گزارش بورس کالا پتروشیمی هفته منتهی به ۱۹ آذر ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات بورس کالا پتروشیمی در هفته منتهی به ۱۹ آذر ۱۳۹۹، محصولات جهانی پتروشیمی با افزایش قیمت همراه بودند. در هفته گذشته قیمت میانگین ماهانه نیمایی دلار اندکی کاهش داشت. قیمت محصولات پتروشیمی که متأثر از این دو عامل است، با تاثیر پذیری بیشتر از قیمت‌های جهانی با رشد همراه بوده است. قیمت پلی‌اتیلن ترفتالات، پلی پروپیلن و پلی‌وینیل‌کلراید به ترتیب بیشترین درصد افزایش قیمت را ثبت کردند. میزان تقاضا با توجه به رشدی بودن قیمت‌های جهانی محصولات افزایش داشته است. با اتفاقاتی که برای حمل‌و‌نقل و تولید محصولات pvc  رخ داد است، قیمت این محصول همچنان صعودی بوده و به قیمت  ۱,۴۹۰ دلار در آمریکای جنوبی نیز رسیده است. در آسیا نیز با کمبود کانتینر و افزایش قیمت‌های حمل‌ونقل شاهد رشد قیمت این محصول هستیم.

انتظار می‌رود با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۱، بسیاری از واحد‌هایی که در اثر طوفان لارا در آمریکا تعطیل شده بودند، به مسیر تولید باز گردند. به دنبال بازگشت این شرکت‌ها، عرضه افزایش خواهد یافت، در این صورت کاهش و متعادل شدن قیمت دور از انتظار نخواهد بود.

در معاملات هفته منتهی به ۱۹ آذر ۱۳۹۹، در کلیت بازار شاهد افزایش عرضه و تقاضا بودیم که نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۲۶ و ۲۷ درصد افزایش داشتند. در جریان معاملات ۳۱۲,۱۳۲ تن به ارزش  ۳,۲۹۳ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت که حجم معاملات و ارزش کل معاملات به ترتیب، نسبت به هفته گذشته ۳۴ و ۲۶درصد رشد داشته است.

گروه پلیمری‌ها نیز هفته‌ی خوبی داشتند، میزان حجم معاملات نسبت به هفته‌ی گذشته ۱۰ درصد افزایش داشت. ارزش معاملات محصولات پلیمری ۱,۶۴۳ میلیارد تومان بوده است و در جریان این معاملات ۶۱,۵۱۳ تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفت. میزان عرضه و تقاضا به ترتیب ۳ و ۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشتند.

پلی‌اتیلن‌ترفتالات(PET)

در هفته منتهی به ۱۹ آذر، ۹,۱۹۶ تن از پلی‌اتیلن‌ترفتالات توسط پتروشیمی تندگویان با قیمت پایه کیلویی ۱۷,۵۸۰ تومان به بازار عرضه شد که تماما با میانگین قیمت کیلویی ۱۹,۳۰۷ تومان به ارزش کلی ۱۷۷ میلیارد تومان مورد داد‌وستد قرار گرفت. میزان عرضه و تقاضا نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۱۲.۵ و ۱۶.۴ درصد افت همراه بودند. ارزش معاملات متأثر از کاهش حجم معاملات به میزان ۱۲.۶ درصد کاهش داشته است.

پلی اتیلن سبک(LDPE)

 در هفته گذشته، ۱۴,۰۱۴ تن پلی اتیلن سبک توسط شرکت‌های پتروشیمی ازجمله پتروشیمی امیرکبیر با ۳,۲۱۲ تن، پتروشیمی بندر امام با ۱,۹۰۰ تن، پتروشیمی مهاباد با ۱,۶۴۶ تن و پتروشیمی آریا ساسول با ۱,۶۰۶ تن و مابقی توسط دیگر پتروشیمی‌ها با قیمت پایه ۲۵,۱۷۸ هزار تومان به بورس کالا عرضه شد.

در جریان معاملات این محصول ۱۱,۹۵۲ تن با میانگین قیمت کیلویی ۲۵,۳۵۵ تومان به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این بین عرضه با افت ۸ درصدی همراه بود و میزان تقاضا ۴۴ درصد رشد کرد. ارزش معاملات متأثر از افزایش حجم معاملات، ۳۹ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه نمود.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

در جریان معاملات هفته منتهی به ۱۹ آذر ۲۵,۹۸۹ تن از پلی اتیلن سنگین با قیمت پایه کیلویی ۲۲,۳۱۳ تومان در بورس کالای محصولات پتروشیمی عرضه شد که عمده‌ترین عرضه‌کنندگان آن پتروشیمی جم با ۶,۷۷۶ تن، پتروشیمی امیرکبیر با  ۴,۰۰۰ تن، پتروشیمی مهر با ۳,۱۵۷ تن و پتروشیمی آریا ساسول با ۲,۴۶۴ تن بودند.

در جریان این معاملات ۱۷,۳۴۷ تن از این محصول با میانگین قیمت کیلویی ۲۲,۵۲۹ تومان به ارزش کلی ۳۸۴ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته با رشد ۴۴ درصدی همراه بود. ارزش کلی معاملات متأثر از افزایش حجم معاملات، این هفته را نسبت به هفته گذشته با ۲۹ درصد رشد طی کرد.

پلی استایرن (PE)

در هفته منتهی به ۱۹ آذر، در جریان معاملات پلی استایرن ۱,۸۹۸ تن با میانگین قیمت کیلویی ۳۵,۵۵۸ تومان به ارزش کل ۷۱ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت که بیشترین عرضه‌ها توسط پتروشیمی تبریز با ۲۵۳۵ تن، پتروشیمی بانیار پلیمر گنبد با ۸۸۰ تن و پتروشیمیایی تخت جمشید پارس با ۷۹۹ تن صورت پذیرفت.

 میزان عرضه این محصول در هفته منتهی به ۱۹ آذر با رشد ۱۱ درصدی همراه بود اما میزان تقاضا با افت ۱۷ درصدی نسبت به هفته گذشته اتفاق افتاد. ارزش کلی معاملات نسبت به هفته گذشته رشد ۱۷ درصدی را ثبت نمود که متأثر از رشد ۲۰ درصدی در حجم معاملات و افت ۱.۷ درصدی در قیمت پایه بوده است.

پلی پروپیلن (PP)

در هفته منتهی به ۱۹ آذر، ۱۴,۴۶۰ تن پلی پروپیلن توسط شرکت‌های پتروشیمی جم، مارون و زرشیمی با قیمت پایه کیلویی ۲۹,۲۳۶ تومان در بورس کالا عرضه شد. در جریان این معاملات ۱۴,۳۱۳ تن از این محصول با میانگین قیمت کیلویی ۳۱,۱۱۵ تومان به ارزش کلی ۴۵۰ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش کلی معاملات متأثر از افزایش قیمت و حجم معاملات نسبت به هفته گذشته، رشد ۶.۱  درصدی را ثبت نمود.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن(ABS)

در جریان معاملات اکریلونیتریل بوتادین استایرن  تن با میانگین قیمت کیلویی ۶۰,۳۹۹ تومان به ارزش کلی ۳۲ میلیارد تومان توسط دو پتروشیمی قائد بصیر و پتروشیمی تبریز عرضه و مورد معامله قرار گرفت. میزان تقاضا نسبت به هفته گذشته ۷.۲ درصد افت داشت. ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته یک درصد رشد داشته است.

استایرن مونومر

در هفته منتهی به ۱۹ آذر، بعد از سه هفته معامله نشدن این محصول، توسط پتروشیمی پارس به بورس کالا عرضه شد. در جریان معاملات ۶,۷۲۰ تن استایرن مونومر با قیمت پایه ۲۳,۱۰۸ هزار تومان به ارزش ۱۴۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. میزان تقاضا نسبت به آخرین هفته معامله شده با ۱۵ درصد افت همراه بوده است.

پلی وینیل کلراید (PVC)

در جریان معاملات رینگ پتروشیمی بورس کالا در هفته منتهی به ۱۹ آذر، ۳,۹۵۴ تن پی‌وی‌سی با میانگین قیمت کیلویی ۳۱,۵۲۸ تومان به ارزش کل ۱۲۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. این محصول توسط ۴ شرکت در بورس کالای محصولات پتروشیمی عرضه می‌شود که عبارت‌اند از پتروشیمی اروند، غدیر، بندر امام و آبادان. ارزش کلی معاملات تحت تاثیر افت ۸.۸ درصدی حجم معاملات و رشد ۴ درصدی قیمت میانگین این محصول با افت ۶ درصدی همراه بود.

منو اتیلن گلایکول (MEG)

در هفته منتهی به ۱۹ آذر ۳,۰۲۴ تن از منواتیلن‌گلایکول توسط پتروشیمی‌های مارون، شازند، مروارید و فرساشیمی با قیمت پایه کیلویی۹,۷۰۴ تومان عرضه شد. در جریان این معاملات ۲,۵۱۹ تن از این محصول با میانگین قیمت کیلویی ۹,۸۵۳ تومان به ارزش ۲۴.۸ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش معاملات متأثر از افزایش حجم ۱.۸ درصدی معامله و ۰.۲ درصدی میانگین قیمت، با رشد ۲ درصدی همراه بود.

گروه اوره در بورس کالا پتروشیمی

اوره پریل

در جریان معاملات این محصول که توسط دو پتروشیمی شیراز و خراسان در بورس کالا عرضه می‌شود ۱,۸۷۰ تن اوره پریل با میانگین قیمت کیلویی ۴,۵۸۰ تومان به ارزش کلی ۸.۵ میلیارد تومان معامله گردید. این هفته با افت ۴۶ درصدی تقاضا همراه بود. ارزش کل معاملات متأثر از کاهش ۱۵ درصدی حجم معاملات و کاهش ۵ درصدی قیمت میانگین، ۱۸ درصد افت داشته است.

اوره گرانول

در هفته منتهی به ۱۹ آذر، در جریان معاملات این هفته ۶,۳۰۰ تن از اوره گرانول با قیمت کیلویی ۴,۵۲۳ تومان به ارزش کلی ۹ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. این محصول توسط پتروشیمی‌های کرمانشاه، پردیس و رازی عرضه می‌شود. در هفته‌ی منتهی به ۱۹ آذر میزان تقاضای این محصول افت ۴۳ درصدی را ثبت نمود در حالی که میزان عرضه این محصول با رشد ۱۱۰ درصدی همراه بود. ارزش معاملات متأثر از کاهش ۴۰ درصدی حجم معاملات و افزایش یک درصدی میانگین قیمت، افت ۳۹ درصدی را ثبت نمود.

پتروشیمی بورس کالا

تحلیل‌گر: علیرضا شاه‌محمدی

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۲ آذر ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید