تحلیل بنیادی فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)

تحلیل بنیادی فولاد هرمزگان جنوب ( هرمز )

معرفی فولاد هرمزگان جنوب

شرکت فولاد هرمزگان جنوب (هرمز) در تاریخ ۱۳۹۰/۰۵/۲۶ به صورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌های بندرعباس به ثبت رسید و از همان تاریخ فعالیت خود را آغاز نمود و سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ به سهامی عام تبدیل و در سال ۱۳۹۴ سهام آن در بازار بورس عرضه گردید. در حال حاضر فولاد هرمزگان جنوب از واحدهای فرعی شرکت فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) می‌باشد. مرکز اصلی این شرکت در بندرعباس، کیلومتر ۱۳ بزرگراه شهید رجایی، منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است.

شرکت فولاد هرمزگان جنوب با هدف تولید سالانه ۱.۵ میلیون تن اسلب (تختال) فولادی ایجاد شده است. بخش احیاء مستقیم شامل دو مدول ۸۲۵ هزار تنی (جمعا ۱.۶۵۰ هزار تن) با کلیه تجهیزات و تاسیسات جانبی و بخش فولاد‌سازی شامل واحدهای برداشت و انتقال آب دریا به میزان ۳۰.۰۰۰ متر مکعب در ساعت، ایستگاه مرکزی توزیع برق، بخش ذوب (شامل دو کوره قوس الکتریکی و دو کوره پاتیلی)، ریخته‌گری (شامل دو خط ریخته‌گری پیوسته تختال) دارای ظرفیت نهایی ۱.۵ میلیون تن تختال ، کارخانه اکسیژن، کارخانه آهک، تعمیرگاه مرکزی، آب شیرین‌کن‌ها و آزمایشگاه مرکزی می‌باشد.

فعالیت اصلی شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  • بهره‌برداری از کارخانه فولادسازی هرمزگان واقع در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بندرعباس
  • انجام هرگونه فعالیت تولیدی، معاملاتی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی به طور مستقیم و غیر مستقیم
  • مشارکت و سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها از طریق تاسیس یا تعهد سهام شرکت‌های جدید یا خرید یا تعهد خرید سهام شرکت‌های موجود
  • کمک به موسسات فرهنگی، ورزشی و آموزشی
  • و…

سهامداران هرمز

رویدادهای مهم و افزایش سرمایه هرمز

از دیگر رویدادهای مهم فولاد هرمزگان جنوب افزایش ظرفیت تولید اسلب از ۱.۵ به ۲ میلیون تن است که طبق اظهارات هیئت مدیره سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد. این موضوع می‌تواند بر سهم هرمز از تولید اسلب کشور اثرگذار باشد. در سال ۱۳۹۸ فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان با ۶۹، ۱۵ و ۱۵ درصد به ترتیب بزرگترین تولیدکنندگان اسلب کشور بوده‌اند.

تولید شرکت فولاد هرمزگان جنوب

تختال (اسلب) فولادی با ظرفیت اسمی ۱.۵ میلیون تن، مهم‌ترین محصول فولاد هرمزگان جنوب می‌باشد. آهن اسفنجی با ظرفیت اسمی ۱.۶۵ میلیون تن  و بریکت و آهک به ترتیب با ظرفیت‌های ۲۰۰ و ۱۰۸ هزار تن سایر محصولات این شرکت هستند. آهن اسفنجی عمدتا در فرآیند تولید اسلب مورد استفاده قرار گرفته و مابقی به عنوان موجودی پایان دوره ذخیره شده یا به فروش می‌رسد. تولید واقعی شرکت در سال ۱۳۹۸، ۱.۴۵ میلیون تن بوده و در شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ توانسته ۶۸۷ هزار و ۸۷۹ تن اسلب تولید کند.

در تحلیل حاضر فرض بر تولید مشابه تولید سال ۱۳۹۸ برای سال جاری و سال ۱۴۰۰ بوده و در سال ۱۴۰۱ به ظرفیت اسمی رسیده است. چنانچه شرکت از طرح توسعه افزایش ظرفیت تولید اسلب از ۱.۵ به ۲ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ بهره‌برداری نماید میزان تولید بیش از این مقدار خواهد بود. برای تولید آهن اسفنجی نیز نسبت استفاده از آهن اسفنجی در تولید اسلب ۱.۱۴ فرض شده به این معنی که به ازای تولید ۱ تن فولاد، ۱.۱۴ تن آهن اسفنجی لازم است. با توجه به اینکه ظرفیت اسمی آهن اسفنجی شرکت ۱.۶۵ میلیون تن می‌باشد، در صورت نیاز بیشتر به این ماده، آهن اسفنجی لازم از تامین‌کنندگان خریداری می‌گردد. برای تولید سایر محصولات ازجمله آهک و بریکت نسبت تاریخی این محصولات به اسلب محاسبه شده و مقداری نیز برای فروش این محصولات به آن اضافه گردیده است. نمودار تولید شرکت به شرح زیر است.

مقدار فروش شرکت فولاد هرمزگان جنوب

شرکت فولاد هرمزگان جنوب به صورت تاریخی حجم زیادی از اسلب تولیدی خود را در همان سال به فروش رسانده است. در شش ماهه سال جاری نیز حدود ۱۳۹۷ درصد اسلب تولیدی به فروش رسیده بنابراین، در تحلیل حاضر فرض بر فروش تمام اسلب تولیدی در سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ می‌باشد. شرکت در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۵۸ و ۴۸ درصد از فروش خود را در داخل به ثبت رسانده است. در ۶ ماهه ۱۳۹۹ سهم بازار داخل به ۶۳ درصد رسیده که این نسبت برای کل سال و سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نیز برقرار است.

بنابراین طبق مفروضات اعلامی، هرمز در سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۱۶ هزار تن اسلب در داخل و بیش از ۵۴۰ هزار تن در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رساند. باتوجه به برابری مقدار تولید سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، میزان فروش ۱۴۰۰ نیز بر همین منوال خواهد بود. در سال ۱۴۰۱ با افزایش تولید، ۹۴۳ هزار تن اسلب در داخل و ۵۵۶ هزار تن در بازارهای خارجی به فروش می‌رسد.  نمودار فروش شرکت در سال ۱۳۹۸ و پیش بینی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به صورت زیر می‌باشد.

نرخ فروش هرمز

نرخ اسلب جهانی

نرخ فروش اسلب براساس نرخ‌های جهانی و نرخ ارز مرجع نیما محاسبه می‌شود. نرخ‌های جهانی که با شیوع کرونا و کاهش تجارت جهانی کاهش یافت و نرخ صادراتی ایران تا ۳۵۰ دلار نیز رسید اما با بهبود شرایط از اواخر ماه سپتامبر به مدار ۴۰۰ دلار رسید و این روند صعودی تاکنون ادامه داشته، به طوری که در ماه اکتبر به ۴۵۰ دلار نیز رسید. این روند در اسلب جهانی سایر مناطق نیز مشاهده می‌شود. برای مثال اسلب صادراتی CIS نیز که تا ۳۴۰ دلار نیز پسروی داشت با رشد چند ماه اخیر به ۴۴۰ دلار رسیده و این روند برای اسلب صادراتی برزیل و هند نیز مشهود است.

نرخ‌های جهانی در مقطع زمانی فعلی از دو عامل مهم نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و موج جدید شیوع کرونا تاثیر می‌پذیرند. پیش بینی می‌شود با پیروزی ترامپ و شدت گرفتن شاخص دلار کامودیتی‌ها اندکی عقبگرد داشته و روند نزولی داشته باشند و در غیر اینصورت روند صعودی تقویت خواهد شد. به همین دلیل برای شش ماهه دوم نرخ صادراتی اسلب ایران ۴۱۰ دلار فرض شده که به نسبت محافظه کارانه بوده و با چشم‌انداز تاثیر نتیجه انتخابات و کرونا بر نرخ‌های جهانی لحاظ شده است.

نرخ فروش محصولات هرمز

نرخ فروش اسلب داخلی که تاکنون ۹۰-۹۵ درصد فوب صادراتی بوده، از سال جاری برمبنای دستورالعمل نرخ‌گذاری جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ۶۰-۷۵ درصد فوب صادراتی می‌باشد. اما با توجه به اینکه اختلاف نرخ داخلی و صادراتی اسلب هرمز در طول سال‌های مختلف ۱ درصد بوده و شکاف قیمتی چندانی وجود ندارد و از طرفی باتوجه به اینکه نرخ پایه عرضه در بورس کالا با نرخ ۷۵ درصد محاسبه شده و نرخ معاملاتی در بازار داخل می‌تواند تا قیمت‌های جهانی نیز پیش‌روی کند، در تحلیل حاضر نرخ فروش اسلب داخلی ۹۰ درصد صادراتی لحاظ شده است که البته به صورت محافظه کارانه بوده و می‌تواند بالاتر نیز باشد.

لازم به ذکر است که نرخ‌های داخلی فروش هرمز در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ بیش از نرخ صادراتی بوده و پس از آن با رشد دلار نرخ‌های صادراتی اندکی بر نرخ فروش داخلی پیشی گرفته است. برای تعیین نرخ فروش اسلب صادراتی متوسط نرخ اسلب جهانی ۴۱۰ دلار برای شش ماهه دوم سال جاری و نرخ ارز نیمایی ۲۵ هزار تومان برای این مقطع زمانی در نظر گرفته شده است. در نهایت برای کل سال ۱۳۹۹، میانگین نرخ شش ماهه محقق شده و نرخ شش ماهه پیش‌بینی لحاظ و به این ترتیب، نرخ فروش اسلب صادراتی در سال‌های ۱۳۹۹، ۸.۲، محاسبه شده است. نرخ اسلب جهانی نیز برای دو سال آتی به طور ثابت ۲ درصد رشد نموده و نرخ ارز نیز برای این دو سال به ترتیب ۲۷ و ۳۲ هزار تومان برآورد گردیده است.

بر این اساس نرخ‌های صادراتی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب برابر ۱۱.۲ و ۱۳.۶ میلیون تومان و نرخ‌های داخلی ۹۰ درصد نرخ‌های صادراتی می‌باشد. نرخ فروش آهن اسفنجی نیز ۵۰ درصد نرخ شمش فخوز بوده که در این تحلیل نرخ شمش فخوز و هرمز به صورت تقریبی برابر فرض شده است.

مبلغ فروش هرمز

درآمد عملیاتی فولاد هرمزگان جنوب طی سال‌های فعالیت، معمولا صعودی بوده به طوری که درآمد این شرکت در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۲.۷، ۳.۷ و ۶.۱ هزار میلیارد تومان گزارش شده است. این شرکت در شش ماهه سال جاری نیز عملکرد قابل توجهی داشته و توانسته ۴.۲ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش محصولات داشته باشد. با مفروضات فوق پیش‌بینی می‌شود که شرکت بتواند در سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ درآمد عملیاتی بالغ بر ۱۱.۷، ۱۵.۴ و ۱۹.۱ هزار میلیارد تومان کسب نماید. جهش مبلغ فروش در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به دلیل رشد نرخ‌های جهانی و نرخ نیما است به طوری‌که نرخ فروش از متوسط ۶.۳ میلیون تومان برای اسلب صادراتی به حدود ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در شش ماهه دوم برسد.

مبلغ فروش شرکت فولاد هرمزگان جنوب

بهای تمام شده شرکت فولاد هرمزگان جنوب

هزینه تولید متشکل از بهای مواد مستقیم، هزینه حقوق و دستمزد و هزینه سربار می‌باشد. سهم مواد مستقیم در کل بهای تمام شده بیش از ۶۰ درصد بوده و اهمیت بسزایی دارد. مواد مستقیم مصرفی هرمز در تولید اسلب، آهن اسفنجی و سایر محصولات شامل مواد معدنی که عمدتا گندله برای تولید آهن اسفنجی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آهن اسفنجی، قراضه، سنگ آهک و سایر مواد جانبی می‌باشد. میزان مصرف گندله برای تولید آهن اسفنجی به صورت استاندارد ۱.۴۴ بوده به این معنی که برای تولید ۱ تن آهن اسفنجی ۱.۴۴ تن گندله مصرف می‌شود. در این تحلیل به دلیل نسبت‌های تاریخی این نسبت ۱.۴۹ در نظر گرفته شده است. بنابراین برای تولید ۱.۶۵ میلیون تن آهن اسفنجی ۲.۴۵ تن گندله مصرف خواهد شد.

مصرف آهن اسفنجی نیز همانطور که قبلا ذکر شد، چنانچه آهن اسفنجی تولید شده از گندله برای تولید اسلب کفایت نکند، کمبود آهن اسفنجی به صورت مستقیم به عنوان ماده اولیه خریداری شده و در بهای تمام شده لحاظ می‌گردد. در شش ماهه سال ۱۳۹۹ شرکت بیش از مقدار نیاز اقدام به خرید آهن اسفنجی نموده که احتمالا به فروش رسانده یا به عنوان موجودی پایان دوره در نظر بگیرد و برای کل سال ۱۳۹۹ همان مقدار آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه لحاظ شده است. در سال‌های آتی نیز کمبود آهن اسفنجی مورد نیاز بیش از ۱.۶۵ میلیون تن برای تولید اسلب محاسبه گردیده و خریداری شده است. مقدار مصرف ملاس، قراضه و سایر مواد نیز به صورت تاریخی نسبتی از تولید اسلب فرض شده است.

نرخ گندله براساس نرخ مصوب ۲۳.۵ درصد شمش فخوز است که با توجه به اینکه شمش فخوز و شمش هرمز اختلاف قیمتی چندانی ندارند می‌توان نرخ گندله را ۲۳.۵ درصد نرخ اسلب داخلی هرمز در نظر گرفت. نرخ آهن اسفنجی نیز ۵۰ درصد نرخ شمش است و سایر مواد که البته تاثیر چندانی بر محاسبه مبلغ مواد مستقیم ندارند براساس نرخ تورم و یا روند تاریخی سال‌های گذشته رشد داده شده‌اند.

با در نظر گرفتن مقدار و نرخ مصرف مواد طبق مفروضات فوق مبلغ مصرف به دست می‌آید که برای شش ماهه سال جاری ۱ هزار و ۸۰۲ میلیارد تومان و برای کل سال ۱۳۹۹ در مجموع ۴ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان می‌باشد.

برای محاسبه سرفصل موجودی پایان دوره در بهای تمام شده نیز موجودی‌ سال ۱۳۹۸ به ۱۳۹۹ منتقل شده و با توجه به فرض فروش تمام محصولات تولیدی در همان سال، موجودی جدیدی لحاظ نشده است. نرخ موجودی پایان دوره نیز به صورت تاریخی درصدی از نرخ فروش محصول در همان سال در نظر گرفته شده تا بدین ترتیب روند تاریخی موجودی پایان دوره که درصدی از بهای کالای تولید شده است تکرار گردد. در نهایت مبلغ بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی هرمز در سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب معادل ۶.۷، ۱۱.۴ و ۹.۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌گردد.

بها تمام شده شرکت فولاد هرمزگان جنوب

هزینه‌های عمومی، اداری و فروش هرمز

هزینه های عمومی، اداری و فروش در سال ۱۳۹۸، ۱۷۶ میلیارد و در شش ماهه ۱۳۹۹، ۹۱ میلیارد تومان بوده است. برای دوره‌های بعد نیز اغلب اقلام شامل هزینه مواد مصرفی، هزینه انرژی، استهلاک، حقوق و دستمزد و سایر رشد تورمی داشته و برای سال‌های ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ . ۱۴۰۱ به ترتیب برابر ۱۸۲، ۲۳۷ و ۲۹۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

سایر درآمدها و هزینه‌ها شرکت فولاد هرمزگان جنوب

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی در سال ۱۳۹۸ و شش ماهه ۱۳۹۹، به دلیل سود ناشی از تسعیر ارز به ترتیب ۳۱۸ و ۶۹۰ میلیارد تومان بوده اما چنانچه سود تسعیر ارز تکرارپذیر نباشد و در تحلیل حاضر نیز همین فرض لحاظ شده است، هزینه‌های عملیاتی بر درآمدهای عملیاتی پیشی گرفته و در نهایت منفی خواهد شد. اما با فرض سود تسعیر ارز برای سال‌های آتی می‌توان سایر درآمدهای عملیاتی را مثبت در نظر گرفت.

تسهیلات اخذ شده فولاد هرمزگان جنوب نیز در شش ماهه افزایش یافته و طبق اظهارات مسئولین شرکت تا پایان سال تغییر محسوسی نخواهد داشت و با نرخ بهره ۱۸ درصد محاسبه می‌شود.

مفروضات شرکت فولاد هرمزگان جنوب

مفروضات شرکت فولاد هرمزگان جنوب

سود و زیان هرمز

صورت سود و زیان شرکت فولاد هرمزگان جنوب

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه دیگر تحلیل‌های بنیادی، به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل بنیادی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید