معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی

در معاملات هفته منتهی به ۱۴ آبان سال جاری در رینگ پتروشیمی بورس کالا ،‌ ۲۱۵،۸۱۳ تن محصول به ارزش ۲،۴۱۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل از آن به ترتیب افت ۱۴ و ۲۷ درصدی را تجربه کرده‌اند. نکته قابل تامل در این معاملات کاهش قابل توجه حجم تقاضا در این بازار است، به طوریکه حجم تقاضا کمتر از حجم عرضه بوده است.‌

حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته افت ۳۰ درصدی و حجم عرضه افت ۱۷ درصدی داشته‌اند. می‌توان علت این کاهش عرضه و تقاضا را در انتظارات خریدارن و فعالان این بازار از نرخ دلار دانست. نرخ دلار در هفته مورد بررسی متاثر از اخبار حول انتخابات آمریکا نوساناتی را به خود دید که منجر شد فعالان بورس کالا،‌ ترجیح دهند تا مشخص شدن جهت نرخ ارز و آرام شدن بازار محتاطانه برخورد کرده و دست به معامله نزنند.

در ادامه به بررسی برخی از محصولات این گروه می‌پردازیم.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پتروشیمی تندگویان با کاهش ۳.۸ درصدی در عرضه پلی اتیلن ترفتالات،‌ ۱۰،۵۸۲ تن از این محصول را با قیمت پایه ۱۶،۶۹۲ تومان در بورس کالا عرضه کرد که در جریان معاملات کل محصول عرضه شده با قیمت میانگین ۲۰،۳۸۸ تومان و به ارزش ۲۱۵ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۳ درصدی داشته است در حالی که قیمت میانگین معامله با افت ۲.۱ درصدی همراه بوده است. ارزش معاملات در این محصول نسبت به هفته گذشته با افت ۶ درصدی همراه بود.

پلی اتیلن سبک (LDPE)

معاملات پلی اتیلن سبک در هفته مورد بررسی باز هم در غیاب پتروشیمی تبریز انجام شد. ۱۴،۸۹۴ تن از این محصول با قیمت پایه ۲۳،۹۷۸ تومان عرضه شد. خریداران در این بازار تقاضای ۱۱،۵۷۸ تنی داشتند که در نهایت منجر به معامله ۸،۲۳۸ تن از این محصول با قیمت میانگین ۲۳،۷۵۹ تومان و به ارزش ۱۸۶ میلیارد تومان شد. حجم معاملات نسبت به هفته گذشته با افت ۱۸.۸ درصدی و قیمت میانگین معاملات با رشد۲.۷ درصدی همراه بودند. کاهش در حجم معاملات و قیمت معاملات باعث کاهش ۱۷ درصدی در ارزش معاملات شد.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

در هفته مورد بررسی، ۱۸،۵۶۰ تن پلی اتیلن سنگین با قیمت پایه ۲۱،۳۴۳ تومان عرضه شد که در جریان معاملات ۸،۲۷۴ تن از این محصول با قیمت میانگین ۲۱،۳۲۴ تومان و به ارزش ۱۷۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت معامله این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۲.۸ درصدی داشته و حجم معاملات با افت ۷.۹ درصدی همراه بوده است که برآیند افزایش قیمت معاملات و کاهش حجم معاملات، کاهش ۵ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته بود.

پلی استایرن (PE)

در هفته مورد بررسی۵،۳۷۲ تن پلی استایرن با قیمت پایه ۲۲،۹۳۹ تومان در بورس کالا عرضه شد. در جریان معاملات ‌ ۱،۸۵۹ تن از محصول عرضه شده، با قیمت میانگین ۲۳،۵۰۰ تومان و به ارزش ۴۵ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه پلی استایرن نسبت به هفته قبل رشد ۱۴ درصدی و قیمت معامله رشد ۱۱.۸ درصدی داشته‌اند. حجم معاملات این محصول با کاهش قابل توجه ۴۷ درصدی و ارزش معاملات با کاهش ۴۱ درصدی همراه بوده‌اند.

پلی پروپیلن (PP)

در جریان معاملات پلی پروپیلن، ۱۵،۰۹۳ تن از این محصول با قیمت میانگین ۳۰،۶۱۰ تومان و به ارزش ۴۵۸ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. پلی پروپیلن با افت ۳.۳ درصدی در قیمت همراه بود در حالی که حجم معاملات رشد ۳.۸ درصدی را به ثبت رساند که برآیند انی تغییرات باعث شد ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته تغییر قابل توجهی نداشته باشد.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

۵۵۵ تن ای بی اس با قیمت پایه ۴۷،۳۴۷ تومان عرضه شد و در جریان معاملات این محصول،‌ ۲۶۰ تن با قیمت میانگین ۴۷،۷۱۴ تومان و به ارزش ۱۲.۳ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. قیمت پایه این محصول نسبت به هفته گذشته رشد ۷ درصدی داشت و قیمت میانگین معامله نسبت به هفته گذشته با افت ۱.۲ درصدی داشت که کمتر از قیمت پایه این هفته محصول بود.

پلی وینیل کلراید (PVC)

پی وی سی عرضه شده از سوی پتروشیمی‌های اروند، غدیر، بندرامام و آبادان در مجموع ۸،۶۸۳  تن با قیمت پایه ۲۸،۳۹۴ تومان بود. در جریان معاملات ۶،۵۶۰ تن پی وی سی با قیمت میانگین ۲۸،۷۴۰ تومان و به ارزش ۱۸۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. حجم معامله این محصول نسبت به هفته گذشته ۲۸.۱ درصد کاهش داشته و قیمت معامله رشد ۳.۵ درصدی را به ثبت رسانده است. ارزش معاملات متاثر از کاهش حجم معاملات و افزایش قیمت معاملات،‌ کاهش ۲۵ درصدی را به ثبت رساند. با راه‌اندازی واحد پی وی سی و وی سی ام در پتروشیمی آبادان انتظار می‌رود این پتروشیمی حجم عرضه محصول خود در بورس کالا را افزایش دهد.

پتروشیمی بورس کالا

 

تحلیل‌گر: پریسا کریمی نیک

برای مطالعه معاملات بورس کالا محصولات گروه پتروشیمی هفته منتهی به ۷ آبان ماه ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا پتروشیمی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید