گزارش بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۲۱ آبان ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا فلزات

در معاملات بورس کالا فلزات در هفته منتهی به ۲۱ آبان ماه سال جاری۳۷۶ هزار و ۶۲ تن محصول در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد و با وجود تقاضای ۱۲۰ هزار ۸۸۳ تنی ۹۸ هزار و ۱۶۰ تن به ارزش ۱ هزار و ۷۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. اگرچه حجم عرضه نسبت به هفته گذشته افزایشی بود اما حجم و ارزش معاملات افت ۵۴ و ۶۰ درصدی داشت.

شمش فولاد

در معاملات بورس کالا فلزات در سومین هفته آبان، در گروه فولاد بیش از ۱۴۰ هزار تن شمش فولادی به قیمت پایه ۹ میلیون و ۷۷۷ هزار تومان عرضه شد که در جریان عرضه و تقاضا قیمت نوسان چندانی نداشت و در نهایت هر تن شمش ۹ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان معامله گردید. قیمت پایه شمش که تا هفته گذشته با فرمول ۹۵ درصد فوب صادراتی محاسبه می‌شد، در هفته اخیر اصلاح شده و به ۹۰ درصد فوب رسید و مجموعا افت ۵ درصدی نسبت به هفته گذشته داشت.

ورق

در معاملات بورس کالا فلزات در هفته اخیر همچون سه هفته گذشته، معاملات ورق به صورت محدود انجام شد به طوری که تنها ۱ هزار و ۲۶۰ تن ورق سرد توسط فولاد غرب آسیا عرضه شد که به همین مقدار نیز معامله بر روی این محصول به قیمت  ۱۷ میلیون و ۱۳۶ هزار تومان صورت گرفت این در حالی بود که قیمت معامله و قیمت پایه عرضه تعیین شده تنها ۰.۴ درصد اختلاف داشتند. در معاملات ورق گالوانیزه با وجود عرضه ۳ هزار و ۶۰۰ تنی توسط صنایع فولاد شهریار تبریز به دلیل نبود تقاضا معامله‌ای انجام نشد. ورق گرم نیز که هفته گذشته  بیش از ۸۸ هزار تن به قیمت ۱۳ میلیون و ۳۴۷ هزار تومان معامله شده بود، عرضه‌ای نداشت.

میلگرد

در معاملات بورس کالا فلزات در معاملات میلگرد هفته اخیر اگرچه مقدار عرضه بیش از ۵۰ درصد رشد داشت اما به دلیل کمبود تقاضا از ۱۱۸ هزار تن سبد میلگرد عرضه شده در اندازه‌های مختلف، تنها ۵ هزار تن به ارزش ۶۰ میلیارد تومان معامله گردید. درهفته اخیر، قیمت پایه هر تن میلگرد ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان تعیین شد که در جریان داد و ستد نیز قیمت معامله نیز در همین محدوده به ثبت رسید.

تیرآهن

روند معاملات تیرآهن هفته اخیر همانند میلگرد بود. با وجود افزایش ۵۷ درصدی در مقدار عرضه حجم معاملات افت قابل توجهی داشت که منجر به کاهش ارزش معاملات نیز شد. از حدود ۳۶ هزار تن تیرآهن عرضه شده بیش از ۸۰ درصد آن توسط ذوب آهن اصفهان (ذوب) عرضه شد و در نهایت ۴۴۰ تن به قیمت ۱۱ میلیون و ۸۲۹ هزار تومان در هر تن معادل قیمت پایه عرضه مورد معامله قرار گرفت.

در بازار جهانی قیمت سنگ آهن با توجه به کاهش موجودی بنادر چین و افزایش تقاضا حدود ۷ دلار رشد داشته و به ۱۲۵ دلار در هر تن رسید. قیمت قراضه نیز تا ۱۰ دلار بهبود داشته و تا ۳۰۶ دلار نیز معامله شد. بنابراین با افزایش قیمت مواد اولیه محصولات فولادی افزایش قیمت‌ها دور از انتظار نخواهد بود. از طرفی قیمت زغال سنگ به دلیل تحریم خرید چین از استرالیا رو به افزایش است که می‌تواند، همچنان گواهی بر تداوم رشد قیمت‌های مقاطع فولادی باشد اما کاهش تقاضا به سبب شدت گرفتن کرونا و تعطیلی در اکثر مناطق جهان  و همچنین کاهش تولیدات و ساخت و سازها در فصل سرما می‌تواند صعود ترمزی بر روند صعودی باشد.

مس

در معاملات بورس کالا فلزات در گروه مس ۱ هزار و ۹۴۵ تن مس مفتول و ۴ هزار و ۱۸۰ تن مس کاتد عرضه شد که در مجموع به ترتیب ، ۴۰ و ۱۲۰ تن معامله مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه اعلامی هر تن مس مفتول در هفته منتهی به ۲۱ آبان ۱۸۵ میلیون و ۶۷۷ هزار تومان بود که با اندکی افزایش به ۱۸۵ میلیون و ۸۶۳ هزار تومان رسید. هر تن مس کاتد نیز با ۰.۵۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته به نرخ ۱۸۰ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان معادل قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. قیمت جهانی مس روند صعودی دارد. در هفته گذشته با افت شاخص دلار و مشخص شدن غالب رای‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مس تا ۷۰۳۴ دلار در هر تن نیز افزایش یافت و به نظر می‌رسد با بهبود تجارت جهانی روند صعودی قیمت مس ادامه داشته باشد.

آلومینیوم

در معاملات بورس کالا فلزات در معاملات آلومینیوم نیز شاهد کاهش تقاضا و حجم معاملات بودیم. در معاملات هفته اخیر در مجموع ۵ هزار و ۱۰۰ تن شمش آلومینیوم توسط تولیدکنندگان مختلف از جمله آلومینیوم ایران (فایرا) و مجتمع آلومینیوم جنوب عرضه شد که در نهایت ۸۰ تن از این محصول به متوسط قیمت ۵۴ میلیون و ۸۶۷ هزار تومان معامله شد. قیمت آلومینیوم جهانی نیز افزایشی بود و بار دیگر آربیتراژ بالای ۸ درصدی در بورس‌های شانگهای و لندن مشاهده گردید که می‌تواند نشانه‌ای بر تداوم رشد قیمت جهانی این فلز باشد.

روی

ارزش معاملات شمش روی همانند هفته گذشته صفر بود و عرضه‌ای برای این محصول توسط تولیدکنندگان صورت نگرفت. قیمت جهانی روی نیز همانند سایر فلزات اساسی روند افزایشی دارد. آمارها مبنی برکمبود عرضه به دلیل تعطیلی معادن روی در اثر شیوع کرونا می‌باشد. اما در بلندمدت پیش بینی می‌شود همچون سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مازاد عرضه در سطح جهانی مشهود بوده و قیمت‌ها کنترل گردد.

جمع‌بندی گزارش بورس کالا فلزات

در مجموع، پیرامون معاملات بخش صنعتی، حواشی ایجاد شده در بازار فولاد هفته گذشته در مجلس با حضور رزم حسینی وزیر صمت پیگیری و بحث خروج فولاد از بورس کالا و حذف بند لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگان فولاد مطرح گردید. به نظر می‌رسد، در نتیجه جلسه مذکور معافیت مالیاتی فولادسازان ادامه داشته و عرضه فولاد در بورس کالا ادامه می‌یابد که به نفع تولیدکنندگان است. همچنین گفته می‌شد که یکی از مباحث عمده در رابطه با عرضه فولاد، صادرات مازاد عرضه بود که با افزایش عرضه هفته اخیر، تولیدکنندگان قدرت خود برای افزایش صادرات را نیز نشان دادند. از طرفی کاهش تقاضا که برای چندمین هفته پی در پی مشهود است، تا حدودی ناشی از ابهامات موجود و انتظار بازیگران برای ثبات نرخ ارز و نرخ‌های جهانی است.

در رابطه با نرخ ارز با توجه به اینکه قیمت حواله ارزی نیما از نرخ صرافی ملی بالاتر بود، می‌توان گفت این امر می‌تواند دلیلی بر توقف روند کاهش قیمت ارز باشد و چه بسا چنانچه سیاست‌های ریاست جمهوری جدید ایالات متحده همسو با سیاست‌های ترامپ باشد، روند نرخ ارز افزایشی نیز باشد. نرخ‌های جهانی نیز با انتخاب بایدن روندی صعودی گرفته، بیلت CIS با رشد ۷ دلاری به ۴۲۲ دلار رسید و بیلت صادراتی ایران در ۱۱نوامبر با رشد ۹ دلاری روبرو شده و در محدوده ۴۱۵-۴۲۰ دلار به ازای هر تن معامله گردید.

از طرفی، صادرات فولادسازان در مهرماه رشد ۴۲ درصدی داشته و به حدود ۸۰۰ هزار تن افزایش یافته است که تا حدود قابل توجهی کاهش صادرات نیمه ابتدایی سال بر اثر شیوع کرونا را جبران می‌کند. برای مثال، فخوز توانسته در مهر ماه، بیش از ۲۰۶ هزار تن صادرات داشته باشدکه نسبت به شهریور ماه رشد بالغ بر ۲۰۰ درصدی به ثبت رسانده است.

با در نظر گرفتن مجموع عوامل مذکور، به نظر می‌رسد، قیمت‌ها با لحاظ اهرم دلار و نرخ‌های جهانی در اغلب گروه محصول‌های بخش صنعتی پتانسیل رشد داشته که در صورت افزایش حجم صادرات نیز تاثیر چشمگیری بر درآمدزایی و سودآوری شرکت‌ها در نیمه دوم سال خواهد داشت.

بورس کالا فلزات

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید