سنگ آهن

گفته می‌شود سنگ آهن پس از نفت مهم‌ترین کالای استراتژیک از لحاظ ارزش محسوب می شود. این عنصرحدود ۵ درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. حدود ۹۸ درصد سنگ آهن استخراج شده از زمین برای تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. فولاد نیز یکی از عناصر بسیار کاربردی است و در صنایع مختلف قابلیت استفاده دارد. به طوری که میزان استفاده از فولاد رابطه نسبتا مستقیمی با توسعه کشورها دارد. با این اوصاف میزان تقاضای فولاد در صنایع بر تولید، تقاضا و قیمت سنگ آهن تاثیرگذار خواهد بود. در سا‌ل‌های اخیر با توجه به روند رشد اقتصادی چین، می‌توان گفت که این کشور علاوه بر اینکه از جمله بزرگترین تولیدکنندگان فولاد و سنگ آهن است، بزرگترین وارد کننده آن نیز می‌باشد. سنگ آهن به تنهایی عنصر محکمی نمی‌‌باشد و برای استحکام آن از آلیاژهای آن با سایر عناصر استفاده می‌‌شود. عیار سنگ آهن موجود در معادن، اغلب زیر ۵۰ درصد است که برای تبدیل شدن به فولاد به بالاتر از ۹۰ درصد می‌رسد.

چرخه تبدیل سنگ آهن به فولاد

معدن سنگ آهن حاوی سنگ ها و کانی هایی می باشد که دارای ترکیبات آهن دار هستند . سنگ اهن طی فرایندهای فیزیکی و شیمیایی در کارخانجات فولاد سازی ، فراوری شده و آهن آن از سایر مواد و ترکیبات دیگر جدا می شود. عیار سنگ آهن موجود در معادن متفاوت و اغلب زیر 50 درصد است که در محصول فولادی به بالای 90 درصد می رسد و ترکیبات آهن دار در سنگ اهن عمدتا عبارتند از مگنتیت، زئولیت، لیمونیت و سیدریت می باشند. سنگ اهن دارای هماتیت و یا مگنتیت (بالای 60 درصد آهن ) به عنوان کانه طبیعی شناخته شده و می توان از آنها مستقیما در کوره ذوب فولاد استفاده نمود.

فراوری سنگ آهن

فراوری سنگ اهن یکی از مهم ترین فرایندهای زنجیره تولید فولاد است . در فرایند آهن سازی به سبب محدودیت هایی در خصوص کیفیت و میزان دانه بندی خوراک و تاثیر پارامترهایی اعم از عیار سنگ آهن ، میزان عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر ، باید به منظور تغلیظ (فراوری) عناصر مضر حذف شده تا کنسانتره به مشخصات مورد نظر دست یابد.

تولید و مصرف سنگ اهن می بایست بر اساس نوع فرایند تولید فولاد انجام گیرد . صنایع فولاد به روش احیاء مستقیم (direct reduction) نیاز به کنسانتره سنگ آهن نرمه با عیار آهن بیش از 67 درصد برای تولید گندله (pellet)  دارند و در ادامه فرایند تولید ، گندله ، در کوره احیاء مستقیم ، تبدیل به آهن اسفنجی می گردد .

در صنایع فولاد به روش کوره بلند (blust furnace) سنگ آهن دانه بندی شده به صورت درشت دانه و ریز دانه پس از تبدیل به آلگومره یا گندله مصرف می گردد. در این فرایند سنگ اهن دانه بندی با عیار حداقل 61 درصد قابل مصرف می باشد .

فرآوری سنگ آهن بر اساس محصول تولیدی به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • تولید سنگ آهن دانه بندی شده
  • تولید کنسانتره سنگ آهن نرمه

 

تولید سنگ آهن دانه بندی شده

این روش عموما به صورت بدون آب انجام می‌‌شود. از سنگ آهن با عیار تقریبا ۵۰ درصد  استفاده شده و در نهایت سنگ آهن با عیار ۶۰-۶۸ درصد در دو یا سه کلاس ابعادی ایجاد می‌شود.

تولید کنسانتره سنگ آهن نرمه

در کانسارها عیار متوسط سنگ آهن پایین است و مقدار عناصر بیش از حد مورد قبول است. به همین دلیل برای پرعیارسازی از روش های پیشرفته تر و مدار پیچیده تری اقدام به تولید کنسانتره می شود. مدار فراوری به طور کلی از واحدهای خردایش – آسیا کنی – پرعیار ساز و آبگیری تشکیل شده است.

در کنار این واحدها ، واحدهای حمل و نقل ، تامین آب ، تاسیسات و … به عنوان واحدهای جانبی ذکر می شود.

نمایش همه جمع کردن

معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۲۰

علی صالحی ۶ مهر ۱۳۹۹
معاملات فلزات در بازارهای جهانی سنگ آهن در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، در هفته اخیر قیمت سنگ آهن...

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲ مهرماه ۱۳۹۹

علی صالحی ۵ مهر ۱۳۹۹
معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی در هفته منتهی به 2 مهر سال جاری،‌ در مجموع 218،664 تن محصول پتروشیمی،‌...

معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۲۰

علی صالحی ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
معاملات فلزات در بازارهای جهانی سنگ آهن در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت سنگ آهن که در طول...

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

علی صالحی ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی در معاملات هفته منتهی به ۲۶ شهریور سال جاری،‌ در رینگ پتروشیمی بورس کالا،‌...