معرفی و تحلیل بنیادی شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر )

معرفی و تحلیل بنیادی شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

معرفی و ماهیت کسب و کار شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر  )

شرکت در تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۲۴ تحت شماره ۱۳۵۶۶۰ با نام شرکت سختانه (سهامی خاص) در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری به ثبت رسید و سپس در تاریخ‌‌‌‌ ۱۳۷۷/۰۳/۱۶ براساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده به ” شرکت ماشین‌های اداری خوارزمی (سهامی خاص) ” تبدیل شد و بعدها در تاریخ ۱۳۸۹/۰۶/۱۵ بر‌اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده به شرکت توسعه‌ فناوری اطلاعات خوارزمی (سهامی خاص) تغییر نام داد. در تاریخ ۱۳۹۲/۱۰/۱۷ به عنوان ۵۹‌‌‌‌ امین شرکت در بازار سهام شرکت فرابورس ایران با نماد مفاخر پذیرفته شد. که هم‌اکنون جزء شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی (سهامی عام) محسوب می‌شود.

موضوع فعالیت شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر  )

موضوع فعالیت شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی طبق ماده دو اساسنامه عبارت است از تأمین، بهره‌برداری و پشتیبانی از انواع سخت‌افزار، نرم‌افزار، تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی، سیستم‌های الکترونیکی و ماشین‌های اداری، بانکی و کامپیوتری مورد مصرف در انواع فعالیت‌های اداری، تجاری، خدماتی، تولیدی، مالی، بانکی، بورس و هر نوع فعالیت اقتصادی که انجام آن مرتبط با زمینه‌های رایانه و ارتباطات باشد.

شرکت برای نیل به هدف خود به عملیات زیر مبادرت می‌نماید:

اصلی:

  1. خرید و فروش و اجاره و استفاده و بهره‌برداری از انواع سخت‌افزار و وسایل کار و تجهیزات رایانه‌ای و الکترونیکی و الکتریکی و مکانیکی.
  2. انجام خدمات تعمیر و نگهداری، آموزش، نصب و راه‌اندازی انواع سخت‌افزار و تجهیزات رایانه‌ای و الکترونیکی و الکتریکی و مکانیکی مربوط به موضوع شرکت.
  3. استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری و ضمانت‌نامه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری.
  4. انجام هر نوع فعالیت و معاملات بازرگانی داخلی و واردات و صادرات و مشارکت و سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی انواع شرکت‌ها و مؤسسات و واحدهای تولیدی و خدماتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم برای تحقق هدف شرکت مؤثر و یا در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

فرعی:

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی و غیر بورسی با رعایت مقررات بازار سرمایه.

 فعالیت‌ شرکت شامل تامین، بهره‌برداری و پشتیبانی از انواع سخت‌افزار، تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی، سیستم‌های الکترونیکی و ماشین‌های اداری، بانکی و کامپیوتری مورد استفاده در مراکز اداری، تجاری، بانکی و … می‌باشد. محصولات شرکت به شرح زیر است:

محصولات شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

تحلیل بنیادی شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر  )

در تحلیل بنیادی شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی آیتم‌هایی از جمله ترکیب سهامداران، مقدار تولید و فروش شرکت،‌ نرخ محصولات و درآمد شرکت و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این راستا به بررسی و تحلیل صورت‌های مالی ادوار گذشته پرداخته‌ و با توجه به عملکرد گذشته شرکت به پیش‌بینی سود سال‌های آتی پرداخته‌ایم.

ترکیب سهامداران شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی به این صورت است:

ترکیب سهامداران شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

تعریف و ماهیت IT شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصاً برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد. به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزار سروکار دارد تا تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد. در تعریف دیگری (که به نظر می‌رسد کامل‌تر و دقیق‌تر باشد) فناوری اطلاعات به کلیه فناوری‌هایی اشاره می‌کند که در شش حوزه جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، پردازش، حفاظت، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد داشته و اثرگذار هستند.

اخیراً تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد؛ بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت ”  فناوری اطلاعات و ارتباطات  (Technology Communications and Information) یا به اختصار ICT را به کار برند.

بازارهای اصلی، وضعیت رقابتی و جایگاه شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

 شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با سابقه حدود بیست سال فعالیت به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت بانکداری الکترونیک در حدود 65 شهرستان و در تمام مراکز استان نمایندگی و دفاتر فروش دارد. عمده‌ترین سهم درآمدی شرکت مفاخر متعلق به درآمد خدمات نگهداری شعب بانکی و تعمیر تجهیزات می‌باشد و عمده‌ترین اقلام فروش شرکت شامل فروش ATM ، تجهیزات بانکی شامل انواع چک اسکنرها، چاپگرها، ریبون‌ها، تجهیزات کامپیوتری، انواع دوربین‌های مداربسته و کنترل سرعت هوشمند و نرم افزار است.

ترکیب مشتریان شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی به صورت زیر است:

  • مشتریان بانکی مفاخر  : صادرات،  آینده، پارسیان، ملت، قوامین، پاسارگاد، کارآفرین، پست بانک، کوثر، مهر اقتصاد، رسالت، ثامن، اقتصادنوین
  • مشتریان غیربانکی مفاخر  : ایرانسل، کنترل ترافیک، موسسه ثامن ارتباط عصر، شرکت مهندسین مشاور تامین، مهندسین مشاور تجارت، شرکت پست، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی
  • مشتریان راهبردی مفاخر  : صادرات، پارسیان، آینده، قوامین
  • ضمناً از تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۰۱ بانک مسکن نیز به لیست مشتریان بانکی این شرکت اضافه می‌گردد.

عوامل موثر بر صنعت بانکداری الکترونیک

طی سالیان اخیر در نتیجه پیشرفت بانکداری الکترونیک و حرکت به سمت بانکداری مجازی، بنظر می‌رسد نیازهای این صنعت دستخوش تغییرات جدی گردد. اقتصاد دانش بنیان به تدریج و بیش از پیش در این شاخه از صنعت در تمامی دنیا در حال نشان دادن تاثیر خود می باشد.

با توجه به اینکه عمده محصولات و قطعات مورد استفاده شرکت از خارج تأمین می‌شود، تحریم‌های وضع شده تاثیرات با اهمیتی بر روند فعالیت شرکت می‌تواند داشته باشد.

موضوعات با اهمیتی که بر عملیات شرکت موثر خواهند بود شامل رقابتی بودن بازار تجهیزات بانکی و حرکات پرشتاب بازار به سمت انواع راهکارهای متمرکز و جامع بانکی از جمله Core Insurance  و Core Banking می‌باشد که به منظور به دست آوردن سهم مناسبی از بازار، حمایت همه جانبه سهامداران شرکت از سیاست‌ها و برنامه‌های شرکت در این زمینه را می‌طلبد.

از سوی دیگر با گسترش تکنولوژی، ظهور استارت آپ‌های جدید و طرح‌های نوپا در تمامی حوزه‌ها از جمله بانکداری الکترونیک افزایش زیادی یافته است. این حوزه کاری در گذشته نزدیک، بر عملیات شرکت‌های فعال در بازار IT موثر نبوده اما اکنون می‌تواند سهم بازار شرکت‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد.

تحلیل مقدار فروش مفاخر

اغلب محصولات شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، وارداتی بوده و می‌توان عمده محصولات آن را در چهار دسته دوربین مدار بسته، تحهیزات بانکی، تجهیزات کامپیوتری و خودپرداز دسته‌بندی نمود. برای پیش‌بینی تعداد فروش محصولات از روند سال‌های گذشته استفاده شده است.

تحلیل نرخ فروش مفاخر

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از درآمد شرکت مفاخر از فروش محصولاتی که اغلب وارداتی هستند، حاصل می‌شود، بنابراین نرخ واردات و به تبع آن نرخ فروش محصولات رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. نرخ دلار برای سال ۱۳۹۹، ۱۵.۰۰۰ تومان و برای سال ۱۴۰۰، ۱۶.۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که چنانچه نوسانات دلار همچنان ادامه یابد و از طرف نهادهای ناظر کنترل موثری بر آن اعمال نشود، می‌توان نرخ دلار را برای سال بعد تا ۲۰.۰۰۰ تومان نیز افزایش داد که در این‌ صورت بهای تمام شده و به تبع آن نرخ فروش محصولات تغییر خواهند کرد. نرخ فروش محصولات شرکت برای سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ براساس نوسانات دلار به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

تحلیل نرخ فروش شرکت مفاخر

مبلغ فروش شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

 درآمد شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در نه ماهه ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود۱۲ درصد افزایش داشته که عمدتا مربوط به فروش خودپرداز و تجهیزات بانکی بوده است. در تحلیل حاضر، با لحاظ مقدار فروش پیش‌بینی شده برای سال ۱۳۹۸ بر اساس نه ماهه تحقق یافته و مقدار پیش‌بینی شده برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و همچنین نرخ فروش محصولات، مبلغ فروش به صورت جدول زیر می‌باشد. لازم به ذکر است که مفاخر بخشی از درآمد خود را از طریق ارائه خدمات کسب می‌نماید.

مبلغ فروش شرکت مفاخر

بهای تمام شده محصولات مفاخر

همانطور که بیان شد، با توجه به وارداتی بودن محصولات مفاخر ، بهای تمام شده نیز تابعی از نرخ ارز خواهد بود. اما به دلیل اینکه در قسمت بهای تمام شده در صورت‌های مالی شرکت تنها به ارائه مبلغ مواد اولیه بسنده شده است و نرخ و تعداد محصولات مشخص نیست، لذا برای پیش‌بینی بهای تمام شده مواد مصرفی، نسبتی از مواد اولیه مصرفی به مبلغ فروش کالا (مبلغ کل درآمد به کسر از مبلغ درآمد ارائه خدمات) در نظر گرفته شده و بر اساس روند سال‌های گذشته، بهای تمام شده برای سال های آتی محاسبه گردیده است.

پیش‌بینی مبلغ مواد مصرفی در بهای تمام شده بسیار مورد اهمیت است زیرا درصد قابل توجهی از بهای تمام شده مربوط به این قسمت می‌باشد. از طرفی، بهای تمام شده خدمات نیز بخش قابل توجهی از بهای تمام شده کل را تشکیل می‌دهد که در تحلیل حاضر بر اساس روند سال‌های گذشته و نسبتی که بین این مورد و درآمد از محل ارائه خدمات وجود دارد، برآورد گردیده است.

بهای تمام شده محصولات شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

مفروضات تحلیل بنیادی مفاخر

مفروضات در نظر گرفته شده برای محاسبه سود هر سهم به شرح زیر می‌باشد:

صورت سود و زیان شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر  )

صورت سود و زیان شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

 

برای ورود به صفحه تحلیل تکنیکال شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ( مفاخر ) بر روی لینک زیر کلیک کنید:

تحلیل تکنیکال شرکت مفاخر

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید