تولیدکنندگان آلومینیوم در ایران

آلومینیوم ایران (فایرا)

شرکت آلومینیوم ایران که به ایرالکو معروف است، اولین تولیدکننده شمش آلومینیوم در ایران و خاورمیانه است که در ۵ کیلومتری جاده اراک در زمینی به مساحت ۲۳۲ هکتار قرار گرفته است. این شرکت در سال ۱۳۴۶ با همکاری ایران، پاکستان و آمریکا تاسیس گردید و در سال ۱۳۵۱ با ظرفیت ۴۵ هزار تن در سال به بهره برداری رسید. در حال حاضر این شرکت دو تکنولوژی ۷0 و ۲۰۰ کیلو آمپر دارد و با ظرفیت 177.5 هزار تن با تولید انواع شمش در آلیاژهای متنوع فعالیت می‌کند. این شرکت با هدف تامین نیاز داخلی آلومینیوم در صنایع مختلف مانند هوافضا، خودروسازی، بسته‌بندی، ساخت و ساز، صنایع الکترونیک و حمل و نقل ایجاد گردیده است.

ظرفیت اسمی و عملی شرکت آلومینیوم ایران  به ترتیب 342.000 و 179.000 تن می‌باشد و به طور متوسط سهم ۵۰ درصدی از تولید ۳۴۰ هزار تنی آلومینیوم کشور را دارد.

محصولات تولیدی شرکت به ۵ نوع شمش تقسیم می‌شوند:

  • شمش بیلت: این محصول عموما در صنایع اکستروژن کاربرد دارند و طبق سفارش مشتریان براساس استاندارد بین‌يالمللی تولید می‌شوند.
  • شمش تی بار: شمش تی بار بر اساس نیاز کارخانجات بصورت آلیاژ EC تولید می‌شوند و در حوزه هادی‌های الکتریکی، کابل‌ها و وسایل خانگی کاربرد دارند.
  • شمش اسلب یا تختال: این محصول در صنایع نورد و تولید انواع ورق و تسمه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • شمش 1000 پوندی: این شمش ها به شکل آلومینیوم تولید می‌شوند و در آلیاژسازی و قطعه سازی کاربرد دارند.
  • شمش ۵۰ پوندی: این محصولات نیز به صورت آلومینیوم آلیاژی و در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و قطعات و ریخته‌گری مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که  حدود ۷0 درصد از ماده اولیه اصلی تولید این شرکت وارداتی است و نرخ فروش محصولات و ماده اولیه نیز بر مبنای بازار فلزات لندن (LME) تعیین می‌شود.

گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم (فنوال)

این گروه در سال ۱۳۵۱ ثبت و در سال ۱۳۶۴ به بهره‌برداری رسید. کارخانه این گروه در شهر اراک و شرکت اصلی در تهران واقع شده است. این کارخانجات با هدف ساخت ورق آلومینیوم و سایر فرآورده های این فلز  ایجاد شده است.

ظرفیت اسمی محصولات شرکت به شرح زیر می‌باشد:

یکی از مزایای  این گروه این است که به عنوان تنها تولیدکننده آلومینیوم CLAD در کشور فعالیت می‌کند. این محصول از دو سه لایه آلومینیوم تشکیل شده است و در ساخت رادیاتورهای آب و کولر اتومبیل و میدل‌های حرارتی کاربرد دارد.

 

شرکت آلومراد (فمراد)

کارخانجات آلومراد در جنوب و در نزدیکی آلومتک قرار دارد. فعالیت اصلی شرکت تولید انواع مفتول گراد (راد) می‌باشد. این کارخانه دو خط تولید مجزا دارد که به صورت زیر می باشند:

خط تولید راد یا مفتول: ظرفیت این خط تولید، سالانه 27.000 تن می‌باشد. در این خط، آلومینیوم تی سی ۱.۳۵۰ ذوب شده و سپس وارد فاز ریخته‌گری می‌شود. در نهایت مفتول‌هایی به قطر 5.9 تا 5.12 میلیمتری برای تولید هادی‌های الکتریکی ساخته می‌شوند.

خط تولید بیلت آلومینیومی: در این واحد شمش‌های آلومینیومی به بیلت تبدیل و پس از حرارت به عنوان ورودی در تولید پروفیل‌های آلومینیومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از محصولات این شرکت می‌توان به راد، بیلت و ورق آلومینیومی اشاره کرد.

آلومینیوم المهدی

این شرکت در تیرماه سال ۱۳۶۹ با هدف تولید ۳۳۰ هزار تن شمش آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی معدنی و فلزی خلیج فارس در ۱۸ کیلومتری بندرعباس تاسیس شد. شرکت در سال ۱۳۹۷ به بخش خصوصی واگذار گردید و در لیست شرکت‌های بورسی نمی‌باشد.

واحدهای اصلی کارخانه شامل واحد برق و رکتیفایر، واحد ریخته‌گری، کارخانه تولید آند و کوره پخت آند، واحد میله‌گذاری آند، تاسیسات انتقال مواد، تاسیسات زیربنایی، کارگاه‌های ساخت، کارخانه ساخت، کارخانه پخت آند، واحدهای کنترل آلودگی و تاسیسات هوای فشرده می‌باشد. شمش ‌های ۱۰۰۰ و ۵۰ پوندی محصولات این شرکت هستند.

نمایش همه جمع کردن

معاملات آلومینیوم بورس کالا (هفته منتهی به ۱۱ تیر ۱۳۹۹)

علی صالحی ۱۸ تیر ۱۳۹۹
آلومینیوم  بررسی معاملات آلومینیوم بورس کالا در هفته گذشته نشان می‌دهد که ارزش معاملات در این...