معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۵ آذر ماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا هفته منتهی به ۵ آذر ۱۳۹۹، در رینگ پتروشیمی بورس کالا ، عرضه محصولات با تغییر قابل‌توجهی همراه بود که در نهایت در جریان معاملات، حجم ۳۲۱,۹۵۵ تن به ارزش ۲,۸۶۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این گروه با رشد ۴۱ درصدی نسبت به هفته‌ی گذشته همراه بوده و حجم معاملات، حجم عرضه و حجم تقاضا به ترتیب ۶۳ درصد، ۵۲ درصد و ۴۲ درصد افزایش داشته‌اند.

می‌توان افزایش ارزش معاملات در بورس کالای پتروشیمی در هفته‌ی مورد بررسی را متاثر از استفاده شرکت‌ها از حداکثر ظرفیت خرید ماهانه خود دانست که در ابتدای ماه خرید موردنیاز خود را از بورس کالا انجام می‌دهند. یکی از متغیرهای اساسی در عرضه و تقاضای بورس کالای پتروشیمی نرخ ارز می‌باشد که تفاوت نرخ نیمایی و آزاد یک عامل منفی برای این بازار محسوب می‌گردد، به طوری که در یک ماه گذشته میانگین ماهانه بهای نیمایی دلار، ۱۱۰ تومان کاهش داشته که این موضوع موجب ترس متقاضیان از تداوم سیر نزولی نرخ ارز شده است بنابراین خریدهای خود را با احتیاط بیشتری انجام می‌دهند.

علاوه بر این موضوع، انبارهای مملو از مواد اولیه که در شرکت‌ها وجود دارد، احتمالا کاهش تقاضا را همانند هفته‌های گذشته در بورس کالا تشدید می‌کند.

ارزش معاملات پلیمری‌ها هم با ۱۱.۲ درصد افزایش نسبت هفته‌ی گذشته به ارزش ۱۲۳۶ میلیارد تومان رسید. عرضه محصولات ۲.۹ درصد رشد داشته درحالی‌که تقاضا ۲۲.۹ درصد افزایش داشته است.

پلی‌اتیلن ترفتالات (PET)

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا ، پتروشیمی تندگویان در هفته‌ی منتهی به ۵ آذر ۱۱,۰۲۲ تن پلی‌اتیلن ترفتالات، با قیمت پایه ۱۶,۸۸۰ تومان عرضه کرد. در سمت خریداران ۱۹,۷۷۸ تن تقاضا برای این محصول وجود داشت. در جریان معاملات، کل محصول عرضه شده با میانگین قیمت ۱۸,۶۴۵ تومان به ارزش ۲۰۳ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. قیمت پایه نسبت گذشته تغییر اندکی داشته اما قیمت میانگین نسبت به هفته‌ی گذشته افزایش ۶.۵ درصدی را به ثبت رسانده است.

پلی‌اتیلن سبک (LDPE)

در هفته‌ی مورد بررسی ۱۴,۵۱۶ تن پلی‌اتیلن سبک با قیمت پایه ۲۴,۸۸۸ تومان عرضه شد اما در طرف دیگر ۵,۵۴۲ تن تقاضا برای این محصول وجود داشت که در نهایت ۴,۳۳۲ تن پلی‌اتیلن سبک با میانگین قیمت ۲۴,۲۸۸ تومان که اختلاف کمی با قیمت پایه داشت، مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این محصول در بورس کالا، تقریبا ۱۰۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل ۲۵ درصد افزایش داشته است.

قیمت نسبت به هفته گذشته با افت ۱.۹ درصدی همراه بوده درحالی‌که حجم معاملات با افزایش ۲۸ درصدی خود توانسته ارزش معاملات این هفته را نسبت هفته گذشته افزایش دهد.

پلی‌اتیلن سنگین (HDPE)

در بورس کالا ۲۶,۶۳۷ پلی‌اتیلن سنگین با قیمت پایه‌ ۲۲,۴۱۰ تومان عرضه شد که در جریان معاملات هفته منتهی به ۵ آذر ۸,۱۲۵ تن با میانگین قیمت ۲۲,۴۰۴ تومان به ارزش ۱۸۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. افزایش ۲۹.۹ درصدی تقاضا نسبت به هفته‌ی گذشته میزان تقاضا را به ۸,۹۶۹ تن رساند. قیمت پایه نسبت به هفته‌ی گذشته با افت یک‌درصدی و قیمت میانگین مورد معامله با افت ۴. درصدی همراه بود. ارزش معاملات به واسطه‌ی افزایش حجم معاملات رشد ۲۲ درصدی را برای خود ثبت نمود.

پلی استایرن (PE)

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا درهفته‌ی منتهی به ۵ آذر در رینگ پتروشیمی ، حجم عرضه با ۳۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه بود و ۶,۲۳۹ تن عرضه شد، درحالی‌که تقاضا ۳۲درصد افت را ثبت نمود. حجم مورد معامله در این هفته افت ۴۶ درصدی را تجربه کرد تا به عدد ۲,۳۰۲ تن برسد. قیمت میانگین پلی استایرن با افزایش ۲۱ درصدی  ۳۴,۷۳۹ تومان بوده است و در مجموع با افت ۳۲ درصدی، ۸۳ میلیارد تومان از این محصول معامله شد.

پلی پروپیلن (PP)

مانند هفته‌های گذشته تقاضای این محصول از عرضه آن بیشتر بود. در این هفته حجم تقاضای پلی پروپیلن به عدد ۲۷,۷۳۱ تن رسیده که نسبت به هفته‌ی گذشته رشد ۳۵.۵ درصدی را تجربه کرده است. عرضه‌ی این محصول با افزایش ۱۳.۹ درصدی همراه بود و تمام محصول عرضه شده خریداری شد. تا حجم مورد معامله این هفته با ۱۴,۷۳۹ تن با قیمت میانگین ۲۹,۹۳۶ تومان به ارزش کلی معاملات ۴۴۴ میلیارد تومان برسد. ارزش معاملات ۱۹.۷ درصد افزایش و قیمت میانگین نیز ۵.۹ درصد افزایش داشته‌اند.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

محصول ای بی اس نسبت به هفته گذشته با ۷۴ درصد رشد در تقاضا همراه بود که در جریان معاملات ۳۷۰ تن با میانگین قیمت ۵۶,۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که ارزش کل این معاملات با افزایش ۵۱ درصدی به ۲۱ میلیارد تومان رسید. قیمت پایه این محصول با ۵ درصد رشد ۵۶,۲۰۰ تعیین شد.

پلی‌وینیل‌کلراید (PVC)

در هفته‌ی اخیر ۹,۲۲۱ تن پلی‌وینیل‌کلراید با قیمت ۲۹,۷۵۰ تومان عرضه شد که با تقاضای ۴۵درصدی عرضه مواجه شد و در نهایت با میانگین قیمت ۲۹,۸۰۰ تومان به ارزش ۱۲۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات به سبب افت حجم معاملات کاهش یک‌درصدی نسبت به هفته گذشته را ثبت کرد.

منو اتیلن گلایکول

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا هفته منتهی به ۵ آذر حجم معاملات با ۴۳ درصد رشد همراه بود که در جریان این معاملات با میانگین قیمت ۹,۶۱۷ تومان، ۱۰ میلیارد تومان از محصول مورد معامله قرار گرفت. میزان تقاضا نسبت به هفته‌ی گذشته افزایش ۲۷ درصدی داشت درحالی‌که عرضه با ۳ درصد افت مواجه شد.

 

گروه اوره در بورس کالا

اوره گرانول

این محصول در هفته‌ی گذشته با افت ۲۰ درصدی حجم معاملات مواجه بود که با میانگین قیمت ۴.۴ میلیون تومان به ارزش ۱۱.۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم تقاضا در این محصول با افت ۴۵ درصدی و عرضه با رشد ۸ درصدی همراه بود.

اوره پریل

در هفته گذشته در این محصول نیز حجم معاملات با ۲۹ درصد افت مواجه شد و در جریان معاملات هر تن از محصول با میانگین قیمت ۵ میلیون تومان معامله شد.ارزش معاملات ۷.۷ میلیارد تومان به ثبت رسید. میزان تقاضا نیز نسبت به هفته‌ی گذشته ۲۳ درصد افت به همراه داشت.

پتروشیمی بورس کالا

تحلیل‌گر: علیرضا شاه‌محمدی

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۸ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید