معرفی و تحلیل بنیادی شرکت کیمیای زنجان گستران ( کیمیا )

تحلیل بنیادی شرکت کیمیای زنجان گستران

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران با هدف تولید کنسانتره روی و سرب در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد. این شرکت پس از پذیرش در فرابورس ایران در تاریخ  ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ ، در مورخه ۱۳۹۳/۱۱/۰۶ به سهامی عام تبدیل شد. فرآیند تولید در شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران شامل خردایش اولیه، خردایش ثانویه، فلوتاسیون، فیلتراسیون و انبار محصول می‌شود.

در حال حاضر عملیات فلوتاسیون خاک اسیده سرب و روی و خاک سولفوره سرب و روی جهت تولید انواع کنسانتره‌های اکسیده و سولفوره سرب و روی  انجام می‌شود. فرآیند فلوتاسیون اصلی‌ترین پروسه تولید می‌باشد که شامل  انجام تغییرات فیزیکی و شیمیایی بر روی سطح کانی‌های مورد نظر با استفاده از مواد خاصی می‌باشد.

وضعیت تکنولوژی شرکت کیمیای زنجان گستران

۱ – فرآیند تولید شامل خردایش، فلوتاسیون و فیلتراسیون می باشد.

۲ – آزمایشگاه شرکت توسط دستگاه جذب اتمی فعال می باشد.

خط تولید توانایی فلوتاسیون مواد معدنی سولفوره و اکسیده را دارا می باشد.

فرآیند تولید شرکت کیمیا

در شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران برای کلیه محصولات مراحل خردایش اولیه، خردایش ثانویه، فلوتاسیون، فیلتراسیون و انبار محصول را شامل می‌گردد. طراحی کلیه دستگاه‌ها و تجهیزات موجود در قسمت‌های یاد شده بگونه‌ای است که برای طیف وسیعی از مواد معدنی از جمله انواع خاک‌های اکسیده و سولفوره سرب، انواع خاک‌های اکسیده و سولفوره روی، مس، آهن و غیره کاربرد داشته باشند. با تغییر اندک در فلوشیت خط تولید و استفاده از مواد شیمیایی مختص کانی‌های مختلف می‌توان کانی‌های ذکر شده را با راندمان بالایی فرآوری نمود.

در حال حاضر فلوتاسیون خاک اکسیده سرب، خاک سولفوره سرب، خاک اکسیده روی و خاک سولفوره روی به منظور تولید انواع کنسانتره‌های اکسیده و سولفوره سرب و روی با بالاترین راندمان ممکن، کمترین هزینه انرژی، به روزترین دانش، تجهیزات و ماشین‌‌آلات ‌فرآوری و توسط پرسنل جوان، متخصص و مجرب انجام می‌گیرد و همانگونه که ذکر گردید در صورت نیاز در کمترین زمان و با کمترین تغییرات قابلیت تولید سایر محصولات را دارا می‌باشد. در فرآیند تولید کلیه موارد ایمنی و بهداشتی رعایت شده و هیچ‌گونه پساب صنعتی و مواد آلاینده‌ای تولید نمی‌شود.

فرآیند فلوتاسیون ذکر شده که اصلی‌ترین پروسه تولید را تشکیل می‌دهد، شامل انجام تغییرات فیزیکی شیمیایی بر روی سطح کانی‌های مورد نظر با استفاده از موادی با خاصیت‌های مختلف شامل فعال کننده‌ها، بازداشت کننده‌ها، کلکتورها، کفسازها و استفاده از رفتار کانی‌ها در محیط‌های گازی و مایع و اختلاف در خاصیت خیس شوندگی کانی‌ها می‌باشد. در فرآیند فلوتاسیون برای کانی‌های ذکر شده با استفاده از مواد شیمیایی مختص هر کانی میتوان به محصولی با کیفیت بالا دست یافت.

تحلیل بنیادی شرکت کیمیا

در تحلیل بنیادی شرکت کیمیای زنجان گستران آیتم‌هایی از جمله مقدار تولید و فروش شرکت،‌نرخ محصولات و درآمد شرکت و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.  در این راستا به بررسی و تحلیل صورت‌های مالی ادوار گذشته پرداخته‌ و با توجه به عملکرد گذشته شرکت به پیش‌بینی سود سال‌های آتی پرداخته‌ایم.

ترکیب سهامداران شرکت کیمیای زنجان گستران

ترکیب سهامداران شرکت کیمیا زنجان گستران

ظرفیت اسمی شرکت بالغ بر ۳۰۰.۰۰۰ تن کنسانتره به صورت ۲۵۰.۰۰۰ تن کنسانتره روی و ۵۰.۰۰۰ تن کنسانتره سرب می‌باشد.

مقدار تولید شرکت کیمیای زنجان گستران

تحلیل بنیادی مقدار تولید شرکت کیمیا زنجان

مقدار فروش شرکت کیمیا

مقدار فروش شرکت کیمیای زنجان گستران

نرخ فروش محصولات شرکت معدني كيمياي زنجان گستران

همانطور که قبلا ذکر شد، نرخ فروش محصولات شرکت بر اساس نرخ‌های بازار فلزات لندن LME تعیین می‌شود. لازم به ذکر است با توجه به اینکه شرکت از ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۷ فروش روی سولفوره نداشته، فرض بر این است که روی سولفوره تولیدی، تبدیل به محصول شمش روی می شود. با فرض ثبات قیمت های جهانی سرب و روی، نرخ محصولات شرکت به صورت زیر پیش بینی شده است:

نرخ فروش محصولات معدنی شرکت کیمیای زنجان گستران

مبلغ فروش محصولات شرکت کیمیای زنجان گستران

با لحاظ نرخ فروش و مقدار فروش محصولات بر اساس مفروضات فوق، مبلغ فروش شرکت برای سال های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش محصولات شرکت کیمیا

لازم به ذکر است که با توجه به اینکه شرکت صنعتی معدنی کیمیای زنجان گستران در سال ۱۳۹۸ مقدار تقریبا قابل توجهی از محصولات تولید شده را به فروش نرسانده و موجودی کالای پایان دوره برای شرکت در نظر گرفته شده است، لذا این مقدار موجودی در سال ۱۳۹۹ با لحاظ یک حاشیه سود ناخالص به فروش رسانده شده و به مبلغ فروش سال ۱۳۹۹ اضافه گردیده است. همچنین، موجودی کالای پایان دوره سال ۱۳۹۹ نیز به همین ترتیب در سال ۱۴۰۰ به فروش می‌رسد.

بهای تمام شده محصولات شرکت کیمیای زنجان گستران

مواد اولیه محصولات شرکت کیمیا

شرکت صنعتی معدنی کیمیای زنجان گستران از خاک سرب و روی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند. نرخ مواد اولیه نیز همانند محصولات فروشی، رابطه مستقیمی با نرخ سرب و روی جهانی و هچنین نرخ دلار دارد. مبنای تخمین مقدار مواد اولیه مصرفی جهت تولید محصولات نیز روند سال‌های گذشته بوده است. مقدار، نرخ و مبلغ مواد اولیه پیش‌بینی شده در جدول زیر ذکر گردیده است.

مواد اولیه محصولات شرکت کیمیا

مفروضات بهای تمام شده مطابق جدول زیر می‌باشد:

مفروضات بهای تمام شده

با توجه به اینکه نرخ مواد اولیه با توجه به نرخ دلار و نرخ‌های جهانی سرب و روی محاسبه شده است و این نرخ‌ها برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ یکسان در نظر گرفته شده، لذا نرخ مواد اولیه در تخمین مواد مصرفی برای این دو سال یکسان پیش بینی شده است. نکته قابل توجه در بهای تمام شده این است که شرکت در نه ماهه ۱۳۹۸ و به تبع آن در کل سال ۱۳۹۸ مقدار قابل توجهی موجودی کالای پایان دوره دارد و این موجودی به سال بعد منتقل خواهد شد.

از طرفی احتمالا شرکت قصد ندارد این موجودی را نگه دارد. بنابراین حدودا مبلغ ۳۷ میلیارد تومان موجودی پایان دوره به سال ۱۳۹۹ منتقل شده و در سال ۱۳۹۹ به فروش می‌رسد. موجودی کالای پایان دوره سال ۱۳۹۹ نیز از همین روند تبعیت کرده و در سال ۱۴۰۰ به فروش رسیده است همچنین، به دلیل اینکه مقدار کنسانتره روی سولفوره تولید شده در سال ۱۳۹۸ برای تولید مقدار ۸۱۹ تن شمش در سال ۱۳۹۸ و به همان مقدار شمش در سال ۱۳۹۹ کفایت می‌کند، لذا در مفروضات تحلیل، مقدار تولید روی سولفوره در سال ۱۳۹۹ صفر در نظر گرفته شده و جهت تولید شمش از روی سولفوره سال ۱۳۹۸ استفاده شده است.

صورت سود و زیان شرکت کیمیای زنجان گستران

مفروضات تحلیلی برای پیش‌بینی فروش، بهای تمام شده و سودآوری شرکت کیمیای زنجان گستران در سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. لازم به ذکر است که نرخ جهانی سرب و روی، میانگین نرخ‌های اعلامی در سال ۱۳۹۸ تاکنون در نظر گرفته شده است. همچنین نرخ دلار نیما برای سال ۱۳۹۸، میانگین نه ماهه و پیش بینی سه ماهه پایان سال می‌باشد.

 

صورت سود و زیان شرکت کیمیا

برای ورود به صفحه تحلیل تکنیکال شرکت کیمیای زنجان گستران بر روی لینک زیر کلیک کنید:

تحلیل تکنیکال شرکت کیمیا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید