تاثیر افزایش نرخ ارز بر سودآوری بانک‌ها

بانک۳

تاثیر افزایش نرخ تسعیر ارز بر درآمد و سودآوری بانک‌ها در سال ۱۳۹۸

خبری که در روز پایانی سال ۱۳۹۸ از طرف بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها منتشر گردید، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر سودآوری و به تبع آن قیمت سهام بانکی داشته باشد. در ابلاغیه منتشر شده به همین منظور، نرخ تسعیر دلار از 7,500 به9,500  تومان و یورو از 8,500 به 10,200 تومان افزایش یافته است و در صورتیکه تراز ارزی بانک‌ها مثبت باشد، تاثیر قابل توجهی در گزارش سود اعلامی بانک‌های مذکور خواهد داشت. لازم به ذکر است که این تصمیم به دلیل اصلاح ساختار بانک‌ها و افزایش سرمایه اتخاذ گردیده و سود شناسایی شده قابل تقسیم نخواهد بود.

برای انعکاس مبادلات ارزی و عملیات خارجی که با ارزهایی غیر از واحد پولی کشور انجام می‌شود، نتیجه مبادلات ارزی را به واحد پول گزارشگری(ریال) تسعیر می‌کنند. درواقع نرخ تسعیر به نوعی اقلام موجود در صورت‌های مالی که به واحدی غیر از ریال گزارش شده را به ریال تبدیل می‌کند. بنابراین افزایش این نرخ موجب می‌شود که اقلام مورد نظر افزایش ریالی داشته باشند.

نرخ تسعیر ارز برای بانک‌ها، تراز ارزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تراز ارزی بیانگر خالص دارایی‌های ارزی بانک می‌باشد که از حاصل تفریق بدهی‌های ارزی از دارایی‌های ارزی به دست می‌آید. لازم به ذکر است که بخشی از مطالبات که مشکوک الوصول می‌باشد از این عدد کم شده و نرخ تسعیر بر روی آن لحاظ می‌شود. به منظور بررسی اثر افزایش نرخ تسعیر ارز بر وضعیت سودآوری بانک‌ها، در ادامه نگاهی به تراز ارزی این موسسات خواهیم داشت.

بانک ملت که سال گذشته با افزایش نرخ تسعیر ارز از4,200 به 7,500 تومان حدود 13 هزار میلیارد تومان سود شناسایی کرد، می‌تواند تقریبا این میزان را دوباره تکرار کند. خالص دارایی‌های ارزی این بانک بیش از 6,700 میلیون دلار است که با افزایش نرخ تسعیر ارز سود بالایی از این محل کسب می‌کند. این بانک سرآمد بانک‌های کشور می‌باشد. در صورتی که بسیاری از بانک‌ها تراز عملیاتی مناسبی ندارند و همواره  درآمد تسهیلات نسبت به سود پرداختی اغلب بانک‌ها منفی می‌باشد، بانک ملت در سال ۹۸ در دوره 12 ماهه 99,000 میلیارد ریال درآمد عملیاتی گزارش نموده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۹۰ درصد افزایش داشته است.

بانک تجارت نیز متاثر از این افزایش نرخ و با داشتن تراز باز ارزی حدود ۷۹۰ میلیون یورو  و همچنین با در نظر گرفتن مطالبات مشکوک الوصول،  افزایش در درآمد را برای پایان سال ۹۸ گزارش خواهد نمود.

بانک صادرات یکی دیگر از بزرگترین بانک‌های کشور با داشتن بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار تراز ارزی مثبت، اثر درآمدی قابل توجهی با افزایش نرخ تسعیر ارز برای سال ۱۳۹۸ دریافت می‌کند.

بانک خاورمیانه با توجه به وضعیت ارزی مثبتی که دارد، با اعمال نرخ­های جدید تسعیر ارز افزایش درآمد خواهد داشت. خالص دارایی‌های ارزی این بانک معادل ۴۶ میلیون یورو برای سال ۹۸ می‌باشد. البته اعلام درآمد و سود قطعی از این محل در پایان سال با گزارش صورت‌های مالی حسابرسی شده و مشخص شدن مطالبات مشکوک الوصول محقق خواهد شد.

بانک سینا نیز متاثر از افزایش نرخ تسعیر ارز و باتوجه به وضعیت باز ارزی مثبت، حدود ۷۰ میلیارد ریال افزایش درآمد خواهد داشت.

با توجه به اینکه وضعیت باز ارزی بانک کارآفرین نیز حدود 33 میلیون یورو در پایان سال 98 می‌باشد، این بانک نیز در مجموع از محل افزایش نرخ تسعیر ارز، درآمد شناسایی خواهد نمود که البته همانند سایر بانک‌ها منوط به مقدار مطالبات مشکوک الوصول می‌باشد.

اما بانک دی از جمله بانک‌هایی است که از این افزایش نرخ تسعیر ارز منتفع نخواهد شد و افزایش نرخ تسعیر ارز برای این بانک اثر درآمدی چندانی ندارد.

با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توان گفت که بانک ملت با داشتن بیشترین تراز ارزی مثبت شرایط بهتری نسبت به بقیه بانک‌ها دارد. تراز تجاری این بانک بیش از 6,700 میلیون دلار است که در مقایسه با تجارت یکی دیگر از بانک‌های بزرگ کشور، با تراز ارزی 790 میلیون یورو و با در نظر گرفتن نرخ تقریبی تبدیل یورو به دلار  معادل 1.08،  اختلاف تقریبا 7 برابری دارد. بانک‌های صادرات، خاورمیانه ،کارآفرین و سینا  نیز  در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید