تولیدکنندگان زغال سنگ

فرآوری زغال سنگ پرورده طبس (کپرور)

این شرکت با هدف بهره‌برداری از ذخایر بهشت زغال سنگ ایران در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید تا به عنوان اولین بهره بردار مکانیزه زغال سنگ کشور، فعالیت خود را آغاز نماید. فعالیت معدنکاری مکانیزه در طول یک دهه با انجام بیش از ۳۰ کیلومتر حفریات زیرزمینی و استخراج موفق ۶ کارگاه لانگوال، ضمن ثبت رکوردهای سالیانه ۱.۳۰۰.۰۰۰ تن زغال خام و ۵۷۰.۰۰۰ تن کنسانتره، ضمن تامین نیاز داخلی، زمینه اشتغال ۲۲۵۰ نفر را به طور مستقیم فراهم آورده است. ذغالسنگ کنسانتره کک شو محصول اصلی این شرکت است. قیمت‌گذاری زغال سنگ به صورت ۲۶.۵٪ شمش فولاد خوزستان بوده و این شرکت نیز از همین مبنا تبعیت می‌کند.

ذغالسنگ نگین طبس (کطبس)

شرکت زغال سنگ نگین طبس در سال ۱۳۷۸ در اصفهان تاسیس شد و با در اختیار گرفتن بخشی از معادن زغال سنگ طبس شامل معدن اولیه شماره ۲ پرورده و یال شمالی معدن شماره ۳ فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در زمره بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ خام کک شو ایران است که در دوره فعالیت خود بیش از ۳۲.۰۰۰ متر انواع تونل‌های افقی و عمودی حفر نموده است. شرکت تکادو با در اختیار داشتن بیش از ۵۰ درصد سهام این شرکت، بزرگترین سهامدار زغال سنگ نگین طبس می‌باشد. فرایند کار در این شرکت به این صورت است که ابتدا ذغالسنگ خام را از معادن استخراج و به همان صورت خام در اختیار شرکت فراوری زغال سنگ پرورده طبس قرار می‌دهد تا به زغال سنگ کک شو تبدیل و در اختیار ذوب آهن قرار گیرد.

صنعتی معدنی شمال‌ شرق شاهرود (کشرق)

شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در سال ۱۳۷۴ در شاهرود تاسیس و در سال ۱۳۹۰ با نماد کشرق در فرابورس پذیرفته شد. زغال سنگ دانه‌بندی شده کک شو، ذغالسنگ کک شو کیفی و زغال سنگ کک شو درجه یک محصوات این شرکت می‌باشند. شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، خدمات متفاوتی در عرصه اکتشاف و استخراج معادن زغال سنگ ازجمله انجام عملیات اکتشاف، استخراج، فرآوری زغال و زغال شویی و انجام مراحل طراحی، ساخت و نصب زغال شویی را انجام می‌دهد.

ذغالسنگ البرز مرکزی (ذغالسنگ البرز)

شرکت زغال سنگ البرز در تاریخ ۳۱/۰۶/۱۳۵۳ به ثبت رسید. در حال حاضر این شرکت دارای معدن زغال سنگ گلیران و کارخانه زغال شویی، آزمایشگاه زغال در مجاورت کارخانه در منطقه انجیر تنگه، سایت اداری در آزادمهر و یک مجتمع آموزشی – رفاهی در خزرآباد ساری می‌باشد.شرکت زغال سنگ کک شوی خام را از معدن گلیران و معادن بخش خصوصی خریداری کرده و پس از فرآوری در کارخانه ذغالشویی و تبدیل به زغال سنگ کنسانتره به ذوب آهن اصفهان و کارخانه کک سازی زرند ارسال می‌کند. برنامه شرکت تولید حدود ۱۲۰.۰۰۰ تن زغال سنگ در سال می‌باشد.

نمایش همه جمع کردن