روی

ٰٰٰ

معرفی روی

روی که دردسته فلزات سنگین قرار دارد، از جمله پرکاربردترین و مهم‌ترین فلزات غیر آهنی می‌باشد. این فلز ترد و شکننده رنگ سفید مایل به آبی دارد که در مجاورت هوا تیره‌تر می‌شود. سرب و روی عمدتا در طبیعت به هم آمیخته بوده و در سنگ‌های مشترکی یافت می‌شوند. این عنصر با اکسیژن و سایر فلزات ترکیب شده و با اسید رقیق واکنش نشان می‌دهد و در نهایت گاز هیدروين آزاد می‌شود.

ویژگی‌های روی

سختی: فلز روی خالص بسیار شکننده است و سختی کمی دارد. به همین دلیل از آلیاژ آن با سایر فلزات برای افزایش سختی استفاده می‌شود.

استحکام: استحکام کششی این عنصر کمتر از نصف استحکام فولاد کربن است.

انعطاف‌پذیری: این فلز در دمای ۲۱۲-۳۰۲ درجه فارنهایت، انعطاف‌پذیری بالایی داشته و هادی است.

فرآیند تولید محصول شمش روی

  • استخراج: کانی‌های فلز روی از کانسارهایی که حاوی این عنصر می‌باشند استخراج و به کارخانه ارسال می‌شوند.
  • کنسانتره/ دپو: کنسانتره روی پس از دریافت از معادن در محل‌های خاصی انبار می‌شوند.
  • نمونه‌برداری: از کنسانتره‌های انبار شده نمونه‌برداری شده و درصد روی کنسانتره مشخص می‌گردد.
  • تولید محلول روی: پس از تعیین میزان روی، کنسانتره به صورت محلول در می‌آید.
  • تولید ورق: این محلول در سلول‌های خاصی الکترولیز شده و پس از گذشت زمان کافی به ورق تبدیل می‌شود.
  • تولید شمش: در آخر، ورق‌های تولیدی به بخش ریخته‌گری ارسال و در کوره‌های با حرارت بالا ذوب شده و در قالب‌های مخصوصی پس از سرد شدن به شمش روی تبدیل می‌شوند.

کاربردها

قایلیت بالای روی در ترکیب شدن با فلزاتی همچون آهن و مس موارد مصرف آن را افزایش داده است. برای مثال، ترکیب این فلز با آهن، به دلیل استحکام بالا به عنوان پوشش انواع ورق و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلز روی به دلیل ویژگی ضد خوردگی به طور عمده در گالوانیزه روی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طی این فرآیند لایه نازک روی بر روی آهن یا فولاد برای مهار زنگ‌زدگی ایجاد می‌شود. همچنین، مقدار قابل توجهی از این فلز برای تولید قالب‌های ریخته‌گری که در صنایع الکترونیکی، خودرو سخت‌افزاری کاربرد دارند، استفاده می‌شوند. اکسید روی نیز به صورت گسترده در تولید محصولاتی مانند لاستیک، لوازم دارویی و آرایشی، جوهر، صابون و … کاربرد دارد. از طرفی، سولفید روی هم در ساخت چراغ‌های فلورسنت،رنگ‌های روشن و صفحه اشعه ایکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده دیگر این فلز در آلیازهای مختلفی مانند نقره، برنج، نیکل و لحیم‌کاری آلومینیوم است. آلیاژ این فلز با مس که برنج نام دارد در صنایع خودروسازی، الکترونیکی و لوازم خانگی کاربرد فراوان دارد.

نمایش همه جمع کردن