معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در هفته منتهی به ۲۱ آبان سال جاری،‌ در رینگ پتروشیمی بورس کالا ، عرضه محصولات بدون تغییر قابل توجهی نسبت به هفته قبل به میزان ۲۸۸،۴۶۴ تن بود که در جریان معاملات، ۲۰۲،۰۹۰ تن محصول به ارزش ۲،۰۲۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات این گروه نسبت به هفته قبل از آن با افت ۱۶ درصدی همراه بوده است. حجم معاملات و حجم تقاضا به ترتیب ۶ درصد و ۸ درصد افت داشته‌اند و حجم عرضه تقریبا بدون تغییر بوده است.

کاهش ارزش معاملات در بورس کالای پتروشیمی در هفته مورد بررسی،‌ از وجود نوعی رکود در این بازار خبر می‌دهد. بازیگران و فعالان این بازار در شک و تردید قیمت‌ها قرار گرفتند چرا که در طی هفته مورد بررسی شاهد پیشی گرفتن بهای نیمایی ارز از قیمت‌های آزاد آن بودیم و از آنجایی که قیمت‌های پایه بورس کالا متاثر از بهای میانگین ماهانه نرخ ارز نیمایی است،‌ قیمت‌های پایه در برخی از گریدها در بورس کالا بالاتر از بازار آزاد شد و به سبب عدم ثبات در بهای نرخ ارز بلاتکلیفی در معاملات فعالان بورس کالا بیشتر بود. در واقع ترس از کاهش نرخ ارز یکی از مهم‌ترین متغییرهای تاثیرگذار در نوع رفتار فعالان بازار است.

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه نمود موجودی انبارها در بازار آزاد و صنایع تکمیلی است. یکی از عواملی که می‌تواند مانعی در جهت افت قیمت محصولات باشد همین موجودی انبارها است.

ارزش معاملات پلیمری‌ها هم با ۳۶.۴ درصد افت نسبت به هفته گذشته همراه بوده است. عرضه این محصولات ۵ درصد رشد داشته در حالی که تقاضا با افت ۳۳.۹ درصدی همراه بوده است.

 

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پتروشیمی تندگویان در هفته مورد بررسی ۱۱،۵۵۰ تن پلی اتیلن ترفتالات، با قیمت پایه ۱۶،۵۰۰ تومان عرضه کرد. در سمت خریداران ۱۶،۱۹۲ تن تقاضا برای این محصول وجود داشت. در جریان معاملات، کل محصول عرضه شده با قیمت میانگین ۱۷،۰۸۴ تومان به ارزش ۱۹۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه افت ۱ درصدی و قیمت میانگین معامله نسبت به هفته قبل افت ۱۶.۲ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

 

پلی اتیلن سبک (LDPE)

در هفته مورد بررسی ۱۴،۴۷۴ تن پلی اتیلن سبک با قیمت پایه ۲۴،۸۶۰ تومان عرضه شد. اما در مقابل این حجم عرضه ۳،۰۴۴ تن تقاضا وجود داشت که در نهایت منجر به معامله ۲،۵۶۶ تن پلی اتیلن با قیمت میانگین ۲۴،۵۷۰ تومان که اختلاف چندان با قیمت پایه ندارد،‌ شد. ارزش کل معاملات این محصول در بورس کالا،‌ تقریبا ۶۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل افت ۶۷ درصدی داشته است.

قیمت نسبت به هفته گذشته رشد ۳.۴ درصدی داشته در حالی که حجم معامله با افت ۶۸.۹ درصدی همراه بوده است که باعث کاهش قابل توجه ارزش معاملات شده است.

 

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

۲۱،۴۳۵ تن پلی اتیلن سنگین در بورس کالا با قیمت پایه ۲۲،۳۸۳ تومان عرضه شد ولی حجم تقاضا با افت ۵۳.۶ درصدی به ۴،۳۲۹ تن رسید که نسبت به میزان عرضه اختلاف قابل توجهی داشته است. در جریان معاملات ۳،۷۴۱ تن پلی اتیلن سنگین به قیمت میانگین ۲۲،۲۶۷ تومان به ارزش ۸۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه رشد ۵ درصدی و قیمت معامله این محصول نسبت به هفته قبل رشد ۴.۴ درصدی داشته است. ارزش معاملات نیز به سبب کاهش حجم معامله با افت ۵۴ درصدی همراه بوده است.

 

پلی استایرن (PE)

در پلی استایرن نیز حجم تقاضا با کاهش همراه بوده به طوری که افت ۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است. در سمت عرضه اما شاهد رشد ۵ درصدی عرضه بودیم. حجم معاملات افت شدید ۲۴ درصدی را تجربه کرده است. قیمت میانگین معامله پلی استایرن با ۱۲.۸ درصد رشد،  ۲۶ هزار و ۵۱۳ تومان بوده است که در مجموع ارزش کل معاملات این محصول به ۳۸.۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات افت ۱۵ درصدی را به ثبت رسانده است.

 

پلی پروپیلن (PP)

در پلی پروپیلن تقاضا بیش از عرضه بود ولی میزان تقاضا کاهش یافت. حجم عرضه و تقاضا به ترتیب با افت ۷.۷ و ۱۸.۶ درصدی همراه بوده است. قیمت میانگین این محصول نیز افت ۹ درصدی داشت. در جریان معاملات ۱۳،۵۵۰ تن محصول با قیمت میانگین ۲۷،۸۶۰ تومان به ارزش ۳۷۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. ارزش معاملات در پی کاهش قیمت و کاهش حجم معاملات افت ۱۷.۵ درصدی را تجربه کرده است.

 

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

محصول ای بی اس پتروشیمی های تبریز و قائد بصیر با ۷ درصد رشد در قیمت پایه،‌ در قیمت ۴۷،۷۱۴ تومان عرضه شد. در جریان معاملات ۲۲۵ تن از این محصول با قیمت میانگین ۵۰،۷۳۷ تومان و به ارزش ۱۱.۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت معامله با رشد ۶.۳ درصدی همراه بود اما حجم معاملات افت ۱۳.۵ درصدی داشت که منجر به کاهش ۸ درصدی ارزش معاملات شد.

 

پلی وینیل کلراید (PVC)

۱۰،۴۸۹ تن پی وی سی از سوی پتروشیمی‌ های اروند، غدیر، بندر امام و آبادان با قیمت پایه ۲۸،۷۴۰  عرضه شد که فقط ۱۵ درصد از این میزان محصول مورد معامله قرار گرفت. ۱،۵۷۲ تن پی وی سی با قیمت تقریبا برابر با قیمت پایه به ارزش ۴۵.۵ میلیارد تومان معامله شد. ارزش معاملات به سبب افت حجم و قیمت معاملات با کاهش ۷۵ درصدی همراه بوده است.

بورس کالا پتروشیمی

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید