تحلیل بنیادی شرکت مارگارین ( غمارگ )

تحلیل بنیادی شرکت مارگارین ( غمارگ )

معرفی شرکت مارگارین

شرکت مارگارین ( غمارگ ) در سال ۱۳۳۲ تاسیس گردید. فعالیت شرکت تولید روغن نباتی تصفیه شده با ظرفیت اولیه ۸ تن در سه شیفت بوده که در سال ۱۳۷۵ به تدریج و با موافقت وزارت صنایع با طرح توسعه، ظرفیت تولید کارخانه از ۲۰۰ تن به ۴۰۰ تن در ۲۴ ساعت رسید. از سال ۱۳۷۸ تاکنون شرکت طرح توسعه ۱.۰۰۰ تن را در دست دارد که بخشی از آن تحقق یافته است.

موضوع فعالیت شرکت مارگارین ( غمارگ ) در زمینه تولید انواع روغن‌های نباتی مایع و جامد و انواع کره نباتی می‌باشد. گفتنی است، محصولات شرکت با نام تجاری آفتاب و خروس به در بازار عرضه می‌شوند.

 

بررسی کلی صورت‌های مالی غمارگ

مجموع دارایی‌های شرکت مارگارین در سال مالی منتهی به آذر ۱۳۹۸، ۸۶۱ میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش یافته و این افزایش عمدتا ناشی از افزایش در موجودی نقد است. مجموع بدهی‌های شرکت نیز در سال مالی ۱۳۹۸ مجموعا ۶۷۸ میلیارد تومان بوده که بیش از ۹۰ درصد آن متعلق به حصه جاری تسهیلات مالی دریافتی و پرداختنی‌های تجاری و سایر پرداختنی‌ها می‌باشد. سرمایه، سود انباشته و اندوخته قانونی نیز اقلام تشکیل دهنده بخش حقوق صاحبان سهام می‌باشند که در مجموع معادل ۱۶۹ میلیارد تومان گزارش شده است.

این شرکت در سال ۱۳۹۷ سرمایه خود را از ۳۶ میلیارد تومان به ۸۴ میلیارد تومان افزایش داده است. همچنین طی اطلاعیه‌ای که اخیرا در سامانه کدال منتشر شده، هیات مدیره شرکت قصد انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، آورده نقدی و سود انباشته را در دستور کار خود دارند که در ادامه به طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم.

ترکیب اقلام ترازنامه شرکت در سال مالی منتهی به آذر ماه ۱۳۹۸ بدین صورت می‌باشد:

ترکیب دارایی‌های شرکت مارگارین

سهام شرکت مارگارین

بررسی صورت‌های مالی شرکت حاکی از روندی کاهشی در مقدار تولیدات می‌باشد به طوری که مجموع تولید روغن نباتی در سال ۱۳۹۸ با ۱۱ درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۱۶۱.۵۹۳ تن رسیده است. غمارگ علاوه بر روغن نباتی، روغن کارمزدی نیز دارد که جمع تولید این دو محصول در سال ۱۳۹۸، ۱۷۸.۳۹۳ تن گزارش شده است. اما این روند کاهشی طی سال جاری شتاب بیشتری داشته و در هفت ماهه ابتدایی، تولید روغن نباتی ۷۵.۳۰۷ تن بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش ۱۴ درصدی داشته است.

این کاهش ناشی از اثرات تحریم و عدم تخصیص به موقع ارز دولتی بوده و به همین دلیل شرکت در تامین مواد اولیه بالاخص روغن خام وارداتی با مشکلاتی مواجه شده است. چنانچه این روند تا انتهای سال جاری ادامه یابد و ارز مرغوب به شرکت‌های تولید کننده روغن اختصاص نیابد، انتظار می‌رود مجموع تولید شرکت برای سال جاری به کمترین میزان خود در چند سال اخیر برسد.

کاهش تولید متعاقبا منجر به کاهش در مقدار فروش نیز شده است. مقدار فروش شرکت در سال مالی منتهی به آذر ۱۳۹۸ با بیش از ۳۰ درصد کاهش به ۱۵۹.۰۹۶ تن رسیده است. محصولات غمارگ عمدتا در بازار داخلی به فروش می‌رسند و سهم فروش صادراتی بسیار ناچیز می‌باشد. در ۷ ماه ابتدایی دوره جاری نیز مقدار فروش متاثر از کاهش تولید، روند نزولی داشته و در مجموع ۸۸.۵۳۲ تن گزارش شده است.

شرکت مارگارین غمارگ

نرخ فروش روغن نباتی به عنوان پرفروش‌ترین محصول غمارگ، در سال ۱۳۹۸، افزایش ۲۸ درصدی داشته و از ۵.۲ میلیون تومان به ۶.۶ میلیون تومان در هر تن رسیده است. در شش ماهه سال ۱۳۹۹ نیز متوسط نرخ فروش این محصول ۶.۹ میلیون تومان گزارش شده و با توجه به افزایش نرخ ۱۲-۱۴ درصدی اعلام شده توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، انتظار می‌رود نرخ فروش این محصول به ۷.۴ میلیون تومان به ازای هر تن افزایش یابد. همچنین، قیمت محصولات صادراتی شرکت در سال ۱۳۹۸، ۵.۳ میلیون تومان بوده که در ۷ ماه ابتدایی سال به ۱۴ میلیون تومان رسیده و چنانچه رشد نرخ ارز ادامه یابد، می‌توان قیمت روغن صادراتی را به طور متوسط ۱۶ میلیون تومان در تن برای سال ۱۳۹۹ در نظر گرفت.

در قسمت درآمدهای عملیاتی نیز با وجود کاهش در مقدار فروش در سال ۱۳۹۸، به دلیل افزایش قیمت، در مجموع درآمدهای عملیاتی بیش از ۳ درصد افزایش داشته و به ۱.۰۴۳ میلیارد تومان رسیده است. در ۷ ماهه دوره جاری نیز مبلغ فروش غمارگ ۵۶۲ میلیارد تومان اعلام شده است. اگرچه مقدار فروش شرکت در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته اما چنانچه نرخ فروش محصولات طبق پیش‌بینی‌ها باشد، درآمد عملیاتی شرکت می‌تواند در انتهای سال مالی ۱۳۹۹ در حدود ۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یابد.

در قسمت بهای تمام شده با توجه به کاهش در مقدار تولید، شاهد روند نزولی در سال مالی منتهی به آذر ۱۳۹۸ می‌باشیم. نکته جالب توجه در این بخش کاهش سهم مواد اولیه وارداتی در سال ۱۳۹۸ بوده که این روند در سال جاری نیز ادامه داشته است. همانطور قبلا ذکر شد، دلیل این امر افزایش تحریم‌ها و عدم تخصیص به موقع ارز دولتی می‌باشد. با توجه به اینکه قیمت روغن خام وارداتی به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه این شرکت پایین‌تر از قیمت روغن خام داخلی است و تاکنون تامین این ماده از بازارهای خارجی برای شرکت به صرفه‌تر بوده، در صورتی که شرکت مارگارین نتواند برای این موضوع ارز دولتی دریافت کند، بهای تمام شده افزایش چشم‌گیری خواهد یافت و یا می‌توان انتظار داشت که سطح تولیدات شرکت همانند ۷ ماه ابتدایی کاهش قابل توجهی داشته باشد.

به طور کلی با توجه به اختلاف درآمدهای عملیاتی و بهای تمام شده سود ناخالص شرکت غمارگ در سال ۱۳۹۸ افزایش ۶۲ درصدی داشته و از طرفی با توجه به افزایش چشم‌گیر درآمدهای غیر عملیاتی، در نهایت سود خالص به ازای هر سهم رشد ۸۷ درصدی را در سال ۱۳۹۸ تجربه کرده است. در دوره ۶ ماهه سال جاری نیز سود هر سهم شرکت با  ۱۷ ریال کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۶۹ ریال به ازای هر سهم رسیده است. لازم به ذکر است که چنانچه افزایش سرمایه شرکت در طی سال جاری انجام شود، سود هر سهم با سرمایه جدید محاسبه خواهد شد.

دارایی‌ها و افزایش سرمایه

شرکت مارگارین ( غمارگ ) برای سال مالی ۱۳۹۹ در نظر دارد از 3 محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها (طبقه زمین)، سود انباشته و آورده نقدی افزایش سرمایه انجام دهد. در گزارش توجیهی این شرکت افزایش سرمایه از محل سود انباشته تا سقف مبلغ ۴۲ میلیارد تومان و آورده نقدی تا سقف ۲۰۷ میلیارد تومان اعلام شده است. دارایی ثابت شرکت شامل  ۱۹۵.۰۰۰ مترمربع زمین کارخانه و ۱.۴۰۰ متر ساختمان از بر کارخانه به صورت تجاری و اجازه ساخت ۶.۰۰۰ متر سوله صنعتی می باشد که چنانچه تجدید ارزیابی فقط از محل زمین صورت گیرد، می بایست قیمت آن کارشناسی شده و ارزش به روز مد نظر قرار گیرد. ارزش پیش بینی شده جهت تجدید ارزیابی زمین به شرح زیر می‌باشد.

چنانچه اعداد فوق برای تجدید ارزیابی مورد قبول سهامداران و سازمان باشد سرمایه شرکت از ۸۴ میلیارد تومان به حداکثر ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌بابد. (اعداد اعلام شده برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی با حداکثر مبلغ اعلام شده‌اند.)

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید