بولتن هفتگی منتهی به ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹

بولتن هفتگی

اطلاعات بازار در هفته گذشته در بولتن هفتگی

شاخص کل در بولتن هفتگی

بولتن هفتگی در هفته منتهی به ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹، شاخص کل در اولین روز هفته با ۲۶ هزار و ۵۱۶ واحد رشد به ۱ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. در روزهای ابتدایی هفته شاهد حمایت سنگین حقوقی‌ها در سهم‌های شاخص ساز ازجمله فولاد، فملی، وبملت، حکشتی و سایر سهم‌ها بودیم. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، باتوجه‌به اینکه با اصلاح‌های ۳ ماه گذشته، بسیاری از سهم‌ها از لحاظ فاکتورهای بنیادی به شرایط مطلوب و ارزنده‌ای رسیده‌اند و از طرفی نرخ ارز نیمایی که مرجع شرکت‌های بورسی محسوب می‌شود، با اعلام نتیجه انتخابات آمریکا، بدون تغییر محسوس در کانال ۲۵ هزار تومان قرار داشت، به نظر می‌رسد بازار به ثبات نسبی رسیده است.

همچنین، تأثیر قوانین مثبتی همچون الزام شرکت‌ها به عملیات بازارگردانی نیز موجب شد تا بسیاری از سهم‌ها به شرایط متعادل و مثبتی برسند. در نهایت، شاخص با رشد بیش از ۹۷ هزار واحدی نسبت به ابتدای هفته با ۱ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۲۹۵ واحد به کار خود پایان داد. ارزش معاملات روز چهارشنبه در دو بازار بورس و فرابورس ۲۵۷ هزار و ۹۲۵ میلیارد ریال به ثبت رسید. نمادهای فارس، فولاد، فملی بیشترین تأثیر مثبت و پاکشو و کسعدی بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

اطلاعات کدال

افزایش سرمایه در بولتن هفتگی

افشای اطلاعات با اهمیت در بولتن هفتگی

اخبار داخلی در بولتن هفتگی

 • به گفته قالیباف اصل رئیس سازمان بورس ازاین‌پس شرکت‌هایی که بازارگردانی نشوند از بورس و فرابورس لغو پذیرش می‌شوند.
 • شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، شرکت تأمین اندیش رفاه پردیس را به‌عنوان بازارگردان انتخاب کرد.
 • مدیرعامل نفت سپاهان (شسپا) اعلام کرده که تجدید ارزیابی دارایی‌ها را انجام داده‌ایم که طی یک یا دوهفته آینده به هیئت‌مدیره تقدیم می‌شود. گفته می‌شود، شسپا افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی دارد.
 • مدیرعامل شرکت معدنی دماوند (کدما) در شفاف‌سازی در پاسخ به سؤالی دررابطه‌با ارزش بازار سهام به مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان که تقریباً ۲۰۰ برابر سرمایه شرکت است، گفته است که این اتفاق ناشی از حباب قیمتی سنگین است که منفعت ذی‌نفعان را با ریسک مواجه می‌کند.
 • طبق اظهارات نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و تعداد و نرخ فروش نفت ۶۵۰ هزار بشکه در روز و ۴۰ دلار به‌ازای هر بشکه در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود لایحه بودجه ۱۲ آذرماه تقدیم مجلس خواهد شد.
 • در ادامه معرفی بازارگردان، سهم‌های وسین، تماوند، وسنا، کمینا و … نیز بازارگردان معرفی نمودند.
 • مطابق مصوبات جلسه شورای‌عالی بورس، مقرر شد سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت از ۳۰ هزار به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
 • همچنین در جلسه شورای‌عالی بورس تصمیم بر این شد که بانک مرکزی امر صدور مجوز برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری وابسته به نهادهای مالی مرتبط با بانک‌ها را تسهیل کند.

اخبار بین‌الملل در بولتن هفتگی

 • به گزارش بلومبرگ در کنفرانس اتحادیه اروپا مطرح شده که جو بایدن قول بازگشت آمریکا به برجام را داده و خواستار انجام تعهدات ایران در قالب برجام در ازای بازگشت آمریکا به برجام شده است.
 • گفته می‌شود که ۷۵ قانون‌گذار آمریکایی در نامه‌ای به دولت ترامپ خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شدند. در این نامه به طور اختصاصی به ارسال کالاهای پزشکی به ایران تأکید شده است.
 • ترامپ در توییتی برای اولین‌بار پیروزی بایدن را پذیرفته اما اذعان کرده که انتخابات با تقلب همراه بوده است. این در حالی است که دادگاه تقلب در ایالت پنسیلوانیا را رد کرده است. به گزارش نیویورک‌تایمز، ترامپ گفته که در صورت تأیید پیروزی بایدن برای دوره بعدی مجدداً نامزد ریاست‌جمهوری ایالات متحده خواهد شد.
 • محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور گفته که باتوجه‌به شناختی که از آقای بایدن دارم، او بهتر از ترامپ تحولات بین‌المللی و محدودیت‌های آمریکا در این شرایط را درک می‌کند.
 • شرکت داروسازی مدرنا موفق به تولید واکسن کرونا با درصد موفقیت ۹۴.۵ درصد شد. باتوجه‌به اینکه درصد موفقیت و شرایط واکسن مدرنا بهتر از واکسن شرکت فایزر بود، با اعلام خبر مدرنا سهام فایزر ۲.۵ درصد افت کرد. همچنین در پی انتشار این خبر، قیمت نفت افزایش و قیمت طلای جهانی کاهش یافت.
 • آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده که ایران تزریق هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است.

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

یک پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید