تحلیل بنیادی توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر)

عکس

معرفی شرکت

شرکت  توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در سال ۱۳۷۶ با نام شرکت سختانه به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۷ براساس تصویب مجمع فوق‌العاده به شرکت ماشین‌های اداری خوارزمی و بعدها در سال ۱۳۸۹ به نام شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی تغییر نام یافت. این شرکت در سال ۱۳۹۲ به عنوان ۵۹ امین شرکت در فرابورس ایران با نماد مفاخر پذیرفته شد. که هم اکنون جزء زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی محسوب می‌شود.

 فعالیت‌ شرکت شامل تامین، بهره‌برداری و پشتیبانی از انواع سخت‌افزار، تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی، سیستم‌های الکترونیکی و ماشین‌های اداری، بانکی و کامپیوتری مورد استفاده در مراکز اداری، تجاری، بانکی و … می‌باشد. محصولات شرکت به شرح زیر است:

 

مشتریان شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی شامل تعداد زیادی از بانک‌ها ازجمله بانک‌های صادرات، آینده، پارسیان، ملت، قوامین، پاسارگاد، رسالت و … و موسسات غیربانکی همانند ایرانسل، کنترل ترافیک، شرکت پست، موسسه ثامن ارتباط عصر نوین و … می‌باشد.

ترکیب سهامداران شرکت به این صورت است:

 

مقدار فروش

اغلب محصولات شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، وارداتی بوده و می‌توان عمده محصولات آن را در چهار دسته دوربین مدار بسته، تحهیزات بانکی، تجهیزات کامپیوتری و خودپرداز دسته‌بندی نمود. برای پیش‌بینی تعداد فروش محصولات از روندهای سال‌های گذشته استفاد شده است.

 

نرخ فروش

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از درآمد شرکت از فروش محصولاتی که اغلب وارداتی هستند، حاصل می‌شود، بنابراین نرخ واردات و به تبع آن نرخ فروش محصولات رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. نرخ فروش محصولات شرکت برای سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ براساس نوسانات دلار به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش

با لحاظ مقدار فروش پیش‌بینی شده برای سال ۹۸ بر اساس نه ماهه تحقق یافته و مقدار پیش‌بینی شده برای سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ و همچنین نرخ فروش محصولات، مبلغ فروش به صورت جدول زیر می‌باشد. لازم به ذکر است که شرکت بخشی از درآمد خود را از طریق ارائه خدمات کسب می‌نماید.

بهای تمام شده

همانطور که بیان شد، با توجه به وارداتی بودن محصولات، بهای تمام شده نیز تابعی از نرخ ارز خواهد بود. اما به دلیل اینکه در قسمت بهای تمام شده در صورت‌های مالی شرکت تنها به ارائه مبلغ مواد اولیه بسنده شده است و نرخ و تعداد محصولات مشخص نیست، لذا برای پیش‌بینی بهای تمام شده مواد مصرفی، نسبتی از مواد اولیه مصرفی به مبلغ فروش کالا (مبلغ کل درآمد به کسر از مبلغ درآمد ارائه خدمات) در نظر گرفته شده و بر اساس روند سال‌های گذشته، بهای تمام شده برای سال های آتی محاسبه گردیده است. پیش‌بینی مبلغ مواد مصرفی در بهای تمام شده بسیار مورد اهمیت است زیرا درصد قابل توجهی از بهای تمام شده مربوط به این قسمت می‌باشد.

 

مفروضات

مفروضات در نظر گرفته شده برای محاسبه سود هر سهم به شرح زیر می‌باشد:

 

صورت سود و زیان

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید