تحلیل بنیادی گروه اقتصادی کرمان خودرو ( خکرمان )

تحلیل بنیادی گروه اقتصادی کرمان خودرو ( خکرمان )

 بررسی صورت‌های مالی گروه اقتصادی کرمان خودرو ( خکرمان ) 

گروه اقتصادی کرمان خودرو در چند شرکت‌ غیر بورسی سرمایه‌گذاری نموده است. همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است،‌ ۹۵ درصد تولیدی آرمان موتور ارگ تحت مالکیت گروه اقتصادی کرمان خودرو قرار دارد،‌ که جزو زیر مجموعه‌های مهم خکرمان محسوب می‌شود. از دیگر شرکت‌های مهم این گروه، خدمات و تجارت بم خودرو با مالکیت ۴۹ درصدی خکرمان است.  شرکت آرین ماهتاب گستر از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های خکرمان با مالکیت ۱۰ درصدی است. کرمان موتور نیز از دیگر زیرمجموعه‌های غیربورسی گروه اقتصادی کرمان خودرو است.

تحلیل بنیادی کرمان خودرو

در ادامه به بررسی ترازنامه تلفیقی خکرمان می‌پردازیم. ترکیب دارایی‌ها و بدهی‌های تلفیقی شرکت به قرار نمودار زیر است که ۵۵ درصد دارایی‌ها در سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت بوده و ۷۲ درصد بدهی‌های تلفیقی شرکت متعلق به تسهیلات مالی است. ترکیب حقوق صاحبان سهام تلفیقی گروه اقتصادی کرمان خودرو ۳۱ درصد سود انباشته و ۲ درصد اندوخته قانونی و ۶۷ درصد سرمایه است.

 

ترکیب دارایی‌های تلفیقی خکرمان

 

 

حقوق مالکانه کرمان خودرو

در ادامه به بررسی هر کدام از شرکت‌های زیرمجموعه خکرمان می‌پردازیم.

آرین ماهتاب گستر

گروه آرین ماهتاب گستر یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های صنعت برق ایران است که در سال ۱۳۸۰ به عنوان اولین شرکت خصوصی تولیدکننده‌ی برق در ایران تاسیس شد. آرین ماهتاب با ایجاد شرکت‌هایی در حوزه‌های برق، آب،‌ نفت و گاز و تجارت انرژی، در حال حاضر مالک تمام یا بخشی از ۱۳ نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر با توان نامی حدود ۴۰۰۰ مگاوات و یک آب شیرین کن با ظرفیت ۵۰۰۰ متر مکعب در روز می‌باشد و طراحی و ساخت نیروگاه های برقی و آبی متعددی را در دستور کار خود دارد.

سهامداران آرین ماهتاب گستر،‌ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه عمران کرمان با ۲۲.۲ درصد مالکیت،‌ عمران علوی ماهان کرمان با ۱۵.۸ درصد،‌ اشخاص حقیقی ۱۵ درصد، ‌شرکت توسعه و عمران کرمان ۱۳.۳ درصد،‌ گروه اقتصادی کرمان خودرو ۱۰ درصد و در شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه ۱۰ درصد هستند.

گفتنی است شرکت آرین ماهتاب گستر از زیرمجموعه‌های مهم گروه اقتصادی کرمان خودرو محسوب می‌شود.

برای ارزش‌گذاری آرین ماهتاب گستر با استفاده از ارزش بازار نیروگاه‌های فعال در بازار سرمایه استفاده شده است. به این ترتیب که چهار نیروگاه تولید برق عسلویه مپنا ( بمپنا )، زاگرس کوثر ( بزاگرس )، تولید نیروی برق دماوند ( دماوند ) و تولید برق ماهتاب کهنوج ( بکهنوج ) را به قرار جدول زیر و بر حسب ظرفیت و ارزش بازار در نظر گرفتیم :

 

با در نظر گرفتن میانگین ارزش به ازای هر مگا وات ۳۲ میلیارد تومان و با در نظر گرفتن ظرفیت تولید آرین ماهتاب گستر که به شرح جدول زیر می‌باشد، ارزش آرین ماهتاب را تخمین می‌زنیم.

تولیدی آرمان موتور ارگ 

شرکت آرمان موتور ارگ در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. این شرکت از مجموعه‌های تجاری، تولیدی صنایع خودروسازی کرمان است و موضوع فعالیت آن شامل واردات و مونتاژ انواع قطعات و زیر مجموعه‌های مورد مصرف صنایع خودرو سازی از قبیل موتور، گیربکس، ‌صندلی، داشبورد،‌ اکسل جلو و عقب و همچنین مونتاژ پوپ ABS ، رادیاتور،‌پوستر، پدال گاز،‌ رودری و … و اجزاء آن است.

کارخانه شرکت در کیلومتر ۱۵ جاده بم – زاهدان فاز یک منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، در مساحتی به وسعت ۴۶.۶۸۷ مترمربع احداث شده است. مهم‌ترین استراتژی شرکت مونتاژ موتور، گیربکس،‌ داشبورد، ‌اکسل عقب، ‌اکسل جلو و تولید و مجموعه سازی در رابطه با خودروهای Lifan620 ، LifanX60  با موتورهای ۱.۸ لیتر گیربکس دستی و ۱.۸ لیتر با گیربکس اتوماتیک،‌ LifanX50 با موتور ۱.۵ لیتر گیربکس دستی و JAC S5  با موتور۲ لیتر توربو و JAC J5 با موتورهای ۱.۵ لیتر گیربکس دستی و ۱.۸ لیتر با گیربکس اتوماتیک به صورت تک سوخت می‌باشد.

گروه اقتصادی کرمان خودرو با ۱۹ میلیون سهم،‌ ۹۵ درصد مالکیت و شرکت‌های کرمان موتور و شرکت خدمات و تجارت بم خودرو به ترتیب با ۸۰۰.۰۰۰ سهم،‌ ۴ درصد و  ۲۰۰.۰۰۰ سهم، ۱ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند.

تولید،‌ نرخ و مبلغ فروش شرکت آرمان موتور با ظرفیت اسمی ۳۶۰.۰۰۰ دستگاه و ظرفیت عملی ۲۳۷.۰۷۶ دستگاه در سال‌های اخیر به شرح جدول زیر بوده است :

میزان تولید در سال ۱۳۹۹، با توجه به شرایط خودروسازی در ایران و روند تولید آرمان موتور ارگ در سال‌های اخیر، ۱۹۰.۰۰۰ دستگاه پیش‌بینی شده و با فرض اینکه نرخ محصولات این شرکت با ۵۰ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۸ همراه باشد، درآمد ۳۰۰ میلیارد تومان برای سال ۱۳۹۹ این شرکت پیش‌بینی گردید. اگر نسبت قیمت به درآمد را در این شرکت ۳.۵ در نظر بگیریم،‌ ارزش شرکت ۱۰۵۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌گردد. با توجه به مالکیت ۹۵ درصدی گروه اقتصادی کرمان خودرو در این شرکت، سهم سبد خکرمان از آرمان موتور ارگ تقریبا  ۹۹۷ میلیارد تومان خواهد بود که با احتساب ارزش دفتری ۸۵ میلیاردی آن، ارزش افزوده‌ای به مبلغ ۹۱۱ میلیارد تومان خواهد داشت.

کرمان موتور 

شرکت کرمان موتور در سال ۱۳۷۳ تاسیس شده است. فعالیت اصلی شرکت ساخت، مونتاژ و فروش اتومبیل‌سواری و ارائه خدمات پس از فروش محصولات می‌باشد.گروه اقتصادی کرمان خودرو مالکیت  ۱۲.۵۶ درصد از سهام این شرکت و صنایع خودرو سازی کرمان ۸۶.۷۳ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند.

عمده محصولات تولیدی شرکت کرمان موتور در سال ۱۳۹۸، به محصولات برند جی ای سی (JAC) اختصاص داشته است. این شرکت در سال ۱۳۹۸ در مجموع از این برند ۱۳.۷۹۲ دستگاه در سه مدل فروش داشته که بیشترین سهم را مدل S5 داشته است. تولید شرکت رد سال ۱۳۹۷ به تعداد ۳۷.۶۵۸ دستگاه بوده است.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۸ صنعت خودرو سازی با چالش‌های جدی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی مواجه بود. نوسانات نرخ ارز، ‌عدم همکاری شرکای خارجی، محدودیت در تامین قطعات، نوسانات شدید قیمت در بازار منجر به کاهش تولید خودرو گردید. در سال ۱۳۹۹ با فرض تداوم شرایط کنونی،‌ تعداد دستگاه تولیدی در سال ۱۳۹۹ را به اندازه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفتیم و با فرض میانگین نرخ ۳۰۰ میلیون برای هر دستگاه، درآمد سال ۱۳۹۹ مبلغ ۴۱۴۴ میلیارد تومان تخمین زده شد.

