تحلیل بنیادی بانک دی

معرفی بانک دی

بانک دی به استناد قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب فروردین ۱۳۷۹ و در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ تشکیل شده و اداره می‌شود. مجوز فعالیت بانک مورخ ۱۳۸۹/۰۲/۲۸ از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر گردیده و مرکز اصلی بانک در خیابان ولیعصر، روبروی جام جم، نبش خیابان پروین پلاک ۴۵ می‌باشد. این بانک در سال ۱۳۹۰ نزد شرکت فرابورس پذیرفته شده است.

فعالیت‌های اصلی بانک دی

از عمده فعالیت‌های اصلی بانک دی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قبول سپرده
 • صدور گواهی سپرده عام و خاص
 • ارایه چک و خدمات مرتبط با آن طبق قانون صدور چک
 • انجام عملیات بین بانکی
 • ارایه انواع ابزارهای پرداخت
 • گشایش انواع اعتبار اسنادی و صدور انواع ضمانت نامه
 • انتشار یا عرضه اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی در داخل و خارج کشور
 • وصول مطالبات اسنادی
 • فروش تمبر مالیاتی و سفته
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام، اوراق مشارکت، اوراق بهادار خارجی و اوراق صکوک
 • و…

سهامداران و تعداد شعب بانک دی

شرکت‌های سرمایه‌پذیر بانک دی

افزایش سرمایه و رویدادهای مهم بانک دیافزایش سرمایه بانک دی

همچنین بانک دی در نظر دارد طبق جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده برگزار شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ از طریق وصول و تعیین تکلیف مطالبات غیرجاری و مطالبات از شرکت‌های گروه و شناسایی درآمدهای مزبور و برگشت ذخایر مربوطه و همچنین از طریق کاهش بهای تمام شده پول و فروش دارایی‌های مازاد در مرحله اول زیان انباشته را کاهش داده و سپس به منظور خروج از مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت نسبت به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و تجدید ارزیابی دارایی‌ها شرایط بهبود ساختار مالی را فراهم آورد. گفتنی است که شنیده‌ها از مسئولین بانک حاکی از افزایش سرمایه ۳۷۰۰ درصدی بوده که ۲۰۰ درصد آن از محل آورده نقدی می‌باشد.

یکی دیگر از رویدادهای مهم بانک دی در سال جاری واگذاری ۱۷.۵ درصد سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند بوده که سودی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به همراه داشت. بانک دی هم اکنون بیش از ۷۹ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. همچنین بانک دی اقدام به واگذاری بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری بوعلی ( وبوعلی ) نیز نموده و با واگذاری ۷.۷۱ درصد سهام آن به سود ۱۲۷ میلیارد تومانی دست یافته است. هم اکنون بانک دی ۳۶.۷ درصد وبوعلی را دارد.

علاوه بر این بانک دی با دریافت دستور قضایی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین، بانک اقتصاد نوین، سهام جایزه بانک اقتصاد نوین به قیمت تابلوی بورس را در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان بابت تعیین و وصول مطالبات از شرکت استراتوس پارس و شرکت پیمانکاری استراتوس و شرکت بین‌المللی خانه سازی ایرانیان به همراه املاک پیشنهادی به ارزش ۱۷۵ میلیارد تومان دریافت و تمام سهام دریافتی را در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ جمعا به مبلغ ۳۷۲ میلیارد تومان به شرکت تجارت گستر فرداد که از شرکت‌های فرعی بانک دی می‌باشد، واگذار نموده و در آن تاریخ به بدهی آن شرکت در دفاتر خود منظور کرد. تسهیل در فروش دارایی‌های مازاد از جمله دلایل  این بانک مبنی بر انتقال سهام به شرکت تجارت گستر فرداد بود. ضمنا ما به التقاوت انتقال سهام  به مبلغ ۷۰ میلیارد تومان به عنوان درآمد به صورت‌های مالی بانک دی افزوده شد.

 

فروش املاک در مزایده بانک دی

از مهم‌ترین نکات بانک دی املاک تملیکی این بانک در سراسر کشور می‌باشد که طی اطلاعیه اخیر در مهر ماه سال جاری اقدام به فروش ۹ فقره از آن ها به روش مزایده نمود که بدون نتیجه بود. اما احتمالا بانک در نظر دارد املاک ذکر شده را به فروش رسانده و سود حاصل را در صورت‌های مالی منتهی به سال مالی ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ گزارش نماید که می‌تواند بر سودآوری بانک تاثیر بسزایی داشته باشد. بهای تمام شده ۹ فقره مد نظر ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و سود پیش‌بینی شده از فروش حدود ۴ میلیارد ۵ میلیون تومان می‌باشد. قیمت پایه مزایده اعلام شده املاک تملیکی بیش از ۲۴۹ میلیارد تومان و همچنین املاک مجتمع تجاری اداری در ولیعصر تهران بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان می باشد. در ادامه به بررسی صورت‌های مالی بانک می‌پردازیم.

 

بررسی صورت‌های مالی بانک دی

ترازنامه

بر اساس گزارش صورت‌های مالی ۳ ماهه جمع دارایی‌های بانک ۲۷ هزار و ۳۴۴ میلیارد تومان است که تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیر دولتی به غیر از بانک‌ها با مبلغ ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بیشترین سهم را در بین اقلام دارایی بانک دارد. در بخش بدهی‌های بانک  سپرده‌های مدت‌دار به مبلغ ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم ۷۵ درصدی در ترکیب بدهی‌های بانک دی دارد که عموما برای بانک هزینه‌زا می‌باشد. جمع بدهی‌ها در صورت‌های مالی سه ماهه سال جاری برابر ۳۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

نسبت تسهیلات به سپرده بانک که به گونه‌ای خلق پول توسط تسهیلات نیز نامیده می‌شود از جمله نکات قابل توجه در بررسی صورت‌های مالی بانک‌ها است که در بانک دی این نسبت در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، ۳۳ درصد و در سه ماهه ۱۳۹۹، ۴۰ درصد بوده است. بازه مناسب برای نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌ها ۶۰-۸۵ درصد می‌باشد که بانک دی به نظر می‌رسد از فرصت اعطای تسهیلات آنچنان که باید استفاده نکرده اما آنچه مشهود است بهبود روند بانک در اعطای تسهیلات در سه ماهه می‌باشد.

سرمایه اصلی بانک ۶۴۰ میلیارد تومان است که در طی دوران فعالیت زیان انباشته ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی برای بانک ایجاد شده است. لازم به ذکر است که زیان انباشته سال گذشته ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که در سه ماهه به دلیل سودآوری کاهش یافته است. در نهایت مجموع حقوق صاحبان سهام این بانک معادل منفی ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سه ماهه گزارش شده است. همانطور که گفته شد بانک در نظر دارد به موجب خروج از مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی در راستای کاهش زیان انباشته اقدام به افزایش سرمایه نماید که به نظر می رسد در جریان اقدام بوده و عملی خواهد شد.

ترکیب دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام بانک دی در سه ماهه ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

 

صورت سود و زیان دی

صورت سود و زیان دی

درآمدهای بانک شامل درآمدهای مشاع و غیر مشاع می‌باشد که در مجموعه درآمدهای مشاع سود تسهیلات اعطایی و سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها در سال ۱۳۹۸ برابر ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که در سه ماهه سال جاری به ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. سهم سود سپرده گذاران در سال ۱۳۹۸ و سه ماهه ۱۳۹۹ به ترتیب ۵ هزار و ۵۲۳ میلیارد و ۱ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان بوده است.

از طرفی در قسمت درآمدهای غیر مشاع نیز از محل سود فعالیت‌های غیر مشاع، درآمد کارمزد و نتیجه مبادلات ارزی به ترتیب ۱۰۹ میلیارد تومان و ۲۳ میلیارد تومان درآمد برای بانک ایجاد شده که در مجموع با احتساب درآمدهای مشاع و غیر مشاع و همچنین با کسر سود سپرده گذاران که قلم هزینه زا برای بانک محسوب می‌شود، جمع درآمدها در سال ۱۳۹۸ و سه ماهه ۱۳۹۹ به ترتیب برابر منفی ۳ هزار و ۱۱۱ و ۳ هزار و ۱۲۷ میلیارد تومان گزارش شده است.

در ادامه با کسر سایر هزینه‌ها به دلیل فزونی هزینه‌ها به درآمد در سال ۱۳۹۸، زیان ۳ هزار و ۷۰۰ میلیاردی برای بانک حاصل شده اما در سه ماهه ابتدایی سال جاری بانک به سود ۳ هزار میلیارد تومانی رسیده است که عمدتا به دلیل تفاوت عمده در بخش سود حاصل از سپرده گذاری‌ها و سرمایه گذاری‌ها در بخش درآمدهای مشاع می‌باشد.

در گزارش‌های ماهانه تراز بانک دی برای شش ماهه سال جاری منفی ۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گزارش شده که این مقدار برای مدت مشابه سال قبل منفی ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است. در ادامه مبالغ سپرده‌های هزینه‌زا و غیر هزینه‌زای بانک بررسی می‌گردد.

همانطور که مشاهده می شود در سال ۱۳۹۸ سپرده‌های هزینه‌زای بانک نسبت به سپرده های غیر هزینه‌زا رشد کمتری داشته برای مثال در سال ۱۳۹۸ رشد سپرده های هزینه‌زا ۱۳ درصد و سپرده های غیر هزینه زا ۲۴ درصد بوده است. از طرفی سپرده‌های هزینه‌زا در ۳ ماهه تغییر محسوسی نداشته و اندکی نیز کاهشی بوده اما سپرده‌های غیر هزینه‌زا نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است. بانک دی در نظر دارد منابع ارزان را به گونه‌ای جایگزین منابع گران و هزینه زا نماید که به نظر می‌رسد تاکنون عملکرد نسبتا مناسبی داشته است.

جمع بندی

کاهش زیان انباشته از طریق فروش املاک تملیکی و دریافت سود تسهیلات، انجام تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور  بهبود ساختار مالی و بهبود نسبت کفایت سرمایه فعلی با عدد منفی ۳۵ درصد و خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، جایگزین کردن منابع مالی ارزان به جای منابع هزینه‌زا ازجمله اقداماتی است که بانک برنامه جدی برای آن دارد و برخی از این‌ها از قبیل فروش اموال مازاد، تصویب افزایش سرمایه توسط هیئت مدیره و کاهش سپرده‌های هزینه‌زا در مرحله اجرا می‌باشد که در صورت انجام شرایط عملیاتی و ساختار مالی بانک تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه دیگر تحلیل‌های بنیادی، به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل بنیادی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید