گزارش بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۱۲ آذر ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا فلزات

گزارش معاملات بورس کالا فلزات

در معاملات بورس کالا فلزات در هفته منتهی به ۱۲ آذر ۱۳۹۹، ۵۰۱ هزار و ۲۳۲ تن محصول در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که نسبت به هفته گذشته رشد ۲۰ درصدی داشت. در نهایت با وجود تقاضای بالغ‌بر ۳۱۰ هزار تنی، ۲۰۱ هزار و ۴۲۳ تن به ارزش بیش از ۳ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که به لحاظ ارزشی رشد ۱۷۲ درصدی داشته است.

از مهم‌ترین نکات در معاملات رینگ صنعتی بورس کالای هفته گذشته می‌توان به افزایش قیمت‌ها در غالب گروه‌های محصولی اشاره نمود. تقریبا در یک ماه اخیر به دلیل حواشی مربوط به قیمت‌گذاری فولاد و پس از آن پیروزی بایدن و انتظارات از افت دلار، قیمت فولادی‌ها علی‌الخصوص شمش نزولی بود که در هفته گذشته به دلیل اصلاح‌های زیاد و از طرفی شتاب بیش از پیش قیمت‌های جهانی، نرخ پایه و نرخ معامله اکثر محصولات بخش صنعتی صعودی بود و با توجه به افزایش کم سابقه قیمت‌های  CIS به عنوان نرخ مرجع، انتظار می‌رود روند صعودی ادامه دار باشد. در سایر کامودیتی‌ها ازجمله مس، آلومینیوم و روی نیز به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی در پی پیروزی بایدن، تضعیف دلار و خوش‌بینی‌ها به موفقیت آمیز بودن مهار کرونا شاهد رشد متعادل قیمت‌ها در بازار داخل نیز هستیم.

گروه فولاد در بورس کالا

شمش

در هفته اخیر، در گروه فولادی معاملات شمش با افت اندکی در بخش عرضه انجام شد. از ۱۶۴ هزار و ۲۸۷ تن شمش عرضه شده ۴۱ هزار و ۲۵۰ تن به متوسط قیمت ۹ میلیون و ۶۵۴ هزار تومان، اندکی پایین‌تر از قیمت پایه، به ارزش ۳۹۳ میلیارد تومان معامله شد. ارزش معاملات به دلیل رشد ۸ درصدی قیمت و رشد ۷۹ درصدی در حجم معاملات افزایش ۹۱ درصدی داشت. قیمت‌های جهانی شمش نیز با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه رشدی بود.

با توجه به اینکه قیمت جهانی سنگ آهن با عبور از ۱۴۵ دلار به دلیل افزایش تولید فولاد در چین و اعلام کاهش تولید در وله برزیل که نگرانی‌ها از تامین سنگ آهن را افزایش داده، به سقف چند سال اخیر خود رسیده و قراضه نیز با رشد ۶ دلار هفتگی ۳۶۱ دلار را به ثبت رساند، قیمت شمش به عنوان محصول نیز افزایشی بود به طوری که قیمت هر تن بیلت صادراتی CIS به عنوان نرخ مرجع بورس کالای ایران، به ۴۹۲ دلار نیز رسید. بیلت صادراتی در سایر نقاط جهان نیز صعودی بود. محصول صادراتی ترکیه ۴۹۵-۵۰۰ و بیلت صادراتی ایران تا محدوده قیمتی ۴۷۰-۴۹۰ دلار نیز رسید.

ورق

در معاملات بورس کالا فلزات در هفته اخیر معاملات ورق علی‌رغم هفته‌های گذشته با حجم نسبتا مناسبی انجام شد. طبق آمار معاملات انجام شده بیش از ۷۸ هزار تن ورق گرم به قیمت پایه ۱۲ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان توسط تولیدکنندگان عرضه گردید و درحالی‌که به دلیل کسری عرضه، مازاد تقاضا مشهود بود، ۷۵ هزار و ۵۸۰ تن به قیمت ۱۳ میلیون و ۸۸۷ هزار تومان به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات ورق با بیش از ۱ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم ارزشی را در بخش صنعتی بورس کالا داشت. همچنین ۵ هزار و ۸۵۰ تن ورق گالوانیزه نیز عرضه و بیش از ۲ هزار تن به قیمت ۱۸.۳ میلیون تومان، ۳ درصد بالاتر از قیمت پایه عرضه معامله شد. ارزش معاملات ورق سرد به دلیل عدم عرضه و تقاضا صفر بود.

قیمت‌های جهانی ورق نیز در هفته گذشته همچنان روند افزایشی خود را ادامه دادند. هر تن ورق گرم صادراتی CIS  از ۵۸۰-۵۹۵ دلار ابتدای هفته با ۲۸ دلار رشد در کف در محدوده ۶۰۸-۶۲۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. ورق گرم چین نیز ۲۰ دلار نسبت به ابتدای هفته رشد داشت و به قیمت ۵۹۹ دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. این رویه رشدی در معاملات ورق سرد جهانی نیز مشاهده می‌شد. به طوری که قیمت هر تن ورق سرد صادراتی CIS رشد ۳۰ دلاری نسبت به آخرین روز نوامبر داشت و در محدوده ۶۵۵-۶۶۰ دلار به ازای هر تن به ثبت رسید.

میلگرد

در معاملات بورس کالا فلزات در معاملات میلگرد دومین هفته آذر ماه شاهد افزایش چشمگیر قیمت‌ها بودیم. در مجموع معاملات انجام شده از بیش از ۱۴۳ هزار تن سبد میلگرد ارائه شده به قیمت پایه ۱۰ میلیون تومان، ۲۸ هزار و ۹۰۸ تن مورد معامله قرار گرفت. متوسط قیمت معاملات میلگرد با ۱۵ درصد رشد، بالاتر از قیمت پایه به عدد ۱۱ میلیون تومان در هر تن رسید. میلگرد جهانی نیز همچون سایر فولادی‌ها رشدی بود. هر تن میلگرد صادراتی CIS از ۴۹۰ دلار به ۵۴۰ دلار به ازای هر تن رسید. این در حالی بود که در سایر مناطق از جمله چین و ترکیه و اروپای جنوبی نیز روند افزایشی مشاهده می‌شد.

تیرآهن

در معاملات محصول تیرآهن شاهد افزایش چشمگیر حجم معاملات بودیم. در هفته منتهی به ۱۲ آذر بیش از ۳۵ هزار تن تیرآهن عرضه شد و با تقاضای مناسب در مجموع ۲۱.۵ هزار تن به ارزش ۲۳۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت معاملات این محصول ۱۰.۵ میلیون تومان بود که اختلاف مثبت ۱۰۰ هزار تومانی با قیمت پایه عرضه داشت.

مس در بورس کالا

در معاملات بورس کالا فلزات در معاملات گروه مس ۶۲۰ میلیارد تومان مس مفتول و مس کاتد مورد معامله قرار گرفت. از ۱.۷ هزار تن مس مفتول و ۴.۱ هزار تن مس کاتد عرضه شده به ترتیب ۴۰ تن و ۳.۲ هزار تن به قیمت ۱۹۴ و ۱۸۹ میلیون تومان به ازای هر تن برابر با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. قیمت معاملات رشد بیش از ۳ درصدی نسبت به هفته گذشته داشت که با روند صعودی قیمت جهانی مس مطابقت دارد. قیمت مس در بورس فلزات لندن (LME) با عبور از ۷۶۰۰ دلار رکورد جدیدی را ثبت کرد. هرچند در روزهای پایانی هفته کاهش چند دلاری داشت اما همچنان در کانال ۷۶۰۰ دلار قرار دارد. با توجه به تضعیف دلار و افزایش نیاز به مس در آینده و همچنین افزایش موقعیت‌های خرید در این محصول، به نظر می‌رسد این روند افزایشی برای سال آتی حفظ گردد.

آلومینیوم در بورس کالا

در هفته اخیر ارزش معاملات شمش آلومینیوم نیز عمدتا متاثر از رشد حجم معاملات افزایش ۲۱۰ درصدی داشت. نرخ معامله هر تن آلومینیوم با کمتر از ۱ درصد رشد نسبت به هفته قبل آن به ۵۳ میلیون تومان برابر قیمت پایه به ثبت رسید. با توجه به اینکه متغیرهای اقتصادی پس از پیروزی بایدن و اخبار مرتبط با واکسن کرونا، به نفع کامودیتی‌ها، به ویژه آلومینیوم می‌باشند، قیمت‌های جهانی این محصول همچنان صعودی بوده به طوری که از ۱۹۷۵ دلار ابتدای هفته گذشته به ۲۰۲۸ دلار رسید.

روی در بورس کالا

در معاملات بورس کالا فلزات حجم معاملات شمش روی پس از طی چند هفته کم‌رمق، رشد قابل قبولی داشت. در دومین هفته آذر ماه سال جاری از ۲ هزار و ۱۹۰ تن شمش روی عرضه شده، ۲۴۰ تن به قیمت ۶۷.۴ میلیون تومان معادل قیمت پایه عرضه مورد معامله قرار گرفت. قیمت جهانی روی که ابتدای هفته اندکی نزولی بود، در روزهای انتهایی به روند صعودی بازگشت و ۲۷۴۷ دلار را به ثبت رساند.

جمع‌بندی گزارش بورس کالا فلزات

همان‌طور که در بندهای فوق ذکر شد، به نظر می‌رسد، اصلاحات عمیق در گروه فولادی تا حدی متوقف شده و اکنون رشد قیمت‌های جهانی می‌تواند از مهم‌ترین محرک‌ها در افزیش نرخ‌ها باشد. اگرچه شرکت‌های کوچک که بازار صادراتی ندارند، با کاهش تولید همراه شدند اما به نظر می‌رسد با توجه به کاهش حجم معاملات طی یک ماه اخیر و انتقال فروش‌ها به بازارهای صادراتی، موجودی انبارهای داخلی تعدیل شده و چنانچه وضعیت اقتصادی نیز بهبود یابد، شاهد افزایش تقاضا در بازار داخل نیز باشیم.

هرچند انتظار افزایش حجم معاملات تا سقف چند ماه اخیر به دلیل کاهش تقاضای سفته‌بازانه می‌تواند با واقعیت فاصله داشته باشد اما به نظر می‌رسد بهتر از چند هفته اخیر دنبال شود. از دیگر سو، با توجه به پیش‌بینی نرخ ارز حداکثر ۱۷ هزار تومانی در بودجه و آنچه که طی چند هفته اخیر در بازار مشاهده شده است، به نظر می‌رسد نرخ ارز نیز افت چندانی نداشته باشد که این نیز خبر مثبتی برای توقف روند نزولی قیمت‌ها در بازار داخل می‌باشد.

بورس کالا فلزات

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۵ آذر ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات بورس کالا فلزات

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید