تحلیل بنیادی شرکت توسعه معادن روی ایران ( کروی )

تحلیل بنیادی هادینگ توسعه تعاون روی ایران

تحلیل بنیادی و معرفی هلدینگ توسعه معادن روی ایران ( کروی ) 

شرکت توسعه معادن روی ایران در سال ۱۳۷۶ و به منظور اجرای پروژه‌های توسعه صنعت روی تاسیس گردید. این شرکت که با سرمایه‌های کوچک مردم و سهامداران شکل گرفته امروز حدود ۱۲۲ هزار سهامدار حقیقی یکی از بزرگترین شرکت‌های سهامی عام محسوب گردیده و با رسمایه هیمن سهامداران توانسته با خریداری سهام و مالکیت شرکت‌های بزرگی مانند کالسیمین ،‌ ملی سرب و روی ایران ، ذوب و روی بافق،‌ فرآوری مواد معدنی ایران و صنعت روی زنگان تبدیل به بزرگترین هلدینگ تولیدکننده شمش سرب و روی ایران و خاورمیانه گردد.

هلدینگ توسعه معادن روی ایران در زمینه های زیر فعالیت دارد :

 • اکتشاف،‌ استخراج،‌ بهره‌برداری و تغلیظ مواد معدنی:

شرکت به منظور تامین خوراک نزدیک به ۳۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده روی در کشور، در سال ۱۳۷۹ مجوز عملیات اکتشافی در منطقه‌ای تقریبا به وسعت ۴۰۰۰ کیلومتر مربع در اطراف معدن انگوران، که انتظار می‌رود از ذخایر غنی روی برخوردار باشد، دریافت نمود. گستره منطقه مورد نظر شامل بخش‌هایی از استان‌های زنجان،‌ کردستان،‌آذربایجان غربی و شرقی می‌گردد.

 • تولید و استحصال فلز روی و دیگر فلزات اساسی از معادن روی و سایر معادن کشور
 • واردات ماشین‌آلات، تجهیزات،‌ مواد مصرفی،‌ لوازم یدکی مورد نیاز از خارج از کشور و یا تامین از داخل کشور به منظور انجام و تسهیل فعالیت‌های فوق
 • سرمایه‌گذاری در شرکت‌های صنعتی و معدنی، تولیدکننده سرب و روی، شمش سرب،‌ شمش روی و نقره است.

 

سرمایه هلدینگ توسعه معادن روی ایران ( کروی ) 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۲۱۹.۸ میلیارد ریال بوده که در طی سال‌‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ طی هفت مرحله سرمایه شرکت به مبلغ ۲.۴۱۳ میلیارد ریال افزایش یافته است.

ترکیب سهامداران هلدینگ توسعه معادن روی ایران

ذخایر سرب و روی ایران

حدود ۳ درصد از ذخایر جهانی سرب و روی در مهم‌ترین معادن ایران قرار دارد. ایران با وجود دو معدن بزرگ مهدی آباد و انگوران منابع کافی را برای فعالیت در صنعت سرب و روی دارا است. بخشی از تولید روی در کشور مصرف می‌شود و بخش قابل توجهی از آن نیز صادر می‌شود. با توجه به محدودیت منابع روی در جهان و مصارف متنوع آن در صنایع گالوانیزه، تولید آلیاژهای مختلف و همچنین مصارف نوین پیش‌بینی شده در باتری‌های وسایل نقلیه الکتریکی، بازار تضمین شده‌ای برای این فلز وجود دارد. از كل ۱۹۵ معدن فلزی کشور؛ ۴۳ معدن سرب و روی وجود دارد که ۲۱ معدن فعال، ۱۵ معدن غیرفعال و هفت معدن در حال تجهیز است. از این تعداد دو معدن دولتی، سه معدن تعاونی و ۳۸ معدن خصوصی است که تنها سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن یعنی حدود ۵/۰ درصد آن استخراج می شود.

کانسارهای سرب و روی ایران در چند کمربند مهم واقع شده‌اند که کمربند یزد – گلپایگان، طبس – نای بند، انارک – یزد و آذربایجان از آن جمله هستند. مهم‌ترین کانسارهای سرب ایران معدن سرب و روی انگوران، ایرانکوه و کوشک است. پنج معدن بزرگ انگوران، مهدی آباد، عمارت، کوشک و گوشفیل به ترتیب با میزان ذخیره ۹ میلیون تن، ۲۰ میلیون تن، ۴ میلیون تن، ۳ میلیون تن و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، بیش از ۸۳ میلیون تن ذخیره قطعی فلز سرب و روی با عیار متوسط ۱۷ / ۲ درصدی برآوردی را به خود اختصاص داده اند. بیش از ۹۰٪ ذخایر معدنی روی در جهان به صورت ماده معدنی سولفوره و بقیه اکسیده است.

تولیدکنندگان عمده روی کشور در حال حاضر هشت شرکت توسعه معادن روی ایران ، کالسیمین، باما، معادن بافق، سرمک، سوژمیران، تیران و صنعتی و معدنی شاهین با ظرفیت اسمی ۷۰۰ هزار تن تولید کنسانتره روی در کشور فعالیت دارند. هفت کارخانه بزرگ ذوب روی زنجان، ذوب روی دندی، تولید روی بندرعباس، ذوب و احیای روی قشم، فرآوری مواد معدنی ایران، ذوب روی اصفهان، ذوب روی بافق، شرکت ملی سرب و روی ایران و ۴۵ کارخانه کوچک تولید ورق و شمش روی کشور فعال هستند.

 • ظرفیت اسمی تولید کشور طبق پروانه بهره برداری ۴۵۰ هزار تن شمش روی در سال
 • ظرفیت عملی تولید کشور ۱۴۰ هزار تن شمش روی در سال

نام معادن سرب و روی ایران

عوامل تاثیر گذار بر عملکرد هلدینگ توسعه معادن روی ایران

در حال حاضر عمده فعالیت هلدینگ توسعه معادن روی ایران در زمینه صنعت سرب و روی و همچنین محصولات جانبی و صنایع بالادستی و پایین دستی به جهت تکمیل زنجیره ارزش تولیدات در این صنعت می باشد. لذا موارد زیر را می توان به عنوان مخاطرات پیش روی دانست:

 • کاهش قیمت های جهانی فلزات اساسی
 • نوسانات نرخ ارز
 • افزایش نرخ حامل های انرژی و هزینه های حمل و نقل
 • حساسیت های زیست محیطی
 • تداوم مشکلات در نقل و انتقالات ارز و انتقال تکنولوژی های روزآمد به داخل کشور
 • مشکل در تأمین ماده معدنی ناشی از عدم واگذاری معادن و همچنین افت عیار ماده معدنی سرب و روی
 • ریسک عدم دسترسی به منابع تأمین مالی در زمان مورد نیاز و با نرخ مناسب در جهت اجرای طرح های توسعه ای
 • ایجاد مانع برای صادرات محصولات هلدینگ با توجه به ماهیت صادراتی آن و اعمال افزایش نرخ تعرفه‌ها
 • محدودیت معادن در تامین ماده اولیه نسبت به ظرفیت های تولیدی صنعت

برنامه‌های اجرایی جهت دستیابی به اهداف هلدینگ توسعه معادن روی ایران

 1. واردات ماده معدنی از کشورهای همسایه برای جبران کسری ماده معدنی مورد نیاز :

تامین خاک از طریق مکزیک به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح بوده که به دلیل آماده نبودن معدن در حال حاضر به نتیجه نرسیده ولی با توجه به اینکه امکان تامین خاک از کشورهایی نظیر ترکیه،‌ زامبیا و مراکش وجود دارد، شرکت با مشکل تامین خاک مواجه نخواهد شد.  نرخ خاک وارداتی تابعی از نرخ LME فلز روی و نرخ دلار است که از حاصل ضرب درصد عیار فلز، نرخ LME و ضریب خاک به دست می‌آید که با توجه به نوع و عیار خاک،‌ این ضریب متغیر است.

 1. سرمایه‌گذاری در بهره برداری از معادن داخلی و خارجی
 2. اجرای واحد بازیافت در شرکت کالسیمین و سایر شرکت‌های تولیدی
 3. اجرای پروژه فلوتاسیون کانی سولفوره در شرکت کالسیمین
 4. دریافت مصوبه برای افزایش سهمیه خاک با توجه به ظرفیت‌های خالی واحدها :

سهمیه اختصاص داده شده از خاک معدنی انگوران در سال ۱۳۹۸ به تفکیک شرکت‌های تولیدی تابعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران ،‌ تابعی از میزان ظرفیت اسمی تولید مندرج در پروانه بهره‌برداری آن‌ها است و بر این اساس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران متناسب با میزان استخراج ماده معدنی و عیار آن (که به مرور کاهش یافته) سعی در حفظ تعادل فلز محتوای تحویلی در سنوات مختلف دارد. سهمیه اختصاص داده شده در سال ۱۳۹۸ با عیارهای مختلف شامل پرعیار، متوسط عیار، کم عیار و کنسانتره به شرح ذیل جمعا ۱۹۳.۷۹۵ تن بوده که بخشی از آن در سال ۱۳۹۸ تحویل شده است. پیش‌بینی شرکت بر این است که همین میزان سهمیه برای سال ۱۳۹۹ نیز تکرار گردد.

 • کالسیمین : ۶۶.۰۶۸ تن ( تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین – فاسمین )
 • ذوب و روی بافق : ۳۴.۴۲۵ تن
 • ملی سرب و روی ایران : ۲۰.۵۷۶ تن
 • فرآوری مواد معدنی ایران : ۲۰.۱۳۰ تن
 • تولید روی بندرعباس : ۲۴.۶۸۸ تن
 • ذوب و احیاء روی قشم : ۲۲.۷۰۸ تن
 • صنعت روی زنگان : ۵.۲۰۰ تن
 1. تلاش برای وضع عوارض بر روی صادرات مواد خام معدنی
 2. استفاده بهینه انرژی و کاهش مقدار انرژی از ۵/۴ کیلووات ساعت به ازای هر کیلو شمش به ۸/۳ کیلووات ساعت
 3. اجرای واحد بازیافت در قشم و بندر عباس
 4. راه اندازی واحد لیچ اکسیدی در شرکت ذوب روی بافق
 5. بهره برداری از معدن چاه میر
 6. بهره برداری از معدن انجیره
 7. بهره برداری از معدن چاه سرب با استفاده از واحد فرآوری موبایل
 8. احداث واحد فلوتاسیون در معدن چودر چای برای استفاده از ذخایر مس
 9. بهره برداری از ذخایر مس اکسیده – سولفوره معدن قوزلو
 10. بهره برداری از ذخایر معدن ای قلعه سی، باقر آباد، رباط، عمارت، خان آباد و …

 لازم به ذکر است بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد از طریق کنسرسیومی متشکل از شرکت راه سازی و معدنی مبین در حال انجام است و شرکت توسعه معادن روی ایران در بهره‌برداری از آن مشارکت ندارد.

 

وضعیت تولید و فروش در شرکت‌های تابعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران

با توجه به تصمیم وزارت صمت ، ‌شرکت‌ها جهت دریافت مجوز صادرات باید بخشی از محصول را در بورس کالا عرضه نمایند. معمولا تمام شرکت‌های فعال روی در کشور باید در مجموع،‌ هر هفته ۴۰۰ تن در بورس عرضه داشته باشند که عملا بین شرکت‌های بزرگ توزیع می‌گردد. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از تولیدات گروه توسعه معادن روی ایران در بورس عرضه می‌شود اعم از اینکه خریداری شود یا نشود. نحوه قیمت گذاری نیز از حاصل ضرب میانگین نرخ LME هفته قبل در میانگین نرخ نیما هفته قبل از عرضه به دست می‌آید.

سیاست فروش شرکت

با توجه به کاهش قیمت‌های جهانی روی و سرب، ‌سیاست فروش در شرکت‌های تابعه در جهت حفظ منافع،‌ فروش حداقلی است تا بتواند با بهبود شرایط موجودی دپو شده در انبار را به فروش برساند.

نمودار تولید شمش روی کروی

 

 

پرتفو بورسی هلدینگ توسعه معادن روی ایران ( کروی ) 

پرتفو بورسی هلدینگ توسعه معادن روی ایران

 

پرتفو غیر بورسی هلدینگ توسعه معادن روی ایران ( کروی ) 

پرتفو غیر بورسی هلدینگ توسعه معادن روی ایران

 

ارزش خالص دارایی‌های هلدینگ توسعه معادن روی ایران ( کروی )

ارزش خالص دارایی‌های کروی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید