معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۷ آبان ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

سنگ آهن 

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن سنگ آهن در بازارهای بین‌المللی طی هفته اخیر به طور میانگین ۱۱۵.۶ دلار در هر تن بود که افت ۴ دلاری نسبت به هفته گذشته داشته است. سنگ آهن مگنتیت صادراتی ایران نیز با افت ۲.۵ دلاری روبرو شده و به ۷۲.۹ دلار رسید. همچنان تقاضا برای سنگ آهن محدود است و این کمبود تقاضا موجب کاهش قیمت‌ها شده است. حاشیه سود پایین فولادسازان در هفته‌های اخیر و افزایش موجودی سنگ آهن در بنادر چین از جمله عوامل کاهش تقاضا بوده است.

بیلت

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن بیلت CIS که در آخرین روز هفته گذشته ۴۰۶ دلار معامله شده بود با ۴ دلار افزایش به ۴۱۰ دلار به ازای هر تن رسید. بیلت هند و ایران به ترتیب با میانگین قیمت ۴۱۷.۵ و ۴۰۵.۵ دلار هر دو کاهشی بود. اما در آخرین روز از ماه اکتبر  قیمت هر تن بیلت صادراتی ایران با ۵ دلار افزایش در کف بازه قیمتی در محدوده ۴۰۵-۴۱۰ دلار معامله شد.

ورق

در هفته اخیر، قیمت ورق گرم CIS و آمریکای لاتین در بازارهای جهانی تغییر محسوسی نداشت و به ترتیب در محدوده ۴۷۵-۴۹۵ و ۵۶۰-۵۷۰ دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. اما ورق گرم صادراتی چین با ثبت رکورد جدید در هفته‌های اخیر به ۵۱۸ دلار نیز رسید. ورق سرد صادراتی این کشور نیز رشد 5 دلاری داشته و در محدوده ۶۰۰-۶۱۰ دلار مورد معامله قرار گرفت. اما معاملات ورق سرد در سایر نقاط بدون تغییر بوده و ورق سرد CIS و منطقه آمریکای لاتین به ترتیب در محدوده ۵۶۰-۵۷۰ و ۵۹۵-۶۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شدند. به نقل از Mysteel موجودی فولاد کارخانه‌های چینی برای سومین هفته پی در پی کاهشی بوده و این موضوع می‌تواند علاوه بر قیمت فولاد محرک قیمت سنگ آهن نیز باشد.

میلگرد

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، میلگرد در اکثر مناطق روند صعودی داشت.  متوسط قیمت هر تن میلگرد صادراتی  چین در هفته منتهی به ۳۰ اکتبر ۴۸۸ دلار به ثبت رسید که نسبت به هفته گذشته ۲ دلار رشد داشت. میلگرد CIS نیز رشدی بود و در روز پایانی هفته با ۵ دلار افزایش در سقف محدوده قیمتی با نرخ ۴۴۰-۴۶۰ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. میلگرد ترکیه و آمریکای جنوبی هر کدام با ۲ و ۱ دلار افزایش به نرخ‌های ۴۴۷.۵ و ۴۳۵ دلار به ازای هر تن معامله شدند. لازم به ذکر است که نرخهای اعلامی متوسط قیمت‌های یک هفته اخیر می‌باشد.

مس

در بورس فلزات لندن قیمت مس که هفته گذشته تا مرز ۷ هزار دلار رفته بود در روز پایانی اکتبر به ۶۶۹۲ دلار هم رسید. در مجموع معاملات هفته قیمت هر تن مس افت ۴۱ دلاری داشته و قیمت متوسط ۶۷۷۲ برای این محصول به ثبت رسید. اما همچنان قیمت مس بالاتر از میانگین چند هفته پیش است و افت قابل ملاحظه‌ای نداشته است. در خصوص کامودیتی‌ها، افزایش آمار مربوط به ویروس کرونا و تاثیر آن بر تجارت جهانی موجب ایجاد تردیدهایی در نگرش معامله‌گران شده است. از طرفی عده‌ای معتقدند که شانس ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری بالا است که می‌تواند موجب افت قیمت کامودیتی‌ها ‌شود، بنابراین قیمت‌های فعلی برای خریداران ارزنده نمی‌باشد.

آلومینیوم

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن آلومینیوم LME نیز همچون مس روند نزولی در پی داشت به طوری که از سقف قیمتی هفته منتهی به ۲۳ اکتبر حدود ۵۶ دلار افت داشته و هفته را با نرخ ۱۷۸۶ دلار به پایان رسانید. متوسط قیمت معاملات هفته نیز در مجموع، ۱۸۱۱ دلار مورد تایید قرار گرفت. آلومیینوم با وجود کاهش قیمت جزء فلزاتی بود که در بازارهای مختلف ازجمله بازار لندن و چین با آربیتراژ مثبت معامله شد که می‌تواند نشانه‌ای بر رشد قیمت این فلز باشد. اما همانطور که بیان شد، خریداران آلومینیوم نیز همچون سایر فلزات منتظر انتخابات هستند.

روی

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، روی ازجمله فلزاتی بود که در ادامه تثبیت روند هفته گذشته صعودی بود و به طور متوسط طی هفته به قیمت ۲۵۲۳ دلار مورد معامله قرار گرفت.

به نظر می‌رسد، چنانچه کرونا همچون سال گذشته رکوردهای جدیدی به ثبت برساند، تعطیلی صنایع و کسب و کارها افزایش یافته و رکود دوباره به تجارت جهانی تحمیل می‌شود که این امر شوکی بر بازارها بوده و منجر به افت قیمت‌ها خواهد شد. از طرفی کشف واکسن و اثبات اعتبار و اثرگذاری مثبت آن می‌تواند نتیجه را برعکس کرده و به نفع معاملات در سطح جهانی تغییر دهد. عامل دوم نتیجه انتخابات آمریکا در روز سه شنبه هفته جاری است که گفته می‌شود با پیروزی ترامپ شاخص دلار رشد داشته و کامودیتی‌ها در تمام بازارها ازجمله شانگهای، LME و… با کاهش قیمت مواجه می‌شوند، در غیر اینصورت و با برتری بایدن در انتخابات می‌توان شاهد افزایش قیمت‌ها بود. بنابراین بازار در هفته گذشته و تا سه شنبه در انتظار نتیجه انتخابات خواهد بود تا پس از آن روند معاملات به صورت عادی پیگیری گردد.

فلزات جهانی

گزارش بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۷ آبان ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۷ آبان سال جاری ۳۱۴ هزار و ۸۳۴ تن کالا مورد عرضه قرار گرفت که با تقاضای ۲۹۳ هزار و ۲۱۵ تنی ۲۰۴ هزار و ۶۲۳ تن به ارزش ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که به لحاظ ارزشی افت ۱۲ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است.

در معاملات گروه فولاد ، شمش فولادی با بیش از ۱ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم را در ارزش معاملات فولاد و مجموع معاملات بخش صنعتی بورس کالا داشته است. در اولین هفته آبان ماه امسال ۱۳۹۹ هزار و ۹۰۰ تن شمش مورد عرضه و معامله قرار گرفت. قیمت پایه عرضه ۱۰ میلیون تومان بود که نسبت به قیمت پایه عرضه هفته گذشته افزایش ۵ درصدی داشت و در نهایت در جریان عرضه و تقاضا هر تن شمش با رشد ۵ درصدی نسبت به هفته گذشته به قیمت ۱۰ میلیون ۱۰۰ هزار تومان تقریبا معادل قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.

همانطور که انتظار می‌رفت قیمت معاملاتی شمش اختلاف چندانی با قیمت پایه نداشت و طی معاملات این هفته شکاف قیمتی کمتر از ۰.۵ درصد بود. قوانین اخیر و ابهامات به وجود آمده در حاشیه معاملات فولاد در بورس کالا و افت قیمت ارز موجب کاهش جذابیت معاملات فعلی شده است. علی رغم اظهارات برخی فعالان صنعت فولاد که قانون اخیر مبنی بر حذف سقف دامنه نوسان در معاملات شمش موجب افزایش قیمت‌ها تا سطح جهانی خواهد شد، به نظر می‌رسد فعلا هیجانات کاهش یافته و خریداران منتظر ثبات قیمت هستند.

ورق گرم و ورق سرد که در هفته‌های پیشین از موثرترین معاملات در رینگ صنعتی بورس کالا از لحاظ ارزش بودند همچون هفته گذشته مورد معامله قرار نگرفتند. تنها عرضه کننده ورق سرد فولاد غرب آسیا به مقدار ۳۰۰ تن بود که به دلیل عدم تقاضا معامله بر روی این محصول انجام نشد. ارزش معاملات ورق پوشش‌دار نیز با ۷۰۰ تن معامله به ۱۴ میلیارد و ۶۰۸ میلیارد تومان رسید. شنیده‌ها از بازار ورق حاکی از این است که دولت از دو هفته گذشته با موجودی ورق در انبارها برخورد شدید داشته و از این رو تقاضای سفته‌بازانه برای این محصولات کاهش یافته است. از طرفی به دلیل رکود در بازار قوطی و پروفیل، علی‌رغم کاهش عرضه فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) قیمت‌ها در این بازار افزایشی نبود.

اما در بین محصولات گروه صنعتی میلگرد با  ۱۹ درصد افزایش بیشترین رشد قیمتی را نسبت به هفته گذشته تجربه نمود. در طی معاملات هفته ابتدایی آبان ماه ۸۱ هزار و ۳۱۲ تن میلگرد مورد عرضه قرار گرفت که با کمبود تقاضا نیز مواجه شد و در نهایت ۷ هزار و ۲۶۰ تن میلگرد به قیمت هر تن ۱۳ میلیون تومان با قیمت عرضه ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات به دلیل افت شدید در حجم معاملات از ۲۵۹ میلیارد تومان به ۷۹ میلیارد تومان رسید. کاهش معاملات ناشی از انتظار خریداران برای شفاف‌تر شدن و تثبیت اوضاع است. از طرفی دولت درصدد مبارزه با انبار کردن محصولات به منظور بهره‌گیری از اختلاف قیمت‌ها است و همین موضوع نیز موجب کاهش چشمگیر تقاضا شده است.

در معاملات تیرآهن نیز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم . به طوری که هر تن تیرآهن با ۶ درصد رشد به قیمت ۱۲ میلیون و ۶۱۰ هزار معادل قیمت پایه عرضه معامله شد. افت حجم تقاضا و به تبع آن حجم معاملات، در تیرآهن نیز مشهود بود و با وجود عرضه بیش از ۱۵ هزار تنی این محصول تنها ۶ هزار و ۹۷۴ تن  محصول شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب) معامله شد.

در گروه مس نیز از ۱ هزار و ۸۲۰ تن مس مفتول عرضه شده ۴۰ تن  و از ۴ هزار تن مس کاتد، ۱ هزار و ۲۰ تن به ترتیب به قیمت ۱۸۴ و ۱۷۹ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. هر دو این محصولات افزایش ۹.۵ درصدی قیمت داشته و معادل قیمت پایه معامله شدند.

همچنین در هفته گذشته ۵۳۰۰ تن شمش آلومینیوم عرضه شد که تنها ۷۳۰ تن به ارزش ۳۸ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. نرخ این محصول نیز رشد ۷ درصدی داشته و به قیمت ۵۲ میلیون تومان به ازای هرتن به ثبت رسید.ارزش معاملات روی نیز با ۸۴۰ تن معامله به قیمت هر تن ۶۶ میلیون تومان به ۵۵ میلیارد تومان رسید.

یکی از مهم‌ترین اهرم‌های تغییر قیمت در کشور نرخ ارز است که در هفته‌های اخیر روند کاهشی داشته است. از طرفی قانون جدید واردات در برابر صادرات نیز می‌تواند کمبود ارز و فشارهای ارزی را کاهش داده و منجر به کاهش نرخ دلار شود که در این صورت تاثیر منفی بر افزایش قیمت‌ها خواهد داشت. از طرفی همانطور که در مطالب فوق بیان شد، روند قیمت‌های جهانی پس از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز به طور قطع بر نرخ‌های داخلی اثرگذار خواهد بود و می‌بایست منتطر ماند تا بازارها به ثبات برسند.

فلزات جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید