تحلیل بنیادی بانک آینده ( وآیند )

تحلیل بنیادی بانک آینده ( وآیند )

نگاهی به عوامل بنیادی و دارایی‌های بانک آینده

معرفی بانک آینده

بانک آینده بر اساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب فروردین ماه ۱۳۷۹ و ماده واحده قانون تاسیس بانک‌های غیردولتی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ و سایر مقررات مربوطه و به موجب تصمیم مجمع عمومی موسسین، مورخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ از ادغام بانک تات، تعاونی اعتباری صالحین خراسان (موسسه مالی و اعتباری صالحین) و تعاونی توسعه اعتباری آتی به موجب دستور شورای عالی پول و اعتبار تاسیس شد. از تاریخ تیر ماه سال ۱۳۹۴ این شرکت در فهرست شرکت های فرابورس قرار گرفته است. مرکز اصلی بانک آینده در خیابان احمد قمصیر (بخارست) تهران واقع شده است.

فعالیت اصلی

موضوع فعالیت بانک، انجام کلیه عملیات و خدمات بانکی است که به استناد قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و  شورای پول و اعتبار برای بانک‌ها مجاز می‌باشد.

تعداد شعب بانک

تعداد شعب بانک آینده

رویدادهای مهم و افزایش سرمایه وآیند

بانک آینده در راستای تسویه تسهیلات اعطایی ۱۰۰ درصد سهام شرکت‌های مدیریت سرمایه ارزش آفرین دانا و شرکت مدیریت سرمایه آسای دانا را با ارزش ۱۶.۵ و ۱۶.۳ هزار میلیارد ریال در تاریخ مرداد ماه سال جاری تملیک نمود تا میزان تسهیلات اعطایی تسویه نشده را بهبود بخشد. از طرفی بانک سرمایه که از بدو تاسیس تنها یک بار افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل آورده نقدی در سال ۱۳۹۵ داشته و سرمایه آن به ۱۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، در نظر دارد سال جاری به منظور اصلاح ساختار مالی و الزام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزایش سرمایه را در دستور کار خود قرار دهد که جزئیات آن هنوز افشا نشده است.

نگاهی به صورت‌های مالی وآیند

ترازنامه

ترکیب دارایی‌های بانک آینده

در ترازنامه سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ بانک آینده بیش از ۵۰ درصد دارایی‌ها به ارزش ۱۰۵ هزار میلیارد تومان، متعلق به تسهیلات اعطایی به سایر اشخاص می‌باشد که طی سال‌های اخیر روند صعودی نیز داشته است. مبلغ تسهیلات از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ به ترتیب معادل ۴۱ هزار، ۴۹ هزار، ۸۷ هزار و ۱۰۴ هزار میلیارد تومان بوده که در نهایت در سال ۹۸ به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.  در قسمت بدهی‌ها نیز سپرده‌های مدت‌دار ۸۶ درصد کل بدهی‌ها را با ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان تشکیل می‌دهد که نسبت به کل بدهی‌ها عدد قابل توجهی است.

در سال‌های اخیر با توجه به اینکه نرخ سود سپرده بانک آینده بیشتر از سایر بانک‌ها بوده و با وجود کم بودن تعداد شعب، توانسته بیشترین سپرده را در بین بانک‌های کشور به خود اختصاص دهد. با توجه به اینکه سپرده های بانکی، به خصوص سپرده‌های با نرخ سود بالا هزینه زیادی را به بانک تحمیل می‌کنند، چنانچه بانک نتواند از محل سپرده‌های جذب شده برای خود جریان مولد ایجاد کند، هزینه سود سپرده‌ها جبران نشده و به ضرر بانک خواهد بود. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش زیان انباشته بانک آینده طی سال‌های اخیر همین امر باشد که موجب ایجاد زیان انباشته بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۸ شده است. روند سود/ زیان انباشته به ازای هر سهم بانک در سال‌های اخیر بدین صورت می‌باشد:

نکته دیگر در رابطه با بانک آینده نسبت تسهیلات اعطایی به سپرده های دریافتی است که به گونه‌ای ظرفیت خلق تسهیلات توسط بانک محسوب می‌شود. چنانچه نسبت مذکور مابین ۶۰ تا ۸۵ درصد باشد، ریسک نقدینگی خاصی برای بانک وجود ندارد اما در غیر اینصورت بانک با ریسک نقدینگی مواجه شده و در مواقعی می‌تواند به جهت کمبود نقدینگی دچار آسیب شود. این نسبت در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برای بانک آینده از دامنه معقول اندکی بالاتر بوده اما در سال ۱۳۹۸ با تغییر اعضای هیئت مدیره و بهبود مدیریت بانک این نسبت بهبود یافت. اما در مجموع همانطور که ذکر شد بانک آینده به دلیل اعطای سود سپرده بالا بیشترین سطح سپرده را بین بانک‌های کشور دارد و این موضوع می تواند ریسک نقدینگی بانک را افزایش دهد. نمودار زیر مقایسه سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی بانک‌های کشور در سال ۱۳۹۸ می‌باشد:

صورت سود و زیان وآیند

صورت سود و زیان بانک آینده

همانطور که در صورت سود و زیان بانک ذکر شده است، در قسمت درآمدهای مشاع که شامل درآمد سود تسهیلات اعطایی و سود سرمایه‌گذاری می‌باشد، بانک از محل سود تسهیلات در سال ۱۳۹۸ توانسته ۲۹.۹ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند. در مقابل، این بانک ۳۳.۳ هزار میلیارد تومان سود سپرده به سرمایه‌گذاران پرداخت نموده که همین امر نیز موجب زیان ده بودن این بخش از درآمدها می‌شود که در مطالب فوق در قالب بالا بودن سود سپرده به آن پرداخته شد. درآمدهای غیر مشاع در مجموع ۳۰۰۰  میلیارد تومان بوده که در نهایت جمع کل درآمدهای بانک به دلیل منفی شدن درآمدهای مشاع به ۱۷۸ میلیارد تومان کاهش یافته و با کسر هزینه‌های کل، بانک در سال ۱۳۹۸ زیان ۲.۸۰۰ میلیارد تومانی را در صورت سود و زیان خود گزارش نموده است.

دارایی‌ها و پروژه‌های بانک آینده

با توجه به مطالب بالا می‌توان نتیجه گرفت که بانک آینده از لحاظ عملیاتی شرایط مطلوبی نداشته و با زیان انباشته ۱۳ هزار میلیارد تومانی در سال  ۱۳۹۸ نیز روبرو بوده است. اما نکته بسیار قابل توجه درباره این بانک دارایی‌های ثابت و پروژه‌های آن می‌باشد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین پروژه‌های این بانک می‌پردازیم.

  • ایران مال

بازار بزرگ ایران مال به عنوان یکی از ۵ مال بزرگ جهان از بزرگ‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود که بین تهران و کرج در زمینی به مساحت ۳۱۷ هزار مترمربع واقع شده است. پروانه ساختمانی بازار بزرگ ایران در سال ۱۳۹۳ با مساحت کل 1 میلیون و ۶۶۹ هزار متر مربع صادر شد که گفته می‌شود تاکنون ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار مترمربع آن ساخته شده است. در  مرداد ماه سال جاری نامه ای از طرف بانک در خصوص جزئیات فرآیند واگذاری و تملیک مجدد سهام شرکت‌های توسعه بین‌الملل ایران مال و بازرگانی بهار اقتصاد کامیاران به فرابورس ارسال گردید که طبق گزارش توجیهی تملیک سهام شرکت‌های مذکور و تصویب آن ۹۸.۲ سهام شرکت توسعه بین‌الملل ایران مال و ۱۰۰ درصد سهام شرکت بازرگانی بهار اقتصاد کامیاران در قبال تسویه بدهی به تملیک بانک درآمد.

ارزش مجموعه طبق گزارش توجیهی در اردیبهشت ۱۳۹۸ حدود ۳۲.۲ هزار میلیارد تومان بوده است و در صورت ثابت فرض کردن پیشرفت پروژه و تنها با رشد قیمتی پروژه موجود، در صورتی‌که طی  یکسال اخیر ارزش این پروژه را حداقل دو برابر نماییم، ارزش پروژه در حدود ۶۴.۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود. در صورت پیشرفت فیزیکی پروژه و افزایش بهای تمام شده، ارزش روز آن نیز افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که ایران مال در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ طی نامه‌ای خواستار ثبت نزد سازمان بورس اوراق بهادار شده و گفته می‌شود بانک آینده قصد عرضه این شرکت را در بورس اوراق بهادار دارد.

  • مشهد مال

پروژه مشهد مال در زمینی به مساحت ۷۸ هزار متر مربع با زیربنای ۵۷۰ هزار متر مربع در نبش چهارراه سجاد مشهد واقع شده است. این پروژه با مشارکت ۵۱ درصدی بخش خصوصی که متشکل از ۴۴ درصد بانک آینده  و ۷ درصد گروه هتل‌های اسلامی روتانی دبی می‌باشد و همچنین مشارکت ۴۹ درصدی آستان قدس شروع به کار نمود که گفته می‌شود سهم آستان قدس در این پروژه واگذار شده است. هزینه‌های پروژه مذکور که طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ توسط بانک تزریق شده است حدود ۸ هزار میلیارد تومان می‌باشد که با رشد قیمتی این پروژه می‌توان ارزش آن را حدودا ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد نمود.

  • مجتمع فرمانیه

پروژه مجتمع چند منظوره فرمانیه در زمینی به مساحت ۱۵ هزار متر مربع در منطقه فرمانیه – خیابان آقایی واقع شده است. هزینه‌های ساخت این پروژه که از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ به این پروژه تخصیص داده شده حدود ۶ هزار و ۱۶ میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن ارزش ۱۸ تا ۲۰ هزار میلیاردی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان مازاد ارزش برای این پروژه می‌توان در نظر گرفت.

  • هتل لوکس دزاشیب

این هتل در زمینی به مساحت ۲۴ هزار متر مربع با ۱۰۴ اتاق و ۹ اتاق VIP و ۱۹ طبقه روی زمین و ۷ طبقه زیر زمین در منطقه پاسداران تهران واقع شده است. جزئیات این پروژه توسط بانک افشا نشده و برآورد ارزش نیازمند اطلاعات افشایی می‌باشد.

  • ساختمان مرکزی بانک آینده

 گفته می‌شود این پروژه با زیربنای ۶۵ هزار متر مربع  ۳۰ طبقه در بزرگراه مدرس و در منطقه الهیه واقع شده است. اما اطلاعات خاصی از جزئیات این پروژه در دست نمی‌باشد.

  • ساختمان چهارراه جهان کودک (حقانی)

گفته می‌شود این پروژه که در زمینی به مساحت حدودی ۱۵۰۰ متر مربع در ۳۵ طبقه در حال ساخت است متعلق به بانک آینده می‌باشد که جزيیات آن در صورت‌های مالی افشا نشده و در صورتیکه متعلق به بانک باشد برای ارزشگذاری آن نیازمند نظر کارشناس رسمی می‌باشد.

در مجموع،اگرچه به لحاظ عملیاتی ضعف‌هایی در سیستم بانکی این بانک وجود با توجه به اطلاعات فوق ارزش دارایی‌ها و املاک بانک آینده عدد قابل توجهی است که در صورت افشای کامل می‌تواند بر جذابیت و ارزندگی سهم این بانک بیفزاید.

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه دیگر تحلیل‌های بنیادی، به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل بنیادی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید