معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹

معاملات بورس کالا فلزات

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

سنگ آهن

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۶ نوامبر ۲۰۲۰، بهبود تقاضا در چین موجب بالا رفتن قیمت سنگ آهن شد اما در ادامه هفته به دلیل افزایش ظرفیت انبارها قیمت‌ها اندکی کاهش یافت و در آخرین روز کاری هفته اخیر ۱۱۶.۹۶ دلار در هر تن برای این محصول به ثبت رسید. سنگ آهن مگنتیت صادراتی ایران نیز همراه با صعود سنگ آهن جهانی با رشد ۳ دلاری به ۷۵.۹ دلار در هر تن رسید. اگرچه در ماه نوامبر تولید فولادسازان چینی تا حدودی کاهش می‌یابد اما به دلیل کاهش قیمتی این محصول در روزهای گذشته، تحلیل‌گران افت چندانی برای قیمت سنگ آهن برآورد نکرده‌اند.

 

بیلت

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن بیلت CIS در هفته اخیر با ۵ دلار بهبود به ۴۱۵ دلار در روزهای پایانی هفته رسید. بیلت صادراتی ترکیه نیز رشد ۱۰ دلاری در سقف محدوده قیمتی داشته و به قیمت ۴۳۵-۴۴۰ دلار به ازای هر تن ثبت شد. در حالیکه در هفته اخیر، قیمت بیلت صادراتی ایران نیز از ۴۰۵-۴۱۰ دلار به ۴۰۷-۴۱۱ دلار رسیده بود، بیلت در هند و منطقه آمریکای لاتین بدون تغییر قیمت مورد معامله قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش متوسط قیمت بیلت نسبت به هفته گذشته رشد قیمت قراضه بود.

 

میلگرد

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت میلگرد نیز همچون سایر محصولات فولادی روبه رشد بود. هر تن میلگرد صادراتی چین که در روز پایانی هفته پیش ۴۸۹ دلار به ثبت رسیده بود، در ۶ نوامبر به قیمت ۴۹۴ دلار در هر تن معامله شد. میلگرد صادراتی  CIS نیز از محدوده ۴۴۰-۴۶۰ به ۴۶۰-۴۶۵ دلار به ازای هر تن افزایش یافت. میلگرد صادراتی ترکیه نیز با ۵ دلار بهبود در بازه ۴۵۰-۴۵۵ دلار مورد معامله قرار گرفت.

 

ورق

بازار ورق تغییر چندانی نداشت. در حالیکه ورق گرم در منطقه  CIS و آمریکای لاتین بدون تغییر قیمت هفته را به پایان رساند، ورق گرم صادراتی چین در روز پایانی با ۸ دلار بهبود نسبت به هفته گذشته به ۵۲۵ دلار به ازای هر تن رسید. بازار ورق سرد بدون تغییر در قیمت هفته گذشته به کار خود پایان داد.

 

مس

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت مس صعودی بود. قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن با ۱۰۶ دلار بهبود از ۶۶۹۲ دلار روز پایانی هفته گذشته به ۶۷۹۸ دلار بهبود یافت. تضعیف دلار در جهت‌گیری انتخاباتی به پیروزی بایدن، از عوامل قوی در افزایش قیمت فلزات جهانی بود. از طرفی  همین امر، موجب بهبود بازارهای سهام دنیا شد زیرا بایدن و دموکرات‌ها تاکید خاصی بر افزایش تعرفه گمرک نداشته و همین امر منجر به تقویت تجارت بین‌المللی خواهد شد که به همگرایی و رشد اقتصادی در دنیا می‌انجامد. از دیگر عوامل مرتبط با افزایش قیمت مس می‌توان به ممنوعیت چین در خصوص واردات کنسانتره از استرالیا اشاره نمود که نوسانات مثبت قیمت این کامودیتی را تشدید می‌کند.

 

آلومینیوم

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، در هفته منتهی به ۶ نوامبر ۲۰۲۰ آلومینیوم  نیز همانند مس با رشد قیمتی مواجه شد به طوریکه  قیمت از ۱۷۸۶ دلار در ۳۰ اکتبر به ۱۸۸۵ دلار رسید. همانطور که ذکر شد، تضعیف دلار از محرک‌های قیمت کامودیتی‌ها ازجمله آلومینیوم می‌باشد.

 

روی

در معاملات فلزات در بازارهای جهانی ، قیمت هر تن روی LME در هفته اخیر با بهبود ۴۴ دلاری نسبت به آخرین روز کاری هفته منتهی به ۳۰ اکتبر به  قیمت ۲۵۴۷ دلار به ازای هر تن معامله شد.

فلزات بازار جهانی

گزارش بورس کالا فلزات هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹

در هفته منتهی به ۱۴ آبان ۱۳۹۹، ۳۳۰ هزار و ۸۵۳ تن محصول در رینگ صنعتی بورس کالا عرضه شد که در جریان عرضه و تقاضا در حالیکه تقاضا کمتر از مقدار محصول عرضه شده بود، ۲۱۳ هزار و ۵۵۶ تن مورد معامله قرار گرفت.

در گروه فولاد ۶۱ هزار و ۹۸۷ تن شمش عرضه شد که با وجود تقاضای ۲۴ هزار و ۲۵۰ تنی تنها، ۷ هزار و ۸۵۰ تن شمش معامله شد. قیمت پایه هر تن شمش ۱۰میلیون و ۳۱۹ هزار تومان تعیین شده بود که با همین نرخ نیز مورد معامله قرار گرفت. قیمت پایه ۳ و قیمت معاملات ۱.۹ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافتند. علت افزایش قیمت پایه شمش رشد نرخ‌های جهانی و افزایش نرخ ارز در روز چهارشنبه بود.

در بخش معاملات ورق نیز مجموعا ۸۹ هزار و ۷۰ تن ورق گرم و ورق سرد توسط تولیدکنندگان عرضه شد که ۸۸ هزار و ۷۷۰ تن آن ورق گرم بود و به دلیل عدم عرضه در دو هفته گذشته با مازاد تقاضا روبرو شد. در نهایت، ۸۸ هزار و ۷۷۰ تن ورق گرم  به قیمت ۱۳ میلیون و ۳۴۷ هزار تومان در هر تن به قیمت پایه عرضه معامله شد. ۳۰۰ تن ورق سرد ارائه شده توسط فولاد غرب آسیا به دلیل نبود تقاضا مورد معامله قرار نگرفته و بدین ترتیب ارزش معاملات ورق ۱۱۸ میلیارد و ۴۸۵ میلیون تومان برای هفته اخیر به ثبت رسید. عرضه‌ها در بازار ورق همچنان محدود است و با افزایش قیمت جهانی تولیدکنندگان ورق گرم نیز تمایلی به تخفیف ندارند.

در دومین هفته آبان از ۲۲ هزار و ۸۳۶ تن تیرآهن عرضه شده، ۱۳ هزار و ۲۶۶ تن مورد معامله قرار گرفت که ۹۸ درصد معاملات متعلق به ذوب آهن اصفهان (ذوب) بود. متوسط قیمت پایه هر تن تیرآهن ذوب آهن ۱۱ میلیون و ۸۸۱ هزار تومان بود که به نرخ ۱۱ میلیون و ۷۷۵ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. اما محصولات سایر عرضه‌ کنندگان بیش از ۱۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. در نهایت به دلیل افزایش حجم معاملات نسبت به هفته گذشته ارزش معاملات افزایش بیش از ۷۰ میلیارد تومانی داشته و به ۱۵۶ میلیارد تومان رسید.

در هفته اخیر پیشنهاد عرضه اجباری سنگ آهن در بورس کالا و تعیین قیمت رقابتی برای این محصول مطرح گردید که در صورت تصویب و نهایی شدن می‌تواند بر حاشیه سود فولادسازان اثر منفی بگذارد. در این صورت با فشار تولیدکنندگان فولاد احتمال افزایش نرخ محصولات فولادی دور از انتظار نخواهد بود.

در معاملات گروه مس هفته اخیر ۱ هزار و ۴۲۰ تن مس مفتول و مس کاتد عرضه شد که در نهایت ۳۴۰ تن مس کاتد شرکت ملی صنابع مس ایران (فملی) و تنها ۴۰ تن مس مفتول گیل راد شمال به ارزش ۶۱ و ۷ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. قیمت هر دو محصول تغییر محسوسی نسبت به هفته گذشته نداشت.

در معاملات آلومینیوم، ۴ هزار و ۳۰۰ تن شمش آلومینیوم به قیمت پایه هر تن ۵۳ میلیون تومان عرضه شد که به دلیل کمبود تقاضا تنها ۳۰۰ تن به همان قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات آلومیینوم ۱۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود که به دلیل کاهش حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افت ۲۳ میلیارد تومانی داشت.

ارزش معاملات روی نیز به دلیل نبود تقاضا با وجود عرضه ۱ هزار و ۶۶۰ تنی به صفر رسید.

آنچه در معاملات هفته پیش مشهود است، انتظار بازار برای اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و می‌توان کاهش در تقاضا و عرضه را تا حدودی به این موضوع نسبت داد.  عده‌ای معتقدند که با انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا شاهد نوسانات منفی در نرخ ارز خواهیم بود و همین امر می‌تواند موجب کاهش قیمت‌های پایه باشد. از طرفی با افت قیمت‌ها می‌توان انتظار داشت که مازاد موجودی انبارها در بازار عرضه شود و به این ترتیب افزایش عرضه در کاهش قیمت مزید بر علت خواهد بود اما گفتنی است با کاهش تحریم‌ها و بهبود شرایط سیاسی خوشبینی‌ها در بازار و کسب و کارها مشهود بوده و می‌توان به کاهش رکود امیدوار بود. از دیگر سو چنانچه بایدن به ریاست جمهوری انتخاب شده و سیاستش در قبال ایران تغییر چندانی نداشته باشد، افزایش نگرانی‌ها در خصوص تحریم، بار دیگر می‌تواند محرک قیمت ارز باشد.

علاوه بر شرایط جهانی، بازار داخل نیز نیاز به تصمیمات صحیح دارد. به نظر می‌رسد افت قیمت دلار به پایین‌تر از ۲۲-۲۵ هزار تومان به دلایل بنیادی و نه صرفا روانی احتمال بسیار پایینی دارد و از طرفی با افت دلار،  حاشیه سود فولادسازها به دلیل خرید مواد اولیه با دلار بالاتر کاهش یافته و موجب متضرر شدن شرکت‌ها می‌شود که عواقبی همچون کاهش صادرات و افت قیمت سهام در بورس که موجب اعتراض مردم خواهد بود را در پی دارد. نتیجتا می‌بایست منتظر ثبات در شرایط جهانی و داخلی بود تا روند معاملات مشخص گردد.

فلزات بازار جهانی

 

تحلیل‌گر: خدیجه مهدی‌زاده

برای مطالعه معاملات فلزات در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۷ آبان ۱۳۹۹ به لینک زیر مراجعه کنید:

معاملات فلزات در بازارهای جهانی

پست را به اشتراک بگذارید

در facebook به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید