تحلیل بنیادی شرکت بیمه تجارت نو ( بنو )

تحلیل بنیادی شرکت بیمه تجارت نو ( بنو )

معرفی شرکت بیمه تجارت نو ( بنو )

شرکت تجارت بیمه نو در تاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ تاسیس و به ثبت رسید. شرکت بیمه نو در صنعت بیمه فعالیت دارد. این شرکت در مهر ماه ۱۳۹۵ با نماد بنو در گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی در بازار پایه فرابورس درج و داد و ستد سهام آن آغاز شد.

شرکت بیمه تجارت نو در سال ۱۳۹۷،‌ ۰.۷٪ (هفت دهم درصد) از صنعت بیمه کشور را در اختیار دارد که با افزایش ۰.۳ واحد درصدی در سال ۱۳۹۸،‌ از رشد ۵۱ درصدی برخوردار بوده است. رشته‌های شخص ثالث،‌ بیمه‌های زندگی و درمان به ترتیب بیشترین نقش را در افزایش سهم بازار شرکت در سال ۱۳۹۸،‌ ایفا نموده است.

مروری بر عملکرد مالی و عملیاتی شرکت بیمه تجارت نو ( بنو )

در سال ۱۳۹۸ حق بیمه تولیدی شرکت ۵.۸۴۵.۷۳۵ میلیون ریال بوده است که نسبت به سال مالی قبل آن،‌ ۹۶ درصد رشد کرده است. رشته‌های ثالث اجباری، درمان، ‌عمر زمانی و نفت انرژی به ترتیب با سهم ۳۳،‌ ۲۶.۴،‌ ۷.۷ و ۵ درصد دارای بیشترین سهم از فعالیت شرکت در سال ۱۳۹۸ بوده‌اند. همچنین ۸۸ درصد از حق بیمه صادره در سال ۱۳۹۸، مربوط به بیمه‌های غیر زندگی و ۱۲ درصد ناشی از بیمه‌های زندگی بوده است.

با بررسی روند رشد حق بیمه صادره شرکت بیمه تجارت نو طی دوره زمانی ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۸ می‌بینیم که حق بیمه تولیدی شرکت طی دوره زمانی مذکور،‌ از میانگین رشد تقریبا ۱۳۰ درصدی برخوردار بوده است در حالی که میانگین رشد سالانه صنعت طی این مدت، ۲۸ درصد بوده است.

در ادامه به بررسی حق بیمه صادره و خسارت پرداختی به تفکیک رشته‌های بیمه‌ای می‌پردازیم:

حق بیمه صادره در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۹۶ درصدی داشته در حالی که خسارت پرداختی در این سال رشد ۳۴۲ درصدی را ثبت کرده است. شرکت در سال اواخر سال ۱۳۹۷ قراردادی با کمیته امداد امام خمینی منعقد نمود که طی آن مددجویان تحت پوشش آن کمیته، تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی و سیل قرار گرفتند. همچنین به لحاظ مدیریت ریسک، شرکت بیمه تجارت نو قراردادهای مختلف اتکایی اجباری با شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی منعقد نمود. در ابتدای سال ۱۳۹۸ با جاری شدن سیل در برخی از استان‌های کشور، شرکت بیمه تجارت نو در راستای ایفای تعهدات خود،‌ نسبت به پرداخت خسارت‌های مربوطه در کوتاه‌ترین مدت اقدام نمود.

  • حق بیمه صادره این موضع معادل ۱۸۱.۵۰۵ میلیون ریال بوده است که مبلغ ۱۲۳.۸۷۷ میلیون ریال حق بیمه صادره اتکایی و مبلغ ۵۷.۶۲۸ میلیون ریال سهم نگهداری بیمه تجارت نو می باشد.
  • کل خسارت های پرداخت شده به مددجویان کمیته امداد مبلغ ۷۸۸.۰۰۰ میلیون ریال بوده است که مبلغ ۶۰۷.۳۸۲ میلیون ریال (معادل ۷۷ درصد) آن سهم بیمه‌گران اتکایی و مبلغ ۱۸۰.۶۱۹ میلیون ریال سهم بیمه تجارت نو می باشد.
  • زیان این قرارداد مجموعا معادل ۶۰۶.۴۹۵ میلیون ریال می باشد که سهم بیمه تجارت نو از آن معادل ۱۲۲.۹۹۰ میلیون ریال و مابقی آن بر عهده سایر بیمه‌گران اتکایی بوده است.

در سال ۱۳۹۸ بیمه ثالث اجباری با حاشیه سود ۲۶۵۷ درصدی، بیشترین حاشیه سود بین رشته‌های مختلف بیمه‌ای را داشته است. بیمه ثالث اجباری سهم ۲۵.۹ درصدی در حق بیمه‌های صادره در این سال داشته است، در حالی که از خسارت پرداختی این سال سهم ۱۰ درصدی را به خود اختصاص داده است. بیمه درمان سهم ۳۸.۶ درصدی در حق بیمه‌ها و سهم ۵۴ درصدی در خسارت‌های پرداختی داشته که حاشیه سود ۲۵ درصدی داشته است.

در سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حق بیمه صادره به تفکیک رشته به شرح جدول فوق است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته،‌ رشد ۱۴۱ درصدی در حق بیمه داشته و خسارت پرداختی در این مدت ۷ درصد کاهش یافته است.

نمودارهای زیر سهم حق بیمه و خسارت پرداختی هر کدام از رشته‌های بیمه‌ای را از ابتدای سال تا تیرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد.

مبلغ حق بیمه شرکت بیمه تجارت نو

مبلغ خسارت پرداختی شرکت بیمه تجارت نو

در رابطه با سود انباشته شرکت،‌ نکته قابل توجه در روند رو به رشد این مبلغ است. سود انباشته بنو به ازای هر سهم از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به ترتیب ۱۵۰، ۱۳۰، ۲۶۷،‌ ‌۶۲۹ ریال بوده است.

ترکیب سرمایه‌گذاری  بنو 

سرمایه‌گذاری بلند مدت در سهام شرکت‌ها مربوط به شرکت تجارت سهند ویسمن می‌باشد.

افزایش سرمایه بنو 

شرکت در نظر دارد سرمایه خود را از ۱.۵۷۰.۰۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۶.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال در یک یا چند مرحله از محل سود انباشته و اندوخته سرمایه‌ای افزایش دهد.

پذیرش بنو در فرابورس ایران

بنا به مصوبه ۱۸۴ هیات پذیرش فرابورس ایران، بنو در بازار دوم فرابورس ایران پذیرفته شده است. نام این شرکت از تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به عنوان ۲۱۸ امین شرکت پذیرفته شده در گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و زیرگروه فعالیت‌های مالی و اجرایی با نماد بنو در فهرست بازار دوم فرابورس ایران درج گردیده است.

دارایی‌های ثابت بنو 

دارایی‌های ثابت بنو به شرح جدول زیر می‌باشد. لازم به ذکر است زمین واقع در بابلسر به متراژ ۵۴.۴۶۷ مترمربع، در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۰۵ خریداری شده است.

دارایی شرکت بیمه تجارت نو

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه دیگر تحلیل‌های بنیادی، به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل بنیادی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید