معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۷ آبان ماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

بهای محصولات پتروشیمی در بازار داخلی متاثر از نرخ دلار و قیمت‌های جهانی است،‌ نرخ ارز در روزهای اخیر روند کاهشی داشته در حالیکه نرخ‌های جهانی با رشد همراه بوده است.

 در بازار آزاد قیمت‌ها تحت تاثیر کاهش نرخ ارز کاهشی بوده‌اند،‌ از طرفی در بورس کالا به سبب قیمت‌گذاری نرخ پایه این محصولات بر مبنای میانگین ماهانه دلار نیمایی به جای میانگین هفتگی، تب تند معاملات فروکش کرده و در نهایت بازار محصولات پتروشیمی متعادل‌تر شده است.

بحث قابل توجه در این روزها، بحث انتخابات آمریکا است که بر همه بازارها تاثیر گذاشته و بازیگران و فعالان بازارهای مختلف در انتظار تعیین ريیس جمهور آمریکا هستند و در واقع ترجیح می‌دهند بعد از مشخص شدن شرایط سیاسی و برنامه‌‌های آینده آمریکا دست به خرید و فروش بزنند. در بازارهای کالایی نیز واکنش به این اتفاق مشهود است به طوریکه از تقاضاهای هیجانی کاسته شده است که همین روند در معاملات داخلی نیز جریان دارد.

در جریان معاملات بورس کالا در رینگ پتروشیمی ،‌ ۲۹۵،۲۵۵ تن محصول به ارزش کل ۲،۸۱۹ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم معاملات و ارزش معاملات به ترتیب با رشد ۴۰ و ۲۳ درصدی همراه بوده‌اند. در ادامه به بررسی معاملات هر کدام از این محصولات می‌پردازیم.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پلی اتیلن ترفتالات عرضه شده از سوی پتروشیمی تندگویان مانند هفته‌های گذشته به میزان ۱۱،۰۰۰ تن بوده و همچون هفته‌های گذشته کل محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفته است، با این تفاوت که حجم تقاضا در هفته مورد بررسی رشد ۲۲.۳ درصدی و قیمت پایه رشد ۵ درصدی را به ثبت رسانده‌اند. قیمت پایه محصول که کیلویی ۱۶،۲۳۳ تومان بود در جریان معامله و عرضه و تقاضا به ۲۰،۸۱۷ تومان رسید که نسبت به هفته گذشته رشد ۸.۳ درصدی داشته است.

پلی اتیلن سبک (LDPE)

در معاملات پلی اتیلن در هفته مورد بررسی که با غیاب پتروشیمی تبریز انجام شد، ۱۵،۲۹۴ تن از این محصول با قیمت پایه ۲۳،۲۰۵ تومان عرضه شد، که در جریان معاملات ۱۰،۱۵۰ تن پلی اتیلن با قیمت میانگین ۲۳،۱۲۶ تومان،‌به ارزش ۲۲۵ میلایرد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت میانگین معامله نسبت به هفته گذشته رشد ۱.۸ درصدی و ارزش معاملات افت ۲۶ درصدی را به ثبت رساندند که کاهش ارزش معاملات ناشی از کاهش بیش از ۲۵ درصدی در حجم معاملات بوده است.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

در هفته مورد بررسی ۲۳،۳۶۵ تن پلی اتیلن سنگین با قیمت پایه ۲۰،۷۹۴ تومان عرضه شد که ۸،۹۸۲ تن از این محصول با قیمت میانگین ۲۰،۷۴۵ تومان و به ارزش کل ۱۸۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. با وجود رشد ۳.۶ درصدی در قیمت محصول، ارزش معاملات این محصول افت ۲۱.۳ درصدی را به ثبت رساند که ناشی از افت ۲۴.۳ درصدی در حجم معاملات بوده است.

پلی استایرن (PE)

۶،۱۱۸ تن پلی استایرن با قیمت پایه کیلویی ۲۰،۱۲۱ تومان در بورس کالا عرضه شد که در جریان معاملات این محصول ۳،۴۷۸ تن با قیمت میانگین ۲۱،۰۲۵ تومان و به ارزش ۷۶.۶ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. ارزش معاملات نسبت به هفته قبل از آن افت ۳۷ درصدی داشته این در حالی است که قیمت‌ها به طور میانگین رشد ۶.۳ درصدی داشته و حجم معاملات افت ۴۲ درصدی است.

پلی پروپیلن (PP)

در هفته مورد بررسی ۱۴،۹۵۵ تن پلی پروپیلن با قیمت پایه ۲۳،۷۵۶ تومان عرضه شد و در جریان معاملات ۱۴،۵۴۵ تن محصول با قیمت میانگین ۳۱،۶۷۰ تومان و به ارزش کل ۴۶۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۲۱،۶ درصدی داشته و حجم معاملات رشد ۴.۴ درصدی را به ثبت رسانده که منجر به رشد ۲۷ درصدی در ارزش معاملات شده است. نکته قابل توجه در معاملات و افزایش پلی پروپیلن وجود دارد این است که عامل اصلی افزایش نرخ این محصول کم بودن عرضه است که منجر به رشد قابل توجه در قیمت‌ها می شود. در معاملات هفته مورد بررسی در مقابل ۳۲،۴۵۶ تن تقاضا فقط ۱۴،۵۴۵ تن عرضه وجود داشته که بدیهی است این شرایط نتیجه‌ای جز افزایش نرخ‌ها در پی نخواهد داشت.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

از ۶۸۰ تن ای بی اس عرضه شده از سوی پتروشیمی تبریز و قائد بصیر در بورس کالا، ۵۷۵ تن مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه این محصول ۴۴،۲۰۸ تومان و قیمت معامله ۴۸،۲۹۶ تومان بوده است. ارزش کل معاملات ای بی اس تقریبا ۳۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل رشد ۶۳ درصدی را به ثبت رسانده است. حجم معاملات که رشد ۵۹.۷ درصدی داشته و قیمت که رشد ۱.۳ درصدی داشته دلیل افزایش ارزش معاملات بوده‌اند.

 

پتروشیمی

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۳۰ مهر ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید