معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا، در هفته منتهی به ۲۸ آبان ۱۳۹۹،‌ اثر نوسانات نرخ ارز کاملا مشهود بوده است.  در هفته مورد بررسی بهای نیمایی و آزاد ارز به گونه‌ای رقم خورد که نرخ نیمایی ارز کمی بالاتر از نرخ آزاد آن بود. از آنجایی که قیمت‌های پایه اعلامی محصولات پتروشیمیایی با میانگین ماهانه نرخ نیمایی محاسبه می‌شود و با توجه به اینکه در هفته‌های اخیر نرخ نیمایی و آزاد ارز فاصله معناداری داشته‌اند، باعث شد بازیگران اصلی در بورس کالا روند محتاطانه‌ای در معاملات خود در پیش بگیرند. در واقع این اتفاق مهم در بازار کالایی تقویت‌کننده انتظارات کاهشی از روند معاملات بوده است.

در بازارهای جهانی،‌ انتشار اخبار مربوط به واکسن کرونا باعث تقویت قیمت نفت خام شد، ‌اما باید دید اتفاقات بعدی مرتبط با کرونا اقتصاد جهانی را به کدام سمت خواهد برد که همین عدم قطعیت در بازارهای جهانی نیز مهر تاییدی بر حرکات محتاطانه بازیگران در بورس کالا شود.

در هفته مورد بررسی،‌ در مجموع ۲۵۹،۲۰۳ تن محصول پتروشیمایی عرضه شد که در جریان معاملات ۱۹۷،۲۱۴ تن از این محصولات به ارزش کل ۲،۰۲۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم عرضه و حجم معامله نسبت به هفته قبل از آن به ترتیب افت ۱۰ و ۲ درصدی را به ثبت رسانده‌اند. ارزش معاملات نیز نسبت به هفته گذشته تغییر قابل توجهی نداشته است. در ادامه به تفکیک هر کدام از این محصولات را بررسی می‌کنیم.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

در هفته مورد بررسی، ۱۰،۵۱۶  تن پلی اتیلن ترفتالات با قیمت پایه ۱۶،۸۵۷ تومان در بورس کالا عرضه شد. حجم عرضه افت ۹ درصدی ولی قیمت پایه با رشد ۲ درصدی همراه بود. در جریان معاملات همه محصول عرضه شده با قیمت میانگین ۱۷،۳۴۱ تومان به ارزش ۱۸۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم تقاضا در این محصول نسبت به هفته قبل از آن با افت ۵.۳ درصدی همراه بود. ارزش معاملات متاثر از افت ۹ درصدی حجم معاملات و رشد ۱.۵ درصدی قیمت، افت ۸ درصدی را تجربه کرد.

 

پلی اتیلن سبک (LDPE)

از ۱۴،۲۵۴ تن پلی اتیلن سبک عرضه شده در بورس کالا، با توجه حجم کم تقاضا، فقط ۳،۳۸۱ تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت. این محصول در حالی با قیمت میانگین ۲۴،۷۵۵ مورد داد و ستد قرار گرفت که با قیمت پایه ۱۵،۰۶۲ تومان عرضه شده بود. ارزش معاملات این محصول تقریبا ۸۰ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته قبل ۳۲ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

 

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

۲۷،۶۸۷ تن پلی اتیلن سنگین با قیمت پایه ۲۲،۵۳۱ تومان در بورس کالا عرضه شد که فقط ۲۴ درصد از این حجم محصول مورد معامله قرارگرفت. در جریان این معاملات هر کیلو پلی اتیلن سنگین با قیمت میانگین ۲۲،۴۹۷ تومان که از قیمت پایه هم پایین‌تر است مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم معاملات نسبت به هفته قبل با رشد تقریبا ۸۰ درصدی همراه بوده است. در کنار رشد حجم معاملات،‌ قیمت نیز با رشد تقریبا ۱ درصدی همراه بوده که منجر به رشد ارزش معاملات در هفته مورد بررسی شد.

 

پلی استایرن (PE)

در محصول پلی استایرن حجم تقاضا بیش از حجم عرضه بود و تقریبا ۹۰ درصد محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. حجم تقاضا در هفته مورد بررسی ۷،۲۵۴ تن بود در حالیکه این حجم در هفته قبل‌تر کمی کمتر از ۲۰۰۰ تن بود. در کنار رشد حجم تقاضا در پلی استایرن،‌ قیمت نیز با رشد ۸.۲ درصدی همراه بود که منجر به ثبت ۱۲۱ میلیارد تومانی ارزش معاملات شد که نسبت به قبل رشد ۲۱۶ درصدی داشته است.

 

پلی پروپیلن (PP)

در معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا ، پلی پروپیلن با رشد تقریبا ۱.۵ درصدی در قیمت،‌ با نرخ ۲۸،۲۵۷ تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم عرضه،‌ تقاضا و معامله در این محصول کاهشی بود و همه محصول عرضه شده به فروش رفت. ارزش معاملات این محصول در هفته مورد بررسی به ۳۷۱ میلیارد تومان رسید که نسبت به قبل افت تقریبا ۲ درصدی داشته است.

 

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

ای بی اس عرضه شده از سوی پتروشیمی تبریز و قائد بصیر تقریبا روند دو هفته اخیر را حفظ کرده و در طرف تقاضا اما با رشد ۱۹ درصدی همراه بوده‌ایم. در جریان معاملات ۲۶۰ تن ای بی اس به ارزش ۲۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم معاملات رشد ۱۵.۶ درصدی و ارزش معالات رشد ۲۲ درصدی را به ثبت رساندند.

 

پلی وینیل کلراید (PVC)

حجم عرضه پی وی سی در بورس کالا با ۲۱ درصد رشد به ۱۰،۴۸۹ تن رسید ولی تقاضا کاهشی بود و افت ۶۹ درصدی را به ثبت رساند،‌ به طوریکه در جریان معاملات تنها ۴۱ درصد محصول پی وی سی عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه این محصول تقریبا ۳۰ هزار تومان بوده که معاملات در همین حوالی قیمتی انجام شده است. ارزش معاملات این محصول با افت ۷۵ درصدی به ۴۵.۵ میلیارد تومان رسید.

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۱ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید