گزارش معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۵ آذر ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا فلزات

گزارش معاملات بورس کالا فلزات

در معاملات بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۵ آذر ۱۳۹۹، ۴۱۷ هزار و ۲۹۷ تن کالا در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که با وجود تقاضای ۱۱۳ هزار و ۳۵۳ تنی در نهایت ۶۵ هزار و ۵۷۴ تن به ارزش ۱ هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. طی معاملات هفته اخیر، حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افت ۸۶ و ارزش معاملات افت ۵۷ درصدی داشته است.

طبق آمار اعلامی، در نخستین هفته آذرماه سال جاری نیز شاهد رکود در بخش صنعتی بورس کالا بودیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر را می‌توان به حواشی مرتبط با شیوه‌نامه جدید نسبت داد. همان‌طور که در هفته‌های پیشین مطرح شد، شیوه‌نامه جدیدی توسط وزارت صمت دررابطه‌با ارزش‌گذاری شمش فولاد مطرح شده که در آن مبنای قیمت‌گذاری ۸۰ درصد نرخ شمش  CIS می‌باشد که با اعتراض گروهی از فولادسازان مواجه شد و در نهایت هفته گذشته جلسه‌ای با همین محوریت به همراه فعالان حوزه فولاد تشکیل شد.

اگرچه نتیجه این جلسه هنوز اعلام نشده و قرار است در روزهای آتی دراین‌رابطه تصمیم‌گیری نهایی اعلام گردد اما برخی شنیده‌ها حاکی از این است که تغییر چندانی در شیوه‌نامه حاصل نشده و ازاین‌پس نرخ شمش پایه ۸۰ درصد نرخ صادراتی CIS در آخرین هفته ماه میلادی قبل از ماه عرضه در بورس کالا بر مبنای قیمت منتشر شده در نشریه متال بولتن خواهد بود. از دیگر سو، برخی شنیده‌ها نشان از اصلاح شیوه‌نامه جدید دارد. درهرحال، چنانچه مورد اول اجرا شود و شیوه‌نامه به همان صورت قبلی مورد تایید قرار گیرد، قیمت‌گذاری داخلی به نفع فولادی‌ها نیست و قیمت‌ها کاهش می‌یابد اما به نظر می‌رسد، با کاهش تقاضای سوداگرانه در بازار داخل فرصت تولیدکنندگان برای حضور در بازارهای جهانی افزایش‌یافته و فروش صادراتی افزایش یابد.

نکته دیگر دررابطه‌با شیوه‌نامه جدید عرضه مواد اولیه فولاد در بورس کالا بود که به نظر می‌رسد، اجرای آن زمان‌بر بوده و از این نظر فولادی‌ها در هفته‌های آتی تحت‌فشار نخواهند بود. در بازارهای جهانی نیز، قیمت کامودیتی‌ها با خوش‌بینی به موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونا و تضعیف شاخص دلار روبه‌رشد است و به نظر می‌رسد این روند تا هفته‌های آتی ادامه یابد. در ادامه به بررسی آمار معاملات بورس کالا در هفته گذشته در گروه‌های فولاد، مس، آلومینیوم و روی با نگاهی به روند قیمت‌های جهانی می‌پردازیم.

 

گروه فولاد در بورس کالا

شمش

در گروه فولادی، ۱۷۲ هزار و ۲۸۷ تن شمش به قیمت پایه ۸ میلیون و ۹۲۸ هزار تومان به‌ازای هر تن عرضه شد و مطابق هفته گذشته با کمبود تقاضا مواجه بود و به همین دلیل تنها ۲۳ هزار تن از این محصول به قیمت پایه به ارزش ۲۰۵ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت شمش نسبت به هفته قبل آن حدود ۴ درصد افت داشته و همین امر علاوه بر کاهش حجم معاملات منجر به افت ۵۰ درصدی ارزش معاملات شد.

در بازارهای جهانی، باتوجه‌به اینکه قیمت سنگ‌آهن در اواخر هفته به دلیل کاهش موجودی انبار چینی‌ها تا ۱۳۱ دلار بالا رفت و قیمت قراضه وارداتی طی یک‌روند صعودی به سقف قیمت ۳۰ ماه اخیر معادل ۳۵۵ دلار رسید، قیمت بیلت روند صعودی خود را ادامه داد. هفته گذشته هر تن بیلت صادراتی CIS تا ۴۷۵ دلار رشد داشت. بیلت صادراتی ترکیه در بازه ۴۹۵-۵۰۰ دلار و بیلت ایران در محدوده ۴۴۰-۴۵۰ دلار مورد معامله قرار گرفتند.

ورق

در معاملات بورس کالا فلزات معاملات ورق که هفته گذشته پس از سه هفته رکود، معاملات با حجم نسبتا مناسب انجام شده بود، مجددا ارزش معاملات به دلیل کاهش چشمگیر عرضه و تقاضا به صفر رسید. در هفته اخیر حجم عرضه با عدم عرضه تولیدکنندگان بزرگ همچون فولاد مبارکه و فولاد امیرکبیر کاشان (فجر)، تنها ۱ هزار و ۶۵۰ تن ورق گرم توسط صنایع فولاد شهریار تبریز و مجتمع فولادی روی اندود کاوه عرضه شد که تقاضایی نداشت. نورد و تولید قطعات فولادی نیز ۱ هزار و ۶۵۰ تن ورق گالوانیزه عرضه کرد که به دلیل نبود تقاضا مورد معامله قرار نگرفت. در بازار جهانی ورق قیمت‌ها صعودی بود. هر تن ورق گرم صادراتی CIS با ۲۵ دلار رشد به ۵۸۰-۵۹۵ دلار رسید. ورق گرم چین نیز رشد ۱۱ دلاری داشته و به قیمت ۵۷۴ دلار به‌ازای هر تن معامله شد.

میلگرد

در معاملات بورس کالا فلزات ، در هفته ابتدایی آذرماه معاملات میلگرد کم‌رمق‌تر از هفته‌های گذشته دنبال شد. در مجموع برای ۱۲۹ هزار و ۳۱۶ تن سبد میلگرد عرضه شده، ۹ هزار و ۶۳۶ تن تقاضا وجود داشت و نهایتا ۱ هزار و ۴۹۶ تن معادل قیمت پایه به قیمت ۹.۵ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. به دلیل کاهش ۳.۸ درصدی نرخ معاملات و همچنین افت ۷۷ درصدی حجم معاملات، ارزش معاملات این هفته میلگرد به ۱۴.۳ میلیارد تومان کاهش یافت. در بازار جهانی میلگرد همچون سایر فولادی‌ها قیمت‌ها رشدی بود. میلگرد صادراتی CIS تا ۴۹۰ رشد داشت. میلگرد ترکیه نیز متأثر از رشد مواد اولیه با رشد ۵ دلاری در محدوده ۵۰۰-۵۱۵ دلاری معامله شد.

تیرآهن

در هفته اخیر بیش از ۳۹ هزار تن تیرآهن به قیمت پایه عرضه ۱۰ میلیون و ۲۶۸ هزار تومان عرضه شد و در نهایت در جریان عرضه و تقاضا ۱ هزار و ۹۵۸ تن معادل قیمت پایه به ارزش ۲۰ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت هر تن تیرآهن نسبت به هفته گذشته افت ۳.۸ درصدی داشت اما به دلیل افزایش حجم معاملات ارزش معاملات روند رشدی داشت. در معاملات هفته اخیر بورس کالا در بخش تیرآهن، تمام عرضه و معاملات انجام شده توسط ذوب‌آهن اصفهان (ذوب) انجام گرفت.

 

مس در بورس کالا

در معاملات بورس کالا فلزات ، گروه مس هفته خوبی پشت سر گذاشت. در هفته منتهی به ۵ آذر از ۶۰ تن مس مفتول و ۴ هزار و ۱۰۰ تن مس کاتد عرضه شده به ترتیب، ۶۰ و ۲ هزار و ۵۴۰ تن مورد معامله قرار گرفت. هر تن مس مفتول با رشد ۳.۸ درصدی به ۱۸۷ میلیون و مس کاتد نیز با همین میزان رشد به ۱۸۲ میلیون تومان رسید. ارزش معاملات مس حدود ۴۷۳ میلیارد تومان بود که ۹۷ درصد آن به معاملات ملی صنایع مس ایران (فملی) تعلق داشت. قیمت جهانی مس در پی ادامه مدار صعودی اخیر، از ۷۲۱۵ دلار ابتدای هفته اخیر به ۷۴۶۲ دلار رسید.

علاوه بر اینکه تقاضا در چین افزایش‌یافته، عده‌ای معتقدند با روی کار آمدن بایدن جهت‌گیری‌ها به سمت انرژی سبز رفته که این امر تقاضای مس را تحریک می‌کند. لازم به ذکر است که مس با رسیدن به مدار ۷۴۰۰ دلار به اوج قیمت خود از ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است.

 

آلومینیوم در بورس کالا

در معاملات بورس کالا فلزات ، معاملات آلومینیوم که هفته گذشته با افت چشمگیر حجم معاملات روبه‌رو بود، در هفته ابتدایی آذرماه اندکی بهبود داشت. از ۵.۷ هزار تن شمش آلومینیوم عرضه شده به قیمت پایه ۵۲ میلیون و ۸۲۹ هزار تومان، ۳۰ تن اندکی بالاتر از قیمت پایه به ارزش حدودا ۲۰ میلیارد تومان معامله شد. قیمت جهانی آلومینیوم در طول هفته افزایشی بوده و از ۱۹۶۹ به ۱۹۷۵ دلار در هر تن رسید. هفته گذشته نیز شاهد آربیتراژ مثبت بورس‌های لندن – شانگهای بودیم که نوید ادامه این روند در هفته‌های آتی را می‌دهد.

 

روی در بورس کالا

در معاملات بورس کالا فلزات ، معاملات روی همچنان کم تقاضا و بسیار راکد است. در هفته انتهایی آبان‌ماه که از ۹۰۰ تن شمش روی عرضه شده، ۲۰ تن مورد معامله قرار گرفته بود، در هفته اخیر به دلیل نبود تقاضا ارزش معاملات به صفر رسید. قیمت جهانی روی که ابتدای هفته اندکی کاهشی بود، از اواسط هفته روند صعودی گرفته و از ۲۷۵۶ دلار به ۲۷۶۰ دلار به‌ازای هر تن رسید.

 

نتیجه‌گیری گزارش بورس کالا فلزات

به نظر می‌رسد، با تصویب شیوه‌نامه جدید، کاهش تقاضا در بازار داخل ازآن‌جهت که تقاضای نوسان‌گیران افت می‌کند، ادامه خواهد یافت. همچنین، با کاهش تقاضای داخل، چنانچه تحریم‌ها در ادامه کاهشی بوده و فولادی‌ها بتوانند سهم خود را از بازارهای صادراتی افزایش دهند، با روند صعودی قیمت‌های جهانی می‌توانند شرایط خوبی را به نفع خود رقم بزنند. در طرف دیگر، فولادسازانی که هم بازار صادراتی ندارند و هم تمام زنجیره اعم از مواد اولیه را در مجموعه خود ندارند، می‌توانند بیش‌ازپیش متضرر شده و تولید خود را کاهش دهند. نکته دیگری که در مقالات گذشته نیز به آن اشاره شد، بهبود شرایط اقتصادی داخلی از منظر رشد اقتصادی و کاهش رکود به‌خصوص در بخش تولیدی است که اگر با کاهش تحریم‌ها یا به دلایلی همچون توافقات بهبود یابد، می‌تواند تقاضای داخل را تحریک کند.

به هر صورت می‌بایست تا تعیین تکلیف قیمت‌گذاری فولادی‌ها و ثبات شرایط سیاسی منتظر ماند تا ابهامات به حداقل رسیده و جهت‌گیری معامله‌گران مشخص گردد. در خصوص سایر فلزات نیز با توضیحاتی که داده شد، باتوجه‌به روند معاملات و جهت‌گیری‌های مختلف سرمایه‌گذاران ازجمله معامله‌گران سلف آمریکا با افزایش ۴ درصدی موقعیت‌های Long (خرید) در کامودیتی‌ها، به نظر می‌رسد، قیمت‌های جهانی روبه‌رشد می‌باشد اما چنانچه نرخ ارز به‌عنوان دیگر محرک اصلی کاهش یابد، می‌تواند تا حدودی روند صعودی کامودیتی‌ها را در داخل تعدیل کند.

بورس کالا فلزات

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۸ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا فلزات

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید