصولات کنسانتره و گندله عمدتا تولیدکنندگان بزرگ فولاد در ایران می‌باشند که این فروش در قالب قراردادهای سالانه صورت می‌گیرد. فرآیند فروش محصولات دانه بندی شده نیز از قیمت کشف شده در مزایده ها به دست می‌آید و در نهایت، فروش آهن اسفنجی و شمش فولاد، ل براساس قیمت کشف شده در بازار می باشد.

شرکت صنعتی معدنی صبا نور (کنور)

شرکت صنعتی معدنی صبانور در ابتدا به صورت شرکت سهامی خاص و با نام شرکت تامین مواد اولیه فولاد صباتور در سال ۱۳۷۵  تاسیس شد.  در سال ۱۳۹۰  با تصویب مجمع  نام شرکت در نزد سازمان بورس ثبت شد و به توسعه معدنی و صنعتی صبانور تغییر یافت. ظرفیت اسمی مناطق تولیدی شرکت به شرح زیر می‌باشد.

شرکت در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به علت اینکه از کارخانه‌های کنسانتره و گندله بهره‌برداری نشده بود، فقط سنگ آهن دانه بندی شده تولید و به فروش می‌رساند. شرکت صنعتی معدنی صبانور از لحاظ تولید کنسانتره و گندله رتبه ششم را در بین شرکت‌های فعال در این صنعت به خود اختصاص داده است.

نمایش همه جمع کردن

معاملات فولاد بورس کالا (هفته منتهی به ۱۱ تیر ۱۳۹۹)

علی صالحی ۱۸ تیر ۱۳۹۹
فولاد در گروه فولاد بورس کالا طی هفته اخیر، ۸۹.۷۱۸ تن کالا به ارزش بیش از...

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرلورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیر

نمایش همه جمع کردن