با توجه به نسبت قیمت به درآمد ایران خودرو و خساپا که به ترتیب ۶ و ۷.۲۷ هستند،‌ نسبت قیمت به درآمد ۶.۶ را برای کرمان موتور لحاظ کردیم. با این تفاسیر ارزش کل کرمان موتور تقریبا ۲۷۵۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. درصد مالکیت خکرمان در کرمان موتور ۱۲.۵۶ درصد است، لذا ارزش کرمان موتور در سبد خکرمان ۳۴۵۴ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که مازاد ارزشی به مبلغ ۳۲۳۷ میلیارد تومان به همراه دارد.

خدمات تجارت بم خودرو 

شرکت خدمات تجارت بم خودرو در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده است. مرکز اصلی شرکت در کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج می‌باشد. فعالیت اصلی شرکت در سال ۱۳۹۸، تامین و فروش لوازم یدکی انواع خودروهای تولید شرکت کرمان موتور، ارائه خدمات پس از فروش، ارائه خدمات آموزشی و راه‌اندازی امداد خودرو و تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز بوده است. تعداد نمایندگی‌ تحت پوشش این شرکت در سال ۱۳۹۸، ۱۶۰ نمایندگی بوده است.

گروه اقتصادی کرمان خودرو ۴۹.۴۴ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. دیگر سهامداران این شرکت، کرمان موتور با ۴۹.۵۳ درصد مالکیت و شرکت خودروسازان بم با ۱.۰۳ درصد مالکیت هستند.

با توجه به همکاری دو شرکت کرمان موتور و خدمات تجارت بم خودرو و همبستگی بالای درآمد این دو شرکت، برای پیش‌بینی میزان درآمد خدمات تجارت بم خودرو از درآمد پیش‌بینی شده برای کرمان موتور استفاده می‌کنیم. از این رو درآمد سال ۱۳۹۹ خدمات تجارت بم خودرو تقریبا ۴۳۶ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. در جدول زیر مبلغ فروش سال ۱۳۹۹ و  سال‌های اخیر نشان داده شده است. با توجه به درآمد سال ۱۳۹۹ و نسبت قیمت به درآمد ۳.۵،‌ می‌توان ارزش شرکت خدمات تجارت بم خودرو را تقریبا ۱۵۲۸ میلیارد تومان تخمین زد. با احتساب سهم ۴۹ درصدی گروه اقتصادی کرمان خودرو از این شرکت و ارزش دفتری ۲۲ میلیاردی این شرکت برای خکرمان ، مازاد ارزش خدمات تجارت بم خودرو در سبد خکرمان ، ۷۳۳ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

پرتفو بورسی گروه اقتصادی کرمان خودرو ( خکرمان ) 

خکرمان در بازار سرمایه نیز فعالیت دارد. شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد با نماد بمیلا‌، ۴۳ درصد از کل ارزش سبد خکرمان را تشکیل می‌دهد. از دیگر سهم‌هایی که خکرمان در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده می‌توان خدمات انفورماتیک، بانک آینده، بانک سامان، بانک ملت، ‌بیمه پارسیان، توسعه مولد نیروگاه جهرم، بیمه سینا و … را نام برد.

ارزش بازار پرتفو بورسی خکرمان تقریبا ۴۴ میلیارد تومان است که مازاد ارزشی به مبلغ ۲۸.۵ میلیارد تومان دارد.

خالص ارزش دارایی‌های گروه اقتصادی کرمان خودرو ( خکرمان )

خالص ارزش دارایی‌های گروه اقتصادی کرمان خودرو

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

 

برای مطالعه دیگر تحلیل‌های بنیادی، به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل بنیادی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید